yurtdisinda-yuksek-lisans-egitimi
yurtdisinda-yuksek-lisans-egitimi

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışı Yüksek Lisans

Türkiye’de üniversiteden mezun olan öğrenciler, gerek dil yetkinliği gerekse ufuk açıcı bir tecrübe olması dolayısıyla yurtdışı yüksek lisans eğitimi konusunu çokça araştırmaktadırlar. Bu konuda araştırma yaptıklarında ise tam bir bilgi karmaşasıyla karşı karşıya kalmaktalar.

Yurtdışı Yüksek Lisans Rehberi niteliğindeki bu yazımızda tüm detayları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Siz de yurtdışında yüksek lisans eğitimi ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için öncelikle İngilizce veya hangi ülkede master yapacaksanız o ülkenin dilini en az B2 (Upper Intermediate) düzeyinde bilmeniz gerekmektedir. Ancak birçok ülkede İngilizce yüksek lisans programları bulunduğu için İngilizce bilmek birçok ülke için yeterli olacaktır. 

Dil yetkinliğinin yanında bazı ülkeler mezuniyet ortalaması ile ilgili belli bir alt sınır belirlemektedirler. Ancak bu durum her ülke için geçerli değildir. Örneğin İtalya’da yüksek lisans eğitimi için bir üniversite haricinde herhangi bir ortalama şartı bulunmamaktadır.

Bunların yanında lisans eğitiminizde katıldığınız seminerler, sertifika programları, alanınızla ilgili yaptığınız çalışmalar da yurtdışı yüksek lisans başvurularında kabul için elinizi güçlendiren unsurlardandır.

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Ne Yapmalı

Yüksek lisans yapmanız gereken başvuru olmaktadır. Başvuru öncesinde ilk olarak iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Çünkü yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümün hangi üniversitede daha iyi eğitim verdiğini öğrenmek doğru olacaktır. Bölümdeki hocalar, o bölümden mezun olan kişiler başta olmak üzere size bu konuda bilgi verebilirler.

Yüksek lisans eğitimi kimi zaman lisans eğitimden daha zor tamamlanan bir süreçtir. Bu eğitim büyük emekler istemektedir. Sizlerde yüksek lisans eğitimi almak istediğinizde bölüm araştırması yaparken aldığınız lisans eğitimi ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Gerekenler

Yurtdışında master eğitimi için gereken şartlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ancak genel hatlarıyla belirtmek gerekirse yurtdışı yüksek lisans için gerekenler şunlardır:

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için başvuru yapmanız gerekecektir. Bu başvuru sırasında gerekli olan birtakım belgeler vardır. Bu belgeleri tamamlayarak başvuru yapabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans için gerekli olan belgeler ise şunlardır:

  • Geçerli bir pasaport
  • Transkript (Transkripti alırken başvuru yapmak istediğiniz okulun bulunduğu ülkede kullanılan dilde almanız daha uygun olabilir. Eğer böyle bir imkanınız yok ise İngilizce almaya çalışmalısınız. )
  • Yabancı dil belgesi (TOEFL, GMAT, IELTS gibi sınavlar)
  • Hocalarınız tarafından sizler için yazılmış olan akademik referans mektupları
  • Lisans eğitimini aldığınız bölümde hazırlamış olduğunuz projeler ve yaptığınız araştırmaların İngilizce özetleri
  • Özgeçmişiniz (Kendinizi kişisel ve akademik olarak tanıttığınız yazı)
  • Başvurduğunuz okulun sizler tarafından istediği konu yazıları
  • Ödülleriniz, madalyalarınız, sosyal projeleriniz, gönüllü çalışmalarımız, başarı belgeleriniz, sanat deneyimleriniz ve yaptığınız sporlar hakkında bilgi
  • Eğer bir yerde çalışmışsanız çalıştığınız yerdeki iş deneyimleriniz, çalışma süreniz hakkındaki bilgiler

