Üniversite Eğitimi

Ana sayfa Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Eczacılık Okumak

yurtdisinda-eczacilik
yurtdisinda-eczacilik

Yurtdışında Eczacılık Okumak

Eczacılık eğitimi her ülkede prestijli eğitim programlarından biridir. Türkiye’de de yüksek puanlarıyla kazanmak için ciddi çalışma gerektiren bir alandır. Yurtdışında eczacılık okumak ise İngilizce bir eğitim almak ve eczacılığın sadece ilaç satışından ibaret olmadığını görmenizi sağlayacak bir deneyimdir. Dünyanın en önemli ve devamlı gelişen sektörlerinden olan ilaç sektöründe çalışabilmek için için dünyaya entegre bir eczacılık eğitimi almak şarttır. Bunun da en iyi yolu yurtdışında eczacılık okumak tır. 

Yurtdışında eczacılık eğitimi alarak reçeteli ilaçların dağıtılmasının yanında etkili sağlık programlarının nasıl geliştirileceği ve yönlendirileceği gibi prensipleri öğrenebilirsiniz. Türkiye sağlık modelinde, eczanelerin ve eczacıların nasıl çalıştığını çok iyi bir şekilde anlamış olsanız da, diğer birçok ülkede tıp, sağlık ve eczacılık alanlarında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Bu yaklaşımları öğrenmek, bir eczacılık öğrencisi olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Yurtdışında eczacılık okumak gelecekteki kariyerinizde insanlara daha iyi hizmet vermenize olanak sağlar. Yurtdışında eczacılık eğitimi aldığınızda sadece Türklere değil, tüm dünyadan insanlara hizmet sağlama şansı elde edersiniz.

Yurtdışında eczacılık eğitimi programları diğer ülkelerdeki sağlık sistemlerinin nasıl çalıştığını görmenizi sağlar. Potansiyel olarak eczacılık mesleğine daha farklı bir perspektiften bakmak, pratik deneyim kazanmak ve sağlık hizmetlerinin çeşitli alanlarda nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için stajyerlik veya gönüllü çalışmayı da düşünebilirsiniz.


Neden Yurtdışında Eczacılık Eğitimi Almalısınız?

 • Dünyanın her yerinde geçerli bir meslektir.
 • Eğitiminiz sonrası alanınızda uzmanlaşmak için birçok yüksek lisans programı bulabilirsiniz.
 • Tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sayesinde istediğiniz ülkede çalışabilirsiniz.
 • Yüksek gelir getiren bir meslektir.
 • Eczacılığın sadece ilaçların dağıtımıyla ilgili olmadığını görürsünüz. Birçok kariyer imkanından haberiniz olur.
 • Eczacılık insanlarla iletişime dayalı bir meslektir. Farklı bir kültür ortamında eğitim kişisel gelişiminize büyük bir katkı sağlar.

yurtdisinda-eczacilik
yurtdisinda-eczacilik

Yurtdışında Eczacılık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrenciler için İngilizce eğitim programları sunan üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelerde eğitim bütünleşiktir. Avrupa’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Avrupa ülkelerinin genelinde olduğu gibi 3 yıllık lisans eğitimi ve 2 yıllık yüksek lisans eğitimi bir arada verilmektedir. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İtalya’da Eczacılık Okumak

Avrupa’nın en köklü üniversitelerine sahip İtalya, her yıl uluslararası eğitim programlarına bir yenisini eklemektedir. Köklü olduğu kadar yenilikçi de olan İtalyan üniversiteleri her yıl binlere uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır.

Tamamen İngilizce olarak eğitim sunması, eczacılık eğitimi veren üniversitelerin dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alması gibi nedenlerle İtalya’da eczacılık eğitimi yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir tercihtir. İtalya’da eczacılık okumak isteyen öğrencilerin üniversitelerin yapmış oldukları sınavlara girmeleri gerekmektedir. Roma Tor Vergata Üniversitesi eczacılık eğitimi için kendi sınavını yaparken Bologna Üniversitesi SAT sınavıyla öğrenci kabulü yapmaktadır. 

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler


Çekya’da Eczacılık Okumak

Çekya, son yıllarda Türk öğrencilerin dikkatini çeken bir ülkedir. Ancak Çekya Doğu Avrupa’nın en köklü ve en iyi üniversitesi olarak gösterilen Charles Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Çekya’da eczacılık eğitimi de yine Charles Üniversitesi’nde verilmektedir. Üniversite 1348 yılında kurulmuştur ve dünya sıralamarında üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle sağlık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Çekya’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Çekya’da eczacılık okumak isteyen öğrencilerin Charles Üniversitesi’nin yapmış olduğu 100 soruluk Biyoloji ve Kimya sınavından geçmeleri gerekmektedir. 

