Yüksek Lisans

Ana sayfa Yüksek Lisans

Yurtdışında Eczacılık Okumak

yurtdisinda-eczacilik
yurtdisinda-eczacilik

Yurtdışında Eczacılık Okumak

Eczacılık eğitimi her ülkede prestijli eğitim programlarından biridir. Türkiye’de de yüksek puanlarıyla kazanmak için ciddi çalışma gerektiren bir alandır. Yurtdışında eczacılık okumak ise İngilizce bir eğitim almak ve eczacılığın sadece ilaç satışından ibaret olmadığını görmenizi sağlayacak bir deneyimdir. Dünyanın en önemli ve devamlı gelişen sektörlerinden olan ilaç sektöründe çalışabilmek için için dünyaya entegre bir eczacılık eğitimi almak şarttır. Bunun da en iyi yolu yurtdışında eczacılık okumak tır. 

Yurtdışında eczacılık eğitimi alarak reçeteli ilaçların dağıtılmasının yanında etkili sağlık programlarının nasıl geliştirileceği ve yönlendirileceği gibi prensipleri öğrenebilirsiniz. Türkiye sağlık modelinde, eczanelerin ve eczacıların nasıl çalıştığını çok iyi bir şekilde anlamış olsanız da, diğer birçok ülkede tıp, sağlık ve eczacılık alanlarında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Bu yaklaşımları öğrenmek, bir eczacılık öğrencisi olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Yurtdışında eczacılık okumak gelecekteki kariyerinizde insanlara daha iyi hizmet vermenize olanak sağlar. Yurtdışında eczacılık eğitimi aldığınızda sadece Türklere değil, tüm dünyadan insanlara hizmet sağlama şansı elde edersiniz.

Yurtdışında eczacılık eğitimi programları diğer ülkelerdeki sağlık sistemlerinin nasıl çalıştığını görmenizi sağlar. Potansiyel olarak eczacılık mesleğine daha farklı bir perspektiften bakmak, pratik deneyim kazanmak ve sağlık hizmetlerinin çeşitli alanlarda nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için stajyerlik veya gönüllü çalışmayı da düşünebilirsiniz.


Neden Yurtdışında Eczacılık Eğitimi Almalısınız?

 • Dünyanın her yerinde geçerli bir meslektir.
 • Eğitiminiz sonrası alanınızda uzmanlaşmak için birçok yüksek lisans programı bulabilirsiniz.
 • Tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sayesinde istediğiniz ülkede çalışabilirsiniz.
 • Yüksek gelir getiren bir meslektir.
 • Eczacılığın sadece ilaçların dağıtımıyla ilgili olmadığını görürsünüz. Birçok kariyer imkanından haberiniz olur.
 • Eczacılık insanlarla iletişime dayalı bir meslektir. Farklı bir kültür ortamında eğitim kişisel gelişiminize büyük bir katkı sağlar.

yurtdisinda-eczacilik
yurtdisinda-eczacilik

Yurtdışında Eczacılık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrenciler için İngilizce eğitim programları sunan üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelerde eğitim bütünleşiktir. Avrupa’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Avrupa ülkelerinin genelinde olduğu gibi 3 yıllık lisans eğitimi ve 2 yıllık yüksek lisans eğitimi bir arada verilmektedir. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İtalya’da Eczacılık Okumak

Avrupa’nın en köklü üniversitelerine sahip İtalya, her yıl uluslararası eğitim programlarına bir yenisini eklemektedir. Köklü olduğu kadar yenilikçi de olan İtalyan üniversiteleri her yıl binlere uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır.

Tamamen İngilizce olarak eğitim sunması, eczacılık eğitimi veren üniversitelerin dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alması gibi nedenlerle İtalya’da eczacılık eğitimi yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir tercihtir. İtalya’da eczacılık okumak isteyen öğrencilerin üniversitelerin yapmış oldukları sınavlara girmeleri gerekmektedir. Roma Tor Vergata Üniversitesi eczacılık eğitimi için kendi sınavını yaparken Bologna Üniversitesi SAT sınavıyla öğrenci kabulü yapmaktadır. 

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler


Çekya’da Eczacılık Okumak

Çekya, son yıllarda Türk öğrencilerin dikkatini çeken bir ülkedir. Ancak Çekya Doğu Avrupa’nın en köklü ve en iyi üniversitesi olarak gösterilen Charles Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Çekya’da eczacılık eğitimi de yine Charles Üniversitesi’nde verilmektedir. Üniversite 1348 yılında kurulmuştur ve dünya sıralamarında üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle sağlık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Çekya’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Çekya’da eczacılık okumak isteyen öğrencilerin Charles Üniversitesi’nin yapmış olduğu 100 soruluk Biyoloji ve Kimya sınavından geçmeleri gerekmektedir. 

Çekya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

Çekya’da ingilizce eczacılık eğitimi Charles Üniversitesi bünyesinde verilmektedir. Giriş sınavı olarak 100 soruluk Biyoloji ve Kimya sınavı bulunmaktadır.


yurtdisinda-eczacilik-okumak

Polonya’da Eczacılık Okumak

Polonya, binlerce Türk öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen farklı bir para birimi kullanmaktadır ve dinamik bir ekonomiye sahiptir. Avrupa’da cazip bir eğitim imkanı arayan çoğu öğrencinin listesinde Polonya bulunur. Polonya’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Amerika, Kanada gibi gelişmiş ülkelerden bile eczacılık eğitimi için öğrenci çeken üniversitelere sahiptir. 

Polonya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türkiye’de sınava girmeniz gerekmiyor! Ayrıca dil seviyenizi yeterli görmüyorsanız İngilizce hazırlık programlarına da katılabilirsiniz. 

