yurtdisinda-uluslararasi-iliskiler

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Okumak

Uluslararası ilişkiler alanı birçok disiplini bir arada barındırmaktadır. Ekonomi, sosyoloji, siyaset bilimi ve daha birçok disiplinden dersler içeren uluslararası ilişkiler eğitimi ülkemizde de birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Uluslararası ilişkiler gibi İngilizce ve bunun yanında farklı bir yabancı dil daha öğrenmenin günümüz şartlarında oldukça önem kazandığı bölümler için yurtdışında eğitim çok daha önemli hale gelmiştir. Peki dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek için yurtdışında uluslararası ilişkiler okumak için hangi ülkeler tercih edilebilir? Bu ülkelerin sundukları imkanları nelerdir?

Bu yazımızda yurtdışında uluslararası ilişkiler okumak için ülke seçimi, bu ülkelerde eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri gibi konuları inceleyeceğiz. Ardından da yurtdışında uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

 

yurtdisinda-uluslararasi-iliskiler 

Yurtdışında Nasıl Uluslararası İlişkiler Eğitimi Alabilirsiniz?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak belli bir maliyet gerektirir. Özellikle iyi üniversitelere sahip Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim ise maliyet olarak daha yüksektir. Birçok ülke uluslararası öğrenciler için burs seçenekleri sunmaktadır. Ancak bu bursların birçoğu tüm yaşam giderlerinizi karşılamaya yetmez. O yüzden yurtdışında üniversite eğitimi gibi ciddi bir kararı alırken size maliyeti ve bunu karşılayabilme imkanınızı iyi hesap etmelisiniz.

Bunun yanında üniversitelerin kabul şartlarına da dikkat etmelisiniz. Yurtdışında birçok üniversite sizden en az B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi talep edecektir. Bazı ülkelerde İngilizce hazırlık eğitimi seçeneği sunulsa da uluslararası geçerliliği olan dil belgesine sahip olmanız direkt olarak eğitiminize başlamanıza yarayacağı için tavsiye etmekteyiz. 

Çoğu ülkede uluslararası ilişkiler eğitimi için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Ancak bazı ülkeler veya üst düzey üniversiteler sizden lisans bölümleri SAT, ACT, GMAT gibi sınavlardan skorlar veya yüksek lisans ve doktora için ise GRE gibi sınavlardan belli skorlar isteyebilirler. O yüzden yurtdışında uluslararası ilişkiler eğitimi için seçeceğiniz ülke ve üniversitenin sizden istemiş olduğu belgeler ve sınavları iyi öğrenmelisiniz. 

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiğinizde, karar verdiğiniz ülkede eğitim alanında uzmanlaşmış bir eğitim danışmanlık firmasıyla çalışmak size hem vakit anlamında hem de o ülkenin size sunmuş olduğu imkanlardan faydalanma anlamında birçok fayda sağlayacaktır. 

yurtdisinda-uluslararasi-iliskiler-egitimi

Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Eğitimi İçin Ülke Seçimi 

Peki yurtdışında uluslararası ilişkiler eğitimi sunan ülkelerin genel profilleri nasıl? Eğitim için hangi ülkeyi seçmelisiniz? Bu anlamda Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeleri bir kategori olarak ve Avrupa ülkelerini ayrı bir kategori olarak ele alacağız. 

Amerika, Kanada, İngiltere Gibi Ülkelerde Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Bu ülkeler yurtdışında üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Yurtdışında prestijli bir eğitim denildiğinde akla ilk gelen ülkeler Amerika, Kanada ve İngiltere olsa da bu ülkelerde üniversite eğitimi almak oldukça maliyetlidir. Kabul şartları olarak ise diğer ülkelere nazaran daha farklı bir prosedür ve daha ağır şartlar bulunmaktadır. 

Ana dilin İngilizce olduğu ve ekonomik olarak dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan bu ülkelerde uluslararası ilişkiler eğitimi size İngilizce yeterliliği ve birçok kurum, kuruluş, şirket seçeneği sunmaktadır. 