Çekya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

Çekya’da ingilizce eczacılık eğitimi Charles Üniversitesi bünyesinde verilmektedir. Giriş sınavı olarak 100 soruluk Biyoloji ve Kimya sınavı bulunmaktadır.


yurtdisinda-eczacilik-okumak

Polonya’da Eczacılık Okumak

Polonya, binlerce Türk öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen farklı bir para birimi kullanmaktadır ve dinamik bir ekonomiye sahiptir. Avrupa’da cazip bir eğitim imkanı arayan çoğu öğrencinin listesinde Polonya bulunur. Polonya’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Amerika, Kanada gibi gelişmiş ülkelerden bile eczacılık eğitimi için öğrenci çeken üniversitelere sahiptir. 

Polonya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türkiye’de sınava girmeniz gerekmiyor! Ayrıca dil seviyenizi yeterli görmüyorsanız İngilizce hazırlık programlarına da katılabilirsiniz. 

Polonya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

İki üniversite de tamamen İngilizce olarak eczacılık eğitimi sunmaktadır ve dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadırlar.


Macaristan’da Eczacılık Okumak

Avrupa’da düşük yaşam maliyetleriyle dikkat çeken Macaristan, sağlık alanında dünya çapında tanınmış üniversitelere sahiptir. Her yıl dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrenciler Macaristan’ın geçmişi yüzyıllara dayanan sağlık fakültelerinde eğitim almaktadır. Ayrıca dil seviyenizi ve akademik seviyenizi yeterli görmüyorsanız Macaristan’da hazırlık eğitimi alarak eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. Ayrıca Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmek için üniversite sınavına girmenize gerek yok!

Macaristan’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

  • Pecs (Peç) Üniversitesi

Macaristan’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Pecs Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. Sağlık bilimleri alanında Avrupa’nın ve dünyanı en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Bünyesinde 24.000 öğrenci, 1.500 akademisyen bulunur ve eczacılık eğitim müfredatı uluslararası standartlara uygun şekildedir. 


yurtdisinda-eczacilik-egitimi

Yurtdışında Eczacılık Okuyabileceğiniz Üniversiteler

 • Tor Vegata Üniversitesi (İtalya)
 • Bologna Üniversitesi (İtalya)
 • Charles Üniversitesi (Çekya)
 • Pecs (Peç) Üniversitesi (Macaristan)
 • Lodz Tıp Üniversitesi (Polonya)
 • Varşova Tıp Üniversitesi (Polonya)

Yurtdışında Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yurtdışında eczacılık eğitiminin maliyetidir. Yurtdışında eczacılık fakültelerinin eğitim ücretleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Yurtdışına eczacılık okumak isteyen öğrenciler için eczacılık eğitim ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar? 

İtalya’da eczacılık fakülteleri eğitim ücretleri 550-3.200 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Türk öğrenciler ise genellikle 1.000 Euro civarı eğitim ücreti ödemektedirler. 

Macaristan’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Macaristan’da Pecs Üniversitesi eczacılık fakültesi ücretleri yıllık 9.900 Dolar dır. 

Çekya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Çekya’da eczacılık eğitim ücretleri yıllık 7.600 Euro dur. 

Polonya’da Eczacılık Okumak Ne Kadar?

Polonya’da eczacılık eğitim ücretleri üniversiteler bünyesinde değişiklik göstermektedir. Lodz Tıp Üniversitesi eczacılık fakültesi yıllık eğitim ücreti 10.500 Euro, Varşova Tıp Üniversitesi eczacılık fakültesi yıllık eğitim ücreti ise 9.500 Euro dur.


Yurtdışında Eczacılık Yüksek Lisans

Eczacılık eğitim sonrası bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler yüksek lisans eğitim almaktadırlar. İlaç sektörünün uluslararası büyüklüğü ise öğrencileri dünya standartlarında ve İngilizce bir eğitim için yurtdışını tercih etmeye yönlendirmektedir.

Avrupa’da farklı alanlarda eczacılık yüksek lisans programları bulunmaktadır. Yurtdışında eczacılık yüksek lisans programları denildiğinde özellikle İtalya’da biyoteknoloji alanında yüksek lisans programları bulunmaktadır. İtalya’da eczacılık yüksek lisans eğitimi Bologna Üniversitesi, Padova Üniversitesi, Genova Üniversitesi gibi İtalya’nın en köklü ve kaliteli üniversitelerinde verilmektedir. 


