yurtdisinda-mimarlik-okumak

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak hem dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek hem de farklı mimarlık ekollerine hakim olmak açısından oldukça avantajlıdır. Mimarlık denilince akla gelen ilk ülke genellikle İtalya’dır. Ancak Avrupa’da çok cazip fırsatlarla mimarlık okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır.

Son yıllarda sınavsız üniversite okumak için tercih edilen Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler dünya çapında tanınmış ve kalitesini ortaya koymuş üniversitelere sahiptir. Ayrıca tüm Avrupa ülkelerinde geçerli “mavi diploma” sahibi olma fırsatı da sunmaktadırlar. Bu sayede mezuniyetiniz sonrası Avrupa’da çalışmak Türkiye’den mezun olmuş birine göre oldukça kolaydır.

Bu yazımızda yurtdışında mimarlık okumak ile ilgili tüm detayları bulacaksınız.

 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

Yurtdışında üniversiteler hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimi sunmaktadırlar. Bazı ülkeler mimarlık lisans eğitimi için öğrenci kabulünü sınavla yapmaktadır. Mimarlık yüksek lisans eğitimi için ise lisans eğitiminiz boyunca yaptığınız projeler ve portfolyonuz oldukça önem arz etmektedir.

 

yurtdisinda-mimarlik-okumak

Amerika, Kanada, İngiltere’de Mimarlık Eğitimi Almak

Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler yüksek eğitim kalitesine sahip ülkelerdir. Her yıl on binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu ülkeler aynı zamanda kaliteli bir mimarlık eğitimi de sunmaktadırlar. Ancak bu ülkelerde mimarlık eğitimi alabilmek için istenen şartlar da üst düzeydedir. Ayrıca eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri de yüksektir.

Avrupa’da Mimarlık Eğitimi Almak

Avrupa’da mimarlık okumak için tercih edilecek ülkelerde ise daha farklı bir kategorilendirme yapmamız mümkündür. Yukarıda saydığımız ülkelere göre daha düşük yaşam maliyeti ve eğitim ücretlerine sahip üniversiteleri bünyelerinde barındırmaları açısından Türk öğrenciler tarafından daha fazla rağbet görmektedirler. Avrupa’da mimarlık eğitimi için tercih ülkeler olarak İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkeler başı çekmektedirler.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık lisans eğitimi veren birçok ülke bulunmaktadır. Mimarlık eğitimi için doğru ülke seçimi yaparken ülkelerin sunduğu fırsatları ve eğitim içeriğinin gelecek kariyer hedeflerinize göre belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenciler için ülkeleri farklı kategorilerde değerlendirmek mümkündür.

Yurtdışında Eğitimde Doğru Ülke Seçimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

italyada-mimarlik

İtalya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi sunan iki üniversite bulunmaktadır. Bunlar:

İkisi de teknik üniversite olan bu okullar dünyada oldukça prestijli konumlara sahiptirler. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi alabilmek için ise İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın MIUR düzenlemiş olduğu sınava girmek gerekmektedir. Sınavda üniversitelerin belirlenen kontenjanlarına puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir. Ayrıca B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan dil belgesi ve Türkiye’de üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmanız istenen diğer şartlardır.

almanyada-mimarlik

Almanya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Almanya’da eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca’dır. Eğitim kalitesi olarak oldukça iyi seviyede olan Almanya uluslararası öğrencilerin eğitimi tamamlamada oldukça zorlandığı bir ülke olarak da bilinir. RWTH Aachen Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler ise mimarlık eğitimi için en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

Almanya’da bir lisans programında eğitim alabilmeniz için Türkiye’de  üniversite sınavında da aynı bölümü kazanma şartını unutmamanız gerekir.

fransada-mimarlik

Fransa’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Fransa’da da Almanya’da olduğu gibi mimarlık eğitim dili ağırlıklı olarak Fransızca’dır. Avrupa’da birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapan Fransa mimarlık eğitiminde de önemli ülkelerden biridir. Fransa’da mimarlık eğitimi 5 yıl sürmektedir ve Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı’na bağlı olan 20 adet mimarlık devlet yüksekokulunda (écoles nationales supérieures d’architecture – ENSA) verilmektedir. Bu üniversiteler dışında, Strazburg’da Uygulamalı Bilimler Devlet Enstitüsü (Institut National des Sciences Appliquées – INSA) ve Paris’te Mimarlık Özel Okulu (École Spéciale d’Architecture – ESA) da mimarlık eğitimi verilen okullar arasındadır.

