yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

   Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Evet Mümkün. Almanya ve Avusturya haricinde yurtdışında eğitim almanız için Türkiye’de üniversite sınavına girme mecburiyetiniz bulunmamaktadır.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite için Nerede Eğitim Alabilirsiniz?

Yaşam ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Amerika ve İngiltere üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir. İngiltere de lisans programları 3 yıl Amerika’da ise 4 yıl sürmektedir. Ayrıca son dönemde Avustralya ve Kanada tercihleri de öne çıkmıştır. Bu ülkelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

İngiltere – 5000 – 17000 GBP

Amerika – 10000 – 45000 USD

Avustralya – 10000 – 35000 AUD

Kanada – 10000 – 30000 CAD

Polonya – 1500 Euro’dan başlayan ücretler.

Ukrayna – 1500 – 2500 USD

Belarus – 1300 – 2500 USD

 

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi
Alabileceğiniz Ülkeler

 • Amerika
 • İngiltere
 • Kanada
 • İtalya
 • Çekya
 • Polonya
 • Macaristan
 • Ukrayna
 • Belarus
 • Bosna-Hersek
 • Makedonya

bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde eğitim almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmeden eğitim almanız mümkün.
(İtalya için Türkiye’deki sınavda 180 barajını geçme şartı vardır)

 

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

Yurtdışında Sınavsız Üniversite İçin Şartlar Nelerdir ?

 

 • Lise Transkript
 • Motivasyon Mektubu
 • CV
 • Pasaport
 • Referans Mektubu
 • Dil Belgesi

Yukarıda bulunan şartlar ülkeden ülkeye okuldan okula ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Baz okullar hazırlık eğitimi verdikleri için dil belgesi şartı aramazlarken, bazı okullarda bazı bölümler için sayısal derslerinizin yer aldığı lise transkriptinizi dikkate alır.

        Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi  almayı planlıyorsanız ingilizce dil belgenizi gitmeden önce almanız tavsiye olunur. Eğer ingilizce bilginiz yeterli değil ise , yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi almayı planladığınız okulda ingilizce hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. 

 

Amerika’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

        ABD’de uluslararası bir öğrenci olarak kabul edilmek pek kolay değildir. Başvuru süreci karmaşık ve  başvuruların yüksekliği sebebi ile rekabetçidir. Ek olarak, başvuru süreci kısa süren bir işlem değildir; öğrenciler başvuru çalışmalarına aylar öncesinden başlamalıdır.  Transkript, lise diploması gibi belgelere ek olarak TOEFL, SAT gibi bazı sınav sonuçları da bazı üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Profesyonel ekibimiz tüm başvuru sürecinde size destek olmaya hazırdır.

Kanada’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

Dünyanın  en iyi üniversiteleri arasında yer alan Toronto ve McGill Üniversitesi gibi okullarda Gazetecilik, Politika, Tıp ve Teknoloji gibi alanlar ve dünyanın en iyi uzmanları yer alıyor, ve  Kanada’da sınavsız üniversite  eğitimi alarak bu isimlerden ders almak ve birlikte çalışmalar yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Kanada’daki her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu ve kaydı için kendi sistemleri vardır. Okumak istediğiniz üniversiteleri seçtikten sonra, başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sistemine yüklemeniz gerekmektedir. 

Kanada’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Gerekenler

 • Bir lise veya lisans derecesi,
 • Önceki aldığınız derslerin bir transkripti / not çizelgesi kaydı
 • Pasaportunuzun fotoğrafı
 • CV’niz
 • Dil Belgesi
 • Eğitim için sizi destekleyecek mali kaynakların kanıtı
 • Motivasyon ve Tavsiye Mektupları

yurtdisinda-sinavsiz-okumak

İtalya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Zengin kültürel mirasa sahip bir ülke olan İtalya, uluslararası öğrenciler için erişilebilir bir eğitim merkezidir. Lisans öğrencileri yabancı öğrencilere yıllık yaklaşık  1000 EURO ücrete tabidir, ancak daha ucuz ve daha pahalı programlar vardır. Bir öğrenci şehrine gitmek, İtalya’da üniversite eğitimi almayı daha az maliyetli hale getirir, ayrıca yaşam masrafları aylık 650 ila 850 EURO  arasında tutmaktadır. İtalya’da her üniversitenin öğrencilerin başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Bu konuda uzman bir ekipten destek almanız tavsiye olunur.

Not: İtalya’da bir üniversitede lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavından barajı geçmeniz gerekmektedir.

Polonya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Polonya’nın, 17 Nobel ödüllü  bilim insanı ve yazarı olduğu, muhtemelen bu ülke hakkında bilmediğiniz birçok ilginç gerçeklerden birisidir. Yaşam şartlarının pek pahalı olmadığı bu AB ülkesinde eğitim almayı seçerseniz, daha fazlasını keşfedebilirsiniz.  Polonya’da yaşam maliyetleri, aylık 400 – 700 EUR arasında değişmektedir. Lehçe konuşamıyorsanız ve bir AB ülkesinden değilseniz, İngilizce lisans eğitimi almak için yıllık ortalama 2.000 EUR ücret ödeyeceksiniz. Polonya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Macaristan’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Batı Avrupa’nın çoğuna kıyasla ucuz olan öğrenim ücretleri ve sundukları kaliteli eğitim ile Macar üniversiteleri uluslararası öğrenciler arasında oldukça  popülerdir. Buna ek olarak, Budapeşte’de yaşama maliyeti, özellikle bir konut kiraları da çok daha uygun maliyetlidir.Bu talebi karşılamak için, Macar üniversitelerinin çoğu İngilizce ve Almanca olmak üzere yabancı dillerde lisans programları sunmaktadır. Macaristan’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Çekya’da  Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Bugünlerde 37.000’den fazla yabancı öğrenci Çekya’da okuyor;  ve üniversiteleri tonlarca İngilizce program sunmaya devam ediyor, her geçen yıl daha fazla öğrenci  bu Orta Avrupa ülkesinde hayallerinin eğitimini alma şansını buluyor. Çekya’ya sınavsız üniversite eğitimi almak için gitmeye karar verirseniz tıpkı sizin gibi heyecanlı  bir uluslararası öğrenci topluluğu bulacaksınız.

Çekya’daki üniversiteler ayrıca, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çok çeşitli programlar sunar; ve her üniversite akreditedir, yani programlar ülkenin her yerindeki ve tüm Avrupa’daki şirketler ve kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Çekya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Uzman ekibimiz, size başvuru sürecinde destek olacaktır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Sınavsız Üniversite ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343  nolu telefonlardan bize ulaşabilir, info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here