Yurtdışında Eğitim

Ana sayfa Yurtdışında Eğitim
Yurtdışında Eğitim ile ilgili Genel Bilgi ve Paylaşımların Yer Aldığı Kategori.

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke?

yurtdisinda-egitim-icin-ulke

Yurtdışında eğitim ülkemizde artan maliyetler ve düşen eğitim kalitesi karşısında önemli bir alternatif olarak yükselmektedir.” Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke yazımızda bir çok konuya sizlerle birlikte göz atacağız.

 

Yurtdışında eğitim kaliteli ve dünya çapında bir eğitim almak isteyen birçok öğrencinin hayali ve hedefidir. Yurtdışında eğitim denildiğinde çok farklı seçenekler ve fırsatlar bulunmaktadır. Yurtdışıda eğitim için hangi ülkeyi seçmeliyim sorusu öğrenciler için önemli bir sorudur. Bu konuda gidilecek ülke, seçilecek okul, bu ülkelerdeki burs imkanları ve yaşam maliyetleri gibi birçok farklı kriter öğrenciler ve veliler tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.

yurtdisinda-egitim-icin-ulke

Yurtdışında Eğitim Öncesi Karar Aşaması

Yurtdışında eğitim seçenekleri belirlenirken her öğrenci ve velinin baz aldığı belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1) Verilen Eğitimin İçeriği ve Kalitesi

Bu aşamada seçilen ülke kadar üniversite de önem arz etmektedir. Avrupa’da her ülke eğitimiyle öne çıkan üniversitelere sahiptir. Bu aşamada genellikle YÖK denkliği konusu çok sorulmaktadır. Bununla ilgili olarak YÖK ün belirlemiş olduğu kriter eğitim alınan üniversitenin dünyada ilk 1000 üniversite arasında olmasıdır.

Bunda da baz alınacak olan sıralama kuruluşları YÖK tarafından belirlenmiştir. Bu kuruluşlar: Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), University Ranking by Academic Performance (URAP), CWTS Leiden Ranking’ dir. Bu kuruluşlara göre ilk 1000 de yer alan bir üniversiteden mezun olan öğrencilere denklik verilmektedir.

 

İlk 1000 e girmeyen üniversitelerde eğitim alacak öğrenciler için ise YÖK ün tanımış olduğu üniversitelerde tıp eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl üniversite sınavında ilk 50 bin, hukuk eğitimi alacaklar için ilk 190 bin, mimarlık eğitimi alacaklar için 250 bin ve mühendislik eğitimi almak isteyenler için ise ilk 300 bine girme şartı bulunmaktadır. Bu alanlar dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ise o yıl Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı alması gerekiyor.

yurtdisinda-egitim-kalitesi

2) Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Bu konuda ülkeleri farklı kategorilere ayırmak mümkündür. Örneğin, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri yüksek ülkelerdir.

Bunların yanı sıra İtalya, Almanya gibi ülkelerde eğitim ücretleri düşüktür ancak yaşam maliyetleri yüksektir. Diğer bir kategori olarak da hem okul ücretleri hem de yaşam maliyetleri uygun Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler bulunmaktadır.

Bunun yanında ülkelerin sunmuş olduğu burs imkanları da göz önünde bulundurulan bir konudur. Ancak verilen bursların eğitim yaşamınızın tamamını finanse etmesinin pek mümkün olmadığını belirtmekte fayda görüyoruz.

Verilen burslar genellikle konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlardan bazılarını gidermeye yetmektedir.

yurtdisi-egitim-maliyetleri

3) Üniversite Kabul Şartları

Bazı programlar sınavla öğrenci kabul ederken, bazıları sadece başvuru belgelerine göre değerlendirme yapmaktadır. Bazı üniversiteler ise Skype üzerinden mülakatlar gerçekleştirmektedirler. Almanya, Avusturya gibi bazı ülkelerde üniversite eğitimi alabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü kazanma şartı bulunmaktadır. İtalya gibi ülkeler ise üniversite sınavından 4 yıllık bir fakülteyi tercih edebilme şartını sağlamanızı istemektedir.  Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmeniz yeterlidir.

 

Çekya, Polonya, Macaristan gibi bazı ülkeler ise Türkiye’de ne üniversite kazanma ne de üniversite sınavında barajı aşma şartı koymaktadırlar. Ayrıca İngilizce hazırlık eğitimi sunmaları ve köklü okullara ev sahipliği yapmaları bu ülkeleri son yıllarda özellikle cazip kılmaktadır.

 

4) İngilizce Eğitim Seçeneği

Bir diğer önemli kriter ise seçilecek ülkenin İngilizce eğitim seçenekleridir. Globalleşen dünyada birçok ülke İngilizce eğitim sunmakta ve uluslararası öğrencilere kapılarını açmaktadır. Bununla beraber yerel dilde eğitim almak isteyen öğrencileri de teşvik etmektedirler.

