yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi

Mühendislik sanayileşmeyle birlikte dünya çapında ivme kazanmış, teknolojik gelişmelerle iç içe bir disiplindir. Birçok dalı olan mühendislik disiplini, günlük hayatta teknolojiyle ilgili gördüğümüz tüm olguların temelinde olan bir disiplindir. Bunun getirdiği bir sonuç olarak da mühendislik eğitiminin güncel gelişmeleri takip eden ve çağı yakalayan bir kimliğe sahip olması gerekir. Yurtdışında mühendislik eğitimi tercihlerinin en önemli sebebi öğrencilerin çağı yakalayan ve iş fırsatlarında bir adım öne çıkmalarını sağlayacak bir eğitim almak istemeleridir.

Bu yazımızda yurtdışında mühendislik eğitimi ile ilgili temel olguları ve ülkelerin sunmuş olduğu eğitim fırsatlarını inceleyeceğiz.

yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi Ama Nasıl?

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli sorusu bu eğitimi nasıl alabilecekleridir. Mühendislik disiplini geleneksel olarak kimya, inşaat, elektrik ve makine mühendisliği gibi temel alanlara ayrılmışsa da hızla gelişen teknoloji mekatronik, robotik, uzay mühendisliği gibi daha birçok alanı mühendislik disiplinine kazandırmıştır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin matematik, fizik ve kimya gibi derslerden iyi dereceler almaları ve bu alanlara hakim olmaları istenir. Neredeyse yurtdışında mühendislik eğitimi veren tüm üniversitelerin temel dersleri bu alanlarla ilgilidir. Başvurduğunuz ülke hangisi olursa olsun daha önceki eğitim yaşamınızda bu alanlardaki başarınıza bakılır. Kabul koşulları olarak bakılmasa bile bazı üniversiteler sınavla öğrenci kabulünde bu alanlardan sınav yapmaktadır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi öncesi tercih hangi ülkeyi tercih edeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız “Yurtdışında eğitim için hangi ülke?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mühendislik Dalları

  • Bilgisayar Mühendisliği: Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenirler.
  • Uzay Mühendisliği: Uzay araçları, uçaklar, uydular gibi araçların sistemlerinin tasarım ve analiziyle ilgilenen mühendislik dalıdır.
  • Makine Mühendisliği: Mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan mühendislik dalıdır.
  • Biyomedikal Mühendislik: Tıpta kullanılan cihazlar ve sistemleri tasarlayan ve güncel gereksinimleri karşılayan mühendislik dalıdır. 
  • Elektrik Mühendisliği: Elektrik, elektronikle ilgili tüm mühendislik disiplinlerinin genel adıdır. Mikroçiplerin icadıyla birlikte günümüzde gelişen teknolojiye öncülük etmiş ve inovasyona en açık mühendislik dalıdır.

avrupada-muhendislik

Avrupa’da Mühendislik Eğitimi

Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi denildiğinde akla ilk gelen ülke İtalya’dır. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak birçok mühendislik alanında eğitim almak mümkündür. İtalya dünyanın en köklü ve eğitim kalitesini kanıtlamış üniversitelerine sahiptir. Özellikle mühendislik alanında ülkenin teknik okulları olan politecnicolar dünyada kendini kanıtlamış üniversitelerdir. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için bazı üniversiteler bir sınav düzenlerken, bazı üniversiteler de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrenci kabul etmektedirler. İtalya’nın yanında Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi alabileceğiniz ülkeler Çekya ve Polonya’dır. Ayrıca tüm bu ülkeler Avrupa Birliği üyesidir. Yani mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Böylece tüm Avrupa ülkelerinde diplomanız tanınır ve iş bulduğunuzda diploma denklik ve tanınma gibi prosedürlerle uğraşmanız gerekmez.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kuruluşu asırlar öncesine dayanan ve Rönesansa ev sahipliği yapmış birçok üniversite İtalya’da bulunmaktadır. Dünya üniversiteler sıralamalarında ilk 500 de 30 civarında üniversitesiyle bu alanda Avrupa’nın en iyi 3. ülkesidir. Ayrıca cazip üniversite eğitim ücretleri, geniş burs imkanlarıyla son yıllarda Türk öğrenciler için önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir.

İtalya’da mühendislik eğitim genellikle Politecnico denilen teknik okullarda verilmektedir. Bunlardan en ünlüleri Polimi olarak bilinen Politecnico Di Milano ve Polito olarak bilinen Politecnico Di Torino’dur.

İtalya’da İngilizce mühendislik lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için üniversiteler sınavla veya Skype mülakatıyla öğrenci kabul etmektedirler. Bu sınavlar TIL-I , TOLC-I gibi sınavlardır. Türk müfredatına göre zorluk seviyesi çok yüksek değildir. Ancak iyi bir sınav sonucu ve akademik başarı için en az B2 düzeyinde İngilizce tavsiye etmekteyiz. 

Mühendislik eğitimi için yüksek lisans bölüm seçenekleri lisans bölümlerine göre daha geniştir. Mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili birçok spesifik yüksek lisans eğitimi bulabilirsiniz.

İtalya’da mühendislik yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Maliyetleri

İtalya’da yıllık üniversite eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Yaşam maliyetleri ise harçları dahil 7.000 – 9.000 arasındadır. Ayrıca geniş burs seçenekleri bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

italyada-muhendislik-egitimi

Çekya’da Mühendislik Eğitimi

Çekya düşük yaşam maliyetleriyle, yurtdışında yüksek kalitede eğitimi düşük maliyetlerle almak isteyen öğrenciler için önemli bir ülke haline gelmiştir. Ülkemize olan yakınlığı, Avrupa Birliği ülkesi olması, farklı kur kullanması gibi etkenler Çekya’yı yurtdışı eğitimde önemli bir ülke haline getirmektedir.

Çekya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan en ilki yüksek rankingleriyle dikkat çeken Çek Teknik Üniversitesi’dir. Diğeri ise Çekya’nın ve Doğu Avrupa’nın ilk üniversitesi kabul edilen Charles Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de dünyada ilk 500 içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Çekya’da çekçe üniversite eğitimi aldığınızda ilk yıl alacağınız Çekçe hazırlık eğitimi dışında herhangi bir okul ücreti ödemezsiniz.   

İngilizce mühendislik eğitim için yıllık okul ücretleri 4.000 – 5.000 Euro civarındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 6.000 7.000 Euro civarındadır.

cekyada-muhendislik-egitimi

Polonya’da Mühendislik Eğitimi

Polonya’da düşük yaşam maliyetleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olması, genç ve dinamik yapısı ve kaliteli eğitim vaat eden üniversiteleriyle son yıllarda çok sayıda Türk öğrenciyi misafir eden bir ülkedir.

Polonya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği üniversiteler Varşova Teknik Üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de teknik üniversitedir ve alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilir.

Polonya’da yıllık okul ücretleri 3.000 4.500 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 7.000 – 8.000 Euro civarındadır.

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrencilere ileri seviyede dil becerisi, uluslararası standartlarda eğitim ve mezuniyet sonrası donanımlı birer mühendis olma becerisi kazandırmaktadır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mühendislik Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Summary
Yurtdışında Mühendislik Eğitimi
Article Name
Yurtdışında Mühendislik Eğitimi
Description
Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilere rehber niteliğinde hazırladığımız bu yazımızla Avrupa'da mühendislik okumak isteyebilirsiniz :)
Author
Publisher Name
Yurtdisinda.ORG
Publisher Logo

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here