dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi

Yurtdışında Diş hekimliği Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bunun sebebini tahmin etmek o kadar da zor değil. Sağlık sektörü her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör ve diş sağlığı da kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazlardan.
Peki ülkemizde her yıl puanları gittikçe yükselen diş hekimliğini
Yurtdışında okumak nasıl olur? Getirileri nelerdir?

Bu yazımızda  tüm detayları bulacaksınız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Şartları

Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi son yıllarda popüler olan ülkeler diş hekimliği eğitimi için herhangi bir sınav şartı aramamaktadır. Ayrıca dil hazırlık eğitimi sunmaları Türk öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmelerinde önemli bir unsurdur. Bunun yanında İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri de yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerdendir.

yurtdisinda-dis-hekimligi-egitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi yurtdışında diş doktorluğu eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülkelerin farklı prosedürleri bulunmaktadır.

Ancak yurtdışında.org ekibi olarak bu bölümü isteyen öğrencilere göz önünde bulundurmaları gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dil yeterliliğini kanıtlamak! Yurtdışında dil hazırlık eğitimi sunmayan ülkeler ve üniversitelerde şart olarak dil belgesi istenebilir. Bu belgenin de TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan dil sınavların sonucu olması istenir. Dil hazırlık eğitimi sunan üniversitelerde ise direkt olarak eğitime başlamanızı ve yıl kaybı yaşamamanızı sağlar. En az B2 seviyesinde dil belgesi sizin her alanda işinize yarayacaktır.B2 seviyesi TOEFL için 78, IETLS için ise 5,5 ve üzerine denk gelmektedir. Ancak üniversiteler sınavların her bölümünden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) belli puanların üzerinde almanızı isteyebilir. Bunun için başvurularınızda gideceğiniz ülkeyle ilgili alanında uzman danışmanlık firmaları ve kişilerden destek alabilirsiniz.
 • Bazı üniversiteler lise eğitiminizde biyoloji, fizik, matematik gibi derslerinizin notlarının yüksek olmasını talep edebilir.
 • İtalya gibi bazı ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği eğitimi için sınavla öğrenci kabul etmektedirler. Örneğin İtalya’da yapılan sınav IMAT sınavıdır ve bu sınavda üniversiteler için belirlenen kontenjana puan sırasına göre girmeniz istenir. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelerde ise giriş sınavı yoktur veya İtalya’daki gibi zorlu bir sınav değildir. Ayrıca dil hazırlık eğitimi de almak mümkündür.
 • Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri Türkiye’de üniversite sınavına girip yurtdışında eğitim alınmak istenen fakülteyi kazanmasını öğrencilerden talep etmektedir. İtalya gibi bazı ülkeler ise üniversite sınavından barajı aşmalarını talep etmektedir. Bunların dışında kalan Polonya, Macaristan, Çekya, Ukrayna gibi ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrencilere böyle bir şart koymamaktadır. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında üniversite okumak için yapmanız gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz. 

yurtdisinda-dis-hekimligi
yurtdisinda-dis-hekimligi


Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yurtdışında tamamen İngilizce olarak diş hekimliği okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden en çok tercih edilenleri ise İtalya, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Çekya gibi ülkelerdir. Bu ülkeler farklı şartlar aramakta ve farklı imkanlar sunmaktadır. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya, Avrupa’da eğitim yüksek kalitede eğitimi, cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Düşük üniversite ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla İtalya, her yıl daha fazla sayıda Türk öğrenciyi ağırlamaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz Siena Üniversitesi bulunmaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. IMAT sınavıyla öğrenci kabul eden Siena Üniversitesi, tamamen İngilizce olarak eğitim sunmaktadır. Belli bir eliminasyon sürecinden geçildiği için de öğrenci eğitim kalitesi yüksektir. Ayrıca Siena Üniversitesi, İtalya’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.

italyada-mimarlik
italyada-dis-hekimligi

 

Polonya’da Diş Hekimliği Okumak

Polonya, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve oldukça köklü ve eğitim kalitesi yüksek üniversitelere sahiptir. Ayrıca, dünyanın birçok üniversitesiyle ikili anlaşmaları bulunan Polonya Üniversiteleri çifte diploma alma şansı tanımaktadır. Para birimi Euro dan farklı olan Polonya, yaşam maliyetleri olarak da diğer Avrupa ülkelerine göre daha caziptir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise şunlardır:

