yurtidisinda-egitim-icin

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur?

Yurtdışında üniversite okumak son yıllarda yükselen bir trend haline geldi. Bu süreçte öğrencilerin aklında en önemli soru ise “Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur? sorusu oldu. Bu yazımızda yurtdışında nasıl üniversite okuyabileceğinizi anlatacağız.

yurtdisinda-nasil-universite

Yurtdışında Okumak İçin Neler Gereklidir?

Yurtdışında üniversite okumak için yerine getirmeniz gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Burada her ülkenin spesifik şartları olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Biz bu şartlardan en temel olanlarını ele alacağız.

yurtidisinda-egitim-icin

1) Yurtdışında Okumanın Olmazsa Olmazı Dil Belgesi

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için en önemli şartlardan biri dil belgesidir. Çekya, Polonya, Macaristan gibi kimi ülkeler İngilizce hazırlık eğitimi sunuyor olsa da elinizde bir dil belgesinin bulunması direkt olarak eğitiminize başlayabilmenizi sağladığı için oldukça önemlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu dil belgenizin uluslararası geçerliliğinin bulunmasıdır. Bu anlamda Avrupa’da CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) denilen Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı yürürlüğe konulmuştur. Bu programa göre dil seviyesi temel kullanıcı düzeyi olan A1 ve A2, bağımsız kullanıcı olan B1 ve B2 ve usta kullanıcı seviyesi olan C1 ve C2 seviyeleri şeklinde düzenlenmiştir. Bu seviyeleri kanıtlamak açısından tüm dünyada geçerliliği bulunan TOEFL ve IELTS sınavlarından belge almanızı tavsiye ediyoruz.

Üniversitelerin genelikle minimum B2 seviyesinde dil belgesi istemektedirler. Bu da IELTS için minimum 5,5-6,0 ve TOEFL için minimum 72 puan seviyelerindedir. Ancak genel ortlamanız yeterli olsa da başvurularda okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri için alınması gereken minimum puanlar da olabilmektedir. Başvurunuzu yaparken bu konuda dikkatli olmalısınız.

Yurtdışında üniversite eğitimi için başvurularda tavsiye ettiğimiz minimum puan IELTS için 5,5 ve TOEFL için 78 ve üzeridir. Bu konuda eğitim almak istediğiniz ülke seçimini yapmak oldukça önem arz etmektedir.

Yurtdışında okumak için hangi ülkeyi tercih etmeliyim sorusuna detaylı bir cevap arıyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

yurtdisi-egitim-dil-belgesi

2) Türkiye’de Üniversite Sınavı

Bazı ülkeler Türk öğrencilerden Türkiye’de üniversite sınavına girme şartını da aramaktadırlar. Almanya, Avusturya gibi ülkeler öğrencilerden eğitim almak istedikleri bölümü kendi ülkelerinde de kazanma şartı ararken İtalya gibi bazı ülkeler de öğrencilerden üniversite sınavında barajı aşmalarını talep etmektedir. Son yıllarda yurtdışında eğitim için popüler ülkeler haline gelen Çekya, Polonya, Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkeleri ise öğrencilerden üniversite sınavına girme şartı aramamaktadırlar.

3) Yurtdışında Eğitim İçin Tercih Edilen Üniversitelerin Kendi Sınavları

Yurtdışında bazı üniversiteler kendi sınavlarını yapabilmektedirler. Bu sınavlar test usülü olabildiği gibi Skype mülakatı şeklinde de olabilir.Sözü edilen sınavlar spesifik sınavlar olduğu için hazırlık aşamasında profesyonel bir destek almak oldukça önemlidir.

Hangi üniversite veya bölümün hangi sınavla öğrenci kabul ettiği, sınav içerikleri, nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği gibi konular hayati önemdedir. Bu konularda destek almak daha iyi bir hazırlık süreci yönetimi sağlar.

Bu yazımızda yurtdışında nasıl üniversite okunur sorusunu ele aldık.

Yurtdışında okumak için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur? ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Summary
Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur?
Article Name
Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur?
Description
Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur? Bu yazımızda sizlere yurtdışında üniversite okumak için yapmanız ve bilmeniz gerekenleri anlattık.
Author
Publisher Name
Yurtdisinda.ORG
Publisher Logo

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here