Üniversite Eğitimi

Ana sayfa Üniversite Eğitimi

Mavi Diploma Nedir?

mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma: Avrupa Birliği`nin ilgili ‘Eğitim Komisyonu Kararları’ doğrultusunda da onayı gerçekleşmiş,  uluslararası dilde (İngilizce)  yazılmış belgesi olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de diploma eki olarak da tanımlanan mavi diploma,
yurtdışında “diploma supplement“olarak geçer.

Böylelikle diploma lisans olarak bir çok ülkede kabul edilmiş oluyor.
Bir başka deyiş ile Lisans veya yüksek lisans diplomasını, uluslararası geçerlilikte geçerli kılıyor.Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan bu eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlanması için tasarlanmıştır.

Türkiye’nin de bologna süreci ile dahil olduğu bu serüvende bir çok üniversite mavi diploma vermeye başlamıştır.

Türkiye’de  bir çok üniversite uluslararası geçerliliği bulunan “diploma supplement” belgesi vermektedir. Mavi Diploma denmesinin sebebi ise üzerinde bulunan mavilikten ötürüdür.

mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma Nedir?

Diploma Supplement belgesi yani Diploma Eki belgesine Mavi Diploma denmektedir.

mavi-diploma
mavi-diploma

Ayrıca diploma üzerinde bu şekilde bir yazı bulunmaktadır.

“this diploma supplement follows the model developed by the european commission, council of europe and unesco/ cepes. the purpose of the supplement is to provide sufficient independent data to improve the international transparency and fair academic and professional recognition of qualifications. it is designed to provide a description of the nature, level, context, content and status of the studies that were pursued and successfully completed by the individual named on the original qualification to which this supplement is appended. it should be free from any value-judgements, equivalence statements or suggestion about recognition. information in all eight sections should be provided. where information is not provided, an explanation should give the reason why.”

 

MAVİ DİPLOMA’NIN ÖNEMİ

 • Yurtdışında daha okunabilir ve mukayese edilebilir bir diploma
 • Öğrencinin akademik güzergâhının ve edindiği yeti ve becerilerin tam bir tarifi
 • Öğrencinin başarı ve yetilerinin nesnel ve âdil değerlendirmesi
 • Geleceğe yönelik olarak yurtdışında iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşma olanağı

Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri, düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlaması için tasarlanmıştır.

Mavi diplomayı her üniversite veremez bunun sebebi ise verdiği eğitim hizmetinin kalitesi ile ilgilidir. Mavi diploma veren üniversitelere baktığımız zaman çok uluslu öğrenciler okuması, öğrencilere kaliteli eğitim verilmesi ve okutulan dilin çeşitli dillerden oluşmasıdır Türkiye de çoğu üniversitenin verememe sebebi yabancı dilde eğitimin olmaması ve bünyesinde çok uluslu öğrenci barındıramaması gibi etkenler önde geliyor.

 

8 bölümden oluşur. Bu bölümlerde şu bilgiler yer alır.

Birinci Bölüm: Diplomaya sahip olan kişi ile ilgili bilgiler

İkinci Bölüm: Alınan derece ile ilgili bilgiler

Üçüncü Bölüm: Derecenin düzeyi ile ilgili bilgiler

Dördüncü Bölüm: Program içeriği ile ilgili bilgiler

Beşinci Bölüm: Elde edilen derecenin kullanım alanları

Altıncı Bölüm: Ek bilgiler

Yedinci Bölüm: Onay

Sekizinci Bölüm: Ulusal yükseköğretim sistemi hakkında bilgiler

 

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Bu konuda en güncel bilgi için üniversitelerin resmi web sitelerine bakabilirsiniz.

 

Mavi Diplomalı Tıp Fakülteleri

 

Yurtdışında Tıp Eğitimi düşünüyorsanız Türkiye’de geçerliliği bulunan ve yök tarafından tanınır dünya sıralaması olarak ilk 1000 derecesindeki okullarda eğitim almalısınız, bu okullardan alacağınız diploma ile Türkiye’de rahatlıkla doktorluk mesleğini icra edebilirsiniz.

Tıp eğitimi ile alakalı yazılarımızı https://www.yurtdisinda.org/universite-egitimi/yurtdisinda-tip-egitimi/ linkten inceleyebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Mavi Diploma ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık

tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık

Doktorluk mesleği her ülkede gözde bir meslektir. Ve globalleşen dünyada birçok ülke, başka ülke vatandaşı ve alanında uzman doktora kapılarını açmaktadır. Ayrıca kendi ülkesinde doktorluk mesleğini hali hazırda yapıp da yurtdışında uzmanlık eğitimi almak isteyenlere de birçok imkan ve fırsatlar sunmaktadır. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorların en çok tercih ettiği ülkeler ise Almanya, Amerika, İngiltere, İsveç, Macaristan, İtalya gibi ülkelerdir. 

Her ülkenin kendine has bir prosedürü ve ilerlenmesi gereken aşamaları bulunmaktadır. 

Bu yazımızda yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi ve yurtdışında uzman olarak çalışmakla ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız. 

Yurtdışında Tıp Eğitimi

Yurtdışında tıp okumak demek eğitim aldığınız ülkede veya başka ülkelerde eğitiminiz sonrası çalışabilmeniz demektir. Özellikle Avrupa’da eğitim aldığınızda elde edeceğiniz “mavi diploma”, tüm Avrupa’da herhangi bir prosedüre takılmadan daha rahat uzmanlık eğtimi alabilir veya doktorluk yapabilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi için son yıllarda daha çok Çekya, İtalya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler tercih edilmektedir.
Hem düşük
eğitim ücretleri hem de sundukları geniş burs imkanlarıyla her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadırlar. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Tıp Okumak” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi 

Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar ülkelerle ilgili ayrı prosedürleri izlemek zorundadır. Son yıllarda giderek artan talep ve sağlık sektöründeki batıya doğru olan hareketlilik bu süreci yıl geçtikçe zorlaştırmaktadır. Her ülkenin ayrı bir prosedürü ve işleyişi olması, yerel dili ileri düzeyde öğrenmenizi istemesi gibi konulardan dolayı hayali süreç uzamakta ve bazen oldukça çetrefilli bir hal almaktadır.

tipta-uzmanlik-egitimi

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi İçin Denklik

Yurtdışında tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların aklındaki en önemli sorulardan biri de denklik mevzusudur. Türkiye’den alacağınız diplomalar Avrupa ülkelerinde direkt olarak tanınmazlar. Ülkeden ülkeye değişen prosedürleri takip ederek Türkiye’de aldığınız tıp eğitiminin o ülkede doktorluk yapabilecek seviyede olduğunu kanıtlamanız istenir. Bazı ülkelerde sizden tıp fakültesinde aldığınız derslerle ilgili müfredat, ders içerikleri gibi bilgiler o ülkedeki tıp fakültelerindeki eğitimle karşılaştırma yapmak için istenebilir. Ayrıca denklik konusunda ülkelerin içerisinde bölgeler arasında bile farklılık görülebilmektedir. 

Ayrıca yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almış doktorların Türkiye’ye döndüklerinde de denklik almaları gerekmektedir. Bu durumda ise yurtdışında denklik için gidilen kurumun tanınmışlık listesinde olup olmaması, uzmanlık eğitiminde geçirilen süre gibi farklı etkenler söz konusudur. Bu durumlara göre farklı denklik prosedürleri işlemektedir.

tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

 

Türkiye’de Tıp Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de tıp eğitimi alıp yurtdışında doktor olarak çalışmak mümkündür. Bunun için ülkelerin talep ettikleri belgeleri sunmanız ve özel şartlarını tamamlamanız beklenir. Yurtdışında doktor olarak çalışmak isteyenlerden istenen en önemli şartlardan biri dil yeterliliğidir.
Çalışmak istediğiniz ülkenin dilini en az B2- C1 seviyesinde bilmeniz beklenir.
Bazı ülkeler sizden dil belgesi talep ederken bazı ülkeler ise yapacakları sınavlarda dil seviyenizi ölçecekleri için sizden böyle bir talepte bulunmayabilirler. Ancak her halükarda çalışmak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede konuşabiliyor olmanız gerekir.
 

Uzman Doktor Olarak Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında uzman doktor olarak çalışmakla ilgili farklı opsiyonlar mevcuttur. Uzmanlık eğitiminizi yurtdışında uzman doktor olarak çalışmak istediğiniz ülkede aldıysanız süreç sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü aldığınız eğitim, iş tecrübeniz, ülke sağlık sistemine adaptasyonunuz yeterli düzeyde olacaktır. 

Ancak uzmanlık eğitiminiz Türkiye’de aldıysanız veya almakta iseniz durum biraz daha farklı olacaktır. Türkiye’de aldığınız eğitim denk görülecek mi? Fark dersleri vermeniz istenecek mi? Bu durumda hangi alanlarda fark dersleri vermeniz istenecek gibi konular ülkeye, şartlara göre değişir.
almanya-bayragi

Almanya’da Tıpta Uzmanlık

Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. Örneğin dahiliye alanında staja başlayıp 1 yıl sonra farklı bir bölüme geçebilirsiniz. Bu durumda dahiliye eğitiminize daha sonra isterseniz devam edebilirsiniz. Türkiye’deki gibi alanınızı değiştirdiğinizde daha önceki eğitiminizin sayılmaması durumunu yaşamazsınız. 

Almanya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Almanya’da doktorluk yapmak isteyen veya uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin diplomaları direkt olarak tanınmazlar. Almanya’da tıp diplomanıza denklik alabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Sözlü mülakat seçeneği dahiliye, cerrahi ve rastgele seçilecek bir bölümden 3 profesörün karşısında sorulacak sorularla yapılmaktadır. Tabii ki mülakat dili Almanca’dır. 

Diğer bir seçenek de üniversitenizden aldığınız ders saatlerinin gösteren bir belge alıp yetkili kuruma sunmanız. Ancak bazı eyaletlerde tıp fakültesinden aldığınız derslerin ayrıntılı içerikleri de sizden talep edilebilir. 

Almanya’da Doktor Maaşları

Almanya’da asistanlığın ilk yılındaki doktor 4585,38 Euro; 5. yılındaki asistani ise 5886,00 Euro brüt maaş almaktadır. Uzman hekimler ise; ilk yılında 6050 Euro,  6. yıldan itibaren ise 7580 Euro maaş almaktadırlar. Yaklaşık 12 yıllık bir çalışma sürecinden sonra ulaşabileceğiniz Oberarzt pozisyonu için alacağınız maaş ise 7580 ile 10.060 Euro arasında değişmektedir. 