Yurtdışı Eczacılık Denklik

Yurtdışında eczacılık okumak isteyen öğrencilerin aklındaki önemli sorulardan biri de denklik konusudur. Yurtdışında eczacılık eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak mümkün müdür? Bu soruya YÖK denklik yönetmeliğine göre cevap vermek gerekmektedir. Eğer gideceğiniz üniversite YÖK belirlemiş olduğu üniversite sıralama kuruluşlarına göre dünyada ilk 1000’de yer alıyorsa denklik problemi yaşamadan Türkiye’de çalışabilirsiniz. Yukarıda saydığımız üniversiteler ise dünyada ilk 1.000 üniversite içerisinde ilk 500’lerde yer almaktadırlar.


 

Yurtdışında Eczacı Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Yurtdışında eczacılık okuduktan sonra o ülkede eczacılık yapmak yapabilirsiniz. Her ülkenin kendi yasalarına göre istenen şartları sağladığınız takdirde o ülkede eczacılık yapabilmek için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca o ülkede eczacılık eğitimi almanız eczacı çalışmanız için önemli bir avantajdır. 


Eczacılık Yurtdışı İmkanları

Yurtdışında eczacılık okuyan öğrenciler eğitimleri sonrası Türkiye’ye gelip eczacılık mesleğini icra edebilirler. Ayrıca yurtdışı eğitim tecrübesinden sonra alanlarıyla ilgili yüksek lisans programlarına devam edebilirler. 

Yurtdışında eczacı olarak çalışmaları da mümkündür. Eczacılık iletişim temelli bir meslek olduğu için o ülkenin dilini öğrenmek oldukça önemlidir. İlaç sektörünün dünya ekonomisindeki büyüklüğü de göz önünde bulundurulduğunda yurtdışında eczacılık okumak size çok önemli artı değerler katacaktır. 

Siz nerede eczacılık eğitimi almak istiyorsunuz? Yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdan bize ulaşın, yurtdışında eczacılık okumak istediğiniz ülke ile ilgili yardımcı olalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Eczacılık Okumak ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Avrupa’da Tıp Eğitimi

avrupa-tip-egitimi

Avrupa’da Tıp Eğitimi

( Ülkeler ve Detaylı Kıyaslamalar)

Yurtdışında Tıp Okumak isteyen öğrenci adaylarımıza Avrupa’da Tıp Eğitimi ile alakalı karşılaştırmalı ve detaylı açıklamalarda bulunduk.

İngiltere’de Tıp Eğitimi

İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’de tıp eğitimi Türkiye’yle bazı noktalarda benzerlik gösterir, Amerika ve Kanada’dan ise çok farklıdır. Amerika ve Kanada tıp eğitimi öncesi bir lisans derecesi isterken, İngiltere’de koşul lise mezunu olmaktır. Bu noktada Türkiye ile paralellik gösterdiği için avantajlı olabilir. Fakat İngiltere’deki tıp fakültelerinin temel amacı NHS’e (National Health Services) doktor yetiştirmek olduğu için yabancı öğrenci kontenjanı sınırlıdır.

Eğitim genellikle 5 yılda tamamlanmaktadır. İlk 2 yıl akademik ortamda verilen teorik ağırlıklı derslerden oluşur, sonraki 3 yıl ise üniversiteye bağlı bir hastanede klinik ağırlıklı gerçekleştirilir. 5 yıllık tıp lisans eğitimi sonrası, yeni mezun doktorlar 2 yıllık bir hazırlık (foundation) -bir nevi internlük- programına tabi tutulurlar.

Eğitimde genel olarak iki model benimsenir. Birincisi Problem Based Learning (PBL) yani “probleme dayalı öğrenme”, ikincisi ise Lecture Based Learning. Bu iki model ülkemizdeki tıp fakültelerinde de uygulanmaktadır. İki ayrı uç olarak görülürler ve sadece tek bir modeli kullanan okul sayısı azdır. Üniversiteler genellikle ikisinin ortasında, iki sistemin de avantajlarından yararlanarak eğitim verirler.

Probleme Dayalı Öğrenme modelinde, öğrenciler 8-10 kişilik gruplara ayrılır. Her grubun başında bir akademisyen “danışman” olarak bulunur. Öğrencilere bir senaryo verilir, öğrenciler önce buradaki sorunu tespit eder, beyin fırtınası yaparlar ve hipotezler üretirler. Sonraki oturumlarda ise herkes hipotezleri araştırır ve bu konular üzerinde tartışırlar. Bu modelin avantajı öğrencinin en aktif biçimde katılımının sağlanmasıdır. Ayrıca danışman yani akademisyen, zorlanan veya anlamayan öğrencileri tespit ederek onlara rahatlıkla yardımcı olabilir.

