yurtdisinda-Okumak-icin-Gerekenler

Yurtdışında eğitim almak birçok öğrencinin hayalidir. Bu hayallerinin peşinden gitmek isteyen öğrencilerin de bilmesi ve göz önünde bulundurması gereken birtakım hususlar söz konusudur. Yurtdışında üniversite nasıl okuyabilirim sorusunu soruyorsanız bu yazımız tam size göre. Gelin yurtdışında okumak için gerekenler neler bunlardan bahsedelim.

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı

Hangi bölümde eğitim alacağınız belki de hayatınızın en önemli kararlarından bir tanesi olacaktır. Çünkü eğitim alacağınız bölüm sizlerin kariyerini oluşturacak ilk basamaktır. Yurtdışında eğitime başlarken öncelikle bölüm seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Bölüm seçimi yaparken bölümün gelecekte size neler sunabileceğini de araştırmanız gerekmektedir. Yurtdışındaki bazı üniversitelerin bazıları bölümleri daha ön plandadır. Örneğin Almanya’da mühendislik, İtalya’da tıp eğitimi gibi seçenekler yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerdir. Bu bölümlerde eğitim almak kariyeriniz için oldukça önemli bir adım olacaktır. Ülkelerin sunmuş oldukları imkanları ve yurtdışında okumak için gerekenler konusunu daha iyi araştırarak bölüm seçimi yapmak geleceğiniz için doğru bir adım olacaktır. Ayrıca bölüm seçimi yaparken yurt dışında aldığınız eğitimin devamı olarak master seçenekleri, iş imkanları, lisans eğitiminin süresi ve bölüm popülerliğinin günümüzdeki karşılığını da iyice öğrenmeniz önemlidir.

Bölüm seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan bir tanesi eğitiminizi tamamlayıp ülkenize döndüğünüzde diplomanızın geçerliliğinin de ülkemizde olması olacaktır. Bazı üniversitelerin diploması Türkiye’de geçerli yani denk olmayabilir. İyi araştırma yaparak doğru bir seçim yapmalısınız.

Yurtdışında Üniversite Nasıl Okuyabilirim?

Öncelikle yurtdışında eğitim almak istediğiniz ülkeyi iyi belirlemeli, gereken şartları iyi öğrenmelisiniz. Bazı üniversitelere girmek gerçekten zordur. Binlerce öğrencinin başvuru yaptığı üniversiteler sayılı öğrenci kabul ederken sizler de şansınızı arttırmak için gitmek istediğiniz üniversitenin şartlarını karşılamalısınız. Ayrıca bu süreçte sizin geçtiğiniz yollardan daha önce geçmiş tecrübeli ve alanında uzman kişi ve kurumlardan destek alabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Bu girizgahtan yurtdışında okumak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • İyi seviyede İngilizce veya eğitim alacağınız dilde yetkinlik
  • Olabildiğince yüksek not ortalaması
  • İyi bir motivasyon ve bunu gösteren evraklar (CV, motivasyon mektubu vs.)
  • Gideceğiniz ülkeye uygun finansal yeterlilik

Yurtdışında Eğitim İçin En Uygun Ülke

İlk adımı olan bölüm seçmeyi tamamladıktan sonra karşınıza okumak için fırsatlar sunan ülkeler çıkacaktır. Bu noktada yapmanız gereken seçtiğiniz istediğiniz bölümde kaliteli bir eğitim veren üniversiteleri listelemek olacaktır. Bir üniversite listesi yaptıktan sonra bu üniversitelerin hangi ülkelerde olduğunu ayırmanız gereklidir.

Farklı bir ülkede okumaya karar veren öğrencilerin gidecekleri ülkeye karar vermeleri de önemli bir aşamadır. Eğitim için tercih edilen ülkeyle kültür farklılıkları, konuşulan dil ve en önemlisi yaşam standartlarını iyi öğrenmeleri gerekir. Ülke seçimi yapılırken bu farklılıklar ve bu farklılıklara karşı yapılması gerekenler araştırılmalı ve bu şekilde karar verilmelidir. Bunların yanı sıra gideceğiniz ülkeyi tanımak okuldaki lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra o ülkede kalarak kendinize kariyer planlaması yapmanız için uygun bir yer mi ya da değil mi diye karar vermenize de olanak sağlar.

Türkiye‘deki öğrencilerin tek bir noktada eğitim için yoğunlaştığını söylemek doğru olmaz. Kolay ulaşımı ile tercih edilen Avrupa ülkeleri tarihi dokuları ile giden öğrencileri cezbederken gelişmiş teknolojileri ve farklı kültür yapıları ile uzak doğu ülkeleri de öğrencilerin çokça tercih ettikleri seçeneklerdendir.