 • Wroclaw Medikal Üniversitesi
 • Poznan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Poznan University of Medical Sciences)
 • Lodz Medikal Üniversitesi (Lodz Medical University)
  polonyada-mimarlik
  polonyada-dis-hekimligi

   

  Polonya’da Diş Hekimliği Ücretleri 

  Polonya’da Diş Hekimliği fakültelerinin ücretleri senelik 13 200 EURO’dan başlamaktadır. Polonya’da Diş Hekimliği eğitimi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çekya’da Diş Hekimliği Okumak

Çekya da son yıllarda popüler olan bir diğer Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip Çekya düşük yaşam maliyetleriyle de öne çıkan bir ülkedir. Ayrıca Çekya tıp ve diş hekimliği alanında oldukça köklü üniversitelere sahiptir. Çekya’da diş hekimliğini tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Çekya’da çekçe eğitim ise ücretsizdir. Ayrıca İngilizce seviyenizi yeterli görmüyorsanız hazırlık eğitimi de alabilirsiniz. Çekya’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Palacky University Olomouc
 • Masaryk University
 • Charles University in Prague

  cekya-mimarlik-egitimi
  cekya-da-dis-hekimligi

Macaristan’da Diş Hekimliği Okumak

Macaristan da sağlık bilimleri eğitiminde oldukça rağbet gören bir diğer ülkedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir ve giriş sınavı bulunmaktadır. Sınavda kimya ve biyoloji alanlarından sorular gelmektedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Pecs Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesimacaristanda-mimarlık

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak

Ukrayna ise diğer ülkelere göre en düşük eğitim ücreti ve yaşam maliyetine sahip ülkedir. Herhangi bir sınav şartı aramayan Ukrayna üniversiteleri her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler:

 • Karazin Ulusal Tıp Üniversitesi
 • Sumy Ulusal Devlet Üniversitesiukrayna-bayragi

Yurtdışında Diş Hekimliği Üniversite Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği üniversite harçları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Yukarıda saydığımız ülkelerin diş hekimliği yıllık üniversite ücretleri ise şu şekilde:

 • İtalya: 550-2.300 Euro
 • Polonya: 6.000-13.000 Euro
 • Çekya: 13.000-15.000 Euro
 • Macaristan: 16.000-18.000 Dolar
 • Ukrayna: 2600-4000 Dolar

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında diş hekimliği eğitimi genellikle 5 yıl sürmektedir. Bunun yanında Tıp ve diş hekimliği eğitimi almak için öncesinde bir lisans mezuniyeti isteyen Amerika’da 4 yıl, İtalya’da ise diş hekimliği lisans eğitimi  6 yıl sürmektedir. Çekya ,Macaristan ve Ukrayna’da da  5 yıl  sürmektedir.

dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

 

Yurtdışında Diş Hekimliği Denklik 

Diş hekimliği eğitimi isteyen öğrenciler için denklik konusu da önemli bir soru işaretidir. Bunun için YÖK ün koymuş olduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Eğitim aldığınız üniversite dünyada ilk 1000 üniversite arasında yer alıyorsa denklik konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak eğitim aldığınız üniversite ilk 1000 içerisinde yer almıyorsa sizden fark dersleri vermeniz istenebilir veya Türkiye’de bir sınava tabi tutulabilirsiniz. 

Ayrıca denklik işlemi 3-6 ay arası sürmektedir. Bu yüzden mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden diplomanızın YÖK denkliği için başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Diplomanızın YÖK denkliği için başvuru belgeleri ise şunlardır:

 • Diplomanızın orjinali ve kopyası (İngilizce dışında bir lisanda ise İngilizce veya Türkçe tercümesi, noter onaylı)
 • Not dökümünün (transcript) orjinali ve fotokopisi.
 • Kimlik ya da pasaportun fotokopisi
 • Derslerin kısa açıklamaları (short course descriptions) – (Tıp Doktorlarından İstenecek).
 • YÖDAK Başkanlığı’na dilekçe. (İlgili dilekçeye bu linkten ulaşabilirsiniz.)
 • Araştırma yapmak için üniversiteye gönderilecek yetki formu. (İlgili forma bu linkten ulaşabilirsiniz)

