yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

Yazı İçeriğimiz

   Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Evet Mümkün. Türkiye’deki üniversite sınavına bağlı kalmak istemeyen öğrenciler için yurtdışında sınavsız üniversite oldukça iyi bir alternatiftir. Almanya ve Avusturya haricinde yurtdışında eğitim almanız için Türkiye’de üniversite sınavına girme mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Bu yazımızda yurtdışında sınavsız üniversite okuyabileceğiniz ülkeleri inceledik ve çeşitli kriterlere göre tercih edilebilecek ülkeleri sıraladık.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite için Nerede Eğitim Alabilirsiniz?

Yaşam ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Amerika, İngiltere, İtalya gibi gelişmiş ülkeler yurtdışında üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir. İtalya’da ve İngiltere’de lisans programları 3 yıl Amerika’da ise 4 yıl sürmektedir. Ancak İngiltere’de lisans eğitiminiz öncesi A Level hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. İtalya’da ise böyle bir şart bulunmamaktadır. Ayrıca son dönemde Avustralya ve Kanada tercihleri de öne çıkmıştır.

İtalya’da ise lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Herhangi bir hazırlık eğitimi gerekmeden eğitiminize başlayabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da eğitim ücretleri oldukça düşüktür. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretleriyle eğitim almak mümkündür. 

Bu ülkelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

İngiltere – 5000 – 17000 GBP

Amerika – 10000 – 45000 USD

Avustralya – 10000 – 35000 AUD

Kanada – 10000 – 30000 CAD

İtalya – 500 – 3.000 EURO

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi
Alabileceğiniz Ülkeler

 • İtalya
 • Amerika
 • İngiltere
 • Kanada
 • Çekya
 • Polonya
 • Macaristan
 • Ukrayna
 • Belarus
 • Bosna-Hersek
 • Makedonya

bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde eğitim almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmeden eğitim almanız mümkün.

(İtalya için Türkiye’deki sınavda 180 barajını geçme şartı vardır)

 

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

Yurtdışında Sınavsız Üniversite İçin Şartlar Nelerdir ?

 

 • Lise Transkript
 • Motivasyon Mektubu
 • CV
 • Pasaport
 • Referans Mektubu
 • Dil Belgesi

Yukarıda bulunan şartlar ülkeden ülkeye okuldan okula ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Baz okullar hazırlık eğitimi verdikleri için dil belgesi şartı aramazlarken, bazı okullarda bazı bölümler için sayısal derslerinizin yer aldığı lise transkriptinizi dikkate alır.

        Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi  almayı planlıyorsanız ingilizce dil belgenizi gitmeden önce almanız tavsiye olunur. Eğer ingilizce bilginiz yeterli değil ise , yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi almayı planladığınız okulda ingilizce hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. 

 

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi Alınabilecek Ülkeler

Aşağıdaki ülkeleri ise yurtdışında eğitim için sundukları fırsatlar, eğitim kaliteleri ve eğitim ücretlerine göre kıyasladık. İtalya bu ülkeler arasında köklü üniversite eğitimi ve düşük eğitim ücretleriyle ön plana çıkan ülke oldu. 🙂

Avrupa’da Sınavsız Üniversite 

Avrupa’da sınavsız üniversite imkanı sunan ülkeler;  İtalya , Polonya, Ukrayna  üzere bir çok avrupa ülkesi sınavsız üniversite imkanı sunmaktadır.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Zengin kültürel mirasa sahip bir ülke olan İtalya, uluslararası öğrenciler için erişilebilir bir eğitim merkezidir. Uluslararası öğrenciler yıllık yaklaşık  1000 EURO ücrete tabidir, ancak daha ucuz ve daha pahalı programlar vardır. Bir öğrenci şehrine gitmek, İtalya’da üniversite eğitimi almayı daha az maliyetli hale getirir, ayrıca yaşam masrafları aylık 650 ila 850 EURO  arasında tutmaktadır. Ayrıca yıllık 5200 Euro ya kadar burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da her üniversitenin öğrencilerin başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Bu konuda uzman bir ekipten destek almanız tavsiye olunur.

Not: İtalya’da bir üniversitede lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavından barajı geçmeniz gerekmektedir.

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak dünyanın en eski ve kaliteli üniversitelerinde düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle eğitim almak demektir.