Lecture Based Training modeli ise hepimizin alışık olduğu, genelde amfilerde büyük gruplarla yapılan teorik sunum derslerini temel alır. Bu modelde öğrenci daha pasif konumdadır ancak PBL sistemindeki gibi kompleks bir organizasyon ve çok sayıda öğretim görevlisi gerektirmez. Bir akademisyen, aynı anda yüzlerce kişiye ders verebilmektedir.

Ek olarak, son zamanlarda ülkemizde de benimsenmiş olan “modül” veya “kurul” sistemi İngiltere’deki tıp fakültelerinde de benimsenmiştir. Böylece öğrenciler her derste farklı konular görmektense, sistemler üzerinden ilerleyerek her derste birbirine paralel konular işlemektedir. Örneğin sinir sistemi modülünde sinir sisteminin anatomisi, fizyolojisi, ilgili biyokimya konuları vs. aynı anda işlenir.

Başvuru Süreci

İngiltere’deki tüm üniversitelere olduğu gibi tıp fakültelerine de Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) aracılığıyla başvuru yapılıyor. UCAS normalde 5 üniversite tercihine izin verirken, tıp fakülteleri için bu 4 üniversiteyle sınırlı. Aday kişi 5. tercihi boş bırakabilir veya tıp dışında bir bölüm yazabilir.

Ayrıca, son zamanlarda çoğu tıp fakültesi United Kingdom Clinical Aptitude Test (UKCAT) (26üniversite) ve Biomedical Admission Test (BMAT) (5 üniversite) denen testlere de girilmesini istiyor. Bu testler belirli bir müfredata göre yapılmamaktadır. UKCAT, adayın okuduğunu anlama, karar verebilme, tıbbi etiğe bakış açısı, aritmetik yeteneği gibi özelliklerini ölçer.

Testlere ek olarak, üniversiteler bir motivasyon mektubu da ister. Aday bu mektupta neden tıp eğitimi için uygun olduğunu açıklar.

Testlerde yeterli sonuç alan ve motivasyon mektubu uygun görülen kişiler daha sonra mülakata çağrılır.

Mülakatta genellikle Traditional (geleneksel) ya da Multiple Mini Interview formatları kullanılır. Geleneksel yöntemde 2-4 kişi adaya çeşitli sorular sorar ve adayın verdiği cevapları değerlendirir.

MMI yönteminde ise aday birkaç “mülakat istasyonunda” mülakata tabi tutulur. Bu istasyonlarda tıp eğitimi almak için nedenler, topluma ve okula katkı potansiyeli, akademik yetenek, takım çalışması yeteneği, iletişim becerileri, empati yeteneği, hızlı karar verebilme yetenekleri sorgulanır.

Sınavlar

TUS benzeri bir sınav yok. Yeni yönetmeliğe göre ihtisas yapmak için bir dekanlığa başvurmak gerekiyor. Örneğin London Deanery, Londra ve periferindeki tüm eğitim hastanelerini kapsıyor. Başvururken branş seçiliyor. Yapılan mülakat sonucu kabul edilirseniz Londra’nın hangi bölgesinde çalışmak istediğinizi seçiyorsunuz.

Dil Yeterliliği

Üniversiteler genellikle IELTS sınavının verilmesini talep ediyor. Onun dışında iyi bir İngilizce gerekli, çünkü iletişim becerilerine çok önem veriliyor.

avrupada-tip-okumak

 

 


Almanya’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden olan Almanya’da tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. İlk 2 yıl klinik öncesi eğitimi kapsar ve öğrenciler temel tıp bilimlerinin yanında Psikoloji, Sosyoloji, Terminoloji gibi dersler de alırlar. Bunun dışında Krankenpflegepraktikumadı verilen staj yapılır ve öğrenciler hastalarla görüşme, takım çalışması gibi kavramları yerinde öğrenme fırsatı bulur.Bu aşamadan sonra klinik tıp eğitimine geçilir. Özellikle 4. yıldan sonra teorik dersler önemli ölçüde azalır ve öğrenciler hastalarla temasa geçerek öğrendiklerini pratikte de uygularlar. Ayrıca bu 3 yıl içinde ders dışında olmak kaydıyla hastane veya muayenehanede 4 aylık pratik bir çalışma (Famulatur) yapılması zorunludur. Tıp eğitiminin son yılında ise (Praktisches Jahr) 48 haftalık uygulamalı eğitim yapılmaktadır. Bu eğitim ülkemizdeki Internlük dönemine tekabül eder.