Bu rakamlara fazla mesai, nöbet paralari, bilirkisi raporlari ve varsa cocuk paralari dahil değil.


amerika-bayragi

Amerika’da Tıpta Uzmanlık

 

Amerika, alanında uzman çalışanları bünyesinde toplayan ve oldukça müreffeh bir yaşam sunan ülke olarak bilinmektedir. Doktorluk mesleği için de en çok talep gören ülkelerden biri olan Amerika, USMLE denilen bir sınavla kabul etmektedir. Uzun bir süreçte gerçekleşen USMLE sınavı 3 aşamadan oluşmaktadır. Sınavın ilk adımı temel bilimler, ikinci adımı klinik bilimler, üçüncü aşama da klinik alanlarından oluşmaktadır. İkinci basamak iki aşamalıdır. İlk iki basamak Türkiye’de, üçüncü basamak ise Amerika’da yapılmaktadır. 

Tüm aşamalar yaklaşık iki yıl sürmektedir. USMLE sınavını geçtikten sonra: 

 • Amerika’da genel pratisyen olarak çalışabilirsiniz. 
 • ABD Üniversitelerinin Avustralya Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki uzantılarına kabul alabilirsiniz.
 • ABD Üniversitelerine asistanlık başvurusu yapabilirsiniz. 
 • Amerika’da J1 vizesi H1 vizesine çevrilebilir. 
 • Amerika’da üniversitelere uzmanlık eğitimi için para ödemeniz gerekmemektedir. Türkiye’de olduğu gibi tusu kazanmış gibi, uzman oluncaya kadar size belli bir maaş ödenmektedir.

   

ingiltere-bayragi

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık

İngiltere’de çalışmak için Türkiye’de mecburi hizmeti bitirip diplomanızı almanız gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı’ndan yurtdışında uzmanlık eğitimi almak için diplomanızı talep ettiğinizde, size Türkiye’de çalışamaz ibareli bir diploma örneği verilmektedir. Bu belge ise İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak için size yeterlidir. 

İngiltere’de tıpta uzmanlık eğitimi için başvurularda sizden IELTS dil puanı ve PLAB sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. İngiltere’de doktor olarak çalışabilmeniz için öncelikle araştırma görevlisi statülerinde klinikte çalışıp, bir network oluşturmanız ve yerinizi ayarlamanız gerekiyor. 

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak istediğinizde diplomanız direkt olarak tanınmaz. Öncelikle İngiltere’de doktorluk yapmak veya uzmanlık eğitimi almak için aldığınız eğitimin İngiltere’dekine denk olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. 

Bunun için de öncelikle IELTS sınavından yeterli puanı almanız ve PLAB I ve PLAB II sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında GMC (General Medical Council) dan denklik için başvuruda bulunabilirsiniz. 


 

italyada-tip-uzmanligi

İtalya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

İtalya’da tıp uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar öncelikle 3 aylık bir staja alınırlar. Bir ay dahili bilimler, bir ay cerrahi, bir ay da temel tıp alanında olan bu staj dönemini yapmak zorunludur. Stajın ardından İtalya’da çalışma ve eğitim lisansı almak için state exam (Esame di Stato) e girilmektedir. Sınav 180 soruluk bir test sınavıdır. Daha sonra ise farklı bir “admission test”e tabi tutulursunuz. 110 soruluk test sınavı olan sınavın 70 soruluk kısmı genel konulardan, 30 soru ise tercih edilen spesifik alanlardan gelir. Geriye kalan 10 soru ise üniversitelerin kendi hazırladıkları sorulardır. 

Sınavın ardından 6 tane tercih yapmak hakkınız bulunur. Ve bu tercihlerden yüksekten başlayarak puana göre bir sıralama yapılarak üniversitelere yerleştirilirsiniz. 

İtalya’da Doktorluk yapabilmeniz için c1 seviyesinde italyanca dil belgesine ihtiyacınız vardır.

İtalya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İtalya’da tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların diplomaları direkt olarak tanınmaz. Bunun için üniversiteler tarafından Türkiye’de aldığınız eğitimin İtalya’dakine denk olduğunu onaylanması gerekir.

 


macaristan-bayragi

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

Macaristan, son yıllarda tıp eğitimi için sıkça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ilk yıl hazırlık programına kabul edilirler. Bu süreçte hem okumak istedikleri bölümle ilgili temel dersleri, hem de İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. 

Hazırlık eğitimi için öğrencilerin direk olarak bölüm tercihi yapmalarına gerek yoktur. Hazırlık genel olarak alanlara bölünmüştür. Örneğin mühendislik dalında hazırlık eğitimi alan bir öğrenci, eğitimden sonra istediği mühendislik dalını seçebilir. Ancak hazırlık eğitiminden önce de öğrenciler okumak istedikleri bölümlere göre bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavı geçen öğrenciler hazırlık eğitiminden muaf olarak direkt eğitime başlayabilirler. 

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Uzmanlık eğitimini Macaristan’da almış olan doktorların Türkiye’de bu eğitimlerini saydırabilmek için bazı belgeler sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler:

 • a) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan Macar Dili Sınavı (Hungarológiai) yeterlilik belgesinin aslı ve Macaristan’daki Türk konsolosluğundan tasdikli kopyası ile aslının yeminli tercümandan Türkçe tercümesi. 
 • b) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan sözlü mesleki yeterlilik sınavı belgesi 
 • c) Ulusal Sınav Komitesi (Nemzeti Vizsgabizottság) tarafından verilen uzmanlık yeterlilik belgesi (Szakorvosi Bizonyítvány).

isvec-bayragi
İsveç’te Tıpta Uzmanlık

İsveç’te doktor ihtiyacı olduğu için İsveç’te gerekli proesüdür tamamlamanız halinde doktor olarak çalışmanız ve yaşamanız mümkündür. Öncelikle C1 düzeyinde bir İsveççe sınavını geçmeniz gerekir. Daha sonrasında ise teorik ve pratik bölümlerden oluşan bilim sınavı yapılır. Bilim sınavı AB üyesi olmayan ülkelerden gelen doktorlar için zorunludur. Bu sınavı geöen adaylar 6 aylık denklik dönemine girerler. Bu süreyi tamamlayanların ise 21 aylık bir rotasyon tecrübesi elde etmesi gerekir. İstediği kliniğe ise mülakat ile sınavsız olarak kabul edilir. Uzmanlık eğitimi süresi 5 yıldır. İsveç’te mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamaktadır.


Yurtdışında Doktor Maaşları

Doktorluk her ülkede prestijli ve yüksek maaşlı bir iştir. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak isteyen doktorlar ise Türkiye ile bir karşılaştırma yapabilmek için yurtdışında doktor maaşlarını merak etmektedirler. İşte ülke ülke yurtdışında doktor maaşları:

 • Almanya: 60.000 Euro
 • Amerika: 161.000 Dolar 
 • İngiltere: 95.000 Pound
 • İtalya: 102.000 Euro
 • Macaristan: 14.000 Euro
 • İsveç: 66.000 Euro
 • Kanada: 107.000 Dolar
 • Avustralya: 91.000 Dolar
 • Hollanda: 117.000 Euro
 • Fransa: 92.000 Euro
 • İsviçre: 66.000 Dolar

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama pratisyen hekim maaşlarıdır. Tecrübeye ve alana göre maaşlar daha yüksek olabilir. 

 

Siz nerede Doktorluk veya Uzmanlık yapmak istiyorsunuz?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Tıpta Uzmanlık ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Diş Hekimliği

dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi

Yurtdışında Diş hekimliği Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bunun sebebini tahmin etmek o kadar da zor değil. Sağlık sektörü her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör ve diş sağlığı da kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazlardan.
Peki ülkemizde her yıl puanları gittikçe yükselen diş hekimliğini
Yurtdışında okumak nasıl olur? Getirileri nelerdir?

Bu yazımızda  tüm detayları bulacaksınız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Şartları

Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi son yıllarda popüler olan ülkeler diş hekimliği eğitimi için herhangi bir sınav şartı aramamaktadır. Ayrıca dil hazırlık eğitimi sunmaları Türk öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmelerinde önemli bir unsurdur. Bunun yanında İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri de yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerdendir.

yurtdisinda-dis-hekimligi-egitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi yurtdışında diş doktorluğu eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülkelerin farklı prosedürleri bulunmaktadır.

Ancak yurtdışında.org ekibi olarak bu bölümü isteyen öğrencilere göz önünde bulundurmaları gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dil yeterliliğini kanıtlamak! Yurtdışında dil hazırlık eğitimi sunmayan ülkeler ve üniversitelerde şart olarak dil belgesi istenebilir. Bu belgenin de TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan dil sınavların sonucu olması istenir. Dil hazırlık eğitimi sunan üniversitelerde ise direkt olarak eğitime başlamanızı ve yıl kaybı yaşamamanızı sağlar. En az B2 seviyesinde dil belgesi sizin her alanda işinize yarayacaktır.B2 seviyesi TOEFL için 78, IETLS için ise 5,5 ve üzerine denk gelmektedir. Ancak üniversiteler sınavların her bölümünden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) belli puanların üzerinde almanızı isteyebilir. Bunun için başvurularınızda gideceğiniz ülkeyle ilgili alanında uzman danışmanlık firmaları ve kişilerden destek alabilirsiniz.
 • Bazı üniversiteler lise eğitiminizde biyoloji, fizik, matematik gibi derslerinizin notlarının yüksek olmasını talep edebilir.
 • İtalya gibi bazı ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği eğitimi için sınavla öğrenci kabul etmektedirler. Örneğin İtalya’da yapılan sınav IMAT sınavıdır ve bu sınavda üniversiteler için belirlenen kontenjana puan sırasına göre girmeniz istenir. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelerde ise giriş sınavı yoktur veya İtalya’daki gibi zorlu bir sınav değildir. Ayrıca dil hazırlık eğitimi de almak mümkündür.
 • Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri Türkiye’de üniversite sınavına girip yurtdışında eğitim alınmak istenen fakülteyi kazanmasını öğrencilerden talep etmektedir. İtalya gibi bazı ülkeler ise üniversite sınavından barajı aşmalarını talep etmektedir. Bunların dışında kalan Polonya, Macaristan, Çekya, Ukrayna gibi ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrencilere böyle bir şart koymamaktadır. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında üniversite okumak için yapmanız gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz. 

yurtdisinda-dis-hekimligi
yurtdisinda-dis-hekimligi


Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yurtdışında tamamen İngilizce olarak diş hekimliği okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden en çok tercih edilenleri ise İtalya, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Çekya gibi ülkelerdir. Bu ülkeler farklı şartlar aramakta ve farklı imkanlar sunmaktadır. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya, Avrupa’da eğitim yüksek kalitede eğitimi, cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Düşük üniversite ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla İtalya, her yıl daha fazla sayıda Türk öğrenciyi ağırlamaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz Siena Üniversitesi bulunmaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. IMAT sınavıyla öğrenci kabul eden Siena Üniversitesi, tamamen İngilizce olarak eğitim sunmaktadır. Belli bir eliminasyon sürecinden geçildiği için de öğrenci eğitim kalitesi yüksektir. Ayrıca Siena Üniversitesi, İtalya’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.

