yurtdisinda-egitim-icin-ulke

Yurtdışında eğitim ülkemizde artan maliyetler ve düşen eğitim kalitesi karşısında önemli bir alternatif olarak yükselmektedir.” Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke yazımızda bir çok konuya sizlerle birlikte göz atacağız.

 

Yurtdışında eğitim kaliteli ve dünya çapında bir eğitim almak isteyen birçok öğrencinin hayali ve hedefidir. Yurtdışında eğitim denildiğinde çok farklı seçenekler ve fırsatlar bulunmaktadır. Yurtdışıda eğitim için hangi ülkeyi seçmeliyim sorusu öğrenciler için önemli bir sorudur. Bu konuda gidilecek ülke, seçilecek okul, bu ülkelerdeki burs imkanları ve yaşam maliyetleri gibi birçok farklı kriter öğrenciler ve veliler tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.

yurtdisinda-egitim-icin-ulke

Yurtdışında Eğitim Öncesi Karar Aşaması

Yurtdışında eğitim seçenekleri belirlenirken her öğrenci ve velinin baz aldığı belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1) Verilen Eğitimin İçeriği ve Kalitesi

Bu aşamada seçilen ülke kadar üniversite de önem arz etmektedir. Avrupa’da her ülke eğitimiyle öne çıkan üniversitelere sahiptir. Bu aşamada genellikle YÖK denkliği konusu çok sorulmaktadır. Bununla ilgili olarak YÖK ün belirlemiş olduğu kriter eğitim alınan üniversitenin dünyada ilk 1000 üniversite arasında olmasıdır.

Bunda da baz alınacak olan sıralama kuruluşları YÖK tarafından belirlenmiştir. Bu kuruluşlar: Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), University Ranking by Academic Performance (URAP), CWTS Leiden Ranking’ dir. Bu kuruluşlara göre ilk 1000 de yer alan bir üniversiteden mezun olan öğrencilere denklik verilmektedir.

 

İlk 1000 e girmeyen üniversitelerde eğitim alacak öğrenciler için ise YÖK ün tanımış olduğu üniversitelerde tıp eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl üniversite sınavında ilk 50 bin, hukuk eğitimi alacaklar için ilk 190 bin, mimarlık eğitimi alacaklar için 250 bin ve mühendislik eğitimi almak isteyenler için ise ilk 300 bine girme şartı bulunmaktadır. Bu alanlar dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ise o yıl Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı alması gerekiyor.

yurtdisinda-egitim-kalitesi

2) Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Bu konuda ülkeleri farklı kategorilere ayırmak mümkündür. Örneğin, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri yüksek ülkelerdir.

Bunların yanı sıra İtalya, Almanya gibi ülkelerde eğitim ücretleri düşüktür ancak yaşam maliyetleri yüksektir. Diğer bir kategori olarak da hem okul ücretleri hem de yaşam maliyetleri uygun Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler bulunmaktadır.

Bunun yanında ülkelerin sunmuş olduğu burs imkanları da göz önünde bulundurulan bir konudur. Ancak verilen bursların eğitim yaşamınızın tamamını finanse etmesinin pek mümkün olmadığını belirtmekte fayda görüyoruz.

Verilen burslar genellikle konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlardan bazılarını gidermeye yetmektedir.

yurtdisi-egitim-maliyetleri

3) Üniversite Kabul Şartları

Bazı programlar sınavla öğrenci kabul ederken, bazıları sadece başvuru belgelerine göre değerlendirme yapmaktadır. Bazı üniversiteler ise Skype üzerinden mülakatlar gerçekleştirmektedirler. Almanya, Avusturya gibi bazı ülkelerde üniversite eğitimi alabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü kazanma şartı bulunmaktadır. İtalya gibi ülkeler ise üniversite sınavından 4 yıllık bir fakülteyi tercih edebilme şartını sağlamanızı istemektedir.  Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmeniz yeterlidir.

