yurtdisinda-burslu-egitim

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin merak ettikleri konuların başında alabilecekleri burslar gelmektedir. Yurtdışında burslu eğitim almak öğrenciyi ekonomik olarak rahatlatmaktadır. Ayrıca kur hareketlenmelerinin karşısında da önemli bir konu haline gelmektedir.

Yurtdışında burslu okumak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!

yurtdisinda-burslu-egitim

Yurtdışında Burslu Eğitim İçin Başvuru Kriterleri

Yurtdışında burslu eğitim almak isteyen öğrenciler için her ülkenin birbirinden farklı prosedürleri bulunmaktadır. Kimi ülkeler başlangıç aşamasında aile gelirini baz almakta, kimi ülkeler belli bölümlere burs vermektedir. Kimi ülkeler ise öğrencinin yeterlilik durumuna göre burs verme yoluna gitmektedir. Çok farklı kriterleri olsa da yurtdışında burslu eğitim için yerine getirmenizi tavsiye ettiğimiz belli başlı kriterler şunlardır:

1) Yurtdışında lisans eğitimi yüksek lise diploma notu, yüksek lisans için yüksek lisans ortalaması

Ülkelerin burs verecekleri öğrencilerde aradıkları en önemli kriterlerden biridir. Başvuracağınız eğitim seviyesine göre bir önceki mezuniyetinizden elde edeceğiniz diploma notunuz önemli bir gösterge olacaktır. Yurtdışında lisans eğitimine başvuracak bir öğrenci için minimum 70 ve üzeri diploma notunun olması önemlidir. Yüksek lisans eğitimine başvuracak bir öğrenci için ise 3,00 ve üzeri ortalamasının olması yurtdışında burslu okumak için önemli bir kriterdir.

2) TOEFL veya IELTS Puanları

Yurtdışında burslu eğitim için ülkelerin baz aldıkları kriterlerden bir diğeri ise dil yeterliliğinizdir. Burada bahsettiğimiz YDS sınavı veya katıldığınız dil kurslarının verdiği dil belgeleri değildir. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL ya da IELTS gibi sınavlardan B2 ve üzeri puan almak da önemli bir kriterdir. Bu saydığımız sınavlar dünyanın her yerinde geçerliliği kabul edilen sınavlardır. Ayrıca sadece burs için değil, başvuru aşamasında da B2 ve üzeri dil yeterliliğinizi kanıtlayan belgenizin olması sizi bir adım öne taşıyacaktır.

3) Yazacağınız Niyet Mektubu

Yurtdışında üniversitelere başvuru yaparken sizden o üniversite ve bölümde eğitim almak için sahip olduğunuz motivasyonu gösteren bir motivasyon veya niyet mektubu istenir. Mektup içeriğinde neden o üniversiteyi ve bölümü seçtiğiniz ve  o bölümle ilgili daha önceleri aldığınız sertifika ve eğitimlerle ilgili bilgi vermeniz istenir. Niyet mektubunuz sizin başvurudaki ciddiyetinizi de ölçmüş olur. Güçlü bir motivasyon mektubu yurtdışında burslu okumak için de önemli bir kriterdir.

yurtdisinda-burslu-okumak

Yurtdışında Burslu Eğitim İmkanları

Yurtdışında burslu okumak isteyen öğrenciler için her ülkenin farklı kriterlere sahip olduğunu belirtmiştik. Bu bursları genel hatlarıyla Avrupa ve diğer ülkeler olarak kategorize edebiliriz.

Avrupa’da Burslu Eğitim İmkanları

Almanya, DAAD Bursu

Alman Akademik Değişim Servisi’nin (Deutscher Dkademischer Austausch Dienst) sunmuş olduğu burs imkanları lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsamaktadır. Burs kapsamında öğrencilerin eğitim, hayat ve sağlık giderleri karşılanmaktadır.

İtalya, Hükümet Bursları ve Üniversitelerin Sunduğu Başarı Bursları

İtalyan hükümeti her yıl binlerce uluslararası öğrenciye hükümet bursu vermektedir. Bunun yanında özel ve devlet üniversitelerinin sunduğu başarı bursları bulunmaktadır. Kimi üniversiteler belli kriterler üzerinden bu bursları vermektedir. Kimi üniversiteler de yapmış oldukları giriş sınavında üstün başarı gösteren öğrencilere burs vermektedir.

İtalya’da burslarla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Hollanda, Hükümet Bursu

Hollanda hükümeti tarafından verilen burs, Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitim alan öğrencilere sağlanmaktadır. Burs bir yıl süreyle verilir. Şartları Avrupa Birliği dışında bir ülkeden gelmek ve Hollanda’daki yükseköğretim kurumlarından birine lisans ya da yüksek lisans başvurusu yapmaktır.

