yurtdisinda-egitim-icin-gerekenler

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Okumak İçin Yapmanız Gerekenler

Yurtdışında üniversite okumak hayalini hemen hemen tüm Türk öğrenciler kurmuştur. Ancak yurtdışında üniversitelerine başvuru, kabul, vize, o ülkeye yerleşme gibi birçok çetrefilli süreç de öğrencileri beklemektedir. Bu yazımızda yurtdışında okumak için yapmanız gerekenleri derledik. Yurtdışında okumak istiyorum ama nereden başlayacağım bilmiyorum diyenlerden misiniz? O zaman bu yazımız tam size göre!

Yurtdışında Okumak İçin Uygun Üniversite ve Bölüm Seçimi

Yurtdışında okumak için öncelikle hangi bölümü okumak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü ülke seçiminden önce bölüm seçimi yapmak, tercih edebileceğiniz ülkeye karar verirken size çok yardımcı olacaktır. Örneğin, mühendislik denildiği zaman Almanya, mimarlık denildiği zaman İtalya, uluslararası ilişkiler, işletme-ekonomi denildiği zaman da Çekya, ön plana çıkan ülkelerdir.

yurtdisinda-okumak-icin-

Yurtdışında Okumak İçin Uygun Ülke Seçimi

Yurtdışında okumak için yapmanız gereken en önemli adımlardan biridir. Birçok ülke çok farklı seçenekler sunmaktadır. Hangisinin size uygun olduğunu bulmak uzun araştırma gerektiren sancılı bir süreçtir. Bu süreçte alanında uzman kurum veya kişilerden danışmanlık desteği almak hem zaman hem maddi olarak size kazanç sağlayacaktır.

Yurtdışı eğitimde ülke seçimiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.   

Sınavla Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin aşması gereken en önemli eşiklerden biri de sınavlardır. Ülke ve bölüm bazında farklılaşan sınavlarda öğrencilerden belli barajı aşmaları veya kontenjana girmeleri beklenir. Bu sınavlar bölüme başvuru yapan öğrencilere yapılan ortak sınavlar şeklinde olabilir. Veya bölüm hocalarının öğrencinin akademik yeterliliğini ölçmek için yapacağı bir Skype mülakatı şeklinde de olabilir.

Her ne şekilde olursa olsun sınav olan bölümler için hazırlık yapmak şarttır. Bu sınavlar ülkemiz eğitim sistemin alınan dersleri içerse de müfredatımızda olmayan bazı farklı alanlardan da sorular gelmektedir. Bu da eliminasyon sürecinde oldukça etkili olmaktadır. Örneğin İtalya’da tıp, mühendislik, mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdikleri sınavlarda mantık alanından da sorular gelmektedir. Bazı sınavlarda ise oldukça geniş yer kaplamaktadır ve sonuç üzerinde oldukça belirleyici olmaktadır. Bu sınavlara hazırlık sürecinde de profesyonel bir destek almak hem süreci daha rahat atlatmada hem de başarılı bir sınav sonucu elde etmede oldukça önemlidir.

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler, bazı ülkelerin şartları olarak Türkiye’de  de üniversite sınavına girme gibi şartlarının olduğunu göreceklerdir. Bu her ülke için geçerli değildir. Kimi ülkeler Türkiye’de öğrencilerin Türkiye’de aynı bölümü kazanmış olmaları şartını koyarken; bazı ülkeler ise sadece barajı geçme şartı aramaktadırlar. Genellikle Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler ise Türkiye’de üniversite sınavın girme veya bölüm kazanma şartı aramamaktadırlar. Bu ülkelerde sadece lise diplomanızla eğitim alabilirsiniz. Ancak lise diploma notunuzun yüksek olması kabul sürecinde elinizi güçlendiren bir unsur olacaktır.

yurtdisinda-egitim-icin-gerekenler

Sınavsız Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

Bazı üniversiteler ise başvuran öğrencinin diploma notu, dil yeterliliği, akademik motivasyonu gibi göstergeler üzerinden öğrencileri değerlendirmektedir. Ayrıca bir sınav şartı bulunmamaktadır. Burada bahsettiğimiz gibi diploma notunuz önem arz etmektedir. Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için minimum 70, yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise 3,00 ve üzeri ortalama tavsiye etmekteyiz. Ancak bunlar alt limitler değildir. Daha düşük ortalamalarla kabul almanız elbette mümkündür.

Yurtdışında sınavsız öğrenci kabul eden bölümlerde okumak için yapmanız gereken bir diğer şey ise B2 seviyesinde dil belgesi edinmektir. Bu belgenin uluslarası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi belgeler olması ve en az B2 düzeyinde olması önemlidir. Bazı ülkeler hazırlık eğitimi seçeceğini sunduğu için belgeye ihtiyacınız olmadan bir yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz bölümde eğitime başlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz. 

avrupa-da-egitim

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Hangi Sınava Girmem Gerekiyor?

YKS Sınavı

Yurtdışında üniversite eğitimi için tercih edilen kimi ülkeler öğrencilerden kendi ülkelerinde de üniversite kazanma veya barajı geçme şartı aramaktadır. Örneğin Almanya, Avusturya gibi ülkelerde eğitim alabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü kazanma şartı bulunmaktadır.

İtalya’da eğitim alabilmeniz için YKS sınavında barajı aşmanız gerekmektedir. Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler ise Türkiye’de herhangi bir sınav şartı aramamaktadırlar.

Ülkelerin Yapmış Olduğu Sınavlar

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da bazı bölümlerin kendi sınavlarını yapması konusudur. Örneğin İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen bir öğrenci Cambridge ve İtalyan Üniversite, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ortaklığında düzenlenen IMAT sınavına girmek zorundadır. Yine İtalya’da mimarlık ve mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmek zorunda  oldukları bazı spesifik sınavlar bulunmaktadır.

Yurtdışında bazı özel üniversiteler ise kendi özel sınavlarını yapmaktadırlar. Bunun yanında bazı bölümlere kabul için SAT skoru istenmektedir.

Yurtdışında Üniversite Okumak Pahalı Mıdır?

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin aklını karıştıran bir diğer soru da yurtdışında üniversite okumanın maliyetidir. Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar vermeden önce ülkelerle ilgili maliyet bilgisine sahip olmak ileride sürpriz yaşamamak ve ülke seçimini iyi yapabilmek açısından önemlidir.

Yurtdışında üniversite fiyatlarıyla ilgili bilgi detaylı bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında üniversite okumak için yapmanız gerekenler listesi bir hayli kabarıktır. Bu yazımızda yurtdışında eğitim öncesi yapılması gerekenlerin belli başlı önemli konularını derledik.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Okumak İçin Yapmanız Gerekenler ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi içininfo@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here