Gitmeyi uygun bulduğunuz ülkede konuşulan dillerin neler olduğunu öğrenmeniz de son derece önemlidir. Kendinizi ifade edebilmek, derdinizi anlatabilmek ya da ihtiyaçlarınızı karşılamak yurtdışında bir öğrenci olarak en temel ihtiyaçlardandır. Müreffeh bir öğrencilik tecrübesi için iyi bir araştırma neticesinde ülke seçimi yapmak doğru olacaktır.

Ayrıca bazı ülkeler bazı bölümler bazında öne çıkmaktadırlar. Bunlara örnek verecek olursak Mühendislik okumak isteyen bir öğrenci Alman Üniversitelerini, Mimarlık ve Tıp Eğitimi için İtalyan üniversitelerini, Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilgisayar Bilimleri ile ilgili bölümler için Amerikan üniversitelerini, Hukuk Eğitimi için ise İngiltere üniversitelerini tercih edebilir.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Eğitim İçin Ülke Seçimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

yurtdisinda-Okumak-icin-Gerekenler

Yurtdışında Okumak İçin Hangi Sınav

Yurtdışındaki üniversiteler Türk üniversitelerine göre farklı yöntemlerle öğrenci kabul etmektedirler. Üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin akademik olarak yeterliliğini görmek isteyen okullar belirli seviye tespit sınavları yapmaktadırlar.

Yapılan öğrenci kabul sınavlarında belirli bir nokta altında toplamak doğru olmayabilir. Çünkü ülke içindeki üniversitelerin bile sınavları farklılık gösterebilmektedir. Kimi üniversiteler ortak bir sınav yapmayı tercih ederken, kimi üniversiteler ise akademik bir kurul tarafından mülakat veya bireysel sınavları tercih etmektedirler. Ayrıca üniversitelerde bazı farklı müfredatlara rastlamak da mümkündür. Sizden kafanızda belirlediğiniz bir üniversiteye girmek için çalışmalar yapıyorsanız o üniversite sınav prosedürlerini öğrenmeli, müfredatlarını incelemeli ve uygun bir şekilde sınavına hazırlanmalısınız.

Ayrıca yurtdışında sınavsız üniversite eğitiminin de oldukça yaygın olduğunu belirtmemiz gerekir.

Yurtdışı üniversitelerin öğrenci alımlarında kimi üniversitelerde ülkemizdeki gibi sınav sistemi ile karşılaşmak mümkün iken kimi üniversitelerde tamamen farklı bir sınav sistemi kullanılmaktadır. Bazı üniversiteler müfredata uygun sorular sormayı tercih ederken kimi üniversiteler ise mantık ağırlıklı düşünme gerektiren ve pratik zeka isteyen sınavlar yapmayı tercih etmektedir. Ayrıca pek çok üniversite için lise diplomanızda yer alan diploma puanı da önemlidir. Yani diploma notunuzun yüksek olması sizin elinizi güçlendirecek bir durumdur. Sizler de böyle bir süreçte sınav hazırlığı içerisine girmeyi düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken girmek istediğiniz üniversiteyi yakından tanımak olacaktır. Bunların yanı sıra profesyonel bir destek alarak sınava hazırlanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yurtdışında sınavsız öğrenci kabul eden üniversitelerde bulunmaktadır. Bu gibi üniversitelerde genellikle ülkemizde girmiş olunan sınavdaki barajı geçme şartı aranmaktadır. İtalya, Çekya, Polonya ve Macaristan gibi ülkeler bazı bölümler için sınavsız öğrenci alımı yapmaktadırlar. Bu üniversitelere girmeniz için liseden almış olduğunuz diploma notu ve dil yeterliliğiniz oldukça önemlidir.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Sınavları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Puanları

Yurtdışında üniversite puanları şeklinde genel bir kategorilendirme yapmamız mümkün değildir. Sınavsız üniversite eğitiminin oldukça yaygın olduğu yurtdışı üniversiteleri genellikle tıp, mühendislik, mimarlık, diş hekimliği gibi bölümler için sınav düzenlemektedirler. Bu sınavlar ise genellikle o ülkeye özgü spesifik sınavlardır. Bu sınavlarla ilgili detaylı bilgi ve genel puan skalalarını o ülke için danışmanlık hizmeti veren firmalardan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ve ailelerinin kafalarını en fazla meşgul eden durumlardan bir tanesi ise yurtdışında üniversite fiyatlarıdır. Yurtdışında üniversite okumak belli bir maddi karşılığa sahiptir.. Ne kadar para harcanacağı ve ne kadar maliyetli olacağı tamamen gidilen üniversiteye, tercih edilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Yani isterseniz yurtdışı eğitiminize en az masraflı şekilde de tamamlayabilirsiniz. Yurtdışında devlet üniversitesi ya da özel üniversite tercihiniz maliyeti değiştiren unsurlardan bir tanesidir. İtalya, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri oldukça düşüktür. Ayrıca üniversitelerin burs imkanları da bulunmaktadır. Gitmeden önce bu imkanlar araştırılarak başvuru yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra gittiğiniz ülke ve üniversitemizin bulunduğu konuma göre part-time bir işte çalışabilirsiniz. Bu durumlar sizlere ekstra gelir kaynağı olacağı için eğitiminizi finanse etmenizde daha kolay olacaktır.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Fiyatları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okumak

