yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Psikoloji Türkiye’nin ve dünyanın en popüler eğitim alanlarından biridir. Psikoloji eğitimi almak hayatın her yönünde çok yararlıdır. Öğrencilerin birçok farklı kesimden insanla pozitif etkileşime girmeleri için ihtiyaç duyacakları becerilerle donanmasını sağlar. Kişisel gelişim için muazzam bir fırsat sunmanın yanı sıra, bir psikoloji eğitimi almak klinik psikolojiden, eğitime, adli bilimlere ve reklamcılık sektörüne kadar çok çeşitli kariyer olanakları sağlayacaktır.

Yurtdışında psikoloji eğitimi ise bu çok yönlülüğe katkı sağlayan önemli bir etkendir. 

Bununla birlikte, psikolog olarak yurtdışında çalışmak için istiyorsanız yurtdışında psikoloji eğitimi almanız oldukça önem arz etmektedir. 

Bu yazımızda yurtdışında psikoloji okumakla ilgili tüm ayrıntıları bulacaksınız. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Almak
Kariyer Katkısı Nelerdir? 

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldığınızda İngilizceye hakimiyetiniz artacaktır. Aynı zamanda eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenecek ve dünyadaki gelişmeleri daha iyi takip edebilir seviyeye geleceksiniz. Bu da kariyeriniz ve CV niz için önemli bir artı olacaktır. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Aldıktan Sonra Çalışabilir Miyim?

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldıktan sonra o ülkede veya başka bir ülkede çalışmanız mümkündür. Özellikle Avrupa’da eğitim aldıktan sonra elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa’da geçerli olduğu için çalışmanız için herhangi bir bürokratik engel bulunmamaktadır. Ancak eğitim aldığınız ülkenin dilini ve kültürüne hakimiyetiniz de oldukça önem arz etmektedir. 

Türkiye’de Psikoloji Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de psikoloji okuduktan sonra yurtdışında çalışmanın mümkün olup olmadığı öğrencilerin kafasını kurcalamaktadır. Bu konuda söyleyebileceğimiz tabii ki imkansız olmadığıdır. Ancak psikoloji iletişim temelli bir meslek olduğu için o ülkenin yaşamına da adapte olmanız ve tanımanız oldukça önemlidir. O yüzden yurtdışında psikoloji okumak Türkiye’dekine oranla çok daha avantajlıdır. 

Yurtdışında Psikoloji Okumak İçin Hangi Üniversite Seçilmeli?

Yurtdışında üniversite seçimi yaparken önce ülke sonra üniversite seçimi yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü her ülke farklı imkanlar sunmaktadır. Ayrıca üniversitelerin de kalite farkı ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Yurtdışında psikoloji eğitimi için daha çok Avrupa ülkelerini tavsiye ediyoruz. 

Yurtdışında eğitim için üniversite seçimiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

yurtdisinda-psikoloji-egitimi
yurtdisinda-psikoloji-egitimi

Yurtdışında Psikoloji Lisans Eğitimi

Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi almak Türkiye’de eğitim almaya göre oldukça avantajlı bir olgudur. Bu avantajlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yurtdışında psikoloji okuduğunuzda dil hakimiyetiniz artar. Alacağınız İngilizce eğitimin yanında eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenip çok dilli ve dünya vatandaşı bir birey haline gelirsiniz. 
 • Dünyanın birçok farklı ülkesinden ve kültürden insanla tanışırsınız. Bu da size dünya çağında bir network sağlar. Okul arkadaşlarınızın bazıları ileride iş arkadaşınız bile olabilir. 
 • Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu da Türkiye’de eğitime başladığınız öğrencilerden daha erken mezun olmak ve hayata daha erken atılmak demektir. Ayrıca bu süreçte eğitiminiz için harcamış olduğunuz miktarı finanse etme şansı da elde edersiniz.

Yurtdışında Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitiminizin ardından yurtdışında psikoloji master eğitimi almanız, sizi mesleğinizde çok ileriye taşıyacak karardır. Yurtdışında psikoloji alanında çok geniş program seçenekleri sunulmaktadır. Bunlardan öne çıkanlar:

 • Klinik Psikolojisi (Clinical Psychology)
 • Bilişsel Psikoloji (Cognitive Psychology)
 • Endüstri ve Örgüt Psikolojisi (Industrial and Organizational Psychology)
 • Okul ve Eğitim Psikolojisi
 • Kişilik Psikolojisi
 • Sosyal Psikoloji (Çevresel veya Ekolojik Psikoloji)

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Veren
En İyi Üniversiteler

Yurtdışında psikoloji eğitimi alabileceğiniz birçok iyi üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin sıralamaları ise ülkemiz üniversitelerine göre oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle İngiltere ve İtalya Avrupa’da psikoloji eğitiminde öne çıkan ülkelerdendir. Ayrıca yurtdışında psikoloji okumak için ülke ve üniversite seçimi yaparken her ülkenin sunduğu imkanları ve size maliyetini hesaplamanız gerekir. Aşağıda saydığımız ülkeler ve üniversiteler ise Avrupa’da kaliteli bir psikoloji eğitimini oldukça avantajlı bir şekilde alabileceğiniz ülkeler ve üniversitelerdir.

yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

 

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi

Dünyanın eğitimi noktasında en çok tercih edilen ülkelerinden biri de İngiltere’dir. Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, eğitim ve yaşam için de oldukça üst düzey bir deneyim şansı sunmaktadır. Yukarıda saydığımız ülkelere göre kabul şartları ve eğitimi daha zor olan İngiltere’de yaşam maliyetleri de diğer ülkelere nazaran yüksektir. Ancak ekonomisi oldukça canlı bir ülke olan İngiltere eğitiminiz sonrası size birçok fırsat sunması açısından da iyi bir tercih olacaktır. Birçok alanda olduğu gibi İngiltere’de psikoloji eğitimi de dünyanın en iyi üniversitelerinde verilmektedir. 

İngiltere’de Psikoloji Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak lisans ve yüksek lisans programlarının bütünleşik bir şekilde verildiği 4 yıllık programlar da bulunmaktadır. Guardian gazetesinin her yıl yayınladığı İngiltere üniversiteleri sıralamasına göre İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteler ise şunlardır:

 • Cambridge Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • St. Andrews
 • Loughborough
 • Durham
 • Bath

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Klinik Psikolojisi
 • Toplum Psikolojisi
 • Gelişim Psikolojisi
 • Psikoloji ve Danışmanlık
 • Örgütsel Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji

İngiltere’de psikoloji master eğitimi için ise IELTS sınavında 6,5 ve üstü puan istenmektedir. Programlar ise 12 aydan başlayıp 18 aya kadar değişen sürelerdedir. 

Yurtdışında psikoloji eğitimi kariyerinize önemli katkıda bulunacak bir karardır. Değişen dünya şartlarında alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmanız için gereken yetkinlikleri yurtdışında eğitim tecrübesi size büyük oranda kazandıracaktır. 

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimini hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak almanız mümkündür. Avrupa’nın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya, psikoloji eğitiminde de oldukça önemli avantajlar sunmaktadır. Düşük okul ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla son yıllarda oldukça önemli bir lokasyon haline gelmiştir. 

İtalya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. İtalya’da şu an İngilizce psikoloji lisans eğitimi sunan tek bir üniversite, Padova Üniversitesi bulunmaktadır. Skype üzerinden yapılan bir mülakatla öğrenci kabul eden Padova Üniversitesi SAT sınav skoru bulunan öğrencilere ise Skype mülakatı yapmamakta ve öncelik tanımaktadır. 

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji master eğitiminde ise seçenek daha fazladır. Ülkemizdeki gibi iki yıl süren eğitim, tezlidir. Ayrıca teorik eğitimin yanında uygulamalı bir eğitim de sunulmakta ve öğrencilerin çok yönlü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. İtalya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi sunan üniversiteler şunlardır:

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya da son yıllarda Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Özellikle yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olması ve eğitim kalitesinin de yüksek olması Polonya’yı cazip kılan etmenlerden birkaçıdır. 

Polonya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Polonya’da İngilizce olarak psikoloji lisans programı bulunmamaktadır. Ancak bir yıllık Lehçe hazırlık eğitiminden sonra Lehçe psikoloji okuyabilirsiniz. 

Polonya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Mezun olduğunuzda elde edeceğiniz “mavi diploma”yla tüm Avrupa’da çalışma şansı elde edebilirsiniz. Polonya’da psikoloji master eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

 • SWPS Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi
  (SWPS University of Social Sciences and Humanities)
 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi ve Beşeri Bilimler Üniversitesi (University of Economics and Human Sciences)

Çekya’da Psikoloji Eğitimi

Çekya, Avrupa’da en düşük işsizlik seviyesine sahiptir. Doğu Avrupa’nın eğitim ülkesi olan Çekya, tarihi dokusu ve canlı yaşamıyla tam bir öğrenci ülkesidir. Para birimi Çek koronasıdır ve yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Ayrıca Çekya’da çekçe eğitim ücretsizdir. Bir yıllık hazırlık programından sonra istediğiniz bölümde eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Eğitimi

Macaristan, Çekya ve Polonya gibi düşük yaşam maliyetleri ve kaliteli üniversite eğitimiyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan’da psikoloji eğitimini Türkiye’de üniversite sınavına girmeden de alabilirsiniz. Dil konusunda da kendinizi yeterli hissetmiyorsanız, alacağınız bir yıllık İngilizce hazırlık eğtiminden sonra Macaristan’da psikoloji eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak verilen eğitim hem teoriyi hem de pratiği bir arada bulundurmaktadır. Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi 
 • Eötvös Lorand Üniversitesi
 • Budapest International Business School
 • McDanield College Budapest

Macaristan’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Tamamen İngilizce olarak alabileceğiniz psikoloji yüksek lisans eğitimi sonunda “mavi diploma” sahibi olursunuz ve diplomanız tüm Avrupa’da tanınır. Macaristan’da psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi
 • Eötvös Lorand Üniversitesi

Siz Psikoloji Eğitiminizi nerede almak istiyorsunuz?
Yorumlar aracılığıyla belirtin, yönlendirme yapalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Psikoloji Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Summary

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here