avusturya-mimarlik

Avusturya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca olan Avusturya’da mimarlık eğitimi alabilmek için Türkiye’de de mimarlık fakültesini kazanmak gerekmektedir. Avusturya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite ise Viyana Teknik Üniversitesi’dir. Viyana Teknik Üniversitesi Avrupa’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasındadır.

polonyada-mimarlik

Polonya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Son yıllarda Türk öğrenciler için tam bir cazibe merkezi haline gelen Polonya’da tamamen İngilizce olarak mimarlık eğitimi almanız mümkündür. Üstelik bunun için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Ayrıca Polonya İngilizce hazırlık eğitimi de sunmaktadır ve yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre düşüktür.

Polonya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler

 • Cracow Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Teknoloji Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

cekya-mimarlik-egitimi

Çekya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Çekya da Polonya gibi son yıllarda yıldızı parlayan ülkelerden biridir. Farklı para birimi kullanması ve yaşam maliyetlerinin düşük olması tercih sebebidir.
Ayrıca kaliteli bir eğitim sunması, sınavsız üniversite okumaya imkan sağlaması ve İngilizce hazırlık eğitimi sunması da en önemli tercih sebeplerindendir.
Ayrıca Çekya’da Çekya dilinde eğitim ücretsiz!

 

macaristanda-mimarlık

Macaristan’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Macaristan da diğer saydığımız ülkeler gibi kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla sunan bir ülkedir. Yaşam maliyetlerinin düşük olduğu ülke dünyada ve Avrupa’da prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan’da mimarlık lisans eğitimi alınabilecek üniversiteler

 • Budapeşte Üniversitesi
 • Pecs Üniversitesi
yurtdisinda-mimarlik
yurtdisinda-mimarlik

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise seçenek lisans eğitimine göre daha fazladır. Lisans eğitimi sonrası daha spesifik bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için önemli bir tercih sebebidir. Öne çıkan ülkeler ise İtalya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkelerdir.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Başarılı Bir Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Yurtdışında mimarlık masterı yapmak isteyen öğrenciler için istenen şartlardan olan portfolyonun özenli bri şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Bu anlamda başarılı bir portfolyo hazırlanması için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Portfolyonuzda kendinizi tanıtırken kısa ve etkili bir giriş yapın ve klişe kalıplardan kaçının.
 • Eğitiminiz süresince birçok projeye imza atmış olabilirsiniz. Bunlar arasından eğitim almak istediğiniz alanla ilgili doğru çalışmaları seçmeye özen gösterin.
 • Portfolyonuzu hazırlarken yapmış olduğunuz işleri sade ve olabildiğince önemli noktalarını işaret edecek şekilde hazırlayın.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Gerekenler

Yurtdışında mimarlık okumak için gereken şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi için gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Bazı ülkeler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Bu sınavlarda genellikle fen bilimleri, matematik gibi alanların yanı sanat tarihi, genel kültür, mantık gibi alanlardan da sorular içerebilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapmak oldukça önemlidir.
 • Almanya, Avusturya gibi bazı ülkeler Türkiye’de de mimarlık fakültesi kazanma şartı aramaktadırlar. İtalya’da ise Türkiye’de üniversite sınavından barajı aşmanız istenmektedir. Polonya, Çekya ve Macaristan’da ise herhangi bir baraj şartı yoktur.
 • İngilizce dil hazırlık eğitimi olmayan ülkeler ve farklı dilde mimarlık eğitimi veren ülkeler sizden dil yeterliliğinizi kanıtlayan belge isteyebilirler.

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Mimarlık lisans eğitimi boyunca yapmış olduğunuz projeler ve bunu sunacağınız portfolyo önemli bir şarttır.
 • Bazı üniversiteler sizden belirledikleri ortalama barajını geçmenizi isteyebilir.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan genellikle B2 veya üstü dil belgesi istenmektedir.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında mimarlık eğitimi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genellikle 3 (üç) yıldır. Ayrıca hazırlık eğitimi almak isterseniz bu süre doğal olarak 4 (dört) yıl olacaktır. Yurtdışında mimarlık eğitimi almanız durumunda Türkiye’de aynı dönemde eğitime başladığınız birinden daha erken mezun olup hayata daha erken atılma şansı elde edersiniz.