Yurtdışında ücretsiz üniversite şeklinde çeşitli vaatler veren kişiler ve kurumlarla karşılaşmışsınızdır. Bazı ülkelerde üniversite fiyatları oldukça makul olsa da orada yaşamınızı idame ettirmeniz için belli bir gelire sahip olmanız gerekir. Özellikle Türk lirasının değer kaybetmesi sizi doğrudan etkileyeceği için yurtdışında ücretsiz üniversite okumak kulağa hoş gelen bir şey olsa da çok mümkün değildir.

Yurtdışında Burslu Okumak İçin Ne Yapmalı?

Yurtdışında burslu okumak için öğrencilere sağlanan bursları iyi öğrenmelisiniz. Genellikle burslar akademik başarıya ve aile gelirine göre verilmektedir. Bu gibi hususları iyi araştırmalı, gerektiği durumlarda da profesyonel destek almalısınız. Ayrıca bursların devamlılığı için akademik başarının devamlılığı şarttır. Ayrıca bu bursların yıllık maliyetin ne kadarlık kısmını karşılayacağını da iyi hesap etmelisiniz.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Okumak Ekşi

Birçok konu araştılırken Türkiye’nin en entelektüel platformlarından biri sayılan ekşi sözlük de çokça ziyaret edilmektedir. Sözlük yazarlarının yurtdışında üniversite okumak için gerekenler ile ilgili tecrübelerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yurtdışında Eğitim Konaklama ve Yaşam

Bir üniversite tercihi yapmak ile başka bir ülke, başka bir şehirde yaşamaya başlarsınız. Gideceğiniz yer yurt dışında farklı kültür ve farklı dilde bir yer olacağından sizin için durumun daha kolay olması adına bazı yollar bulabilirsiniz. Öncelikle gittiğiniz yerde rahat edebilmeniz için gitmeden önce konaklama seçeneklerine bir göz atmanız oldukça önemlidir. Çok para harcamadan eğitim hayatınızı tamamlamak istiyorsanız üniversitelerin yurtlarına başvurmak gerekmektedir. Üniversite yurtlarına gidemezsiniz bunların dışında kiralayabileceğiniz öğrenci otelleri, öğrenci evleri de bulunmaktadır. Birbirinden farklı alternatifleri öğrenmek gittiğiniz yerde bocalamamanız için son derece önemlidir.

Avrupa Devlet Üniversiteleri

Avrupa devlet üniversiteleri özel üniversitelere göre daha düşük eğitim ücretlerine sahiptir. Bu üniversitelerin dünya sıralamaları ise oldukça iyidir. Örneğin İtalya dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir ve bu üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesidir. Bu üniversitelerin de sizden istedikleri şartlar olacaktır.

Avrupa devlet üniversiteleri eğitim görmek için başvurduğunuzda sizden birtakım belgeler talep edeceklerdir. Okullar sizlerden belgeleri teslim aldıkları zaman bilgileri aldıklarına dair bilgilendirme yaparlar. Sürekli takipte olarak okulların geri dönüş zamanını sabır ile beklemeniz gerekecektir. Bu çok hassas bir süreçtir ve yurtdışında eğitimin ilk adımıdır. Bu adımda yapacağınız herhangi bir yanlış yurtdışı eğitim hayalinizi sona erdirebilir. O yüzden bu süre zarfında tecrübeli kişiler veya kurumlardan destek almak Avrupa devlet üniversitelerinin başvuru şartlarını daha iyi öğrenmeniz ve süreci en iyi şekilde yürütebilmeniz için faydalı olacaktır.

Siz hangi ülkede hangi eğitimi almayı hedefliyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz:)


Yurtdışı Okumak İçin Gerekenler yazımızda yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için önemli bir adım olan şartları ortaya koyduk. Umuyoruz ki bu yazımız Yurtdışında Okumayı düşünen adaylara yardımcı olmuştur.

yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışı Okumak İçin Gerekenler ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için , info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here