yurtdisi-universite-sinavlari

Yazı İçeriğimiz

Yurtdışı Üniversite Sınavları 

Yurtdışında üniversite eğitimin önemli aşamalarından biri de üniversite bünyesinde veya ulusal olarak düzenlenen sınavlardır. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bazı bölümler için üniversiteler kendileri sınav düzenlerken, bazı bölümler için ise ulusal düzeyde sınavlar yapılmaktadır. Bu yazımızda yurtdışı üniversite sınavları ve en çok tercih edilen ülkelerin düzenlemiş oldukları sınavlara değineceğiniz. 

Yurtdışında Üniversite Sınavı Var Mı?

Yurtdışında üniversite eğitimi için ülke ve bölüm bazında sınavlar bulunmaktadır. Sosyal bilimler bölümleri için sınavsız kabul almak mümkün iken tıp, mimarlık, mühendislik gibi teknik alanlar için genellikle sınavla öğrenci alımı yapılmaktadır. Tamamen sınavsız üniversite eğitimi veren ülkelerde belli bir eliminasyon süreci olmadığı için eğitim seviyesi istenilen düzeyde olmayabilir. 

yurtdisi-universite-sinavlari

Yurtdışı Üniversite Sınavları Ne Zaman?

Yurtdışı üniversite sınavları ülkeye göre farklı zaman dilimlerinde yapılmaktadır. Genellikle eğitim alınmak istenen akademik yılın bir yıl öncesinden sınava girmeniz gerekir. En geç ise eğitime başlanacak yılın başında sınav yapılmaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi ülkeden ülkeye ve hatta okuldan okula farklı öğrenci alım ve sınav sistemleri bulunmaktadır. Eğitim almak istediğiniz ülkeyi belirlemeniz bu konudaki soru işaretlerini gidermede oldukça önemlidir.

Yurtdışında Üniversite Sınav Sistemi

Yurtdışında üniversite sınav sistemi yine ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Eğitim almak istediğiniz bölümlere göre ise genellikle aynı alanlardan sorular sorulmaktadır. Örneğin yurtdışında tıp eğitimi için girmeniz gereken sınavlarda kimya ve biyoloji gibi alanlardan sorular sorulur. Mühendislik için matematik ve fizik, mimarlık için ise yine fizik, matematik ve dizayn ile ilgili sorular sorulur. Ayrıca genel kültür ve mantık gibi alanlardan da sorular sorularak öğrencilerin okuduğunu anlama, analitik düşünme gibi yetenekleri ve dünyadaki güncel gelişmeleri ne kadar yakından takip ettiği de ölçülür.

Yurtdışı Üniversite Bursluluk Sınavları

Bazı ülkeler düzenledikleri sınavlarda dereceye giren öğrencilere burslar da sağlamaktadırlar. Ancak bu her ülke için geçerli değildir ve çok çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır. Bu noktada eğitim almak istediğiniz bölüm ve ülkeyi belirlemek sizin için oldukça önemlidir. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversiteler Dil Sınavları / Belgeleri

Yurtdışı üniversite sınavları kadar dil belgesi de bir o kadar önemlidir. Yurtdışı üniversiteleri öğrenci alımında bölüm diline bağlı olarak bu dili akademik seviyede kullanıp kullanamadığınız ölçülmektedir. Örneğin, İngilizce eğitim almak isteyen adaylar için en çok istenen dil belgeleri TOEFL/IELTS gibi tüm dünyada geçerliliği olan belgelerdir. Bu belgelerin yanında daha birçok uluslararası İngilizce dil belgesi bulunmaktadır.

Bazı ülkelerde ise üniversiteler kendi bünyelerinde sınav yapmaktadır. Özellikle dil belgesi olmayan öğrenciler için bu yola başvuran üniversiteler, Skype mülakatı veya yazılı sınav şeklinde farklı formatlar tercih etmektedirler. 

Detaylı bilgi için “Dil Belgesi Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Şimdi de ülkelere göre yurtdışı üniversiteler giriş sınavlarını inceleyelim.

 

Amerikan Üniversitelerine Giriş Sınavları

SAT 

Sınav adı SAT Reasoning Test yani Mantık/Akıl Yürütme Testi’dir. Sınav süresi 3 saat 45 dakika’dır ve sınav 3 bölümden oluşur:

 • Eleştirel Okuma
 • Yazma
 • Matematik

Amerika’da rekabetin yüksek olduğu üniversitelerden kabul alabilmek için 2,3 veya daha fazla SAT Konu testine girmeniz gerekmektedir. Konu testlerinde 1 saat sürer ve test usulü yani çoktan seçmeli sorular bulunur. Başvuru yapmak istediğiniz programa göre 10 civarında (Matematik ve Fizik için 1. seviye ve 2. seviye, Kimya, Biyoloji gibi alanlar) konu arasından tercihte bulunabilirsiniz. SAT sınavında İtalyanca, Fransızca, Almanca, Çince gibi dil testleri de bulunmaktadır. 

