tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık

Doktorluk mesleği her ülkede gözde bir meslektir. Ve globalleşen dünyada birçok ülke, başka ülke vatandaşı ve alanında uzman doktora kapılarını açmaktadır. Ayrıca kendi ülkesinde doktorluk mesleğini hali hazırda yapıp da yurtdışında uzmanlık eğitimi almak isteyenlere de birçok imkan ve fırsatlar sunmaktadır. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorların en çok tercih ettiği ülkeler ise Almanya, Amerika, İngiltere, İsveç, Macaristan, İtalya gibi ülkelerdir. 

Her ülkenin kendine has bir prosedürü ve ilerlenmesi gereken aşamaları bulunmaktadır. 

Bu yazımızda yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi ve yurtdışında uzman olarak çalışmakla ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız. 

Yurtdışında Tıp Eğitimi

Yurtdışında tıp okumak demek eğitim aldığınız ülkede veya başka ülkelerde eğitiminiz sonrası çalışabilmeniz demektir. Özellikle Avrupa’da eğitim aldığınızda elde edeceğiniz “mavi diploma”, tüm Avrupa’da herhangi bir prosedüre takılmadan daha rahat uzmanlık eğtimi alabilir veya doktorluk yapabilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi için son yıllarda daha çok Çekya, İtalya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler tercih edilmektedir.
Hem düşük
eğitim ücretleri hem de sundukları geniş burs imkanlarıyla her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadırlar. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Tıp Okumak” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi 

Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar ülkelerle ilgili ayrı prosedürleri izlemek zorundadır. Son yıllarda giderek artan talep ve sağlık sektöründeki batıya doğru olan hareketlilik bu süreci yıl geçtikçe zorlaştırmaktadır. Her ülkenin ayrı bir prosedürü ve işleyişi olması, yerel dili ileri düzeyde öğrenmenizi istemesi gibi konulardan dolayı hayali süreç uzamakta ve bazen oldukça çetrefilli bir hal almaktadır.

tipta-uzmanlik-egitimi

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi İçin Denklik

Yurtdışında tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların aklındaki en önemli sorulardan biri de denklik mevzusudur. Türkiye’den alacağınız diplomalar Avrupa ülkelerinde direkt olarak tanınmazlar. Ülkeden ülkeye değişen prosedürleri takip ederek Türkiye’de aldığınız tıp eğitiminin o ülkede doktorluk yapabilecek seviyede olduğunu kanıtlamanız istenir. Bazı ülkelerde sizden tıp fakültesinde aldığınız derslerle ilgili müfredat, ders içerikleri gibi bilgiler o ülkedeki tıp fakültelerindeki eğitimle karşılaştırma yapmak için istenebilir. Ayrıca denklik konusunda ülkelerin içerisinde bölgeler arasında bile farklılık görülebilmektedir. 

Ayrıca yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almış doktorların Türkiye’ye döndüklerinde de denklik almaları gerekmektedir. Bu durumda ise yurtdışında denklik için gidilen kurumun tanınmışlık listesinde olup olmaması, uzmanlık eğitiminde geçirilen süre gibi farklı etkenler söz konusudur. Bu durumlara göre farklı denklik prosedürleri işlemektedir.

tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

 

Türkiye’de Tıp Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de tıp eğitimi alıp yurtdışında doktor olarak çalışmak mümkündür. Bunun için ülkelerin talep ettikleri belgeleri sunmanız ve özel şartlarını tamamlamanız beklenir. Yurtdışında doktor olarak çalışmak isteyenlerden istenen en önemli şartlardan biri dil yeterliliğidir.
Çalışmak istediğiniz ülkenin dilini en az B2- C1 seviyesinde bilmeniz beklenir.
Bazı ülkeler sizden dil belgesi talep ederken bazı ülkeler ise yapacakları sınavlarda dil seviyenizi ölçecekleri için sizden böyle bir talepte bulunmayabilirler. Ancak her halükarda çalışmak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede konuşabiliyor olmanız gerekir.
 

Uzman Doktor Olarak Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında uzman doktor olarak çalışmakla ilgili farklı opsiyonlar mevcuttur. Uzmanlık eğitiminizi yurtdışında uzman doktor olarak çalışmak istediğiniz ülkede aldıysanız süreç sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü aldığınız eğitim, iş tecrübeniz, ülke sağlık sistemine adaptasyonunuz yeterli düzeyde olacaktır. 