Bu şekilde de daha önceki yıllarda eğitiminiz ve yaşam giderleriniz için yaptığınız harcamakları finanse etme şansı elde edersiniz. Yurtdışında mimarlık okumanın birçok avantajından biri de budur.

Yurtdışında mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler ise ülkemizdeki gibi iki yıllık bir eğitimden geçmektedirler. Eğitiminiz boyunca birçok atölye çalışması, seminerler, alanınıza göre yapacağınız birçok projelerle teorik eğitimden ziyade pratiğe dayalı bir eğitim almış olacaksınız.

Yurtdışında Burslu Mimarlık Okumak

Yurtdışında burslu mimarlık okumak isteyen öğrenciler için birçok ülke burs imkanı sunmaktadır. Bu ülkelerin sunduğu burslar genellikle tüm eğitim hayatınızı finanse etmeye yetmez fakat konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılar ve size finansal destek sağlar.

Yurtdışında burslu üniversite eğitimiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi nde En İyi Ülkeler

İtalya

Mimari denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biridir. Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip İtalya, büyüleyici mimarisiyle ve sanat akımlarının doğduğu bir ülkedir. Bu da mimarlık eğitiminde de öncü ülkelerden biri olmasını sağlamıştır.

İngiltere

Dünyanın önemli bir finans ve kültür merkezlerinden biri olan İngiltere mimarlık alanında tasarım odaklı bir ülkedir. Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İngiltere mimaride önemli eserlere sahiptir. Bunu kaliteli mimarlık eğitimine borçludur.

Amerika

Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkesi olan Amerika, birçok yeniliğe de öncülük eden dinamik bir ülkedir. Dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir ve bu üniversiteler mimarlık alanında dünyada söz sahibidir.

Almanya

Mühendislik alanında dünyada söz sahibi bir ülke olan Almanya, mimaride de Avrupa’nın önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için de önemli bir tercih merkezidir.

Hollanda

Amsterdam, Rotterdam gibi mimari anlamda Avrupa’nın ünlü şehirlerine ev sahipliği yapan Hollanda mimarlık eğitiminde de oldukça kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bu da Hollanda’da mimarlık eğitimini cazip kılan sebeplerden sadece biridir.

Yurtdışında İç Mimarlık Eğitimi

İç mimarlık, mimarlık bilim dalının alt sanatı olarak görülse de üniversitelerde eğitimi verilen ayrı bir dal olarak son yıllarda oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Bu alanda İtalya’da, İspanya, İngiltere gibi ülkeler ön plana çıkmaktadır.

Mimarlık ve Sanat Tarihi

Mimarlık ve sanat tarihi güzellik algısıyla doğan insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Mimarlık binalar, köprüler veya gökdelenler ve aklınıza gelebilecek her türlü yapıyı tasarlama sanatıdır. Ayrıca mimari basitçe bir şeylerin güzel görünmesini sağlamakla ilgili değildir. Aynı zamanda insanların kendilerini rahat ve rahat hissettiği bir ortam ve alan oluşturmak, özellikle günümüzde sürdürülebilir malzemelerden yaşam alanları inşa etmekle ilgilenir.

Mimarlığın Geleceği

Mimarlık eğitimi, şehir planlamaları ve değişen tasarım algısı sebebiyle her dönemde revaçta olan bir eğitimdir. Yurtdışında mimarlık okumak ise hangi ülkede eğitim almayı seçerseniz seçin çalışma hayatına atılmak için size pratik beceriler sağlayacak bir eğitimden geçmek demektir. Mimarlık alanındaki birçok lisans dersi yüksek lisans programlarına girmektedir, bu yüzden çoğu mimarlık öğrencisi lisans eğitimi sonrası mimarlık alanında yüksek lisans yapmayı da düşünmektedirler. Yurtdışında mimarlık eğitimi ise bu anlamda ön plana çıkan bir seçenek olmaktadır.

Özellikle globalleşen dünyanın değişen tasarım algılarına uyum sağlamak için dünyaya farklı bir gözle bakmak gerekmektedir. Yurtdışında alacağınız mimarlık eğitimi de size bu bilinci ve vizyonu kazandıracaktır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mimarlık Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here