yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans
yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Yapmak

Türkiye’de en çok tercih edilen lisans programlarından biri de hukuktur. Her yıl farklı şehirlerde ve üniversitelerde açılan hukuk fakülteleri ve avukat sayısının her yıl artması hukuk fakültesi mezunlarını alanlarıyla ilgili farklı arayışlara itmektedir. Bunlardan biri de yurtdışında hukuk yüksek lisans eğitimi alarak akademik alanda veya uluslararası kariyer imkanlarından faydalanmaktır. 

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi Avantajları / Fırsatları

 • Türk Hukuk Sistemi genellikle Avrupa ülkelerini temel almıştır. Siz de kariyer yapmak istediğiniz hukuk alanının temellerinin atıldığı ülkelerde eğitim alma fırsatı elde edersiniz. 
 • Öğreneceğiniz yabancı dille uluslararası kariyer yapma imkanı elde edersiniz. 
 • Yurtdışında tamamen İngilizce birçok hukuk master programı bulunmaktadır. Alanınızda ilgili ileri dünyadaki gelişmeleri takip etme şansı elde edersiniz. 
 • Eğitiminiz boyunca akademik seviyede İngilizce öğrenme ve bunun yanında eğitim aldığınız ülkenin dilini öğrenme şansı elde edersiniz. 

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

“Yurtdışında hukuk yüksek lisans nasıl yapılır?” sorusu birçok öğrencinin zihnini karıştırmaktadır. Gelin bu soruya aşama aşama cevap verelim. 

Yurtdışı hukuk yüksek lisans programları için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmanız gerekmektedir. Yurtdışı üniversiteler master programları için o alanda akademik geçmişinize önem vermektedirler. 

Daha sonrasında yüksek lisans yapmak istediğiniz alanı belirlemelisiniz. Bu alanın belirlenmesi ülke ve üniversite seçimi için özellikle önemlidir. Çünkü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eğitim almak istediğiniz hukuk alanı temellerinin atıldığı ülkelerde eğitim ufkunuzu genişletecek önemli bir tecrübedir. 

Eğitim almak istediğiniz alan ve ülkeyi belirlediniz. Sırada ise üniversite belirleme aşaması bulunmaktadır. Bu aşamada her ülkenin farklı prosedürlerinin olduğunu ve başvuru ve sonraki süreçlerin oldukça hassas süreçler olduğunu belirtelim. Yapacağınız küçük bir hata tüm başvurunuzu etkileyebilir. Veya gideceğiniz ülkede sunulan eğitim fırsatlarından yararlanmada geri kalabilirsiniz. Bu yüzden yurtdışında hukuk yüksek lisans eğitimi için alanında uzman bir danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz. 

Bu aşamadan sonra ise konsolosluk aşaması gelmektedir. Bunun için gideceğiniz ülke konsolosluklarında izlemeniz gereken aşamaları öğrenmelisiniz. 

Yurtdışında yüksek lisans tecrübesine sahip bir ekip olarak başvuru, konsolosluk, gideceğiniz ülkeye yerleşme ve resmi işlemler eğitiminize başlamadan önce sizi oldukça yıpratıcı süreçler olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 

yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans
yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Şartları

Yurtdışında hukuk yüksek lisans eğitimi için her ülkenin belirlemiş olduğu farklı kabul şartları bulunmaktadır. Hatta ülke içerisinde üniversiteler bazında bile farklılıklar söz konusu olabilmektedir. O yüzden yurtdışında hukuk yüksek lisans kabul şartları ile ilgili olarak genel şartları paylaşacağız. 