italyada-mimarlik
italyada-dis-hekimligi

 

Polonya’da Diş Hekimliği Okumak

Polonya, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve oldukça köklü ve eğitim kalitesi yüksek üniversitelere sahiptir. Ayrıca, dünyanın birçok üniversitesiyle ikili anlaşmaları bulunan Polonya Üniversiteleri çifte diploma alma şansı tanımaktadır. Para birimi Euro dan farklı olan Polonya, yaşam maliyetleri olarak da diğer Avrupa ülkelerine göre daha caziptir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise şunlardır:

 • Wroclaw Medikal Üniversitesi
 • Poznan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Poznan University of Medical Sciences)
 • Lodz Medikal Üniversitesi (Lodz Medical University)
  polonyada-mimarlik
  polonyada-dis-hekimligi

   

  Polonya’da Diş Hekimliği Ücretleri 

  Polonya’da Diş Hekimliği fakültelerinin ücretleri senelik 13 200 EURO’dan başlamaktadır. Polonya’da Diş Hekimliği eğitimi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çekya’da Diş Hekimliği Okumak

Çekya da son yıllarda popüler olan bir diğer Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip Çekya düşük yaşam maliyetleriyle de öne çıkan bir ülkedir. Ayrıca Çekya tıp ve diş hekimliği alanında oldukça köklü üniversitelere sahiptir. Çekya’da diş hekimliğini tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Çekya’da çekçe eğitim ise ücretsizdir. Ayrıca İngilizce seviyenizi yeterli görmüyorsanız hazırlık eğitimi de alabilirsiniz. Çekya’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Palacky University Olomouc
 • Masaryk University
 • Charles University in Prague

  cekya-mimarlik-egitimi
  cekya-da-dis-hekimligi

Macaristan’da Diş Hekimliği Okumak

Macaristan da sağlık bilimleri eğitiminde oldukça rağbet gören bir diğer ülkedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir ve giriş sınavı bulunmaktadır. Sınavda kimya ve biyoloji alanlarından sorular gelmektedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Pecs Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesimacaristanda-mimarlık

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak

Ukrayna ise diğer ülkelere göre en düşük eğitim ücreti ve yaşam maliyetine sahip ülkedir. Herhangi bir sınav şartı aramayan Ukrayna üniversiteleri her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler:

 • Karazin Ulusal Tıp Üniversitesi
 • Sumy Ulusal Devlet Üniversitesiukrayna-bayragi

Yurtdışında Diş Hekimliği Üniversite Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği üniversite harçları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Yukarıda saydığımız ülkelerin diş hekimliği yıllık üniversite ücretleri ise şu şekilde:

 • İtalya: 550-2.300 Euro
 • Polonya: 6.000-13.000 Euro
 • Çekya: 13.000-15.000 Euro
 • Macaristan: 16.000-18.000 Dolar
 • Ukrayna: 2600-4000 Dolar

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında diş hekimliği eğitimi genellikle 5 yıl sürmektedir. Bunun yanında Tıp ve diş hekimliği eğitimi almak için öncesinde bir lisans mezuniyeti isteyen Amerika’da 4 yıl, İtalya’da ise diş hekimliği lisans eğitimi  6 yıl sürmektedir. Çekya ,Macaristan ve Ukrayna’da da  5 yıl  sürmektedir.

dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

 

Yurtdışında Diş Hekimliği Denklik 

Diş hekimliği eğitimi isteyen öğrenciler için denklik konusu da önemli bir soru işaretidir. Bunun için YÖK ün koymuş olduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Eğitim aldığınız üniversite dünyada ilk 1000 üniversite arasında yer alıyorsa denklik konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak eğitim aldığınız üniversite ilk 1000 içerisinde yer almıyorsa sizden fark dersleri vermeniz istenebilir veya Türkiye’de bir sınava tabi tutulabilirsiniz. 

Ayrıca denklik işlemi 3-6 ay arası sürmektedir. Bu yüzden mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden diplomanızın YÖK denkliği için başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Diplomanızın YÖK denkliği için başvuru belgeleri ise şunlardır:

 • Diplomanızın orjinali ve kopyası (İngilizce dışında bir lisanda ise İngilizce veya Türkçe tercümesi, noter onaylı)
 • Not dökümünün (transcript) orjinali ve fotokopisi.
 • Kimlik ya da pasaportun fotokopisi
 • Derslerin kısa açıklamaları (short course descriptions) – (Tıp Doktorlarından İstenecek).
 • YÖDAK Başkanlığı’na dilekçe. (İlgili dilekçeye bu linkten ulaşabilirsiniz.)
 • Araştırma yapmak için üniversiteye gönderilecek yetki formu. (İlgili forma bu linkten ulaşabilirsiniz)

İsviçre’de Diş Hekimliği Yapmak 

Son yıllarda ise özellikle İsviçre’de diş hekimliği yapmak isteyen kişilerin sayısı oldukça artmıştır. İsviçre’de diş hekimliği için diplomaların denklik işlemleri konusunda ise kantonların sağlık müdürlükleri (Gesundheitsdirektion) yetkilidir. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Stajı

Diş hekimliği eğitimini Türkiye’de tamamlamış öğrenciler stajlarını yurtdışında yapmayı da tercih etmektedirler. Yurtdışında diş hekimliği stajı için hangi ülke ne gibi şartlar koymuş bunu bilmek oldukça önemlidir. 

Yurtdışında Diş Hekimi Olmak

Diş hekimliği mesleği dünyanın her yerinde kabul gören bir meslektir. Eğitimi zordur ve kazancı da o oranda yüksektir. Bu konuyu yurtdışında diş doktoru maaşları ve diğer konularla ilgili bilgilerle genişçe açıklayacağız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Maaşları / Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği maaşları ülkeden ülkeye değişmektedir.
Örneğin Avrupa’da diş hekimliği maaşları şu şekildedir : 

 • İtalya: 36.000 Dolar ( Senelik..)
 • İngiltere: 57.000 Dolar
 • Çekya: 13.000 Dolar 
 • Almanya: 45.000 Dolar
 • Norveç :  93.000 Dolar
 • İsveç: 70.000 Dolar
 • İspanya : 175.000 Dolar

Amerika’da diş hekimliği maaşları 74.000 , Kanada’da diş hekimliği maaşları ise 80.000 dolar civarındadır. 

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama maaşlardır. 

Türkiye’de Diş Hekimliği Okuyup
Yurtdışında Diş Hekimi Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de diş hekimliği mezunu olup yurtdışında çalışmak mümkündür. Ancak her ülkenin kendi koyduğu kriterler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da diş hekimliği yapabilmeniz için American Dental Association tarafından yapılan testi geçmeniz gerekmektedir. Ancak Avrupa’da veya Amerika, Kanada gibi ülkelerde eğitim alıp yurtdışında diş doktorluğu yapmak bürokratik işlemler açısından daha kolaydır. 

Diş Hekimliği Diploması Yurtdışında Geçerli mi?

Türkiye’de alınan diş hekimliği diplomaları yurtdışında direkt olarak geçerli değildir. Her ülkede bir takım testlerden geçirilirsiniz ve diş hekimliği alanıyla ilgili bilginiz test edilir. Ayrıca çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de iyi seviyede bilmeniz önemlidir. Birçok ülke konuşulan resmi dili iyi derecede bilen ve diş hekimliği alanında uzmanlaşmış hekimleri kabul etmektedir.

Yurtdışında Diş Hekimliği Uzmanlığı

Diş hekimliği alanında uzmanlık yapmak diş hekimi olarak iş bulmak için zorunlu olmasa da, bu alanın belirli bir alanında daha fazla uzmanlaşmayı tercih eden öğrenciler, bu fırsatı tercih etmektedir. Diş Hekimliği alanındaki en popüler uzmanlık alanları ise:

 • Oral Patoloji
 • İmplant Diş Hekimliği 
 • Diş Cerrahisi 
 • Endodontidir.

Diş Hekimliği uzmanlık programları öğrencilerin lezyonlar ve diş, çene ve çevre dokuların lezyonları ve hastalıkları ile ilgili bazı konularda daha geniş bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca önleyici, tanısal ve terapötik süreçlerde uzman bilgisi kazanmalarını sağlamaktadır.

 

Türkiye’de Diş Hekimi Sayısı Kaçtır?

2018 verilerine göre Türkiye’de aktif olarak çalışan diş hekimi sayısı 34.045′dir.

Görülebileceği üzere 82 milyon nüfusa göre diş hekimi sayısı oldukça azdır…

Bu durum da kariyerine diş hekimi olarak devam etmek isteyen gençlere bir rehber niteliğindedir.

Yurtdışında Diş Doktorluğu Eğitimi ve Uzmanlığı Hakkında Sorularınızı Yorumlar Aracılığıyla Bizlere Bildirebilirsiniz. 🙂 


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Psikoloji Türkiye’nin ve dünyanın en popüler eğitim alanlarından biridir. Psikoloji eğitimi almak hayatın her yönünde çok yararlıdır. Öğrencilerin birçok farklı kesimden insanla pozitif etkileşime girmeleri için ihtiyaç duyacakları becerilerle donanmasını sağlar. Kişisel gelişim için muazzam bir fırsat sunmanın yanı sıra, bir psikoloji eğitimi almak klinik psikolojiden, eğitime, adli bilimlere ve reklamcılık sektörüne kadar çok çeşitli kariyer olanakları sağlayacaktır.

Yurtdışında psikoloji eğitimi ise bu çok yönlülüğe katkı sağlayan önemli bir etkendir. 

Bununla birlikte, psikolog olarak yurtdışında çalışmak için istiyorsanız yurtdışında psikoloji eğitimi almanız oldukça önem arz etmektedir. 

Bu yazımızda yurtdışında psikoloji okumakla ilgili tüm ayrıntıları bulacaksınız. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Almak
Kariyer Katkısı Nelerdir? 

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldığınızda İngilizceye hakimiyetiniz artacaktır. Aynı zamanda eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenecek ve dünyadaki gelişmeleri daha iyi takip edebilir seviyeye geleceksiniz. Bu da kariyeriniz ve CV niz için önemli bir artı olacaktır. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Aldıktan Sonra Çalışabilir Miyim?

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldıktan sonra o ülkede veya başka bir ülkede çalışmanız mümkündür. Özellikle Avrupa’da eğitim aldıktan sonra elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa’da geçerli olduğu için çalışmanız için herhangi bir bürokratik engel bulunmamaktadır. Ancak eğitim aldığınız ülkenin dilini ve kültürüne hakimiyetiniz de oldukça önem arz etmektedir. 