Fransa, Eiffel Excellence Scholarship Programme ve Emile Boutmy Bursları

Türkçeye Eiffel Ekselans Burs Programı olarak çevirebileceğimiz Eiffel Excellence Scholarship Programme uluslararası yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir. Yüksek lisans öğrencilerine 1.181 Euro, doktora öğrencilerine ise 1.400 Euro aylık ödeme yapılmaktadır. Ancak burs eğitim ücretlerini kapsamamaktadır. Emile Boutmy bursu ise Avrupa Birliği dışında öğrencilere  Science Po olarak bilinen prestijli bir üniversite olan Paris Siyasal Araştrımalar Enstitüsü tarafından verilmektedir.

Polonya, Hükümet Bursları

Polonya hükümeti uluslararası öğrencilere burs imkanları tanımaktadır. Burada da yine ders başarınız önemli bir kriter olarak görülmektedir.

Amerika, Kanada ve İngiltere’de Burs İmkanları

Amerika Burs İmkanları

Amerika’da burslu okumak isteyen öğrenciler için Amerikan hükümetini, üniversitelerin ve özel kurumların sunduğu burs fırsatları bulunmaktadır. Bu burslardan yararlanmak için aile geliri, akademik yeterlilik ve öğrencinin eğitim almak istediği bölüm gibi şartlar bulunmaktadır. Eğitim maliyetlerinin en yüksek olduğu Amerika’da bu burslar sayesinde eğitim ve yaşam masraflarınızı bir nebze de olsa idame ettirebilirsiniz.

Kanada Burs İmkanları

Kanada’da okumak isteyen öğrenciler için Kanada hükümetinin, üniversitelerin ve özel kurumların sunduğu burslar bulunmaktadır. Kanada’da öğrencilere sunulan burs miktarları aylık 2.000 ila 20.000 dolar arasında değişmektedir. Bu burslar yaşam ve eğitim giderlerinizin bir kısmını veya tamamını finanse edebilir. Eğitim maliyetleri oldukça yüksek olan Kanada, tüm maliyetler göz önünde bulundurulduğunda bütçeniz için zorlayıcı olabilir.

İngiltere Burs İmkanları

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için İngiliz hükümetinin, üniversitelerin, Avrupa Birliği’nin ve Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların sunduğu burs imkanları bulunmaktadır. Bunlardan Jean Monnet, Avrupa Birliği tarafından sağlanır ve İngiltere’de master yapacak öğrencilerin 1 yıllık masraflarını karşılar. İngiltere’de lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alacak öğrenciler için ise üniversitelerin okul ücretleri üzerinden sağladığı indirimler bulunmaktadır. Bunun yanından Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türk Eğitim Vakfı da İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Yurtdışında Eğitim Bursu Veren Kurumlar

Yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de bazı kurumlar ve kuruluşlar da yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere burs vermektedir.

KYK Bursu veya Öğrenim Kredisi

Kredi ve Yurtlar kurumu yurtdışında eğitim alan öğrencilere burs ve kredi imkanı sunmaktadır. Verilen kredi veya bursun miktarı ülkelere göre değişmektedir. 2018/2019 akademik yılı için verilen burs miktarları şu şekildedir.

Yurtdışında Eğitim Bursu Veren Kurumlar, Şirketler ve Dernekler

Yurtdışında burslu eğitim almak isteyen öğrenciler ülkemizdeki bazı şirket ve dernekler de burs imkanı sağlamaktadırlar. Başvuru şartları olarak eğitim alacağınız ülke, akademik yeterliliğiniz, ekonomik durumunuz gibi şartlar bulunmaktadır. Burs veren bu kurum, şirket ve dernekler arasında TÜBİTAK, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, TÜRK EĞİTİM VAKFI, YÖK gibi kurumlar bulunmaktadır.

Yurtdışında Burslu Eğitim Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında burslu eğitim almak isteyen öğrenciler için her ülke çok farklı seçenekler ve fırsatlar sunmaktadır. Bu süreçte iyi bir araştırma yapılması, başvuru tarihlerinin takibi oldukça önemlidir. Bu yüzden yurtdışında burslu eğitim almak isteyen öğrencilerin eğitim almak istedikleri ülke seçimi ve yararlanabilecekleri fırsatlar ile ilgili alanında uzman kurumlardan danışmanlık hizmeti alması oldukça önem arz etmektedir.

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Burslu Eğitim ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here