İtalya’da Sınavsız Okunabilecek Bölümler

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Bunlar arasında:

Detaylar için bu yazı size rehberlik edecektir.
https://www.italyadaokumak.com/italyada-sinavsiz-universite-egitimi/

İtalya’da Sınavsız Üniversite Ücretleri

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin eğitim ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca burs alma imkanı da bulunmaktadır.

Amerika’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

        ABD’de uluslararası bir öğrenci olarak kabul edilmek pek kolay değildir. Başvuru süreci karmaşık ve  başvuruların yüksekliği sebebi ile rekabetçidir. Ek olarak, başvuru süreci kısa süren bir işlem değildir; öğrenciler başvuru çalışmalarına aylar öncesinden başlamalıdır.  Transkript, lise diploması gibi belgelere ek olarak TOEFL, SAT gibi bazı sınav sonuçları da bazı üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Profesyonel ekibimiz tüm başvuru sürecinde size destek olmaya hazırdır.

Kanada’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

Dünyanın  en iyi üniversiteleri arasında yer alan Toronto ve McGill Üniversitesi gibi okullarda Gazetecilik, Politika, Tıp ve Teknoloji gibi alanlar ve dünyanın en iyi uzmanları yer alıyor, ve  Kanada’da sınavsız üniversite  eğitimi alarak bu isimlerden ders almak ve birlikte çalışmalar yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Kanada’daki her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu ve kaydı için kendi sistemleri vardır. Okumak istediğiniz üniversiteleri seçtikten sonra, başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sistemine yüklemeniz gerekmektedir. 

Kanada’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Gerekenler

 • Bir lise veya lisans derecesi,
 • Önceki aldığınız derslerin bir transkripti / not çizelgesi kaydı
 • Pasaportunuzun fotoğrafı
 • CV’niz
 • Dil Belgesi
 • Eğitim için sizi destekleyecek mali kaynakların kanıtı
 • Motivasyon ve Tavsiye Mektupları

yurtdisinda-sinavsiz-okumak

 

Polonya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Polonya’nın, 17 Nobel ödüllü  bilim insanı ve yazarı olduğu, muhtemelen bu ülke hakkında bilmediğiniz birçok ilginç gerçeklerden birisidir. Yaşam şartlarının pek pahalı olmadığı bu AB ülkesinde eğitim almayı seçerseniz, daha fazlasını keşfedebilirsiniz.  Polonya’da yaşam maliyetleri, aylık 400 – 700 EUR arasında değişmektedir. Lehçe konuşamıyorsanız ve bir AB ülkesinden değilseniz, İngilizce lisans eğitimi almak için yıllık ortalama 2.000 EUR ücret ödeyeceksiniz. Polonya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Macaristan’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Batı Avrupa’nın çoğuna kıyasla ucuz olan öğrenim ücretleri ve sundukları kaliteli eğitim ile Macar üniversiteleri uluslararası öğrenciler arasında oldukça  popülerdir. Buna ek olarak, Budapeşte’de yaşama maliyeti, özellikle bir konut kiraları da çok daha uygun maliyetlidir.Bu talebi karşılamak için, Macar üniversitelerinin çoğu İngilizce ve Almanca olmak üzere yabancı dillerde lisans programları sunmaktadır. Macaristan’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Çekya’da  Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Bugünlerde 37.000’den fazla yabancı öğrenci Çekya’da okuyor;  ve üniversiteleri tonlarca İngilizce program sunmaya devam ediyor, her geçen yıl daha fazla öğrenci  bu Orta Avrupa ülkesinde hayallerinin eğitimini alma şansını buluyor. Çekya’ya sınavsız üniversite eğitimi almak için gitmeye karar verirseniz tıpkı sizin gibi heyecanlı  bir uluslararası öğrenci topluluğu bulacaksınız.

Çekya’daki üniversiteler ayrıca, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çok çeşitli programlar sunar; ve her üniversite akreditedir, yani programlar ülkenin her yerindeki ve tüm Avrupa’daki şirketler ve kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Çekya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Uzman ekibimiz, size başvuru sürecinde destek olacaktır.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Bölümleri

Yurtdışında sınavsız eğitim alabileceğiniz bölümler genellikle sosyal bilimler alanlarıdır. Örneğin uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, gastronomi, hukuk gibi bölümler genellikle sınavsız öğrenci kabul etmektedirler. Ancak ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Eğitim almak istediğiniz ülke ile ilgilenen yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Sınavsız Üniversite ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here