yurtdisi-yuksek-lisans-burslari

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında yüksek lisans yapmak kariyeriniz için atılabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Özellikle köklü bir üniversitede alınan yüksek lisans eğitimi iş hayatınızda size birçok kapının açılmasına yardımcı olabilir. Yurtdışında okumak neredeyse her öğrencinin hayali olurken bu eğitim için yapılması gereken masraflar kimi zaman yüklü meblağlara çıkabilmektedir. Bu noktada ise yurtdışı yüksek lisans bursları öğrencilerin imdadına yetişmekte ve bütçelerine ciddi katkı sağlamaktadır.

Yurtdışında yüksek lisans yapılmak istenince birbirinden farklı pek çok masraf kişilerin karşısına çıkıyor. Gittikleri üniversitenin ücreti, konaklama ücreti, ulaşım ücreti ve yaşamak için yapacağı masraflar öğrencilerin temel masrafları arasında sayılabilir. Her öğrencinin bunu karşılayacak bütçesi olmayabilir. İşte böyle durumlarda öğrencilere yardımcı olabilmek adına yurtdışı yüksek lisans bursları verilmektedir.

Türkiye’de burs veren resmi kurumlar, dernekler ve firmalar bulunmaktadır. Ayrıca birçok farklı ülkede ve bu ülkelerde bulunan üniversitelerde yurtdışı yüksek lisans bursları sağlanmaktadır. Öğrencilerin karşılaştığı maddi zorluklara bir nebze de olsa yardımcı olacak bu burslar ve kazanmak için yerine getirilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Yurtdışında burslu yüksek lisans eğitimi ile ilgili internetteki bilgi karmaşasında kurtulup detaylı bilgi almak istiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz 🙂

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları Şartları

Yurtdışında yüksek lisans yaparken alabileceğiniz farklı burslar vardır. Bu burslar eğitim alacağınız ülkeye, üniversiteye ve bölüme göre değişkenlik gösterebilir.

Burs alabilmenin ilk şartı doğal olarak burs başvurusudur. Ülkeden ülkeye değişen zaman dönemlerinden yurtdışı yüksek lisans burslarına başvuru yapabilirsiniz. Genellikle bir önceki akademik yıl yapılan başvurularda genellikle akademik seviyenizi, alanınızla ilgili çalışmalarınızı ve gelirinizi tebliğ eden evraklar talep edilmektedir. Her üniversitenin sağladığı burslar için başvuru şartları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca verilen burs miktarı da farklı meblağlar olarak öğrencilere sunulabilir.

Genel olarak ise yurtdışı yüksek lisans şartları şunlardır:

 • İyi bir özgeçmiş
 • Eğitim almak istediğiniz dili ileri düzeyde bildiğinizi gösteren dil belgesi
 • Akademik yeterliliğinizi ve eğitim almak istediğiniz alanda yapmış olduğunuz çalışmaları gösteren evraklar
 • Aile gelirinizi gösteren evraklar
 • Ülkelerin talep ettikleri evraklar farklı olabilir. Bu noktada üniversitelerin veya burs veren kurumların web sitelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışı Yüksek Lisans Burslarından Kimler Yararlanabilir

Yurtdışında yüksek lisans yaparken burs alabilmek çok sayıda öğrencinin hayali iken her öğrenci bu hayaline kavuşamaz. Çünkü yurtdışındaki yüksek lisans bursları belirli sınırlar dahilinde verilmektedir. Belli bir kontenjana ve şarta bağlanmıştır. Yüksek lisans burslarından yararlanabilmeniz için öncelikle yurtdışındaki üniversitenin bölümüne kabul almanız gereklidir. Bunun dışında üniversitelerin belirtmiş olduğu spesifik şartların sağlanması da bursu alabilmeniz için önemli etkenlerden bir tanesidir.

Üniversitenin sizlerden istediği şartlardan en önemlilerinden biri olarak akademik başarı ve dil yeterliliğinizi gösterebiliriz. Yani burs alabilme ihtimaliniz gösterdiğiniz başarı ile doğru orantılı olarak değişecektir. Bunların yanı sıra başarılı sosyal, sportif, sanatsal geçmişi olan öğrenciler de genellikle bu tür burslardan yararlanabilmektedirler.

yurtdisi-yuksek-lisans-burslari

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar 2020

 • TEV Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu
 • MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu
 • YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları
 • Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları KYK
 • DAAD Scholarship (Almanya)
 • Fullbright Foreign Student Program (Amerika)
 • Chevening Bursları (Birleşik Krallık)
 • Eiffel Excellence Scholarship Programme (Fransa)
 • Swedish Enstitüsü Bursu ve Yüksek Lisans Programı (İsveç)
 • İtalya Hükümet Bursu

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için burs sağlayan birçok kurum bulunmaktadır. Yukarıda saydıklarımız bu kurumlardan en bilinenleri ve en prestijlileridir.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz çok farklı ülke ve çok sayıda üniversite seçeneğiniz bulunur. Bu üniversitelerin pek çoğu başarılı öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Fakat bazı prestijli üniversitelerde başvuran öğrenci sayısı ve yetkinliğine bağlı olarak rekabet daha yüksek olmaktadır. Yurtdışı eğitiminde yüksek lisans programından en çok tercih edilen burslar da şu şekilde bahsedebiliriz.