Türkiye’de Psikoloji Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de psikoloji okuduktan sonra yurtdışında çalışmanın mümkün olup olmadığı öğrencilerin kafasını kurcalamaktadır. Bu konuda söyleyebileceğimiz tabii ki imkansız olmadığıdır. Ancak psikoloji iletişim temelli bir meslek olduğu için o ülkenin yaşamına da adapte olmanız ve tanımanız oldukça önemlidir. O yüzden yurtdışında psikoloji okumak Türkiye’dekine oranla çok daha avantajlıdır. 

Yurtdışında Psikoloji Okumak İçin Hangi Üniversite Seçilmeli?

Yurtdışında üniversite seçimi yaparken önce ülke sonra üniversite seçimi yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü her ülke farklı imkanlar sunmaktadır. Ayrıca üniversitelerin de kalite farkı ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Yurtdışında psikoloji eğitimi için daha çok Avrupa ülkelerini tavsiye ediyoruz. 

Yurtdışında eğitim için üniversite seçimiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

yurtdisinda-psikoloji-egitimi
yurtdisinda-psikoloji-egitimi

Yurtdışında Psikoloji Lisans Eğitimi

Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi almak Türkiye’de eğitim almaya göre oldukça avantajlı bir olgudur. Bu avantajlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yurtdışında psikoloji okuduğunuzda dil hakimiyetiniz artar. Alacağınız İngilizce eğitimin yanında eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenip çok dilli ve dünya vatandaşı bir birey haline gelirsiniz. 
 • Dünyanın birçok farklı ülkesinden ve kültürden insanla tanışırsınız. Bu da size dünya çağında bir network sağlar. Okul arkadaşlarınızın bazıları ileride iş arkadaşınız bile olabilir. 
 • Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu da Türkiye’de eğitime başladığınız öğrencilerden daha erken mezun olmak ve hayata daha erken atılmak demektir. Ayrıca bu süreçte eğitiminiz için harcamış olduğunuz miktarı finanse etme şansı da elde edersiniz.

Yurtdışında Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitiminizin ardından yurtdışında psikoloji master eğitimi almanız, sizi mesleğinizde çok ileriye taşıyacak karardır. Yurtdışında psikoloji alanında çok geniş program seçenekleri sunulmaktadır. Bunlardan öne çıkanlar:

 • Klinik Psikolojisi (Clinical Psychology)
 • Bilişsel Psikoloji (Cognitive Psychology)
 • Endüstri ve Örgüt Psikolojisi (Industrial and Organizational Psychology)
 • Okul ve Eğitim Psikolojisi
 • Kişilik Psikolojisi
 • Sosyal Psikoloji (Çevresel veya Ekolojik Psikoloji)

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Veren
En İyi Üniversiteler

Yurtdışında psikoloji eğitimi alabileceğiniz birçok iyi üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin sıralamaları ise ülkemiz üniversitelerine göre oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle İngiltere ve İtalya Avrupa’da psikoloji eğitiminde öne çıkan ülkelerdendir. Ayrıca yurtdışında psikoloji okumak için ülke ve üniversite seçimi yaparken her ülkenin sunduğu imkanları ve size maliyetini hesaplamanız gerekir. Aşağıda saydığımız ülkeler ve üniversiteler ise Avrupa’da kaliteli bir psikoloji eğitimini oldukça avantajlı bir şekilde alabileceğiniz ülkeler ve üniversitelerdir.

yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

 

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi

Dünyanın eğitimi noktasında en çok tercih edilen ülkelerinden biri de İngiltere’dir. Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, eğitim ve yaşam için de oldukça üst düzey bir deneyim şansı sunmaktadır. Yukarıda saydığımız ülkelere göre kabul şartları ve eğitimi daha zor olan İngiltere’de yaşam maliyetleri de diğer ülkelere nazaran yüksektir. Ancak ekonomisi oldukça canlı bir ülke olan İngiltere eğitiminiz sonrası size birçok fırsat sunması açısından da iyi bir tercih olacaktır. Birçok alanda olduğu gibi İngiltere’de psikoloji eğitimi de dünyanın en iyi üniversitelerinde verilmektedir. 

İngiltere’de Psikoloji Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak lisans ve yüksek lisans programlarının bütünleşik bir şekilde verildiği 4 yıllık programlar da bulunmaktadır. Guardian gazetesinin her yıl yayınladığı İngiltere üniversiteleri sıralamasına göre İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteler ise şunlardır:

 • Cambridge Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • St. Andrews
 • Loughborough
 • Durham
 • Bath

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Klinik Psikolojisi
 • Toplum Psikolojisi
 • Gelişim Psikolojisi
 • Psikoloji ve Danışmanlık
 • Örgütsel Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji

İngiltere’de psikoloji master eğitimi için ise IELTS sınavında 6,5 ve üstü puan istenmektedir. Programlar ise 12 aydan başlayıp 18 aya kadar değişen sürelerdedir. 

Yurtdışında psikoloji eğitimi kariyerinize önemli katkıda bulunacak bir karardır. Değişen dünya şartlarında alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmanız için gereken yetkinlikleri yurtdışında eğitim tecrübesi size büyük oranda kazandıracaktır. 

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimini hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak almanız mümkündür. Avrupa’nın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya, psikoloji eğitiminde de oldukça önemli avantajlar sunmaktadır. Düşük okul ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla son yıllarda oldukça önemli bir lokasyon haline gelmiştir. 

İtalya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. İtalya’da şu an İngilizce psikoloji lisans eğitimi sunan tek bir üniversite, Padova Üniversitesi bulunmaktadır. Skype üzerinden yapılan bir mülakatla öğrenci kabul eden Padova Üniversitesi SAT sınav skoru bulunan öğrencilere ise Skype mülakatı yapmamakta ve öncelik tanımaktadır. 

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji master eğitiminde ise seçenek daha fazladır. Ülkemizdeki gibi iki yıl süren eğitim, tezlidir. Ayrıca teorik eğitimin yanında uygulamalı bir eğitim de sunulmakta ve öğrencilerin çok yönlü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. İtalya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi sunan üniversiteler şunlardır:

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya da son yıllarda Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Özellikle yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olması ve eğitim kalitesinin de yüksek olması Polonya’yı cazip kılan etmenlerden birkaçıdır. 

Polonya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Polonya’da İngilizce olarak psikoloji lisans programı bulunmamaktadır. Ancak bir yıllık Lehçe hazırlık eğitiminden sonra Lehçe psikoloji okuyabilirsiniz. 

Polonya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Mezun olduğunuzda elde edeceğiniz “mavi diploma”yla tüm Avrupa’da çalışma şansı elde edebilirsiniz. Polonya’da psikoloji master eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

 • SWPS Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi
  (SWPS University of Social Sciences and Humanities)
 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi ve Beşeri Bilimler Üniversitesi (University of Economics and Human Sciences)

Çekya’da Psikoloji Eğitimi

Çekya, Avrupa’da en düşük işsizlik seviyesine sahiptir. Doğu Avrupa’nın eğitim ülkesi olan Çekya, tarihi dokusu ve canlı yaşamıyla tam bir öğrenci ülkesidir. Para birimi Çek koronasıdır ve yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Ayrıca Çekya’da çekçe eğitim ücretsizdir. Bir yıllık hazırlık programından sonra istediğiniz bölümde eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Eğitimi

Macaristan, Çekya ve Polonya gibi düşük yaşam maliyetleri ve kaliteli üniversite eğitimiyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan’da psikoloji eğitimini Türkiye’de üniversite sınavına girmeden de alabilirsiniz. Dil konusunda da kendinizi yeterli hissetmiyorsanız, alacağınız bir yıllık İngilizce hazırlık eğtiminden sonra Macaristan’da psikoloji eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak verilen eğitim hem teoriyi hem de pratiği bir arada bulundurmaktadır. Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi 
 • Eötvös Lorand Üniversitesi
 • Budapest International Business School
 • McDanield College Budapest

Macaristan’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Tamamen İngilizce olarak alabileceğiniz psikoloji yüksek lisans eğitimi sonunda “mavi diploma” sahibi olursunuz ve diplomanız tüm Avrupa’da tanınır. Macaristan’da psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi
 • Eötvös Lorand Üniversitesi

Siz Psikoloji Eğitiminizi nerede almak istiyorsunuz?
Yorumlar aracılığıyla belirtin, yönlendirme yapalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Psikoloji Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Çekya’da Tıp Eğitimi

cekyada-tip-egitimi
cekyada-tip-egitimi

Çekya’da Tıp Eğitimi , Yurtdışında Eğitim  düşünen Türkler ve de bir çok ülkenin vatandaşları tarafından oldukça cazip görülmeye başlanmıştır.

14.yüzyıldan beri Çek Cumhuriyeti’nde Tıp Eğitimi verilmeye devam edilmektedir.

Yüzyıllardan beri süregelen bu eğitim sistemi dünyanın bir çok ülkesinde kabul edilmiştir.

Fiyat kalite oranına göre Çekya’da Tıp , Yurtdışında Tıp Okumayı düşünenler için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Neden Çekya’da Eğitim?

Çekya  Avrupa birliği standartlarında eğitim veren, yüzlerce yıllık başarılı eğitim geleneği olan, diğer avrupa ülkelerine nazaran ekonomik şartları sebebiyle çok çok daha uygun olan Türkiye’ye uçak ile bir kaç saatlik mesafede bir ülkedir.

Çekya’da Tıp Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Charles University in Prague, first faculty of Medicine;
Charles University in Prague, second faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;Charles University, Faculty of Medicine in Hradec Kralove;
Charles University, Faculty of Medicine in Pilsen;
Masaryk University, Faculty of Medicine;
Palacký University of Olomouc, Faculty of Medicine and Dentistry;
University of Ostrava, Faculty of Medicine;

Charles Üniversitesi’ne bağlı 5 tıp fakültesi bulunmaktadır.

3 tanesi prag’da yer alırken, 1 i Pilsen şehrinde, diğeri Hradec Kralove yer almaktadır. Tüm bu  fakülteler ingilizce tıp eğitimi vermektedir.
Çekya’da Tıp fakülteleri genelde her yıl nisan sonuna kadar başvuru almaktadır.

cekyada-egitim
cekyada-egitim

Çekya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl?

Tıp Eğitimi 6 yıldır. Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir.

Çekya’da Nasıl Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

Türkiye’de bir lise programından başarıyla mezun olmanız, ve Çekya’da üniversitelere girmeniz için yeterli bir sebeptir.

Çekya’da Tıp Eğitimi için Şartlar Nelerdir?

Lise Diploması
Dil Yeterlilik Belgesi(Bazı okullar dil belgesi istemeyip, ingilizce skype mülakatı yapar)
Giriş Sınavı

Kimler Çekya’da Tıp Eğitimi alıyor?