Polonya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

İki üniversite de tamamen İngilizce olarak eczacılık eğitimi sunmaktadır ve dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadırlar.


Macaristan’da Eczacılık Okumak

Avrupa’da düşük yaşam maliyetleriyle dikkat çeken Macaristan, sağlık alanında dünya çapında tanınmış üniversitelere sahiptir. Her yıl dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrenciler Macaristan’ın geçmişi yüzyıllara dayanan sağlık fakültelerinde eğitim almaktadır. Ayrıca dil seviyenizi ve akademik seviyenizi yeterli görmüyorsanız Macaristan’da hazırlık eğitimi alarak eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Ayrıca Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmek için üniversite sınavına girmenize gerek yok!

Macaristan’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

  • Pecs (Peç) Üniversitesi

Macaristan’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Pecs Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. Sağlık bilimleri alanında Avrupa’nın ve dünyanı en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Bünyesinde 24.000 öğrenci, 1.500 akademisyen bulunur ve eczacılık eğitim müfredatı uluslararası standartlara uygun şekildedir. 


yurtdisinda-eczacilik-egitimi

Yurtdışında Eczacılık Okuyabileceğiniz Üniversiteler

 • Tor Vegata Üniversitesi (İtalya)
 • Bologna Üniversitesi (İtalya)
 • Charles Üniversitesi (Çekya)
 • Pecs (Peç) Üniversitesi (Macaristan)
 • Lodz Tıp Üniversitesi (Polonya)
 • Varşova Tıp Üniversitesi (Polonya)

Yurtdışında Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yurtdışında eczacılık eğitiminin maliyetidir. Yurtdışında eczacılık fakültelerinin eğitim ücretleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Yurtdışına eczacılık okumak isteyen öğrenciler için eczacılık eğitim ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar? 

İtalya’da eczacılık fakülteleri eğitim ücretleri 550-3.200 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Türk öğrenciler ise genellikle 1.000 Euro civarı eğitim ücreti ödemektedirler. 

Macaristan’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Macaristan’da Pecs Üniversitesi eczacılık fakültesi ücretleri yıllık 9.900 Dolar dır. 

Çekya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Çekya’da eczacılık eğitim ücretleri yıllık 7.600 Euro dur. 

Polonya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Polonya’da eczacılık eğitim ücretleri üniversiteler bünyesinde değişiklik göstermektedir. Lodz Tıp Üniversitesi eczacılık fakültesi yıllık eğitim ücreti 10.500 Euro, Varşova Tıp Üniversitesi eczacılık fakültesi yıllık eğitim ücreti ise 9.500 Euro dur.


Yurtdışında Eczacılık Yüksek Lisans

Eczacılık eğitim sonrası bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler yüksek lisans eğitim almaktadırlar. İlaç sektörünün uluslararası büyüklüğü ise öğrencileri dünya standartlarında ve İngilizce bir eğitim için yurtdışını tercih etmeye yönlendirmektedir.

Avrupa’da farklı alanlarda eczacılık yüksek lisans programları bulunmaktadır. Yurtdışında eczacılık yüksek lisans programları denildiğinde özellikle İtalya’da biyoteknoloji alanında yüksek lisans programları bulunmaktadır. İtalya’da eczacılık yüksek lisans eğitimi Bologna Üniversitesi, Padova Üniversitesi, Genova Üniversitesi gibi İtalya’nın en köklü ve kaliteli üniversitelerinde verilmektedir. 


Yurtdışı Eczacılık Denklik

Yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrencilerin aklındaki önemli sorulardan biri de denklik konusudur. Yurtdışında eczacılık eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak mümkün müdür? Bu soruya YÖK denklik yönetmeliğine göre cevap vermek gerekmektedir. Eğer gideceğiniz üniversite YÖK belirlemiş olduğu üniversite sıralama kuruluşlarına göre dünyada ilk 1000’de yer alıyorsa denklik problemi yaşamadan Türkiye’de çalışabilirsiniz. Yukarıda saydığımız üniversiteler ise dünyada ilk 1.000 üniversite içerisinde ilk 500’lerde yer almaktadırlar.


 

Yurtdışında Eczacı Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Yurtdışında eczacılık okuduktan sonra o ülkede eczacılık yapmak yapabilirsiniz. Her ülkenin kendi yasalarına göre istenen şartları sağladığınız takdirde o ülkede eczacılık yapabilmek için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca o ülkede eczacılık eğitimi almanız eczacı çalışmanız için önemli bir avantajdır. 


Eczacılık Yurtdışı İmkanları

Yurtdışında eczacılık okuyan öğrenciler eğitimleri sonrası Türkiye’ye gelip eczacılık mesleğini icra edebilirler. Ayrıca yurtdışı eğitim tecrübesinden sonra alanlarıyla ilgili yüksek lisans programlarına devam edebilirler. 

Yurtdışında eczacı olarak çalışmaları da mümkündür. Eczacılık iletişim temelli bir meslek olduğu için o ülkenin dilini öğrenmek oldukça önemlidir. İlaç sektörünün dünya ekonomisindeki büyüklüğü de göz önünde bulundurulduğunda yurtdışında eczacılık okumak size çok önemli artı değerler katacaktır. 

Siz nerede eczacılık eğitimi almak istiyorsunuz? Yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdan bize ulaşın, yurtdışında eczacılık okumak istediğiniz ülke ile ilgili yardımcı olalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Eczacılık Okumak ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Popüler Yazılar

Favorilerimiz

dunyanın-en-iyi-universiteleri

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Bütün ülkelerde kaliteli eğitim veren üniversitelere rastlamak mümkündür. Üniversitelerin bünyesinde bulunan öğretim görevlileri, üniversitenin sağlamış olduğu olanaklar ve eğitimler farklılık gösterebilir....