TEV Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu

TEV Yurt Dışı Yüksek Lisans Bursu ilanı her yıl Ekim ayında yapılır. İlan büyük tirajlı gazetelerde Türkiye genelinde ikişer gün, Ekim ve Kasım ayı içinde de TEV (Türk Eğitim Vakfı) web sitesinde yayınlanmaktadır. İlanda belirtilen şartlara uygun adaylar müracaat süresi içerisinde TEV’e başvurabilirler. Burslar ilan edildikten sonra burs verilecek üniversitelerin güncel listesi TEV Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları sayfasında yayınlanmaktadır. Adaylar müracaat süresi içinde kabullerini TEV ‘e vermeleri gerekmemektedir. Ancak adayların Kasım ayından itibaren yurtdışındaki üniversitelerle temasa geçmeleri ve ilanda verilen süre içinde kabullerini alıp TEV ‘e vermeleri zorunludur.

Adaylardan başvuruda yükseköğrenim süresince aldıkları genel not ortalamaları, yabancı dil seviyeleri ve mesleki bilgilerini ölçen sınav sonuçları (GMAT, GRE, TOEFL, IELTS gibi) istenir. Daha sonra yapılan mülakatın sonuçları ve ailelerinin mali durumu dikkate alınarak burs verilecek öğrenciler belirlenir.

MEB YLSY Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Lisansüstü Öğrenim Bursu Programı her yıl birçok öğrencinin başvurduğu, lisans düzeyinde eğitim alan ve lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrenciler için sağlanan prestijli burslardan biridir. Burs öğrencilerin birçok giderini karşılayacak düzeydedir. Eğitim alınacak ülkeye ulaşımdan kırtasiye masraflarına, okul ücretlerinden aylık sosyal yaşam giderlerine kadar oldukça kapsayıcıdır. Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Bursu (YLSY) bünyesinde birçok ülkede eğitim alabilirsiniz. Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve İran gibi ülkelerden Çin, Japonya gibi birçok farklı ülke burs prıgramı kapsamındadır.

YLSY Bursu Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az 4 yıllık fakülte/yüksekokul mezunu olmak
 • Lisans mezuniyet notu en az 2.5/4 ya da 65/100 değerinde olmak
 • 31 yaşından gün almamış olmak
 • Son beş yıl içerisinde girilmiş ALES sınavından, tercih edilen bölümün puan türünde en az 70 puan almak
 • Eğitim süresinde kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya yapıyor olmak ya da erteleyebilecek durumda bulunmak)
 • Sağlık durumu yurt dışında eğitim görmeye elverişli olmak

YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları

YÖK birçok düzeyde ve farklı ülkeleri kapsayan burs seçenekleri sunmaktadır. Bu burslardan yararlanabilmek için genellikle eğitim alınmak istenilen alanda diploma, akademik çalışmalar ve dil yeterliliği talep edilmektedir. YÖK web sitesi üzerinden sunulan burslarla ilgili detaylı bilgiye erişmek mümkündür.

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları KYK

Kredi ve Yurtlar Kurumu da ğrenciler için burs imkanı sunan resmi kurumlardan biridir. KYK Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları hali hazırda yurtdışında master eğitimine başlayan öğrencilere verilmektedir. Başvurular genellikle her akademik yılın başlangıcında Kasım-Aralık ayları gibi başlamakta ve sona ermektedir.

KYK Yurtdışı Yüksek Lisans Burslarından faydalanabilmek için KYK web sitesinde yer alan formu doldurmanız ve okulunuzdan onaylatmanız gerekmektedir. Ancak KYK yurtdışında eğitim alan yüksek lisans öğrencileri için genellikle kredi imkanı sunmaktadır. Burs veya kredinin miktarı ise eğitim alınan ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Almanya DAAD Bursu

Almanya özellikle makine mühendisliği konusunda en iyi eğitimlerin verildiği ülkeler arasındadır. Yüksek lisansınızı Almanya’da tamamlamak istiyorsanız Almanya’nın en prestijli bursu Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından verilen burslardan faydalanabilirsiniz. DAAD bursu yüksek lisans, doktora ya da lisans seviyesinde yabancı öğrencilere sağlanan bir burstur. Bu burstan yararlanmak isteyenler alman akademik değişim servisinin web sitesinde yer alan başvuru şartlarını sağlayarak başvuru yapmalıdır. Burs verilen öğrenci sayısı yüksek olsa da başvuran sayısının da yüksek olduğunu unutmayın.

Amerika Fulbright Bursu

Amerika da yüksek lisans eğitiminizi tamamlıyorsanız Fulbright yabancı öğrenci burslarına başvurabilirsiniz. Bu program kapsamında 155 ülkeden her yıl 4000 öğrenciye burs verilmektedir.