Uluslararası öğrenciler genelde; Amerika, Kanada, Birleşik Krallık, Norveç, İsveç, Almanya İsrail, Malezya , Nijerya, İsrail gibi ülkelerdendir.

cekyada-tip-egitimi
cekyada-tip-egitimi

Çekya’da Tıp Eğitimi Sınavı

 • Yazılı Sınav İçeriği Basit düzeyde yapılmaktadır.
 1. Kimya (25 Soru)
 2. Biology (25 Soru)
 3. Physics or Mathematics (10 Soru)
  (kişisel tercihe göre seçilir)
 • Sınav Süresi : 2.5 saat.
 • Kısa sözlü görüşme: Bu görüşme programa olan motivasyonunuzu ölçer.
 • Sınav için gerekenler, Hesap makinesi ve Pasaport.

Çek Tıp Fakültesi Sınav Soruları

Örnek çıkan sorulara buradan bakabilir, ve çalışabilirsiniz.
Hangi konulara çalışmalısınız?

Çekya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce Tıp Eğitimi Ücretleri senelik 11.550 EURO (CZK 360,000) dan başlamaktadır.
*Veriler senelik değişebilir, örnekteki veri Charles Üniversitesi içindir.
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları ” yazımızdan kıyaslama yapabilirsiniz.

Not: Çekya’da Çek dilinde eğitim ücretsizdir. 


Çek Dilinde Eğitim

Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe eğitim herkes için ücretsizdir. Ancak çek dilinde olan yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekir. Veya öncesinde bir çek dili kursuna gidebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Çekya’da Tıp Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

yurtdisinda-mimarlik-okumak

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak hem dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek hem de farklı mimarlık ekollerine hakim olmak açısından oldukça avantajlıdır. Mimarlık denilince akla gelen ilk ülke genellikle İtalya’dır. Ancak Avrupa’da çok cazip fırsatlarla mimarlık okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır.

Son yıllarda sınavsız üniversite okumak için tercih edilen Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler dünya çapında tanınmış ve kalitesini ortaya koymuş üniversitelere sahiptir. Ayrıca tüm Avrupa ülkelerinde geçerli “mavi diploma” sahibi olma fırsatı da sunmaktadırlar. Bu sayede mezuniyetiniz sonrası Avrupa’da çalışmak Türkiye’den mezun olmuş birine göre oldukça kolaydır.

Bu yazımızda yurtdışında mimarlık okumak ile ilgili tüm detayları bulacaksınız.

 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

Yurtdışında üniversiteler hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimi sunmaktadırlar. Bazı ülkeler mimarlık lisans eğitimi için öğrenci kabulünü sınavla yapmaktadır. Mimarlık yüksek lisans eğitimi için ise lisans eğitiminiz boyunca yaptığınız projeler ve portfolyonuz oldukça önem arz etmektedir.

 

yurtdisinda-mimarlik-okumak

Amerika, Kanada, İngiltere’de Mimarlık Eğitimi Almak

Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler yüksek eğitim kalitesine sahip ülkelerdir. Her yıl on binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu ülkeler aynı zamanda kaliteli bir mimarlık eğitimi de sunmaktadırlar. Ancak bu ülkelerde mimarlık eğitimi alabilmek için istenen şartlar da üst düzeydedir. Ayrıca eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri de yüksektir.

Avrupa’da Mimarlık Eğitimi Almak

Avrupa’da mimarlık okumak için tercih edilecek ülkelerde ise daha farklı bir kategorilendirme yapmamız mümkündür. Yukarıda saydığımız ülkelere göre daha düşük yaşam maliyeti ve eğitim ücretlerine sahip üniversiteleri bünyelerinde barındırmaları açısından Türk öğrenciler tarafından daha fazla rağbet görmektedirler. Avrupa’da mimarlık eğitimi için tercih ülkeler olarak İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkeler başı çekmektedirler.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık lisans eğitimi veren birçok ülke bulunmaktadır. Mimarlık eğitimi için doğru ülke seçimi yaparken ülkelerin sunduğu fırsatları ve eğitim içeriğinin gelecek kariyer hedeflerinize göre belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenciler için ülkeleri farklı kategorilerde değerlendirmek mümkündür.

Yurtdışında Eğitimde Doğru Ülke Seçimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

italyada-mimarlik

İtalya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi sunan iki üniversite bulunmaktadır. Bunlar:

İkisi de teknik üniversite olan bu okullar dünyada oldukça prestijli konumlara sahiptirler. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi alabilmek için ise İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın MIUR düzenlemiş olduğu sınava girmek gerekmektedir. Sınavda üniversitelerin belirlenen kontenjanlarına puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir. Ayrıca B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan dil belgesi ve Türkiye’de üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmanız istenen diğer şartlardır.

almanyada-mimarlik

Almanya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Almanya’da eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca’dır. Eğitim kalitesi olarak oldukça iyi seviyede olan Almanya uluslararası öğrencilerin eğitimi tamamlamada oldukça zorlandığı bir ülke olarak da bilinir. RWTH Aachen Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler ise mimarlık eğitimi için en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

Almanya’da bir lisans programında eğitim alabilmeniz için Türkiye’de  üniversite sınavında da aynı bölümü kazanma şartını unutmamanız gerekir.

fransada-mimarlik

Fransa’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Fransa’da da Almanya’da olduğu gibi mimarlık eğitim dili ağırlıklı olarak Fransızca’dır. Avrupa’da birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapan Fransa mimarlık eğitiminde de önemli ülkelerden biridir. Fransa’da mimarlık eğitimi 5 yıl sürmektedir ve Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı’na bağlı olan 20 adet mimarlık devlet yüksekokulunda (écoles nationales supérieures d’architecture – ENSA) verilmektedir. Bu üniversiteler dışında, Strazburg’da Uygulamalı Bilimler Devlet Enstitüsü (Institut National des Sciences Appliquées – INSA) ve Paris’te Mimarlık Özel Okulu (École Spéciale d’Architecture – ESA) da mimarlık eğitimi verilen okullar arasındadır.

avusturya-mimarlik

Avusturya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca olan Avusturya’da mimarlık eğitimi alabilmek için Türkiye’de de mimarlık fakültesini kazanmak gerekmektedir. Avusturya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite ise Viyana Teknik Üniversitesi’dir. Viyana Teknik Üniversitesi Avrupa’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasındadır.

polonyada-mimarlik

Polonya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Son yıllarda Türk öğrenciler için tam bir cazibe merkezi haline gelen Polonya’da tamamen İngilizce olarak mimarlık eğitimi almanız mümkündür. Üstelik bunun için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Ayrıca Polonya İngilizce hazırlık eğitimi de sunmaktadır ve yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre düşüktür.

Polonya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler

 • Cracow Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Teknoloji Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

cekya-mimarlik-egitimi

Çekya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Çekya da Polonya gibi son yıllarda yıldızı parlayan ülkelerden biridir. Farklı para birimi kullanması ve yaşam maliyetlerinin düşük olması tercih sebebidir.
Ayrıca kaliteli bir eğitim sunması, sınavsız üniversite okumaya imkan sağlaması ve İngilizce hazırlık eğitimi sunması da en önemli tercih sebeplerindendir.
Ayrıca Çekya’da Çekya dilinde eğitim ücretsiz!

 

macaristanda-mimarlık

Macaristan’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Macaristan da diğer saydığımız ülkeler gibi kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla sunan bir ülkedir. Yaşam maliyetlerinin düşük olduğu ülke dünyada ve Avrupa’da prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan’da mimarlık lisans eğitimi alınabilecek üniversiteler

 • Budapeşte Üniversitesi
 • Pecs Üniversitesi
yurtdisinda-mimarlik
yurtdisinda-mimarlik

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise seçenek lisans eğitimine göre daha fazladır. Lisans eğitimi sonrası daha spesifik bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için önemli bir tercih sebebidir. Öne çıkan ülkeler ise İtalya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkelerdir.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Başarılı Bir Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Yurtdışında mimarlık masterı yapmak isteyen öğrenciler için istenen şartlardan olan portfolyonun özenli bri şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Bu anlamda başarılı bir portfolyo hazırlanması için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Portfolyonuzda kendinizi tanıtırken kısa ve etkili bir giriş yapın ve klişe kalıplardan kaçının.
 • Eğitiminiz süresince birçok projeye imza atmış olabilirsiniz. Bunlar arasından eğitim almak istediğiniz alanla ilgili doğru çalışmaları seçmeye özen gösterin.
 • Portfolyonuzu hazırlarken yapmış olduğunuz işleri sade ve olabildiğince önemli noktalarını işaret edecek şekilde hazırlayın.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Gerekenler

Yurtdışında mimarlık okumak için gereken şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi için gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Bazı ülkeler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Bu sınavlarda genellikle fen bilimleri, matematik gibi alanların yanı sanat tarihi, genel kültür, mantık gibi alanlardan da sorular içerebilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapmak oldukça önemlidir.
 • Almanya, Avusturya gibi bazı ülkeler Türkiye’de de mimarlık fakültesi kazanma şartı aramaktadırlar. İtalya’da ise Türkiye’de üniversite sınavından barajı aşmanız istenmektedir. Polonya, Çekya ve Macaristan’da ise herhangi bir baraj şartı yoktur.
 • İngilizce dil hazırlık eğitimi olmayan ülkeler ve farklı dilde mimarlık eğitimi veren ülkeler sizden dil yeterliliğinizi kanıtlayan belge isteyebilirler.

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Mimarlık lisans eğitimi boyunca yapmış olduğunuz projeler ve bunu sunacağınız portfolyo önemli bir şarttır.
 • Bazı üniversiteler sizden belirledikleri ortalama barajını geçmenizi isteyebilir.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan genellikle B2 veya üstü dil belgesi istenmektedir.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında mimarlık eğitimi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genellikle 3 (üç) yıldır. Ayrıca hazırlık eğitimi almak isterseniz bu süre doğal olarak 4 (dört) yıl olacaktır. Yurtdışında mimarlık eğitimi almanız durumunda Türkiye’de aynı dönemde eğitime başladığınız birinden daha erken mezun olup hayata daha erken atılma şansı elde edersiniz.

Bu şekilde de daha önceki yıllarda eğitiminiz ve yaşam giderleriniz için yaptığınız harcamakları finanse etme şansı elde edersiniz. Yurtdışında mimarlık okumanın birçok avantajından biri de budur.

Yurtdışında mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler ise ülkemizdeki gibi iki yıllık bir eğitimden geçmektedirler. Eğitiminiz boyunca birçok atölye çalışması, seminerler, alanınıza göre yapacağınız birçok projelerle teorik eğitimden ziyade pratiğe dayalı bir eğitim almış olacaksınız.