Ancak uzmanlık eğitiminiz Türkiye’de aldıysanız veya almakta iseniz durum biraz daha farklı olacaktır. Türkiye’de aldığınız eğitim denk görülecek mi? Fark dersleri vermeniz istenecek mi? Bu durumda hangi alanlarda fark dersleri vermeniz istenecek gibi konular ülkeye, şartlara göre değişir.
almanya-bayragi

Almanya’da Tıpta Uzmanlık

Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. Örneğin dahiliye alanında staja başlayıp 1 yıl sonra farklı bir bölüme geçebilirsiniz. Bu durumda dahiliye eğitiminize daha sonra isterseniz devam edebilirsiniz. Türkiye’deki gibi alanınızı değiştirdiğinizde daha önceki eğitiminizin sayılmaması durumunu yaşamazsınız. 

Almanya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Almanya’da doktorluk yapmak isteyen veya uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin diplomaları direkt olarak tanınmazlar. Almanya’da tıp diplomanıza denklik alabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Sözlü mülakat seçeneği dahiliye, cerrahi ve rastgele seçilecek bir bölümden 3 profesörün karşısında sorulacak sorularla yapılmaktadır. Tabii ki mülakat dili Almanca’dır. 

Diğer bir seçenek de üniversitenizden aldığınız ders saatlerinin gösteren bir belge alıp yetkili kuruma sunmanız. Ancak bazı eyaletlerde tıp fakültesinden aldığınız derslerin ayrıntılı içerikleri de sizden talep edilebilir. 

Almanya’da Doktor Maaşları

Almanya’da asistanlığın ilk yılındaki doktor 4585,38 Euro; 5. yılındaki asistani ise 5886,00 Euro brüt maaş almaktadır. Uzman hekimler ise; ilk yılında 6050 Euro,  6. yıldan itibaren ise 7580 Euro maaş almaktadırlar. Yaklaşık 12 yıllık bir çalışma sürecinden sonra ulaşabileceğiniz Oberarzt pozisyonu için alacağınız maaş ise 7580 ile 10.060 Euro arasında değişmektedir. 

Bu rakamlara fazla mesai, nöbet paralari, bilirkisi raporlari ve varsa cocuk paralari dahil değil.


amerika-bayragi

Amerika’da Tıpta Uzmanlık

 

Amerika, alanında uzman çalışanları bünyesinde toplayan ve oldukça müreffeh bir yaşam sunan ülke olarak bilinmektedir. Doktorluk mesleği için de en çok talep gören ülkelerden biri olan Amerika, USMLE denilen bir sınavla kabul etmektedir. Uzun bir süreçte gerçekleşen USMLE sınavı 3 aşamadan oluşmaktadır. Sınavın ilk adımı temel bilimler, ikinci adımı klinik bilimler, üçüncü aşama da klinik alanlarından oluşmaktadır. İkinci basamak iki aşamalıdır. İlk iki basamak Türkiye’de, üçüncü basamak ise Amerika’da yapılmaktadır. 

Tüm aşamalar yaklaşık iki yıl sürmektedir. USMLE sınavını geçtikten sonra: 

 • Amerika’da genel pratisyen olarak çalışabilirsiniz. 
 • ABD Üniversitelerinin Avustralya Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki uzantılarına kabul alabilirsiniz.
 • ABD Üniversitelerine asistanlık başvurusu yapabilirsiniz. 
 • Amerika’da J1 vizesi H1 vizesine çevrilebilir. 
 • Amerika’da üniversitelere uzmanlık eğitimi için para ödemeniz gerekmemektedir. Türkiye’de olduğu gibi tusu kazanmış gibi, uzman oluncaya kadar size belli bir maaş ödenmektedir.

   

ingiltere-bayragi

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık

İngiltere’de çalışmak için Türkiye’de mecburi hizmeti bitirip diplomanızı almanız gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı’ndan yurtdışında uzmanlık eğitimi almak için diplomanızı talep ettiğinizde, size Türkiye’de çalışamaz ibareli bir diploma örneği verilmektedir. Bu belge ise İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak için size yeterlidir. 

İngiltere’de tıpta uzmanlık eğitimi için başvurularda sizden IELTS dil puanı ve PLAB sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. İngiltere’de doktor olarak çalışabilmeniz için öncelikle araştırma görevlisi statülerinde klinikte çalışıp, bir network oluşturmanız ve yerinizi ayarlamanız gerekiyor. 

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak istediğinizde diplomanız direkt olarak tanınmaz. Öncelikle İngiltere’de doktorluk yapmak veya uzmanlık eğitimi almak için aldığınız eğitimin İngiltere’dekine denk olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. 

Bunun için de öncelikle IELTS sınavından yeterli puanı almanız ve PLAB I ve PLAB II sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında GMC (General Medical Council) dan denklik için başvuruda bulunabilirsiniz. 