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Okumak İçin Yapmanız Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

yurtdisinda-yuksek-lisans-egitimi
yurtdisinda-yuksek-lisans-egitimi

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Yurtdışında yüksek lisans bölümleri çoğunlukla sınavsız öğrenci kabul etseler de bazı üniversiteler sınav yapabilirler. Sınavlar ise genellikle başvuru yaptığınız alandaki akademik yeterliliğinizi ölçmeye yöneliktir. Bu sınavlara örnek olarak GRE, GMAT, TOEFL, IETLS gibi sınavlar gösterilebilir. Bu konuda başvuru yapacağınız ülkede eğitim ve yaşam tecrübesine sahip eğitim danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışı Üniversite Sınavları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Faydaları ve Avantajları

 • Dünya çapında tanınmış üniversitelerde eğitim imkanı elde edersiniz. Bu da geleceğiniz için size önemli bir artı değer katacaktır.
 • Dil gelişimi için oldukça önemlidir. Gideceğiniz üniversitede alacağınız akademik eğitimle ileri seviyede İngilizce ve yaşadığınız ülkenin dilini iyi seviyede öğrenme imkanı elde edersiniz. 
 • Alacağınız diploma size dünya çapında iş dünyasının kapılarını açar. 
 • Eğitim maliyetlerinin her yıl arttığı ülkemize göre, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, benzer maliyetlerle yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesi elde edebilirsiniz.
 • CV nizde önemli bir değerdir. İleride yapacağınız iş başvurularında aldığınız eğitimin kalitesi bilinir ve başvurularınız buna göre değerlendirilir. 
 • Yurtdışında master eğitimi ufkunuzu genişletecek ve yaşam boyu sizinle kalacak önemli bir tecürbedir. 
 • Farklı kültürler ve insanlarla tanışma şansı elde edersiniz. Ve eğitiminiz boyunca dünyanın birçok yerine vize derdiniz olmadan seyahat edebilirsiniz.
 • Dünya çapında bir network imkanı elde edersiniz. Yurtdışında master eğitimi aldığınız üniversitelerde uluslararası öğrenciler genellikle aynı sınıflarda eğitim alırlar. Bu sayede dünyanın birçok ülkesinden arkadaş edinirsiniz. Aynı eğitimi aldığınız insanlar da ileride çalışacağınız sektörde sizin için önemli bir iletişim ağı yaratırlar. 

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Ales Gerekli Mi?

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için ALES gerekmemektedir. ALES Türkiye’de yüksek lisans yapacak olan adaylardan istenen bir şarttır ve yurtdışı üniversiteleri için geçerli veya zorunlu bir sınav değildir.

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Ortalama Kaç Olmalı?

“Yurtdışında yüksek lisans yapmak için ortalamam kaç olmalı?” sorusu da öğrencilerin en çok sorduğu sorulardandır. Not ortalaması ile ilgili şart ülkeden ülkeye veya ülkeler içerisinde bile üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde ise herhangi bir ortalama şartı bulunmamaktadır. 

Yurtdışında yüksek lisans tecrübesine sahip bir ekip olarak bu alanda araştırma yapan adaylar için 3,00 ve üzeri ortalama tavsiye ediyoruz. Ancak bunu sadece tavsiye olarak düşününüz. 3,00 ın altında olmak yurtdışında yüksek lisans yapmanıza engel değildir. 🙂

Yurtdışı Yüksek Lisans İçin TOEFL / IELTS Puanı Kaç Olmalıdır?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için gerekli şartlardan olan dil belgesi ile ilgili olarak en çok tavsiye edilen belgeler TOEFL veya IELTS’tir. Bu belgeler dünya çapında geçerlidir ve dil seviyenizi kanıtlamada dikkate alınır. Yurtdışında master için tavsiyemiz TOEFL IBT için 78-80 ve üzeri, IELTS için ise 5.0-5.5 ve üzeridir. Bunlar da ortalama olarak B2 düzeyine denk gelmektedirler. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak Zor Mu?