 

Çekya, Polonya, Macaristan gibi bazı ülkeler ise Türkiye’de ne üniversite kazanma ne de üniversite sınavında barajı aşma şartı koymaktadırlar. Ayrıca İngilizce hazırlık eğitimi sunmaları ve köklü okullara ev sahipliği yapmaları bu ülkeleri son yıllarda özellikle cazip kılmaktadır.

 

4) İngilizce Eğitim Seçeneği

Bir diğer önemli kriter ise seçilecek ülkenin İngilizce eğitim seçenekleridir. Globalleşen dünyada birçok ülke İngilizce eğitim sunmakta ve uluslararası öğrencilere kapılarını açmaktadır. Bununla beraber yerel dilde eğitim almak isteyen öğrencileri de teşvik etmektedirler.

Örneğin Çekya’da çekçe üniversite eğitimi almak isterseniz okul ücretlerinden muaf tutulursunuz. Bununla beraber dünyada kabul görmüş eğitim dili İngilizcedir. Bunun yanında Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca gibi dillerde eğitim almanız da size farklı bir vizyon sağlayacaktır.

 

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke?

Yurtdışında eğitim için seçilecek ülkeye dair kriterlerden bahsettik. Bu kriterlerden sonra hangi ülkelerin tercih edildiği konusunu inceleyeceğiz. Bunun için ülkeleri şu şekilde kategorilere ayırmamız mümkün;

Yurtdışında Eğitim İçin En İyi Ülke

Yurtdışında eğitim için en iyi ülkeyi sizler için bir kaç kategoride ayırdık.
Bu yaşam maliyetleri , eğitim kalitesi gibi sebeplerle ayrılan bir durumdur.

A) Yaşam, Eğitim Maliyetleri ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Bu kategoride ilk akla gelen ülkeler Amerika, İngiltere ve Kanada’dır. Aynı zamanda eğitim için en çok tercih ülkeler kategorisinde ilk sıralarda yer almaktadırlar. Ancak son yıllarda artan kurlar ve coğrafi olarak uzak bir konumda olmalarından dolayı öğrenciler farklı alternatifler aramaya başladılar.

 

B ) Yaşam Maliyetleri ve Eğitim Kalitesi Yüksek, Eğitim Maliyetleri Ortalama Ülkeler

Almanya, İtalya ve Fransa bu kategoride değerlendirilebilecek ülkelerdir. Almanya ve Fransa’da eğitim genellikle yerel dilde verilmektedir. İngilizce eğitim seçeceği çok geniş değildir. İtalya ise hem İngilizce eğitim seçeceği hem de eğitim ücretleri bakımından oldukça iyi bir seçenektir.

 

C ) Yaşam ve Eğitim Maliyetleri Düşük, Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Bu kategoride Çekya, Macaristan, Polonya gibi ülkeler sayılabilir. Bu ülkeler aynı zamanda son yıllarda Türk öğrenciler için oldukça cazip konuma geliyorlar. Üniversite sınavı şartı aramamaları, İngilizce hazırlık eğitim sunmaları ve yaşam maliyetlerinin düşük olması bu ülkeleri cazip kılan kriterlerdendir. Ayrıca İngilizce bölüm seçeneklerinin artması ve Euro veya Dolardan farklı bir kur kullanmaları da bu ülkelerde eğitimi Türk öğrenciler için cazip kılmaktadır.

 

Yurtdışında eğitim ülkemizde artan maliyetler ve düşen eğitim kalitesi karşısında önemli bir alternatif olarak yükselmektedir. Ayrıca bilgiye olan erişim ve yurtdışında eğitimin zor olmadığının görülmesi de öğrencileri bu seçeneğe yönlendirmektedir.     

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke diyen adaylar için hazırladığımız bu yazımız umarız size rehber niteliğinde olmuştur.

Diğer yazılarımıza göz atmak için, bu linke tıklayabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Summary
Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülkeyi Seçmeliyim?
Article Name
Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülkeyi Seçmeliyim?
Description
Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülkeyi Seçmeliyim sizin için araştırdık.
Author

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here