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Şartları:

 • Yüksek lisans yapmak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması (Türkiye için hukuk fakültesi diploması)
 • İngilizce dil belgesi
 • Olabildiğince yüksek mezuniyet ortalaması
 • Güçlü bir CV

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Fiyatları – Ücretleri

Yurtdışında hukuk yüksek lisan fiyatları da ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu konuda Avrupa’da iki ülke düşük eğitim ücretleri ve yüksek eğitim kalitesiyle ön plana çıkmaktadır. Bunlar Almanya ve İtalya’dır. Modern Türk Hukuk Sistemi kurulurken ceza hukuku İtalya’dan, vergi hukuku ise Almanya’dan esinlenilmiştir. Ayrıca bu ülkelerle olan köklü ticari ve siyasi ilişkilerimiz bu konudaki iş birliğini kanıtlar niteliktedir. Bu ülkelerde alacağınız eğitimle Türk Hukuk Sistemi ve diğer ülkelerin hukuk sistemlerini karşılaştırma şansı elde edersiniz.

İtalya’da hukuk yüksek lisans ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Almanya’da ise bu fiyat yıllık 150-500 Euro arasındadır. Ancak Almanya’da hukuk yüksek lisans programlarının genellikle Almanca dilinde olduğunu belirtmekte yarar var. İtalya’da ise birçok alanda tamamen İngilizce olarak hukuk yüksek lisans programları bulunmaktadır.

İtalya’da ise birçok hukuk programını tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da uluslararası öğrenciler için geniş burs seçenekleri bulunmaktadır.

Ülke bazında hukuk yüksek lisans fiyatları ise şu şekilde:

 • İtalya : 156 – 3.000 Euro
 • Almanya : 150 – 500 Euro
 • İngiltere : 14.000 – 28.000 Pound
 • İsviçre : 1.300 – 2.500 İsviçre Frangı
 • Hollanda : 6.000 – 10.000 Euro

Yurtdışı Hukuk Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında hukuk master eğitimini burslu olarak almanız mümkündür. Bunun için Türkiye’de burs veren kurumlar bulunmaktadır. Ayrıca eğitim alacağınız ülkede de burs alma imkanlarınız bulunmaktadır. 

Örneğin İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler yıllık 2.000 – 5.200 Euro arasında değşen miktarlarda burs alabilirler. Ayrıca okul ücretlerinden de indirim almak mümkündür. 

yurtdisi-hukuk-yuksek-lisans
yurtdisi-hukuk-yuksek-lisans

Türkiyede Hukuk Okuyup Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Türkiye’den hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlaşmak istediğiniz alanda yurtdışında hukuk yüksek master eğitimi alaibilirsiniz.

Yurtdışında En İyi Hukuk Yüksek Lisans Üniversiteleri Ve Programları

Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi için en çok tercih edilen ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Almanya 
 • İngiltere
 • İtalya
 • Hollanda 
 • İsviçre

Almanya’da Hukuk Yüksek Lisans

Türkiye’de hukuk fakultesi mezunu iseniz, Almanya’da hukuk yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Almanya’da hukuk yüksek lisans eğitimi ortalama 1 yıl sürmektedir ve bu eğitim programlarının akademik program dili genellikle Almanca ve İngilizcedir. Hukuk yüksek lisans eğitimi genellikle Avrupa hukuku ve uluslararası hukuk dersleri ağırlıklıdır.

Hukuk alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya şüphesiz hukuk eğitiminde de dünyanın lider ülkelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Öyle ki hukukun üstünlüğünü en iyi anlatan deyişlerden biri olan ‘Berlin’de hakimler var’ deyişi bu ülkenin hukuka verdiği önemi göstermektedir. Almanya’da hukuk alanında yüksek lisans yapmak ya da sertifika programına katılmak, lisans eğitimini Türkiye’de almış öğrencilere pek çok avantaj sunmaktadır. Almanya’nın AB üyesi bir ülke olması dolayısıyla öğrenciler Avrupa Hukuku’nun da temel ögelerini öğrenme fırsatı yakalarlar.

İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisans

İngiltere’de hukuk yüksek lisans programları genellikle 1 yıllık tam zamanlı ve 2 yıllık yarı zamanlı şekildedir. Öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri hukuk alanını ve modulünü seçmekte; eğitim süreci sonrasında da tez aşamasına geçmektedirler.Çoğu hukuk okulu sınırlı sayıda kontenjana sahiptir. Bu yüzden başvurunuz sırasında hedefiniz hakkında kesin karar vermeniz gerekmektedir. İngiltere’de hukuk yüksek lisansı , mezun olan öğrencilere sektör içindeki rekabette avantaj sağlayacaktır.

İngiltere’de hukuk master programları için her bölümden en az 6.0 olmak üzere, ortalama 6.5 IELTS puanı ve ilgili alanda lisans diploması şartı bulunmaktadır. Ayrıca iş tecrübeleriniz de İngiltere’de hukuk yüksek lisans eğitiminde kabul alabilmek için önemlidir. 

yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans
yurtdisinda-hukuk-yuksek-lisans

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimini tamamen İngilizce olarak almak mümkündür. İtalya’da hukuk yüksek lisans programları:

 • İşletme Hukuku
 • Uluslararası Ticaret Hukuku
 • Uluslararası Hukuk
 • Avrupa Hukuk ve Politikaları
 • Sınır Ötesi Suçlar
 • İnsan Hakları ve Çok Aşamalı Yönetim

Bu alanlarda tamamen İngilizce olarak hukuk yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. 

Ayrıca İtalya Avrupa göç ve kaçakçılık yollarından birinde yer alır. Bu anlamda sınır ötesi suçlar gibi programlar için İtalya, oldukça iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca dünyanın önde gelen moda, tasarım, otomobil, sanayi şirketlerine sahip olan İtalya, işletme ve ticaret hukuku alanında da köklü bir geleneğe sahiptir. 

İtalya’da hukuk eğitimi sunan üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 156 – 3.000 Euro arasında değişmektedir. Düşük eğitim ücretlerinin yanında geniş burs imkanları da bulunmaktadır. Yıllık 2.000 – 5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs almak mümkündür. 

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • İlgili Alanda Lisans Diploması (Türkiye’de Hukuk Fakültesi veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri(
 • B1/B2 seviyesinde dil belgesi

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için 

Hollanda’da Hukuk Yüksek Lisans

Hollanda’da üniversite eğitimi için 2 farklı opsiyon öne çıkar. Bunlardan bir tanesi araştırma üniversiteleri diğeri ise uygulamalı bilimler üniversiteleridir. 

Hollanda’da hukuk yüksek lisans eğitimi için gereken şartlar:

 • IELTS sınavından en az 6.5 ve üstü bir skor 
 • Güçlü bir CV
 • Akademik tecrübeler ve iş tecrübeleri 
 • İyi bir portfolyo

İsviçre’de Hukuk Yüksek Lisans

İsviçre’de master programları 3 ya da 4 sömestr sürerken, 90 ile 120 krediyi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Genel olarak üniversiteler, yüksek lisans öğrencilerinin akademik araştırmalara katılmasını, fikirlerini özgürce ifade edebilmesini ve yaratıcılıklarını geliştirmesini hedeflemektedirler. İsviçre’de hukuk yüksek lisans eğitiminizi, konu alanlarınıza bağlı olarak uygulamalı bilimler üniversitelerinde ya da araştırma ağırlıklı eğitim veren üniversitelerde alma şansına sahipsiniz. 


Yurtdışında hukuk yüksek lisans eğitimi almaya ve hangi ülkede yapacağınıza karar verdiniz, ancak yaptığınız araştırmalar sonucu birbiriyle çelişen birçok bilgi edindiniz ve kafanız karıştı değil mi? 🙂 Merak etmeyin, birçok insan sizin geçtiğiniz yollardan geçti ve bu tecrübeleri edindi. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için danışmanlık hizmet almak istediğinizde, bu alanda eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bir ekiple çalışmak ve destek almanın birçok noktada doğru ve güncel bilgiye ulaşmanızda oldukça fayda sağladığını göreceksiniz. İtalya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip italyadaokumak.com ekibinden destek alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here