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın zorluğu kişiden kişiye değişen öznel bir olgudur. Ancak akademik alanda araştırma yapmayı seven, kendini geliştirmeye açık öğrenciler için yurtdışında yüksek lisans yapmak ufuk açıcı bir tecrübe olacaktır. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Ücretleri / Fiyatları

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın maliyeti birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Okul ücretleri, konaklama ve diğer yaşam maliyetlerine bakarak yurtdışı yüksek lisans maliyeti hesaplanmaktadır. Yurtdışı yüksek lisans fiyatları ülke bazında ortalama olarak şu şekildedir:

 • İtalya : 500 – 3.000 €
 • Almanya : 500 – 800 € (Almanca Programlar İçin) , 5.000 – 8.000 Euro (İngilizce Programlar İçin)
 • Fransa : 200 – 1.000 €
 • Polonya : 3.000 – 4.000 €
 • Hollanda : 10.000 – 18.000 €
 • Amerika : 17.000 – 18.000 $
 • İngiltere : 12.000 – 13.000 £
 • Kanada : 13.000 – 14.000 CAD (Kanada Doları)

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Fiyatları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında yüksek lisans yapmak doğal olarak maliyetli bir olgudur. Ancak bu maliyeti azaltacak burs imkanları da bulunmaktadır. Türkiye’de yurtdışında master yapacak öğrenciler için burs veren kurumlar bulunmaktadır. Ayrıca birçok ülke de uluslararası öğrenciler için burs imkanları sunmaktadırlar. 

Burs konusunda da ülkeden ülkeye değişen prosedürler ve burs miktarları söz konusudur. Örneğin İtalya’da yüksek lisans bursları aile gelirinize göre verilir ve yıllık 5.200 Euro ya kadar burs alma imkanınız bulunmaktadır. 

Alanında başarılı öğrenciler için yetenek bursları, o ülkede alınacak eğitimi finanse edecek seviyede olabilir. Ancak yurtdışına çıkmadan önce belli bir birikim yapmak da oldukça önemlidir. 

Yurtdışı yüksek lisans bursları veren ülkeler ve burslar ise şu şekilde:

 • Almanya – DAAD Bursları
 • İtalya – Hükümet Bursları
 • Amerika – Fullbright Bursları
 • İngiltere – Chevening Bursları
 • Fransa – Eiffel Bursları
 • Holanda – Holland Scholarship

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Devlet Bursu

Yurtdışı yüksek lisans için çeşitli devlet bursu seçenekleri bulunmaktadır. En bilineni YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme)’dir. Bunun yanında Kredi ve Yurtlar Kurumu da yurtdışında eğitim görecek öğrenciler için burs ve kredi imkanı sunmaktadır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar

Yurtdışı yüksek lisans eğitimi için bazı kurumlar burs imkanları sunmaktadır. Bu kurumlar genel olarak eğitim dernekleri ve şirketlerdir. Özellikle şirketlerin sunmuş olduğu burs imkanlarından faydalanabilmek için alanınızda uzman olmanız önemlidir. Eğitim dernekleri ise genellikle hem başarı hem de aile geliri gibi kriterleri baz almaktadırlar.

Yurtdışında Yüksek Lisans Ve Çalışma

Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışabilirsiniz. Birçok ülke bu imkanı sunmaktadır. Alanınızla ilgili yetkinliğiniz, dil seviyeniz, o ülkenin diline olan hakimiyetiniz gibi birçok etken iş bulma noktasında önemlidir. 

Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışma izniniz de bulunmaktadır. Örneğin İtalya’da öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Ayrıca mezuniyetinizden sonra bir yıl İtalya’da iş arama izniniz bulunur ve iş bulmanız durumunda oturum izniniz çalışma iznine çevrilir. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Ülkeler

Yüksek lisans için bölüm seçimine karar vermek son derece önemlidir. Yapacağınız bölüm seçiminin ileride planladığınız kariyerinizle ilgili olması gerekmektedir. Ayrıca aldığınız lisans eğitimi ile ilgisinin de ilerideki iş hayatınızda ve kariyerinizdeki başarıda önem teşkil ettiğini unutmamalısınız.

Bölüm seçimi kadar ülke seçimi de son derece önemlidir. Çünkü her üniversitenin uzmanlaştı farklı bir alan bulunabilir. Sizlerde bu araştırmayı yaparak ülke seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca köklü birtakım üniversitelerde yapacağınız master iş hayatında sizlere farklı pek çok kapı açacaktır.

Yurtdışında master yapabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Ancak bu yazımız için bu ülkelerden en çok tercih edilenleri genel hatlarıyla tanıtacağız.

almanyada-yuksek-lisans
almanyada-yuksek-lisans

Almanya’da Yüksek Lisans 

Almanya özellikle teknik üniversiteler ve mühendislik konusunda çokça tercih edilmektedir. Alman eğitimi not sistemi puanlaması ile Türkiye’deki 4’lük sistem birbirinden farklıdır. Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalaması öğrencilerin Almanca yüksek lisans programlarına başvurmaları için yeterlidir. Master programlarında Almanca ve İngilizce seçenekler bulunmaktadır. İngilizce yüksek lisans programlarında kontenjan %95 oranında Alman öğrencilere, %5 civarında bir kontenjan da uluslararası öğrencilere ayrılmaktadır. Kontenjanlar düşük olduğu için rekabet de doğal olarak yüksektir. Mezuniyet ortalamanız ve dil seviyeniz ne kadar iyiyse kabul alma şansınız da o kadar artacaktır.

italya-yuksek-lisans
italya-yuksek-lisans

İtalya’da Yüksek Lisans 

İtalya’da yüksek lisans eğitimi için bir üniversite haricinde ortalama şartı aranmamaktadır. İtalya’da mühendislik, mimarlık, psikoloji, uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, finans, güzel sanatlar, moda tasarım, gastronomi gibi birçok alanda tamamen İngilizce master programları bulunmaktadır. İtalyan üniversiteleri Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasındadır. Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi 1088 yılında, Padova Üniversitesi 1222 yılında, Napoli Federico II Üniversitesi 1224 yılında, Siena Üniversitesi 1240 yılında, Roma La Sapienza Üniversitesi ise 1303 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadırlar. Ayrıca İtalya, Avrupa’nın en iyi 10 teknik okulu arasında iki üniversiteye sahiptir. Bunlar Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino‘dur. 

Yıllık eğitim ücretlerinin oldukça düşük olduğu İtalya’da uluslararası öğrenciler için birçok burs imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca İtalya’da yüksek lisans yaparken haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Ayrıca mezun olduğunuzda bir yıl iş arama izni verilmektedir. İş bulmanız durumunda oturum izniniz çalışma iznine çevrilmektedir.

İtalyan üniversitelerinin kariyer merkezleri İtalya’nın ve dünyanın en büyük şirketleriyle iş birliği içerisindedir. Özellikle uluslararası öğrenciler için birçok staj programı bulunmaktadır. Ayrıca üniversiteler İtalyan şirketleriyle ikili anlaşmalara sahiptir. Bu şirketler tarafından başarılı öğrencilere burslar sağlanmaktadır. Ayrıca üniversite kampüslerinde iş geliştirme ofisleri açarak İtalyan üniversitelerinin köklü eğitim ve araştırma geleneğinden faydalanmaktadırlar.

İtalya ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. 33 İtalyan üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. 

İtalya’da tamamen İngilizce olarak 200’ün üzerinde yüksek lisans programı bulunmaktadır. Türkiye’de mezun olduğunuz alanla ilgili birçok program bulabilirsiniz. 

