Yurtdışında Tıp Eğitimi almayı düşünen adaylar için hazırladığımız yurtdışında tıp eğitimi fiyatları yazımızda sizlere tıp fakültelerinin ortalama senelik ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yurtdışında Okumak Çağı Yakalamaktır!

İnsanlar artık birçok konuda çok kısa süre içerisinde bilgi sahibi olabiliyor. Ancak bilgiye erişim ne kadar kolaylaşsa da bilgi dezenformasyonu dediğimiz doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştıran bir başka etken de söz konusu. Ülkemizde üniversitelerin verdiği eğitim maalesef bu konuda yeterli değil. Doğru bilgiye nasıl erişilir, birden çok kaynak taraması nasıl yapılır, bilimsel bilgi nedir gibi sorulara eğitim sistemimiz maalesef yanıt vermekte zorlanmakta. Ancak yurtdışı eğitim için tercih edilen üniversiteler yüzyıllar boyu eğitim veren ve bu konuda ekol olmuş üniversitelerdir. Verilen eğitim ezberci olmaktan öte öğrenciyi araştırma yapmaya iten bir ekoldür. 

Yurtdışında okumanın avantajları ve dezavantajları yazımızda size bunlar hakkında detaylı bilgi vermiştik.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda sizler için bir kaç ülkeyi sıraladık.
Sıralamamız tamamen karışıktır herhangi bir derecelendirme yapmadan sizler için tüm bilgileri derledik.

macaristanda-tip

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Eğitim kalitesi açısından iyi durumda olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Özellikle euro Dolar kurlarının yükselmesi, Polonya ve Macaristan,Çekya gibi ülkelere olan rağbeti arttırmıştır.

Öğrenciler için ideal şehirler olan Budapeşte, Peç (Pécs) gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantaja sahiptir.

Macaristan’da  Tıp okumak isteyen öğrencilere  Macaristan’daki üniversiteler Tıp Hazırlık Kursu imkanı vermekteler, PREMED dersleri ve hazırlık sınıfları mevcuttur.

Bu açıdan yurtdışında tıp eğitimi almayı düşünen doktor olmak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlanmaktadır.

Macaristan’da tıp eğitimi almak için Türkiye’de ve Macaristan’da bir ön-sınav (üniversite Sınavı) koşulu bulunmamaktadır. 

Macaristan’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Macaristan’da Tıp Eğitimi almayı düşünenler için eğitim ücretleri
dönemlik olarak 8 bin dolar dan başlamaktadır.
Senelik tıp fakültesi ücretleri ise 13 bin ila 17 bin dolar arasında değişmektedir.


polonyada-tip

Polonya’da Tıp Eğitimi

Euro ve dolar kurlarının artmasından sonra euro kullanılmayan ve gelişmiş bir üllke olan Polonya’ya talepler gün geçtikçe Türk öğrenciler tarafından artmaktadır.

Polonya’da Tıp Okumak,  Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl olup,
Polonya’da bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için aylık yaklaşık 500-600 Euro civarında masrafı olmaktadır. Buna konaklama ve harçlık giderleri dahildir.

Polonya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Polonya’da tıp fakültelerinin yıllık ortalama ücreti 11000 Euro civarındadır.


Ukrayna’da Tıp Eğitimi

Ukrayna, uygun yaşam maliyetleri ve düşük harç ücretleri ile son yıllarda Türk öğrencilerin TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir.

Lokasyon olarak yakın olması, ülkenin şartları gereği Türkiye’ye nazaran çok daha ucuz olması , Türk öğrenciler arasında oldukça tercih sebebi olmaktadır.

Ukrayna’da TIP eğitimi için genellikle Odessa, Kiev, Kharkov, Sumy gibi şehirler tercih edilmektedir. Dileyenler Rusça dileyenler de  İngilizce eğitim alabilmektedir.
Örneğin İngilizce Tıp Eğitimi almak istiyorsa aday ve ingilizce eksiği varsa  öncesinde 1 yıllık hazırlık eğitimi alabilmekteler.

ukraynada-tip

Ukrayna’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Ukrayna’da Tıp Fakültesi ücretleri yıllık 3500$ ile 5000$ arasında değişmektedir.

Ukrayna’da TIP eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi 5 yıl sürer.


 

Çekya’da Tıp Eğitimi

 

Çekya ; hayat şartları , eğitim kalitesi ve lokasyon olarak  son zamanlarda daha çok dikkate alınan bir yer olmuştur. Özellikle Çek dilinde eğitim almanızın ücretsiz olması, ingilizce eğitimlerde de dünya sıralamalarında çok iyi derecelerde olan okullarda eğitim alma şansınızın olması, Çekya’yı çekici hale getirmektedir.

Ülkenin en büyük üniversitelerinden bir tanesi, başkent Prag’da kurulan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesidir. Çek Teknik Üniversitesi, Çek Ekonomi Üniversitesi ve Charles Üniversitesi öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

cekyada-tip

Çekya’da  Tıp Eğitimi Ücretleri

Çek kronası kullanılan ülkede eğitim ücretleri de krona ile ödenmektedir.
Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi özel alanlarda yıllık eğitim ücretleri ortalama 12.000 euro civarındadır.

Detaylı bilgi için “Çekya’da Tıp Eğitimi” Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.


italyada-tip

İtalya’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında Tıp Eğitimi denilince  eğitim ücretleri ve burs imkanlarından dolayı bir diğer cazip ülke de İtalya’dır. Ancak İtalya’da Tıp Eğitimi almanın şartlarından biri IMAT adı verilen sınavda başarılı olmaktır.

İtalya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

İtalya’da Devlet üniversitelerinin yıllık harç ücretleri 550 ila 2300 euro arasında değişmektedir.
Aile gelirine göre ödemeniz gereken harç miktarını okul size belirtmektedir.
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda kıyasladığımızda devlet okullarında en uygun ülkenin italya olduğu göze çarpmakta, ancak euro bölgesi olması ve sınav ile sınırlı alım yapması ise italya için bir risk taşımakta olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda sizler için bir çok ülkedeki fiyatları inceledik.

Siz de eğer yurtdışında tıp eğitimi almaya karar verdiyseniz , ülke seçimi konusunda kararsız kaldı iseniz bu yazımıza göz atarak karar verebilirsiniz.

 

Yurtdışındaki En İyi Tıp Fakülteleri Yazımızı incelemiş miydiniz?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Summary
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları
Article Name
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları
Description
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda yurtdışındaki tıp fakültelerinin senelik ücretlerini derledik.
Author
Publisher Name
Yurtdışında Tıp Eğitimi Yurtdisinda.org
Publisher Logo

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here