Yurtdışında Burslu Mimarlık Okumak

Yurtdışında burslu mimarlık okumak isteyen öğrenciler için birçok ülke burs imkanı sunmaktadır. Bu ülkelerin sunduğu burslar genellikle tüm eğitim hayatınızı finanse etmeye yetmez fakat konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılar ve size finansal destek sağlar.

Yurtdışında burslu üniversite eğitimiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi nde En İyi Ülkeler

İtalya

Mimari denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biridir. Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip İtalya, büyüleyici mimarisiyle ve sanat akımlarının doğduğu bir ülkedir. Bu da mimarlık eğitiminde de öncü ülkelerden biri olmasını sağlamıştır.

İngiltere

Dünyanın önemli bir finans ve kültür merkezlerinden biri olan İngiltere mimarlık alanında tasarım odaklı bir ülkedir. Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İngiltere mimaride önemli eserlere sahiptir. Bunu kaliteli mimarlık eğitimine borçludur.

Amerika

Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkesi olan Amerika, birçok yeniliğe de öncülük eden dinamik bir ülkedir. Dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir ve bu üniversiteler mimarlık alanında dünyada söz sahibidir.

Almanya

Mühendislik alanında dünyada söz sahibi bir ülke olan Almanya, mimaride de Avrupa’nın önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için de önemli bir tercih merkezidir.

Hollanda

Amsterdam, Rotterdam gibi mimari anlamda Avrupa’nın ünlü şehirlerine ev sahipliği yapan Hollanda mimarlık eğitiminde de oldukça kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bu da Hollanda’da mimarlık eğitimini cazip kılan sebeplerden sadece biridir.

Yurtdışında İç Mimarlık Eğitimi

İç mimarlık, mimarlık bilim dalının alt sanatı olarak görülse de üniversitelerde eğitimi verilen ayrı bir dal olarak son yıllarda oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Bu alanda İtalya’da, İspanya, İngiltere gibi ülkeler ön plana çıkmaktadır.

Mimarlık ve Sanat Tarihi

Mimarlık ve sanat tarihi güzellik algısıyla doğan insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Mimarlık binalar, köprüler veya gökdelenler ve aklınıza gelebilecek her türlü yapıyı tasarlama sanatıdır. Ayrıca mimari basitçe bir şeylerin güzel görünmesini sağlamakla ilgili değildir. Aynı zamanda insanların kendilerini rahat ve rahat hissettiği bir ortam ve alan oluşturmak, özellikle günümüzde sürdürülebilir malzemelerden yaşam alanları inşa etmekle ilgilenir.

Mimarlığın Geleceği

Mimarlık eğitimi, şehir planlamaları ve değişen tasarım algısı sebebiyle her dönemde revaçta olan bir eğitimdir. Yurtdışında mimarlık okumak ise hangi ülkede eğitim almayı seçerseniz seçin çalışma hayatına atılmak için size pratik beceriler sağlayacak bir eğitimden geçmek demektir. Mimarlık alanındaki birçok lisans dersi yüksek lisans programlarına girmektedir, bu yüzden çoğu mimarlık öğrencisi lisans eğitimi sonrası mimarlık alanında yüksek lisans yapmayı da düşünmektedirler. Yurtdışında mimarlık eğitimi ise bu anlamda ön plana çıkan bir seçenek olmaktadır.

Özellikle globalleşen dünyanın değişen tasarım algılarına uyum sağlamak için dünyaya farklı bir gözle bakmak gerekmektedir. Yurtdışında alacağınız mimarlık eğitimi de size bu bilinci ve vizyonu kazandıracaktır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mimarlık Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

   Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Evet Mümkün. Türkiye’deki üniversite sınavına bağlı kalmak istemeyen öğrenciler için yurtdışında sınavsız üniversite oldukça iyi bir alternatiftir. Almanya ve Avusturya haricinde yurtdışında eğitim almanız için Türkiye’de üniversite sınavına girme mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Bu yazımızda yurtdışında sınavsız üniversite okuyabileceğiniz ülkeleri inceledik ve çeşitli kriterlere göre tercih edilebilecek ülkeleri sıraladık.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite için Nerede Eğitim Alabilirsiniz?

Yaşam ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Amerika, İngiltere, İtalya gibi gelişmiş ülkeler yurtdışında üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir. İtalya’da ve İngiltere’de lisans programları 3 yıl Amerika’da ise 4 yıl sürmektedir. Ancak İngiltere’de lisans eğitiminiz öncesi A Level hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. İtalya’da ise böyle bir şart bulunmamaktadır. Ayrıca son dönemde Avustralya ve Kanada tercihleri de öne çıkmıştır.

İtalya’da ise lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Herhangi bir hazırlık eğitimi gerekmeden eğitiminize başlayabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da eğitim ücretleri oldukça düşüktür. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretleriyle eğitim almak mümkündür. 

Bu ülkelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

İngiltere – 5000 – 17000 GBP

Amerika – 10000 – 45000 USD

Avustralya – 10000 – 35000 AUD

Kanada – 10000 – 30000 CAD

İtalya – 500 – 3.000 EURO

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi
Alabileceğiniz Ülkeler

 • İtalya
 • Amerika
 • İngiltere
 • Kanada
 • Çekya
 • Polonya
 • Macaristan
 • Ukrayna
 • Belarus
 • Bosna-Hersek
 • Makedonya

bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde eğitim almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmeden eğitim almanız mümkün.

(İtalya için Türkiye’deki sınavda 180 barajını geçme şartı vardır)

 

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

Yurtdışında Sınavsız Üniversite İçin Şartlar Nelerdir ?

 

 • Lise Transkript
 • Motivasyon Mektubu
 • CV
 • Pasaport
 • Referans Mektubu
 • Dil Belgesi

Yukarıda bulunan şartlar ülkeden ülkeye okuldan okula ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Baz okullar hazırlık eğitimi verdikleri için dil belgesi şartı aramazlarken, bazı okullarda bazı bölümler için sayısal derslerinizin yer aldığı lise transkriptinizi dikkate alır.

        Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi  almayı planlıyorsanız ingilizce dil belgenizi gitmeden önce almanız tavsiye olunur. Eğer ingilizce bilginiz yeterli değil ise , yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi almayı planladığınız okulda ingilizce hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. 

 

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi Alınabilecek Ülkeler

Aşağıdaki ülkeleri ise yurtdışında eğitim için sundukları fırsatlar, eğitim kaliteleri ve eğitim ücretlerine göre kıyasladık. İtalya bu ülkeler arasında köklü üniversite eğitimi ve düşük eğitim ücretleriyle ön plana çıkan ülke oldu. 🙂

Avrupa’da Sınavsız Üniversite 

Avrupa’da sınavsız üniversite imkanı sunan ülkeler;  İtalya , Polonya, Ukrayna  üzere bir çok avrupa ülkesi sınavsız üniversite imkanı sunmaktadır.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Zengin kültürel mirasa sahip bir ülke olan İtalya, uluslararası öğrenciler için erişilebilir bir eğitim merkezidir. Uluslararası öğrenciler yıllık yaklaşık  1000 EURO ücrete tabidir, ancak daha ucuz ve daha pahalı programlar vardır. Bir öğrenci şehrine gitmek, İtalya’da üniversite eğitimi almayı daha az maliyetli hale getirir, ayrıca yaşam masrafları aylık 650 ila 850 EURO  arasında tutmaktadır. Ayrıca yıllık 5200 Euro ya kadar burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da her üniversitenin öğrencilerin başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Bu konuda uzman bir ekipten destek almanız tavsiye olunur.

Not: İtalya’da bir üniversitede lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavından barajı geçmeniz gerekmektedir.

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak dünyanın en eski ve kaliteli üniversitelerinde düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle eğitim almak demektir.

İtalya’da Sınavsız Okunabilecek Bölümler

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Bunlar arasında:

Detaylar için bu yazı size rehberlik edecektir.
https://www.italyadaokumak.com/italyada-sinavsiz-universite-egitimi/

İtalya’da Sınavsız Üniversite Ücretleri

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin eğitim ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca burs alma imkanı da bulunmaktadır.

Amerika’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

        ABD’de uluslararası bir öğrenci olarak kabul edilmek pek kolay değildir. Başvuru süreci karmaşık ve  başvuruların yüksekliği sebebi ile rekabetçidir. Ek olarak, başvuru süreci kısa süren bir işlem değildir; öğrenciler başvuru çalışmalarına aylar öncesinden başlamalıdır.  Transkript, lise diploması gibi belgelere ek olarak TOEFL, SAT gibi bazı sınav sonuçları da bazı üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Profesyonel ekibimiz tüm başvuru sürecinde size destek olmaya hazırdır.

Kanada’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

Dünyanın  en iyi üniversiteleri arasında yer alan Toronto ve McGill Üniversitesi gibi okullarda Gazetecilik, Politika, Tıp ve Teknoloji gibi alanlar ve dünyanın en iyi uzmanları yer alıyor, ve  Kanada’da sınavsız üniversite  eğitimi alarak bu isimlerden ders almak ve birlikte çalışmalar yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Kanada’daki her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu ve kaydı için kendi sistemleri vardır. Okumak istediğiniz üniversiteleri seçtikten sonra, başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sistemine yüklemeniz gerekmektedir. 

Kanada’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Gerekenler

 • Bir lise veya lisans derecesi,
 • Önceki aldığınız derslerin bir transkripti / not çizelgesi kaydı
 • Pasaportunuzun fotoğrafı
 • CV’niz
 • Dil Belgesi
 • Eğitim için sizi destekleyecek mali kaynakların kanıtı
 • Motivasyon ve Tavsiye Mektupları

yurtdisinda-sinavsiz-okumak

 

Polonya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Polonya’nın, 17 Nobel ödüllü  bilim insanı ve yazarı olduğu, muhtemelen bu ülke hakkında bilmediğiniz birçok ilginç gerçeklerden birisidir. Yaşam şartlarının pek pahalı olmadığı bu AB ülkesinde eğitim almayı seçerseniz, daha fazlasını keşfedebilirsiniz.  Polonya’da yaşam maliyetleri, aylık 400 – 700 EUR arasında değişmektedir. Lehçe konuşamıyorsanız ve bir AB ülkesinden değilseniz, İngilizce lisans eğitimi almak için yıllık ortalama 2.000 EUR ücret ödeyeceksiniz. Polonya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Macaristan’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Batı Avrupa’nın çoğuna kıyasla ucuz olan öğrenim ücretleri ve sundukları kaliteli eğitim ile Macar üniversiteleri uluslararası öğrenciler arasında oldukça  popülerdir. Buna ek olarak, Budapeşte’de yaşama maliyeti, özellikle bir konut kiraları da çok daha uygun maliyetlidir.Bu talebi karşılamak için, Macar üniversitelerinin çoğu İngilizce ve Almanca olmak üzere yabancı dillerde lisans programları sunmaktadır. Macaristan’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Çekya’da  Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Bugünlerde 37.000’den fazla yabancı öğrenci Çekya’da okuyor;  ve üniversiteleri tonlarca İngilizce program sunmaya devam ediyor, her geçen yıl daha fazla öğrenci  bu Orta Avrupa ülkesinde hayallerinin eğitimini alma şansını buluyor. Çekya’ya sınavsız üniversite eğitimi almak için gitmeye karar verirseniz tıpkı sizin gibi heyecanlı  bir uluslararası öğrenci topluluğu bulacaksınız.