İtalya’dan mezun olan öğrenciler “mavi diploma” sahibi olmaktadırlar. Tüm Avrupa’da geçerli olan diplomanızla Avrupa’da veya dünyanın farklı ülkelerinde çalışma imkanı elde edersiniz. Ayrıca Türkiye’de diplomalarınız YÖK tarafından tanınır ve Türkiye’de çalışma imkanı elde edersiniz. 

fransa-yuksek-lisans
fransa-yuksek-lisans

Fransa’da Yüksek Lisans

Fransa’da yüksek lisans, genel olarak 2 yıl süren bir eğitimi kapsamakla birlikte, lisans eğitimlerini Fransa’da tamamlayan öğrenciler, sınavsız bir şekilde istedikleri master programlarına başvuru yapabilirler. Yüksek lisans eğitiminin ilk yılı M1, ikinci yılı ise M2 olarak geçerken, master süresince 120 kredilik eğitimi tamamlak gerekmektedir. Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimini bitirmiş öğrenciler, Fransa’da yüksek lisans eğitimi alacakları üniversitelerin M2 programına başvurabilirler.

Fransa’da eğitim dili, hem devlet hem de özel üniversitelerde Fransızca olmasının yanında, özellikle uluslararası alanda eğitim anlayışını ve diploma geçerliliğini benimsedikleri için üniversiteler İngilizce yüksek lisans programlarına sahiptir.

hollanda-yuksek-lisans
hollanda-yuksek-lisans

Hollanda’da Yüksek Lisans

Hollanda üniversiteleri ikiye ayrılır. Bunlar uygulama üniversiteleri ve araştırma (Research) üniversiteleridir. Uygulamalı üniversitelerde sunulan master programlarının asıl amacı iş dünyasına yönelik bilgi ve deneyimi arttırmaktır. Profesyonel hayatınızda ihtiyaç duyacağınız analitik düşünme, problem çözme, liderlik gibi becerilerinizi geliştirmek amaçlanır. Uygulamalı üniversitelerde programın bir parçası olarak staj yapmanız zorunludur. Tam zamanlı master programları genellikle 1,5 yıl sürmektedir. Hollanda araştırma üniversitelerinde ise asıl amaç araştırma odaklı yüksek lisans programları sunmaktır ve bu üniversitelerde sunulan yüksek lisans programları minimum bir yıl sürmektedir.

Hollanda Üniversitelerinde yüksek lisans yıllık eğitim ücretleri 10.000 Euro dan başlamaktadır.

Hollanda yüksek lisans için gerekenler arasında; iyi bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmak, iyi bir not ortalaması (4,00 üzerinden minimum 2,5 ve üzeri), iyi seviyede İngilizce bilgisi( TOEFL 90 / IELTS 6,5 skoru) , referanslar , niyet mektubu ve özgeçmiş istenmektedir. Kazandığınız iş deneyimleri de kabul almada önemlidir.

polonya-yuksek-lisans
polonya-yuksek-lisans

Polonya’da Yüksek Lisans

Polonya, Avrupa’da düşük maliyetli eğitim için çokça tercih edilen bir ülkedir. Polonya’da birçok alanda tamamen İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Bazı üniversitelerin dünya sıralamaları oldukça yüksek olsa da gideceğiniz üniversite ve programın dünya sıralamalarına dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz. Gideceğiniz üniversitenin YÖK tanınırlılığı olup olmadığını sürecin başında iyi araştırmanız oldukça önemlidir. 