İsviçre’de Diş Hekimliği Yapmak 

Son yıllarda ise özellikle İsviçre’de diş hekimliği yapmak isteyen kişilerin sayısı oldukça artmıştır. İsviçre’de diş hekimliği için diplomaların denklik işlemleri konusunda ise kantonların sağlık müdürlükleri (Gesundheitsdirektion) yetkilidir. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Stajı

Diş hekimliği eğitimini Türkiye’de tamamlamış öğrenciler stajlarını yurtdışında yapmayı da tercih etmektedirler. Yurtdışında diş hekimliği stajı için hangi ülke ne gibi şartlar koymuş bunu bilmek oldukça önemlidir. 

Yurtdışında Diş Hekimi Olmak

Diş hekimliği mesleği dünyanın her yerinde kabul gören bir meslektir. Eğitimi zordur ve kazancı da o oranda yüksektir. Bu konuyu yurtdışında diş doktoru maaşları ve diğer konularla ilgili bilgilerle genişçe açıklayacağız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Maaşları / Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği maaşları ülkeden ülkeye değişmektedir.
Örneğin Avrupa’da diş hekimliği maaşları şu şekildedir : 

 • İtalya: 36.000 Dolar ( Senelik..)
 • İngiltere: 57.000 Dolar
 • Çekya: 13.000 Dolar 
 • Almanya: 45.000 Dolar
 • Norveç :  93.000 Dolar
 • İsveç: 70.000 Dolar
 • İspanya : 175.000 Dolar

Amerika’da diş hekimliği maaşları 74.000 , Kanada’da diş hekimliği maaşları ise 80.000 dolar civarındadır. 

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama maaşlardır. 

Türkiye’de Diş Hekimliği Okuyup
Yurtdışında Diş Hekimi Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de diş hekimliği mezunu olup yurtdışında çalışmak mümkündür. Ancak her ülkenin kendi koyduğu kriterler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da diş hekimliği yapabilmeniz için American Dental Association tarafından yapılan testi geçmeniz gerekmektedir. Ancak Avrupa’da veya Amerika, Kanada gibi ülkelerde eğitim alıp yurtdışında diş doktorluğu yapmak bürokratik işlemler açısından daha kolaydır. 

Diş Hekimliği Diploması Yurtdışında Geçerli mi?

Türkiye’de alınan diş hekimliği diplomaları yurtdışında direkt olarak geçerli değildir. Her ülkede bir takım testlerden geçirilirsiniz ve diş hekimliği alanıyla ilgili bilginiz test edilir. Ayrıca çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de iyi seviyede bilmeniz önemlidir. Birçok ülke konuşulan resmi dili iyi derecede bilen ve diş hekimliği alanında uzmanlaşmış hekimleri kabul etmektedir.

Yurtdışında Diş Hekimliği Uzmanlığı

Diş hekimliği alanında uzmanlık yapmak diş hekimi olarak iş bulmak için zorunlu olmasa da, bu alanın belirli bir alanında daha fazla uzmanlaşmayı tercih eden öğrenciler, bu fırsatı tercih etmektedir. Diş Hekimliği alanındaki en popüler uzmanlık alanları ise:

 • Oral Patoloji
 • İmplant Diş Hekimliği 
 • Diş Cerrahisi 
 • Endodontidir.

Diş Hekimliği uzmanlık programları öğrencilerin lezyonlar ve diş, çene ve çevre dokuların lezyonları ve hastalıkları ile ilgili bazı konularda daha geniş bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca önleyici, tanısal ve terapötik süreçlerde uzman bilgisi kazanmalarını sağlamaktadır.

 

Türkiye’de Diş Hekimi Sayısı Kaçtır?

2018 verilerine göre Türkiye’de aktif olarak çalışan diş hekimi sayısı 34.045′dir.

Görülebileceği üzere 82 milyon nüfusa göre diş hekimi sayısı oldukça azdır…

Bu durum da kariyerine diş hekimi olarak devam etmek isteyen gençlere bir rehber niteliğindedir.

Yurtdışında Diş Doktorluğu Eğitimi ve Uzmanlığı Hakkında Sorularınızı Yorumlar Aracılığıyla Bizlere Bildirebilirsiniz. 🙂 


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here