Çekya’daki üniversiteler ayrıca, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çok çeşitli programlar sunar; ve her üniversite akreditedir, yani programlar ülkenin her yerindeki ve tüm Avrupa’daki şirketler ve kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Çekya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Uzman ekibimiz, size başvuru sürecinde destek olacaktır.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Bölümleri

Yurtdışında sınavsız eğitim alabileceğiniz bölümler genellikle sosyal bilimler alanlarıdır. Örneğin uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, gastronomi, hukuk gibi bölümler genellikle sınavsız öğrenci kabul etmektedirler. Ancak ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Eğitim almak istediğiniz ülke ile ilgilenen yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Sınavsız Üniversite ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi

yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi

Mühendislik sanayileşmeyle birlikte dünya çapında ivme kazanmış, teknolojik gelişmelerle iç içe bir disiplindir. Birçok dalı olan mühendislik disiplini, günlük hayatta teknolojiyle ilgili gördüğümüz tüm olguların temelinde olan bir disiplindir. Bunun getirdiği bir sonuç olarak da mühendislik eğitiminin güncel gelişmeleri takip eden ve çağı yakalayan bir kimliğe sahip olması gerekir. Yurtdışında mühendislik eğitimi tercihlerinin en önemli sebebi öğrencilerin çağı yakalayan ve iş fırsatlarında bir adım öne çıkmalarını sağlayacak bir eğitim almak istemeleridir.

Bu yazımızda yurtdışında mühendislik eğitimi ile ilgili temel olguları ve ülkelerin sunmuş olduğu eğitim fırsatlarını inceleyeceğiz.

yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi Ama Nasıl?

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli sorusu bu eğitimi nasıl alabilecekleridir. Mühendislik disiplini geleneksel olarak kimya, inşaat, elektrik ve makine mühendisliği gibi temel alanlara ayrılmışsa da hızla gelişen teknoloji mekatronik, robotik, uzay mühendisliği gibi daha birçok alanı mühendislik disiplinine kazandırmıştır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin matematik, fizik ve kimya gibi derslerden iyi dereceler almaları ve bu alanlara hakim olmaları istenir. Neredeyse yurtdışında mühendislik eğitimi veren tüm üniversitelerin temel dersleri bu alanlarla ilgilidir. Başvurduğunuz ülke hangisi olursa olsun daha önceki eğitim yaşamınızda bu alanlardaki başarınıza bakılır. Kabul koşulları olarak bakılmasa bile bazı üniversiteler sınavla öğrenci kabulünde bu alanlardan sınav yapmaktadır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi öncesi tercih hangi ülkeyi tercih edeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız “Yurtdışında eğitim için hangi ülke?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mühendislik Dalları

 • Bilgisayar Mühendisliği: Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenirler.
 • Uzay Mühendisliği: Uzay araçları, uçaklar, uydular gibi araçların sistemlerinin tasarım ve analiziyle ilgilenen mühendislik dalıdır.
 • Makine Mühendisliği: Mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan mühendislik dalıdır.
 • Biyomedikal Mühendislik: Tıpta kullanılan cihazlar ve sistemleri tasarlayan ve güncel gereksinimleri karşılayan mühendislik dalıdır. 
 • Elektrik Mühendisliği: Elektrik, elektronikle ilgili tüm mühendislik disiplinlerinin genel adıdır. Mikroçiplerin icadıyla birlikte günümüzde gelişen teknolojiye öncülük etmiş ve inovasyona en açık mühendislik dalıdır.

avrupada-muhendislik

Avrupa’da Mühendislik Eğitimi

Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi denildiğinde akla ilk gelen ülke İtalya’dır. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak birçok mühendislik alanında eğitim almak mümkündür. İtalya dünyanın en köklü ve eğitim kalitesini kanıtlamış üniversitelerine sahiptir. Özellikle mühendislik alanında ülkenin teknik okulları olan politecnicolar dünyada kendini kanıtlamış üniversitelerdir. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için bazı üniversiteler bir sınav düzenlerken, bazı üniversiteler de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrenci kabul etmektedirler. İtalya’nın yanında Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi alabileceğiniz ülkeler Çekya ve Polonya’dır. Ayrıca tüm bu ülkeler Avrupa Birliği üyesidir. Yani mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Böylece tüm Avrupa ülkelerinde diplomanız tanınır ve iş bulduğunuzda diploma denklik ve tanınma gibi prosedürlerle uğraşmanız gerekmez.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kuruluşu asırlar öncesine dayanan ve Rönesansa ev sahipliği yapmış birçok üniversite İtalya’da bulunmaktadır. Dünya üniversiteler sıralamalarında ilk 500 de 30 civarında üniversitesiyle bu alanda Avrupa’nın en iyi 3. ülkesidir. Ayrıca cazip üniversite eğitim ücretleri, geniş burs imkanlarıyla son yıllarda Türk öğrenciler için önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir.

İtalya’da mühendislik eğitim genellikle Politecnico denilen teknik okullarda verilmektedir. Bunlardan en ünlüleri Polimi olarak bilinen Politecnico Di Milano ve Polito olarak bilinen Politecnico Di Torino’dur.

İtalya’da İngilizce mühendislik lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için üniversiteler sınavla veya Skype mülakatıyla öğrenci kabul etmektedirler. Bu sınavlar TIL-I , TOLC-I gibi sınavlardır. Türk müfredatına göre zorluk seviyesi çok yüksek değildir. Ancak iyi bir sınav sonucu ve akademik başarı için en az B2 düzeyinde İngilizce tavsiye etmekteyiz. 

Mühendislik eğitimi için yüksek lisans bölüm seçenekleri lisans bölümlerine göre daha geniştir. Mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili birçok spesifik yüksek lisans eğitimi bulabilirsiniz.

İtalya’da mühendislik yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Maliyetleri

İtalya’da yıllık üniversite eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Yaşam maliyetleri ise harçları dahil 7.000 – 9.000 arasındadır. Ayrıca geniş burs seçenekleri bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

italyada-muhendislik-egitimi

Çekya’da Mühendislik Eğitimi

Çekya düşük yaşam maliyetleriyle, yurtdışında yüksek kalitede eğitimi düşük maliyetlerle almak isteyen öğrenciler için önemli bir ülke haline gelmiştir. Ülkemize olan yakınlığı, Avrupa Birliği ülkesi olması, farklı kur kullanması gibi etkenler Çekya’yı yurtdışı eğitimde önemli bir ülke haline getirmektedir.

Çekya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan en ilki yüksek rankingleriyle dikkat çeken Çek Teknik Üniversitesi’dir. Diğeri ise Çekya’nın ve Doğu Avrupa’nın ilk üniversitesi kabul edilen Charles Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de dünyada ilk 500 içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Çekya’da çekçe üniversite eğitimi aldığınızda ilk yıl alacağınız Çekçe hazırlık eğitimi dışında herhangi bir okul ücreti ödemezsiniz.   

İngilizce mühendislik eğitim için yıllık okul ücretleri 4.000 – 5.000 Euro civarındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 6.000 7.000 Euro civarındadır.

cekyada-muhendislik-egitimi

Polonya’da Mühendislik Eğitimi

Polonya’da düşük yaşam maliyetleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olması, genç ve dinamik yapısı ve kaliteli eğitim vaat eden üniversiteleriyle son yıllarda çok sayıda Türk öğrenciyi misafir eden bir ülkedir.

Polonya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği üniversiteler Varşova Teknik Üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de teknik üniversitedir ve alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilir.

Polonya’da yıllık okul ücretleri 3.000 4.500 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 7.000 – 8.000 Euro civarındadır.

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrencilere ileri seviyede dil becerisi, uluslararası standartlarda eğitim ve mezuniyet sonrası donanımlı birer mühendis olma becerisi kazandırmaktadır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mühendislik Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları

Yurtdışında Tıp Eğitimi almayı düşünen adaylar için hazırladığımız yurtdışında tıp eğitimi fiyatları yazımızda sizlere tıp fakültelerinin ortalama senelik ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yurtdışında Okumak Çağı Yakalamaktır!

İnsanlar artık birçok konuda çok kısa süre içerisinde bilgi sahibi olabiliyor. Ancak bilgiye erişim ne kadar kolaylaşsa da bilgi dezenformasyonu dediğimiz doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştıran bir başka etken de söz konusu. Ülkemizde üniversitelerin verdiği eğitim maalesef bu konuda yeterli değil. Doğru bilgiye nasıl erişilir, birden çok kaynak taraması nasıl yapılır, bilimsel bilgi nedir gibi sorulara eğitim sistemimiz maalesef yanıt vermekte zorlanmakta. Ancak yurtdışı eğitim için tercih edilen üniversiteler yüzyıllar boyu eğitim veren ve bu konuda ekol olmuş üniversitelerdir. Verilen eğitim ezberci olmaktan öte öğrenciyi araştırma yapmaya iten bir ekoldür. 

Yurtdışında okumanın avantajları ve dezavantajları yazımızda size bunlar hakkında detaylı bilgi vermiştik.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda sizler için bir kaç ülkeyi sıraladık.
Sıralamamız tamamen karışıktır herhangi bir derecelendirme yapmadan sizler için tüm bilgileri derledik.

macaristanda-tip

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Eğitim kalitesi açısından iyi durumda olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Özellikle euro Dolar kurlarının yükselmesi, Polonya ve Macaristan,Çekya gibi ülkelere olan rağbeti arttırmıştır.

Öğrenciler için ideal şehirler olan Budapeşte, Peç (Pécs) gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantaja sahiptir.

Macaristan’da  Tıp okumak isteyen öğrencilere  Macaristan’daki üniversiteler Tıp Hazırlık Kursu imkanı vermekteler, PREMED dersleri ve hazırlık sınıfları mevcuttur.

Bu açıdan yurtdışında tıp eğitimi almayı düşünen doktor olmak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlanmaktadır.

Macaristan’da tıp eğitimi almak için Türkiye’de ve Macaristan’da bir ön-sınav (üniversite Sınavı) koşulu bulunmamaktadır. 

Macaristan’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Macaristan’da Tıp Eğitimi almayı düşünenler için eğitim ücretleri
dönemlik olarak 8 bin dolar dan başlamaktadır.
Senelik tıp fakültesi ücretleri ise 13 bin ila 17 bin dolar arasında değişmektedir.


polonyada-tip

Polonya’da Tıp Eğitimi

Euro ve dolar kurlarının artmasından sonra euro kullanılmayan ve gelişmiş bir üllke olan Polonya’ya talepler gün geçtikçe Türk öğrenciler tarafından artmaktadır.