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu ülkelerde yaşam ve eğitim maliyetleri oldukça yüksektir. Ayrıca kabul şartları olarak da diğer ülkelerden daha zorlu bir süreç öğrencileri beklemektedir. 

Avrupa’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Avrupa kıtası, dünyada kaliteli üniversite eğitimiyle bilinen ülkelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca İngilizce program seçeneği ve burs imkanlarının genişliği de bu ülkeleri daha cazip hale getirmektedir. Avrupa’da uluslararası ilişkiler eğitimi denildiğinde akla ilk olarak İtalya seçeneği gelmektedir. 

İtalya’da tamamen İngilizce olarak birçok uluslararası ilişkiler lisans programı mevcuttur. Yüksek lisans alanında ise bu seçenek hem daha özelleşmiş alanlar hem de tamamen İngilizce olması dolayısıyla çok daha geniştir. İtalyan üniversiteleri her yıl program seçeneklerini daha da genişletmektedirler. 

Ayrıca İtalya, diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça düşük eğitim ücretlerine sahiptir. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretleri bulunmaktadır. İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi alabilmek için lisans eğitiminde B2 seviyesinde uluslararası geçerliliği olan (TOEFL/IELTS gibi) dil belgesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ayrıca bazı üniversiteler SAT, ACT, TOLC gibi sınavlardan da puan almanızı talep etmektedirler. 

Yüksek eğitim kalitesiyle dikkat çeken bir diğer Avrupa ülkesi ise Almanya’dır. Almanya’da da üniversite ücretleri oldukça cüzi miktarlardadır. Ancak eğitim birçok bölümde Almanca olarak verilmektedir. Ayrıca Alman üniversiteleri kabul şartları arasında Türkiye’de de aynı bölümü kazanma şartı gibi şartlar koymaktadırlar. 

Eğitim kalitesi yüksek diğer Avrupa ülkeleri Fransa, Hollanda, Polonya, Macaristan, Çekya gibi Avrupa Birliği ülkeleridir. Fransa’da siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında oldukça iyi üniversitelere sahiptir. Diğer Doğu Avrupa ülkeleri ise İngilizce hazırlık eğitimi seçeneği sunmaktadır. Bu anlamda kabul şartları daha esnektir. Ancak yıllık okul ücretleri diğer saydığımız Avrupa ülkelerine göre daha yüksektir. 

yurtdisinda-uluslararasi-iliskiler

Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında ululslararası ilişkiller yüksek lisans eğitiminde ise yine öğrencileri birçok seçenek beklemektedir. Lisans eğitiminiz üzerine belli bir alanda uzmanlaşmak için yurtdışında uluslararası ilişkiler master programlarını tercih edebilirsiniz. 

Yurtdışında eğitim için seçtiğiniz ülkenin ana dili İngilizce değil ise eğitiminiz süresince akademik seviyede İngilizce ve o ülkenin dilini öğrenme fırsatı elde edersiniz. Bu da size eğitiminiz kadar önemli bir artı katacaktır. 

Yurtdışında uluslararası ilişkiler yüksek lisans programları genellikle 2 yıldır ve tezlidir. Bunun yanında birçok 1 yıllık program ve kısa süreli sertifika programları bulmak mümkündür. Bu alanda da yine en çok tercih edilen ülkeler Amerika, Kanada, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkelerdir.  

Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Eğitimi Ücretleri

Yurtdışında uluslararası ilişkiler eğitimi alabileceğiniz ülkelerde eğitim ücretleri ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. 

Bu ülkelerdeki ortalama eğitim ücretlerini aşağıdaki tablo şeklinde vermek mümkündür:

Amerika 25.000-45.000 $
İngiltere12.000-24.000 £
Kanada15.000 – 55.000 CAD
İtalya500 – 3.000 €
Almanya250 – 500 €
Fransa2770 €
Hollanda6.000 – 20.000 €
Çekya2.000 – 4.000 €
Polonya3.000 – 6.000 €
Macaristan4.000-6.000 €

 


yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here