Örneğin Çekya’da çekçe üniversite eğitimi almak isterseniz okul ücretlerinden muaf tutulursunuz. Bununla beraber dünyada kabul görmüş eğitim dili İngilizcedir. Bunun yanında Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca gibi dillerde eğitim almanız da size farklı bir vizyon sağlayacaktır.

 

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke?

Yurtdışında eğitim için seçilecek ülkeye dair kriterlerden bahsettik. Bu kriterlerden sonra hangi ülkelerin tercih edildiği konusunu inceleyeceğiz. Bunun için ülkeleri şu şekilde kategorilere ayırmamız mümkün;

Yurtdışında Eğitim İçin En İyi Ülke

Yurtdışında eğitim için en iyi ülkeyi sizler için bir kaç kategoride ayırdık.
Bu yaşam maliyetleri , eğitim kalitesi gibi sebeplerle ayrılan bir durumdur.

A) Yaşam, Eğitim Maliyetleri ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Bu kategoride ilk akla gelen ülkeler Amerika, İngiltere ve Kanada’dır. Aynı zamanda eğitim için en çok tercih ülkeler kategorisinde ilk sıralarda yer almaktadırlar. Ancak son yıllarda artan kurlar ve coğrafi olarak uzak bir konumda olmalarından dolayı öğrenciler farklı alternatifler aramaya başladılar.

 

B ) Yaşam Maliyetleri ve Eğitim Kalitesi Yüksek, Eğitim Maliyetleri Ortalama Ülkeler

Almanya, İtalya ve Fransa bu kategoride değerlendirilebilecek ülkelerdir. Almanya ve Fransa’da eğitim genellikle yerel dilde verilmektedir. İngilizce eğitim seçeceği çok geniş değildir. İtalya ise hem İngilizce eğitim seçeceği hem de eğitim ücretleri bakımından oldukça iyi bir seçenektir.

 

C ) Yaşam ve Eğitim Maliyetleri Düşük, Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Bu kategoride Çekya, Macaristan, Polonya gibi ülkeler sayılabilir. Bu ülkeler aynı zamanda son yıllarda Türk öğrenciler için oldukça cazip konuma geliyorlar. Üniversite sınavı şartı aramamaları, İngilizce hazırlık eğitim sunmaları ve yaşam maliyetlerinin düşük olması bu ülkeleri cazip kılan kriterlerdendir. Ayrıca İngilizce bölüm seçeneklerinin artması ve Euro veya Dolardan farklı bir kur kullanmaları da bu ülkelerde eğitimi Türk öğrenciler için cazip kılmaktadır.

 

Yurtdışında eğitim ülkemizde artan maliyetler ve düşen eğitim kalitesi karşısında önemli bir alternatif olarak yükselmektedir. Ayrıca bilgiye olan erişim ve yurtdışında eğitimin zor olmadığının görülmesi de öğrencileri bu seçeneğe yönlendirmektedir.     

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke diyen adaylar için hazırladığımız bu yazımız umarız size rehber niteliğinde olmuştur.

Diğer yazılarımıza göz atmak için, bu linke tıklayabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343  nolu telefonlardan bize ulaşabilir, info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Eğitim Almanız İçin 10 Sebep

yurtdisinda-egitim

“Yabancı dil öğrenmeden dünyaya entegre olmanızın imkanı yoktur.”

Yurtdışında eğitimin önemi ülkemizde yıllar geçtikçe daha da anlaşılmaya başladı. Çünkü insanlar artık yurtdışında eğitim almanın zorluklarından ziyade avantajlarını göz önünde bulunduruyor. Yurtdışında eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin üst düzey şirketlerde çalışan birçok ismin CV sini incelediğinizde ortak nokta olarak yurtdışı eğitim tecrübesi gözünüze çarpacaktır. Bu yazımızda yurtdışında eğitim almanız için 10 sebebi derledik.

yurtdisinda-egitim

1) Yurtdışında Eğitimin Yabancı Dil Katkısı

Yurtdışında eğitimin en önemli katkısı hiç süphesiz yabancı dildir. Yurtdışında eğitime giden öğrencilerin tercih ettiği eğitim dili genellikle İngilizcedir. Ancak ana dili İngilizce olmayan bir ülkede İngilizce eğitim almanın katkısı çok büyüktür. Okulda akademik düzeyde aldığınız İngilizce eğitiminin yanında eğitim süreniz boyunca bulunduğunuz ülkenin dilini de ileri düzeyde öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

2) Yurtdışında Burslu Eğitim İmkanı

Yurtdışında eğitim imkanı sunan birçok ülke aynı zamanda birçok burs imkanı da sunmaktadır. Kimi ülkelerde aile gelirinize göre kimi ülkelerde eğitim aldığınız bölüme göre birçok burs imkanında faydalanma şansı elde edeceksiniz. Bu burslar tüm eğitim hayatınızı idame ettirecek kadar yüksek olmayabilir. Ancak maliyet hesaplaması yaptığınızda ülkemizde eğitimle çok fazla bir farkının olmadığını göreceksiniz.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.  

yurtdisinda-burslu-egitim

3) Hem Çok Gezen Hem Çok Okuyan Olun!