Polonya’da yüksek lisans yıllık eğitim ücretleri 3.000 – 4.000 Euro civarındadır.

amerika-yuksek-lisans
amerika-yuksek-lisans

Amerika’da Yüksek Lisans

Amerika’da master eğitimi oldukça prestijli bir tecrübedir. Her yıl yüzbinlerce öğrenci yurtdışı yüksek lisans eğitimi için Amerika’yı tercih etmektedir. Ancak Amerikan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri oldukça yüksektir. Yıllık eğitim ücretleri 17.000 – 18.000 Dolar civarındadır. Ayrıca kabul şartları olarak da yüksek not ortalaması, iyi bir İngilizce seviyesi ve bunu kanıtlayan dil belgesi şartları bulunmaktadır. Amerika’da master eğitimi için burs imkanları bulunsa da daha çok alanında akademik başarıya sahip öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Sağlanan burslar ise yaşam maliyetlerinizin tamamını karşılayacak düzeyde değildir. 

ingiltere-yuksek-lisans
ingiltere-yuksek-lisans

İngiltere’de Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak, iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmak ve kariyer gelişimi için oldukça iyi bir tercihtir. İngiltere’de üniversiteler uluslararası öğrencilere çok yüksek kalitede ve tüm dünyada geçerliliği olan 50,000 den fazla yüksek lisans programı sunmaktadır. Bir yılda tamamlanabilen bu programlar yurtdışında ve İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak 1 yıl, yarı zamanlı olarak 2 yıl sürmektedir. Programlar 9 ay uygulama+3 ay tez bölümünden oluşmaktadır. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi derslerin bittiği yaz, ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans derecesini, sınavlar ve yüksek lisans tezi değerlendirildikten sonra elde edebilirsiniz.

Ayrıca kabul şartları olarak iyi seviyede İngilizce ve yüksek not ortalaması istenmektedir. Eğitim ücretlerinin yüksek olduğu İngiltere’de burs imkanları bulunmaktadır. Yıllık eğitim ücretleri 12.000 – 13.000 Pound civarındadır. Amerika örneğinde olduğu gibi genellikle başarılı öğrencilere burs verilmektedir ve burslar yaşam giderlerinizin tamamını karşılayacak düzeyde değildir. Bunun yanında yaşam giderleri de diğer Avrupa ülkelerine göre yüksektir.

kanada-yuksek-lisans
kanada-yuksek-lisans

Kanada’da Yüksek Lisans

Yurtdışında master eğitimi için çokça tercih edilen diğer bir ülke ise Kanada’dır. Dünyada üniversite eğitimi için en çok tercih edilen 3 ülkeden biri olan Kanada’da üniversiteler oldukça iyi rankinglere sahiptir. Amerika ve İngiltere örneğinde olduğu gibi Kanada’da da üniversitelerin yıllık ücretleri oldukça yüksektir. Yıllık okul ücretleri 13.000 – 14.000 Kanada Doları civarındadır. Ayrıca üniversiteler öğrenci kabulünde iyi seviyede İngilizce ve yüksek not ortalaması kabul alma şansınızı artıracaktır. 

Yurt Dışında Yüksel Lisans İçin En Uygun Ülke Hangisidir?

Yurt dışında yüksek lisans yapabilmek için birçok ülke seçeneği bulunmaktadır. Ülkemizden yüksek lisans yapmak için en fazla tercih edilen ülkeler Amerika, İngiltere, Kanada, İtalya gibi ülkeler olmaktadır. Ülkemizden her yıl yüzlerce öğrenci bu ülkelere eğitim almak için gitmektedir. Bunların dışında farklı ülkelerde tabii ki yüksek lisans için öğrenci kabulü yapmaktadır.

Gitmek istediğiniz yüksek lisans bölümüne göre ülke seçimi yapmak da oldukça doğru olacaktır. Ayrıca köklü bir eğitim geleneğine sahip üniversiteler hangi ülkede olursa olsun her zaman sizlere kariyer için avantaj sağlar.