Bursun kapsadığı alanlar oldukça geniştir. Eğitim ücreti, sağlık sigortası, konaklama masrafı, ders kitapları ve uçak biletlerine kadar destekler sunulmaktadır. Bu burstan yararlanabilmek için aranan şartlar başvurulan her ülkeye göre farklılık gösterebilir. Ayrıntılı bilgiye programın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık Chevening Bursu

İngiltere hükümeti tarafından sağlanan 1983 yılından beri verilmektedir ve oldukça prestijli bir burstur. Bu program kapsamında içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 160’tan fazla ülkede yaklaşık 1500 öğrenciye bir yıllık yüksek lisans bursu verilmektedir. Tabi ki bu burs verilmeden önce belirli bazı şartların sağlanması gereklidir. Burs verilecek olan öğrencilerin lisanslarını iyi bir dereceyle tamamlamaları, İngilizce yeterliliklerinin bulunması, yüksek lisans yaptıkları alanda minimum iki yıllık iş tecrübesine sahip olmaları gereklidir. Bu şartları sağlayıp burs alma imkanı kazanan öğrencilere yaşam masrafı, okul ücreti, uçak bileti parası, konaklama ücreti ve tezli yüksek lisans masrafları için burs sağlanır.

Chevening bursundan yararlanmak için gerekli şartlara programın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Fransa Eiffel Mükemmeliyet – Mükemmellik Bursu

Fransız dışişleri bakanlığı tarafından karşılanan bu burs Fransa’da yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimi alan öğrencilere verilmektedir. Fransa’da yüksek lisans yapan öğrencilere 1181 Euro, doktora öğrencilerine ise 1400 Euro aylık burs verilmektedir. Alınan bu burs ödemesi içerisinde eğitim ücreti bulunmamaktadır. Bursun kapsadığı ödenekler ise sağlık sigortası, seyahat masrafları ve diğer maliyetlerdir.

Fransa Eiffel mükemmellik burs programına başvuru yapmak isteyen öğrenciler için başvuru için sağlanması gereken şartlar ve başvuru zamanı gibi bilgiler programın web sitesinde ayrıntılı olarak verilmiştir.

İsveç Enstitüsü Bursu

140 ülkeden 550 öğrenciye İsveç enstitüsü tarafından sağlanan burstur. İsveç’te yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler bu burs için başvuru yapabilirler. Burs eğitim ücreti, seyahat masrafı, sağlık sigortası ve yaşam giderlerini de kapsayan bir burstur.

İsveç’teki yüksek lisans bursundan yararlanabilmek için belirlenen  bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak sağlanması gereken şartlar arasında İsveç’teki herhangi bir üniversiteden yüksek lisans programına kabul edilmiş olmak, 3000 saatlik bir iş deneyimine sahip olmak ya da staj yaptığınız süre zarfında liderlik deneyiminizin bulunmuş olması gibi şartlar yer almaktadır.

Başvuru şartları ve başvuru tarihlerine Swedish Institute Scholarships web sitesinden ulaşabilirsiniz.

İtalyan Hükümet Bursu

İtalyan hükümetinin İtalya’da çeşitli düzeylerde eğitim alacak olan öğrenciler için sunduğu burslardır. Öğrenci bursları aşağıdaki eğitim türlerini kapsamaktadır:
– Yüksek Lisans
– AFAM kursları (sanat, müzik ve dans yüksek ihtisas kursları)
– Araştırma doktoraları
– Ortak araştırma projeleri
– 3 aylık İtalyan Dili ve Kültürü kursları

İtalyan Dili ve Kültürü kursları için verilecek öğrenci bursları süresi 3 ay, Yüksek lisans/AFAM kursları son yıl yenilemeleri ve ortak araştırma projeleri için verilecek burs süreleri 6 ay; diğerleri için ise süre 9 aydır. İtalyan hükümet bursu yanında bölgelerin de sunmuş oldukları çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır. İtalya’da yıllık 2.000-5.200 Euro arasında burs almak mümkündür. Ayrıca yetenekli ve alanında başarılı öğrenciler için de yıllık daha yüksek meblağlarda burs seçeçenekleri mevcuttur.

Yurtdışında Okuyan Türk Öğrenciler İçin Burs

Yurtdışında okuyan Türk öğrenciler için yukarıda belirttiğimiz resmi kurumlar, dernekler ve çeşitli ülkelerin bursları bulunmaktadır. Akademik yeterliliğiniz, alanınızdaki uzmanlığınız ve gelirinizi göz önünde bulundurarak ilgili burslara başvuru yapabilirsiniz.

Yurtdışı Sanat Bursu

Yurtdışında çeşitli sanat dallarında eğitim alacak öğrenciler için birtakım burs seçenekleri bulunmaktadır. Yurtdışında sanat bursu veren kurumlar arasında Borusan Sanat Müzik Bursu, DAAD Türkiye bursları, British Council GREAT Yüksek Öğrenim Burs Programı gibi burslar mevcuttur.


yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here