 

italyada-tip-uzmanligi

İtalya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

İtalya’da tıp uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar öncelikle 3 aylık bir staja alınırlar. Bir ay dahili bilimler, bir ay cerrahi, bir ay da temel tıp alanında olan bu staj dönemini yapmak zorunludur. Stajın ardından İtalya’da çalışma ve eğitim lisansı almak için state exam (Esame di Stato) e girilmektedir. Sınav 180 soruluk bir test sınavıdır. Daha sonra ise farklı bir “admission test”e tabi tutulursunuz. 110 soruluk test sınavı olan sınavın 70 soruluk kısmı genel konulardan, 30 soru ise tercih edilen spesifik alanlardan gelir. Geriye kalan 10 soru ise üniversitelerin kendi hazırladıkları sorulardır. 

Sınavın ardından 6 tane tercih yapmak hakkınız bulunur. Ve bu tercihlerden yüksekten başlayarak puana göre bir sıralama yapılarak üniversitelere yerleştirilirsiniz. 

İtalya’da Doktorluk yapabilmeniz için c1 seviyesinde italyanca dil belgesine ihtiyacınız vardır.

İtalya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İtalya’da tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların diplomaları direkt olarak tanınmaz. Bunun için üniversiteler tarafından Türkiye’de aldığınız eğitimin İtalya’dakine denk olduğunu onaylanması gerekir.

 


macaristan-bayragi

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

Macaristan, son yıllarda tıp eğitimi için sıkça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ilk yıl hazırlık programına kabul edilirler. Bu süreçte hem okumak istedikleri bölümle ilgili temel dersleri, hem de İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. 

Hazırlık eğitimi için öğrencilerin direk olarak bölüm tercihi yapmalarına gerek yoktur. Hazırlık genel olarak alanlara bölünmüştür. Örneğin mühendislik dalında hazırlık eğitimi alan bir öğrenci, eğitimden sonra istediği mühendislik dalını seçebilir. Ancak hazırlık eğitiminden önce de öğrenciler okumak istedikleri bölümlere göre bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavı geçen öğrenciler hazırlık eğitiminden muaf olarak direkt eğitime başlayabilirler. 

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Uzmanlık eğitimini Macaristan’da almış olan doktorların Türkiye’de bu eğitimlerini saydırabilmek için bazı belgeler sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler:

 • a) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan Macar Dili Sınavı (Hungarológiai) yeterlilik belgesinin aslı ve Macaristan’daki Türk konsolosluğundan tasdikli kopyası ile aslının yeminli tercümandan Türkçe tercümesi. 
 • b) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan sözlü mesleki yeterlilik sınavı belgesi 
 • c) Ulusal Sınav Komitesi (Nemzeti Vizsgabizottság) tarafından verilen uzmanlık yeterlilik belgesi (Szakorvosi Bizonyítvány).

isvec-bayragi
İsveç’te Tıpta Uzmanlık

İsveç’te doktor ihtiyacı olduğu için İsveç’te gerekli proesüdür tamamlamanız halinde doktor olarak çalışmanız ve yaşamanız mümkündür. Öncelikle C1 düzeyinde bir İsveççe sınavını geçmeniz gerekir. Daha sonrasında ise teorik ve pratik bölümlerden oluşan bilim sınavı yapılır. Bilim sınavı AB üyesi olmayan ülkelerden gelen doktorlar için zorunludur. Bu sınavı geöen adaylar 6 aylık denklik dönemine girerler. Bu süreyi tamamlayanların ise 21 aylık bir rotasyon tecrübesi elde etmesi gerekir. İstediği kliniğe ise mülakat ile sınavsız olarak kabul edilir. Uzmanlık eğitimi süresi 5 yıldır. İsveç’te mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamaktadır.


Yurtdışında Doktor Maaşları

Doktorluk her ülkede prestijli ve yüksek maaşlı bir iştir. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak isteyen doktorlar ise Türkiye ile bir karşılaştırma yapabilmek için yurtdışında doktor maaşlarını merak etmektedirler. İşte ülke ülke yurtdışında doktor maaşları:

 • Almanya: 60.000 Euro
 • Amerika: 161.000 Dolar 
 • İngiltere: 95.000 Pound
 • İtalya: 102.000 Euro
 • Macaristan: 14.000 Euro
 • İsveç: 66.000 Euro
 • Kanada: 107.000 Dolar
 • Avustralya: 91.000 Dolar
 • Hollanda: 117.000 Euro
 • Fransa: 92.000 Euro
 • İsviçre: 66.000 Dolar

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama pratisyen hekim maaşlarıdır. Tecrübeye ve alana göre maaşlar daha yüksek olabilir. 

 

Siz nerede Doktorluk veya Uzmanlık yapmak istiyorsunuz?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Tıpta Uzmanlık ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. güncel bilgiler için teşekkür ederim,Avustralya ‘daki uzmanlık şartlarıyla ilgili de bilgilendirme yapabilir misiniz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here