Yurtdışı Yüksek Lisans Programları

Yurtdışında yüksek lisans yapabileceğiniz birçok program bulunmaktadır. Genel programların yanında alanınızla ilgili daha spesifik master programlarına da başvuru yapabilirsiniz. Örneğin Türkiye’de psikoloji mezunu bir öğrenci yurtdışında klinik psikoloji, nörobilimler gibi alanlarda yüksek lisans yapabilir. Yurtdışında yüksek lisans yapabileceğiniz programlar ise genel olarak şunlardır:

Yurtdışında Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

Yurtdışı yüksek lisans için seçtğiniz ülkeler size haftalık ve yıllık belli saat sınırına kadar çalışma izni verecektir. Gittiğiniz ülkeye bağlı olarak farklı iş imkanları sizi beklemektedir. Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışmak için gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek size avantaj sağlayacaktır. Alacağınız ücretler ise çalıştığınız iş koluna ve yetkinliğinize göre değişiklik gösterecektir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Diploma Tanıma ve Denklik

Yurtdışında yüksek lisans yapmadan önce gideceğiniz ülkenin diplomasının Türkiye’de veya farklı ülkelerde geçerli olup olmadığını iyi araştırmanız gerekmektedir. Yurtdışı yüksek lisans eğitimi için YÖK’ün diploma denkliği noktasında belli şartları bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği yazımıza göz atabilirsiniz. 

Ancak yazımız genel olarak bilgi verme amaçlıdır. Konuyla ilgili olarak en sağlıklı ve güncel bilgiye YÖK resmi kanalları üzerinden iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuruları 2020

Yurtdışı üniversiteler yüksek lisans programları için başvurularda farklı dönemler söz konusudur. Genellikle bir yıl öncesinde başlayan başvurular Haziran-Temmuz aylarına kadar sürmektedir. Ancak başvuru tarihleriyle ilgili olarak eğitim almak istediğiniz ülkeyi belirledikten sonra başvuru süreçleriyle ilgili araştırma yapmanızı önermekteyiz. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Askerlik Tecil

Yurtdışında yüksek lisans yapan öğrenciler askerliklerini tecil ettirebilirler. Yurtdışı yüksek lisans askerlik tecilinde yetkili kurum o ülkenin Türkiye konsolosluğu veya büyükelçiliğidir. Bu konuda detaylı bilgi için Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yurtdışında Yüksek Lisans Uzaktan Eğitimi

Yurtdışı üniversitelerin uzaktan eğitim yüksek lisans programlarının YÖK tarafından henüz tanınırlığı bulunmamaktadır. Ancak gelecek yıllarda YÖK’ün bu konuyla ilgili kararının değişmesi durumunda yurtdışındaki üniversitelerin uzaktan eğitim programlarına kayıt olarak daha düşük masraflarla ve belki de iş hayatınıza devam ederek yurtdışındaki bir üniversiteden istediğiniz programın yüksek lisans eğitimini alma imkanına sahip olabilirsiniz. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Yatay Geçiş

Bazı ülkeler Türkiye’de hali hazırda yüksek lisans yapan öğrenciler için yurtdışında yüksek lisans için yatay geçiş imkanı sunmaktadırlar. Ancak bu noktada yapacağınız başvurularda üniversitelerin şartlarını iyi araştırmanız önemlidir. Bu şartları sağlayıp sağlamadığınıza bağlı olarak yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi yatay geçiş imkanı her ülke için geçerli değildir. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Danışmanlık

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almaya ve hangi ülkede yapacağınıza karar verdiniz, ancak yaptığınız araştırmalar sonucu birbiriyle çelişen birçok bilgi edindiniz ve kafanız karıştı değil mi? 🙂 Merak etmeyin, birçok insan sizin geçtiğiniz yollardan geçti ve bu tecrübeleri edindi. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için danışmanlık hizmeti almak istediğinizde, bu alanda eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bir ekiple çalışmak ve destek almanın birçok noktada doğru ve güncel bilgiye ulaşmanızda oldukça fayda sağladığını göreceksiniz. İtalya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibinden destek alabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here