SAT sınavının tüm bölümlerine aynı gün giremezsiniz. Sınav ücretleri ise Reasoning Test için ortalama 85 $, İlk Konu Testi için 50$, İkinci konu testi için 13 $, dil sınavları için ise 24$’dır. 

ACT

Sınav adı  American College Test yani Amerikan Üniversite Sınavı’dır. Sınav süresi 2 saat 55 dakika’dır ve sınav 4 bölümden oluşur. Bunlar:

 • İngilizce
 • Matematik
 • Fen
 • Okuma

Amerika’daki rekabetin yüksek olduğu üniversiteler için ACT sınavının yanında sınavın sonuna ek olarak yapılan yarım saatlik yazma sınavına da girmeniz gerekir. ACT sınavının bütün bölümlerine aynı gün girebilirsiniz. Sınav ücretleri ortalama $70 ve yazma bölümünün ücreti ise $16’dır.

Amerika’da lisansüstü programlar (master ve doktora gibi) için ise GRE ve GMAT gibi sınavlara girmeniz gerekmektedir. 

GRE

Sınav adı Graduate Record Examinations yani Lisansüstü Kayıt Sınavı’dır. Sınav 3 bölümden oluşur. Bunlar:

 • Sözel 
 • Nicel 
 • Analitik Yazma

Talebin fazla ve buna bağlı olarak rekabetin yüksek olduğu üniversiteler için SAT benzeri konu testlerine girmeniz gerekmektedir. Sınav ücreti $175’dır.

GMAT

Sınavın adı Graduate Management Admissions Test yani Lisansüstü İşletme Kabul Sınavı’dır. Sınav 4 bölümden oluşur. Bunlar:

 • Bütünleşik Akıl Yürütme 
 • Analitik Yazma Değerlendirme
 • Nicel
 • Sözel

Sınav ücreti $250’dır. 

Amerika’da üniversite eğitimi için girmeniz gereken sınavlar birçok ülkede geçerli sayılmaktadır. Bu sınavlardan yeterli skoru alarak farklı ülkelerde de üniversite eğitimi alabilirsiniz. Amerika’da üniversite ücretleri oldukça yüksek olduğu için son yıllarda öğrenciler İtalya gibi eğitim ücretlerinin düşük ve eğitim kalitesinin yüksek olduğu Avrupa ülkelerini tercih etmektedirler.

GMAT Sınavı ile ilgili detaylı bilgi için “GMAT Sınavı Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

ingiltere-bayragi

İngiltere Üniversitelerine Giriş Sınavları

UCAT

Sınav adı University Clinical Aptitude Test yani Üniversite Klinik Yetenek Sınavı’dır. İngiltere’deki bazı tıp ve dişçilik okulları bu sınavla öğrenci kabul etmektedirler. Bilişsel yetenekleri, tutumları, eleştirel düşünce düzeyini ve mantıksal akıl yürütmeyi test etmek için tasarlanmıştır. Online bir testtir. İçeriğinde dört akıl yürütme testi ve durumsal değerlendirme testi bulunmaktadır. 

UKCAT

Sınav adı United Kingdom Clinical Aptitude Test yani Birleşik Krallık Klinik Yetenek Testi’dir. Birçok İngiliz üniversitesinde bir tıp bölümüne yerleşebilmek için gerekli olan giriş sınavıdır. Her yıl Temmuz ve Ekim ayları arasında Pearson Vue Merkezlerinde, bilgisayar tabanlı olarak yapılmaktadır. Sınav süresi 2 saat 5 dakikadır ve 5 bölümden oluşmaktadır:

 • Verbal Reasoning
 • Decision Making
 • Quantitative Reasoning
 • Abstract Reasoning 
 • Situational Judgement

BMAT

Sınav adı Biomedical Admissions Test yani Biyomedikal Kabul Sınavı’dır. İngiltere’deki tıp, veterinerlik, diş hekimliği ve biyomedikal bölümlerine başvurmak isteyen öğrenciler için düzenlenmektedir. Test iki saat sürmektedir ve üç bölüme ayrılmıştır:

 • Yetenek ve beceriler: Problem çözme, tartışmaları anlama, veri analizi ve çıkarım test edilir. 
 • Bilimsel bilgi ve uygulamalar: Genellikle 16 yaşına kadar okulda Fen ve Matematik derslerinde ele alınan bilimsel bilgileri uygulama yeteneği ölçülür.
 • Yazma: Fikirleri seçme, geliştirme ve düzenleme yeteneği ve bunları yazılı, kısa ve etkili bir şekilde aktarabilme yeteneği ölçülür.