Polonya’da Tıp Okumak,  Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl olup,
Polonya’da bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için aylık yaklaşık 500-600 Euro civarında masrafı olmaktadır. Buna konaklama ve harçlık giderleri dahildir.

Polonya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Polonya’da tıp fakültelerinin yıllık ortalama ücreti 11000 Euro civarındadır.


Ukrayna’da Tıp Eğitimi

Ukrayna, uygun yaşam maliyetleri ve düşük harç ücretleri ile son yıllarda Türk öğrencilerin TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir.

Lokasyon olarak yakın olması, ülkenin şartları gereği Türkiye’ye nazaran çok daha ucuz olması , Türk öğrenciler arasında oldukça tercih sebebi olmaktadır.

Ukrayna’da TIP eğitimi için genellikle Odessa, Kiev, Kharkov, Sumy gibi şehirler tercih edilmektedir. Dileyenler Rusça dileyenler de  İngilizce eğitim alabilmektedir.
Örneğin İngilizce Tıp Eğitimi almak istiyorsa aday ve ingilizce eksiği varsa  öncesinde 1 yıllık hazırlık eğitimi alabilmekteler.

ukraynada-tip

Ukrayna’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Ukrayna’da Tıp Fakültesi ücretleri yıllık 3500$ ile 5000$ arasında değişmektedir.

Ukrayna’da TIP eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi 5 yıl sürer.


 

Çekya’da Tıp Eğitimi

 

Çekya ; hayat şartları , eğitim kalitesi ve lokasyon olarak  son zamanlarda daha çok dikkate alınan bir yer olmuştur. Özellikle Çek dilinde eğitim almanızın ücretsiz olması, ingilizce eğitimlerde de dünya sıralamalarında çok iyi derecelerde olan okullarda eğitim alma şansınızın olması, Çekya’yı çekici hale getirmektedir.

Ülkenin en büyük üniversitelerinden bir tanesi, başkent Prag’da kurulan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesidir. Çek Teknik Üniversitesi, Çek Ekonomi Üniversitesi ve Charles Üniversitesi öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

cekyada-tip

Çekya’da  Tıp Eğitimi Ücretleri

Çek kronası kullanılan ülkede eğitim ücretleri de krona ile ödenmektedir.
Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi özel alanlarda yıllık eğitim ücretleri ortalama 12.000 euro civarındadır.

Detaylı bilgi için “Çekya’da Tıp Eğitimi” Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.


italyada-tip

İtalya’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında Tıp Eğitimi denilince  eğitim ücretleri ve burs imkanlarından dolayı bir diğer cazip ülke de İtalya’dır. Ancak İtalya’da Tıp Eğitimi almanın şartlarından biri IMAT adı verilen sınavda başarılı olmaktır.

İtalya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

İtalya’da Devlet üniversitelerinin yıllık harç ücretleri 550 ila 2300 euro arasında değişmektedir.
Aile gelirine göre ödemeniz gereken harç miktarını okul size belirtmektedir.
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda kıyasladığımızda devlet okullarında en uygun ülkenin italya olduğu göze çarpmakta, ancak euro bölgesi olması ve sınav ile sınırlı alım yapması ise italya için bir risk taşımakta olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları yazımızda sizler için bir çok ülkedeki fiyatları inceledik.

Siz de eğer yurtdışında tıp eğitimi almaya karar verdiyseniz , ülke seçimi konusunda kararsız kaldı iseniz bu yazımıza göz atarak karar verebilirsiniz.

 

Yurtdışındaki En İyi Tıp Fakülteleri Yazımızı incelemiş miydiniz?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları

yurtdisinda-universite-fiyatlari

Yurtdışında Üniversite Fiyatları yazımızda size 2019 verileriyle detaylı bilgiler sunacağız.

“Yurtdışında eğitim almak zengin olduğunuzun değil zengin olabileceğinizin göstergesidir.”

 

Çoğu öğrenci için yurtdışında eğitim oldukça maliyetli birşey olarak görülmektedir. Bu birçok ülke için geçerli olabilir. Ancak uluslararası öğrenci mobilizasyonunun artmasıyla birlikte öğrencilere kaliteli ve düşük maliyetli eğitim sunan birçok ülke bilinir hale gelmiştir. Yurtdışında eğitim almak artık bir zengilik göstergesi değil; zengin olacağınızın göstergesi.

 

Türkiye’de Üniversite Eğitimi Fiyatları

Ülkemizde eğitim maliyeti yıldan yılda artmaktadır. Bunda kur artışının etkisi olduğu gibi talebin de etkisi büyüktür. Birçok özel okul en çok talep edilen bölümlerin ücretlerinde yıldan yıla farklı oranlarda da olsa artış yapmaktadır. Devlet üniversitelerinde istediği bölümü kazanamayan veya eğitim kalitesinin özel üniversitelerde daha iyi olduğunu düşünen öğrenciler tercihlerini bu yönde kullanmaktadırlar. Ülkemizde 30.000 tl den daha düşük üniversite ücreti neredeyse kalmadı. Kimi üniversitelerde ise çok daha yüksek fiyatlar talep edilmekte.

 

Ancak yurtdışı eğitim fiyatlarının ülkemizde bir özel üniversiteyle eşdeğer olduğu görülmektedir. Hatta kimi ülkelerde bu maliyet daha da düşüktür. Bu da öğrencilerin ibresinin yurtdışına dönmesine sebep olmaktadır. Kimi ülkelerde okul ücretleri sabitlenmekte, kimi ülkelerde çeşitli burslarla indirim yapılmakta, kimi ülkelerde de aile geliri baz alınarak okul ücreti belirlenmektedir. Bunun yanında yurtdışı üniversitelerinin dünya sıralamaları oldukça iyi durumdadır ve kaliteli bir eğitim ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek düzeydedirler.

 

Yurtdışında Üniversite Fiyatlarıyurtidisinda-universite-fiyatlari

Yurtdışında eğitim fiyatları ülkeden ülkeye değişmektedir. Yurtdışında eğitim denildiği zaman akla Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkeler ve Avrupa ülkeleri gelmektedir. Biz de maliyet analizimizi bu ülkeler üzerinden yapacağız.

 

Avrupa’da Üniversite Fiyatları

 

ÜlkelerGenel Eğitim Fiyatları / Sene
Almanya1.000 – 5.000 Euro
Avusturya1.000 – 1.500 Euro
Hollanda7.000 – 15.000 Euro
İtalya156 – 2.300 Euro
Fransa800 – 3.000 Euro
Çekya500 – 5.000 Euro
Polonya1.500 – 5.000
Macaristan2.000 – 3.500 Euro
İspanya1.000 – 3.000 Euro

 

Yukarıdaki tabloda AB üyesi olan ve Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin üniversite fiyatlarını karşılaştırdık. Ülkelerdeki eğitim fiyatlarının farklı skalalarda olmasının sebebi ücretlerin kimi ülkelerde bölümden bölüme değişiklik göstermesidir.  

Not: Fiyatlar seneliktir.

Almanya’da Üniversite Fiyatları

Almanya’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup , Almanya’da eğitim almak için gerekli bazı şartlar vardır. Örn. Hesabınızda belirli miktarda eğitim/yaşam maliyeti gösterme zorunluluğu gibi.

Avusturya’da Üniversite Fiyatları

Avusturya’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup ,
1000 -1500 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda’da Üniversite Fiyatları

Hollanda’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup ,
7000 -15000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

İtalya’da Üniversite Fiyatları

İtalya’da üniversite ücretleri okul ,bölüm ve aile gelirine göre değişiklik göstermekte olup ,
156 -2300 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa’da Üniversite Fiyatları

Fransa’da üniversite ücretleri okul ,bölüm ve aile gelirine göre değişiklik göstermekte olup
800 -3000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Çekya’da Üniversite Fiyatları

Çekya’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup ,
500 -5000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da Üniversite Fiyatları

Polonya’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup ,
1500 -6000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

İspanya’da Üniversite Fiyatları

Polonya’da üniversite ücretleri okul ve bölüme göre değişiklik göstermekte olup ,
1000 – 3000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

ÜlkelerGenel Eğitim Fiyatları
Amerika6.000 – 15.000
Kanada 8.000 – 20.000 Dolar
İngiltere8.000 – 22.000 Pound
Avustralya10.000 – 20.000 Dolar

yurtdisinda-universite-fiyatlari

Yurtdışında Üniversite Fiyatları 


Amerika’da Üniversite Fiyatları

Üniversiteye göre değişen eğitim ücretleri senelik ortalama 6 bin ila 15 bin dolar arasındadır.

Kanada’da Üniversite Fiyatları

Kanada’da üniversiteye göre değişen eğitim ücretleri senelik ortalama 8 bin ila 22 bin pound arasındadır.

İngiltere’de  Üniversite Fiyatları

İngiltere’de üniversiteye göre değişen eğitim ücretleri senelik ortalama 8 bin ila 20 bin kanada doları arasındadır.

Avustralya’da Üniversite Fiyatları

Avustralya’da  üniversiteye göre değişen eğitim ücretleri senelik ortalama 10 bin ila 20 bin Avustralya doları arasındadır.

Yukarıdaki ülkeler yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Eğitim fiyatları ve kalitesi diğer ülkelere nazaran yüksektir.

Yurtdışında Ekonomik Eğitim

Son yıllarda yükselen trend yurtdışında eğitimle ilgili çok fazla bilgi karmaşası bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin eğitim almak istedikleri ülkelerle ilgili kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Eğitim alanında dünyada önde gelen ülkelerin yaşam ve eğitim maliyetleri öğrencileri farklı alternatifler aramaya itmektedir. Özellikle son yıllarda İtalya ve Doğu Avrupa ülkeleri Türk öğrenciler için yurtdışında ekonomik eğitim fırsatları sunmalarıyla tercih sebebi olmaktadırlar. Hem köklü üniversiteleri hem de Avrupa Birliği üyesi olmalarından dolayı yurtdışında ekonomik ve kaliteli bir eğitim alternatifi olarak daha da parlayacaklar gibi duruyor.    

Yurtdışında Üniversite Fiyatları yazımızı okudunuz. 

ve

Yurtdışında eğitim almaya karar verdi iseniz,

Yurtdışında Eğitim için ülke seçimi yazımıza göz atabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Üniversite Fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Popüler Yazılar

Favorilerimiz

yurtdisinda-egitim-icin-ulke

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke?

“Yurtdışında eğitim ülkemizde artan maliyetler ve düşen eğitim kalitesi karşısında önemli bir alternatif olarak yükselmektedir.” Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülke yazımızda bir çok konuya...