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin sahip olduğu avantajlardan biri de aldıkları vizeyle Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde etmeleridir. Avrupa içi seyahatler Türkiye’den yapacağınız seyahatlere göre fiyat olarak oldukça makuldür. Ayrıca öğrenciler için özel indirimler de bulunmaktadır. Sadece bir sırt çantasıyla kısa zamanda birçok ülke gezme ve dünyaya yön veren Avrupa kültürünü tanıma şansı elde edeceksiniz. Avrupa’da eğitim alarak hem birçok bilim dalının doğduğu topraklarda eğitim almış hem de seyahatlerinizle bu bilimlerin temelini oluşturan yüksek kültürü tanıma fırsatı elde elmiş olacaksınız.

yurtdisinda-egitim-ve-gezmek

4) Uluslararası Network

Yurtdışında eğitim alan uluslararası öğrenciler genellikle aynı sınıflarda eğitim almaktadırlar. Bu da dünyanın çok farklı kültürlerini tanımanıza vesile olur. Uluslararası öğrenciler ve bulunduğunuz ülkeden öğrencilerle aynı eğitim ve kültür ortamını paylaşmak ise size dünya çapında network kazandıracaktır. Bu da size dünyanın bir çok yerinden okul arkadaşı belki de kafanızdaki iş fikirlerini paylaşabileceğiniz, birlikte iş yapabileceğiniz birçok iş arkadaşı kazandıracak.

5) Gelecek İş Hayatınızda Bir Adım Önde Olma Şansı

Yurtdışında eğitim aldığınızda İngilizceyi ileri seviyede öğrenmenin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenme şansınız da olur. Örneğin, Çekya’da eğitim alan bir öğrenci kaldığı süre boyunca ileri seviyede Çek dilini öğrenme şansı da elde etmiş olur. Veya İtalya için de durum aynıdır. Bu yüzden ana dili İngilizce olmayan bir ülkede İngilizce eğitim almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bu da iş hayatına atıldığınızda CV tizde parlayan bir değer olarak göze çarpacaktır.

yurtdisinda-egitim-sonrasi-is

6) Yurtdışında Çalışma Şansı

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin mezuniyet sonrası yurtdışında çalışma imkanı Türkiye’den mezun olan birine göre çok daha yüksektir. Gerek o ülkenin kültürünü ve çalışma şartlarını bilmeniz gerekse de diline hakimiyetiniz sizi öne taşıyacaktır. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi bir ülkede eğitim aldığınızda sahip olacağınız “mavi diploma” tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Ve bu da size tüm Avrupa’da çalışma imkanı sağlayacaktır.

7) Kendi Ayaklarınız Daha Sağlam Duran Bireyler

Yurtdışında eğitim alan bir öğrenci çok farklı bir kültür ortamında ve yaşam şartlarında ailesinden ayrı yaşayacaktır. Bu da o ülkede kendi işleriniz kendinizin halletmesi anlamına gelir. Yurtdışında yaşam tecrübesi sizi daha özgüvenli ve özgür bireyler haline getirecektir.

8) Yurtdışında Eğitim Kalitesi

Yurtdışında eğitimin en çok tercih edilme sebeplerinden biri de şüphesiz eğitim kalitesidir. Gittiğiniz ülkenin köklü okullarında verilen kaliteli bir eğitimle alanınızda daha da uzmanlaşma şansı elde edeceksiniz. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan okullarda eğitim almış olmak da size önemli bir artı değer katmış olacak.

9) Dünyadaki Gelişmelerden Haberdar Olma

Yurtdışında eğitimle almış olduğunuz dünya standartlarında eğitimle uzmanlaştığınız alanla ilgili güncel gelişmeleri daha iyi takip edebileceksiniz. Dünyaya yayılmak isteyen tüm bilimsel gelişmeler İngilizce olarak yayınlanır. Eğitiminizin sonunda elde edeceğiniz ileri seviye İngilizceyle tüm bu gelişmelerden haberdar olacaksınız.

10) Dünya Vatandaşlığı

Yurtdışında eğitimin en önemli katkılarından biri de dünya vatandaşlığı diye tarif edebileceğimiz uluslararası bir kültür kimliği kazandırmasıdır. Farklı kültürleri tanıdıkça önyargının kalın duvarlarını yıkacaksınız. Dünyanın global bir köy haline geldiği çağımızda bu çok önemli bir artı değer olacaktır.

dunya-vatandasligi

Yurtdışında okumanın avantajları ve dezavantajları yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Eğitim ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343  nolu telefonlardan bize ulaşabilir, info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Popüler Yazılar

Favorilerimiz

yurtdisi-universite-denklik

Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği

Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en temel sorularından biri de eğitim alacakları üniversitenin "YÖK denkliği var mı?" sorusudur. Yurtdışında eğitim aldıktan sonra...