BMAT Sınavı ile ilgili detaylı bilgi için “BMAT Sınavı Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-tip-uzmanligi

İtalyan Üniversitelerine Giriş Sınavları

İtalyan üniversitelerine girişte ise oldukça çeşitli sınavlar bulunmaktadır. Örneğin İtalya’da tıp eğitimi alabilmek için IMAT adı verilen bir sınava girmeniz gerekir ve İngilizce tıp eğtiimi veren üniversiteler bu sınavla öğrenci kabul etmektedirler. Bu sınavların geneli İtalya’da yapılsa da, bazı sınavlara Türkiye’de girmek mümkündür. Ayrıca bazı bölümlerde SAT, ACT gibi sınavlardan da skor talep edilmektedir. Bu noktada çok farklı prosedürler bulunduğu için profesyonel bir destek almak oldukça önemlidir. Bu noktada İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibinden destek alabilirsiniz. 

TOLC

TOLC sınavı (CISIA Online Test), TOLC bünyesinde bulunan üniversitelerde çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Sınav 2018 yılından beri İngilizce olarak da yapılmaktadır. İtalya’da mühendislikten, hukuk, işletme, iletişim, biyoloji gibi bölümlere kadar tüm alanlarda eğitim alabilmek için İtalyan üniversiteleri artık TOLC sınavıyla öğrenci alımı yapmaktadırlar. TOLC türleri arasında TOLC-I ve TOLC-E İngilizce olarak da yapılmaktadır.

Maturità

İtalya’da lise eğitiminden sonra öğrenciler maturità ismi verilen sınava girerler ve geçer not alan öğrenciler maturità diploması almaya hak kazanırlar. Ülkemizde iki tane İtalyan lisesi bulunmaktadır. Türkiye’de sadece bu liselerden mezun olan öğrenciler maturita diploması alabilirler. Ancak maturità diploması İtalya’da üniversite eğitimi için zorunlu değildir. Uluslararası öğrenciler maturità diplomasına sahip olmadan da İtalya’da üniversite eğitimi alabilirler. 

TIL

TIL sınavı İtalya’nın en iyi 2 teknik üniversitesinden biri olan Politecnico Di Torino’da okuyabilmek için girmeniz gereken sınavdır. Torino Teknik Üniversitesi bünyesinde mühendislik, dizayn ve çevre tasarımı bölümlerinde eğitim alabilmek için bu sınava girmeniz gerekir. Mühendislik bölümleri için girilmesi gereken sınav TIL-I, dizayn bölümleri için girilmesi gereken sınav ise TIL-D olarak adalandırılmaktadır. 

IMAT

IMAT sınavı İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın Cambridge Assessment’s Admission Testing ile ortak olarak düzenlenmektedir. Sınav dili İngilizcedir. İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise İtalyanca ayrı bir sınav bulunmaktadır.

Sınav soru dağılımı:

 • Mantık (10 soru)
 • Biyoloji (18 soru)
 • Kimya (12 soru)
 • Fizik-Matematik (8 soru)
 • Genel Kültür (12 soru)

Öğrencilere tüm soruları cevaplamaları için 100 dakikalık süre tanınır. Doğru cevaplanan sorular 15 puan kazandırırken, yanlış cevaplanan sorular ise 0,4 puan kaybettirmektedir. Sınavda maksimum puan 90’dır. 

IMAT Sınavı ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Bocconi Test

Bocconi Üniversitesi‘nde lisans eğitimi alabilmek için girmeniz gereken Bocconi Üniversitesi giriş sınavı yani Bocconi Test bulunur. Sınav İtalya’da düzenlemektedir ve içeriğinde 70 soru bulunur. Öğrencilerin soruları yanıtlamaları için 105 dakika süresi bulunmaktadır.

Sınav İçeriği:

 • Okuduğunu Anlama (20 Soru)
 • Mantık (20 Soru)
 • Matematik (20 Soru)
 • Sayısal Mantık (10 Soru)

Yurtdışı Üniversite Sınavları yazımızda yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için önemli bir adım olan sınavları anlattık. Umuyoruz ki bu yazımız Yurtdışında Okumayı düşünen adaylara yardımcı olmuştur.

yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışı Üniversite Sınavları ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için , info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here