yurtdisi-universite-denklik

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en temel sorularından biri de eğitim alacakları üniversitenin “YÖK denkliği var mı?” sorusudur. Yurtdışında eğitim aldıktan sonra ülkemizde çalışmak için diplomasının tanınırlığı ve denklik prosedürlerini öğrenmek isteyen öğrencilerimiz için bu yazımız tüm bilgileri içeriyor.

YÖK Denkliği Nedir?

YÖK denkliği yurtdışında almış olduğunuz ders içerikleriyle ilgili bir konudur. Aldığınız dersler ve Türkiye’de aynı bölümde verilen derslerin içeriği karşılaştırılır. Dersleriniz Türkiye ile uyumlu ise diplomanıza denklik verilir. Denk görülmezse fark derslerini bir üniversitede almanız veya denklik sınavına girmeniz istenir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puan alırsanız diplomanıza denklik verilir. 

YÖK Diploma Tanıma ve YÖK Diploma Denkliği

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiğiniz üniversitenin denkliğini sorgulamanız uzun vadede sürpriz yaşamamanız için oldukça önemlidir. 

Bu süreçte en çok karıştırılan iki konu ise:

  • YÖK Diploma Tanıma
  • YÖK Diploma Denkliği dir. 

YÖK Diploma Tanıma Nedir?

“Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” 3. maddesi j bendinde; ” Diplomayı veren yükseköğretim kurumunun ve programının, faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili makamları veya bu makamlarca yetkilendirilmiş kalite güvencesi ve akreditasyon kuruluşları ile Yükseköğretim Kurulu tarafından akademik derece vermeye yetkili bir kurum ve program olarak kabul edilmesi ” olarak tanımlanmıştır.

Tanınma üniversite adını taşıyan yükseköğretim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığıyla ilgilidir. Yurtdışı üniversiteler çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak bu karara varılır. Diplomanıza YÖK denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle üniversitenizin tanınması gerekmektedir. Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖKe dilekçeyle başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçede adınız soyadınız, telefonunuz, adresiniz, tanınırlılığını öğrenmek istediğiniz okulun tam adı (Orijinal adı, İngilizce ve Türkçe karşılıklıları), okulun bulunduğu ülke ve şehir, bölüm adı, almak istediğiniz eğitimin düzeyini (lisans, yüksek lisans) yazmanız gerekmektedir. Hazırladığınız dilekçeyi YÖK Denklik Birimi’ne posta veya kargo ile gönderdikten sonra 15 gün içinde cevap dilekçede belirtilen adrese gönderilmedir. 

Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539

Bilkent / ANKARA

Telefon: (Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama): 444 8 965 (444 8 YÖK)

E-posta: denklik@yok.gov.tr

YÖK Denklik Başvurusu Nereden Yapılır?

YÖK denklikleri artık e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu linkten kimlik, iletişim bilgileri, diplomanızla ilgili istenen bilgileri girdikten sonra istenen belgeleri renkli taramalarını sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra başvuru formu ve rıza beyan belgesini de doldurarak ‘istenen tüm belgelerle beraber’ 15 iş günü içinde Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir. 

YÖK Denkliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvurunuzu yaptıktan sonra bu link üzerinden başvurunuzun ne aşamada olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği
Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği

YÖK ün Denklik Verdiği Üniversiteler Hangileridir?

YÖK ün denklik temel kriteri üniversitelerin belirli sıralama kuruluşlarına göre ilk 1000’de olmasıdır. YÖK denkliği olan üniversiteler Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), University Ranking by Academic Performance (URAP) ve CWTS Leiden Ranking kuruluşlarına göre dünyada ilk 1.000’de yer alan üniversitelerdir. 

YÖK Denklik Listesi

Yurtdışında üniversite eğitimi almak son yıllarda birçok öğrencinin için önemli bir hedef haline gelmiştir. Doğal olarak yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler bu üniversitelerin YÖK denkliğini sorgulamaktadırlar. YÖK e göre ise belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere göre YÖK ün Denklik Verdiği Üniversiteleri eğitiminiz öncesi araştırabili veya YÖK  e dilekçe ile başvurarak sorgulayabilirsiniz. 

YÖK Denklik Birimi

YÖK ün denklik başvurularını yanıtlamak üzere kurduğu özel bir denklik birimi bulunmaktadır. Bu birim Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı dır. Kuruma nasıl denklik başvurusu yapabileceğinizi daha önce belirtmiştik.

YÖK Denkliği Olan Tıp Fakülteleri

YÖK denkliği olan Tıp Fakülteleri ile ilgili de yine YÖK ün belirlemiş olduğu kriterler söz konusudur. Tıp fakülteleri ise en çok denklik başvurusu yapılan fakültelerdir. Bu kriterlere uygun olan üniversitelere denklik verilmektedir. Ancak yurtdisinda.org olarak öğrencilerin yurtdışında eğitime başvurmadan önce YÖK denkliği ile ilgili detaylı araştırma yapmalarını, alanında uzman danışmanlık firmalarından destek almalarını ve eğitim için daha çok İtalya, Çekya, Polonya, Macaristan, Almanya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri ve Amerika, Kanada, Avustralya gibi üniversite eğitiminde kendisini kanıtlamış ülkelerdeki üniversiteleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. YÖK denkliği eğitiminiz sonrası Türkiye’de mesleğinizi icra edebilmeniz için oldukça önemli bir konudur. 


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışı Üniversiteler YÖK Denkliği ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here