Almanya’da Tıp Eğitimi –  Sınavı

Ülkemizde TUS’a denk gelen sınav Almanya’da 3 aşamadan oluşmaktadır. Öğrenciler ilk aşamaya 2. sınıfın sonunda girerler. Bu sınav öğrencilerin temel tıp bilimlerindeki yeterliliğini ölçmeyi amaçlar ve yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur. Sınavdan geçer not alan öğrenciler bir üst sınıfa geçebilir. Sınavın 2. ve 3. aşamaları öğrenciler arasında genel olarak Hammerexamen olarak bilinir. Eski yönetmeliğe göre bu iki sınavın da 6. Sınıfın sonunda verilmesi gerekmekteydi fakat yeni düzenlemeyle sınavın yazılı kısmı 5. sınıfın sonuna alındı. Böylece stajlardan dolayı zaten çok yoğun olan öğrencilerin sene sonundaki yazılı bir sınava çalışma yükü ortadan kaldırıldı.

Ayrıca 5. sınıftaki sınava hazırlık süreci sayesinde teorik bilgilerin pekişmesi ve son yıl pratikte daha başarılı uygulanabilmesi sağlandı. Son sene girilen sözlü sınav ise hasta odaklı bir sınavdır ve genel olarak dâhiliye, cerrahi gibi branşlardan sorular cevaplandırılır. Ayrıca sınavdan önce öğrenciler bir hastanın anamnezini alıp muayeneye geçerler ve hasta hakkında tanı ve tedavi sürecini de içeren bir rapor yazarlar. Bu rapor da sözlü sınav haricinde değerlendirilmektedir.

Almanya’da Tıp – Farklılıkları

Türkiye’de tıp fakültesinden başarıyla mezun olan her tıp öğrencisi otomatik olarak Doktor unvanını alır. Almanya’da ise, tıp doktorlarının Doktor unvanı alarak isimlerinin başında Dr. kısaltmasını kullanabilmeleri için doktora tezi yazmaları ve söz konusu doktora tezini akademik bir jüri önünde sözlü olarak savunmaları gerekir. Ancak doktora tezleri başarılı bulunan tıp doktorlarının Dr. unvanını kullanmalarına izin verilir.

Almanya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Almanya’daki üniversitelerde sembolik olarak alınan dönemlik katkı payı dışında ücret alınmamaktadır. Tüm bölümlerde eğitim ücretleri aynı olup dönemlik katkı payı ödemesi 100,- Euro ile 500,- Euro arasında değişmektedir.

Almanya’da Tıp Eğitimi Koşulları

Almanya’da Türkiye’de kazandığınız bölümün aynısına veya benzer bir bölüme başvurabilirsiniz. Üzerinde alan adı yazan ÖSYM sonuç belgeniz iki sene süreyle geçerlidir.Türkiye’de eğitimlerinin bir kısmını tamamlamış öğrencilerinse Almanya’daki üniversitelere kayıt olduktan sonra gördükleri dersleri kabul ettirme şansları mevcuttur.

Almanya’da Tıp Okumak için Dil Yeterliliği

Almanca dil yeterliliği, Alman üniversitelerinde öğrenime başlamadan önce geçerli dil sınavlarının birinden geçerek belgelenmelidir. Bazı üniversiteler Almanca dil bilgisini başvuru sırasında belgeleyemeyen adayları kabul etmemektedirler. Bu nedenle gitmeyi arzu ettiğiniz üniversitenin koşulları hakkında önceden mutlaka bilgi edininiz.

Şartlı kabul ise başvuru dosyanızdaki dil yeterlilik belgesi dışındaki belgelerin onaylanmış olduğu anlamına gelir. Üniversite, Almanca eğitiminizi tamamlayıp, şart koştuğu belgesini kendi belirlediği tarihe kadar sunmanız durumunda eğitime başlayabileceğinizi belirten bir belge gönderir. Birçok üniversite şartlı koşul için dahi A1-A2 seviyesini şart koşmaktadır.

Almanya’da Tıp Eğitimi Başvuru Süreci

Üniversitelere şahsen başvuru yapılır, her başvuru bireysel olarak değerlendirilir. Bunun için üniversitelerin internet sitelerinin incelenmesi gerekir. Bazı üniversiteler belgelerin direkt kendisine gönderilmesini ister. Bazıları da ASSIST sistemi üzerinden başvuru kabul eder. ASSIST ücret karşılığında, yurtdışından gelen başvuruları incelemekte ve adaylarla ilgili tüm bilgileri bilgisayar sistemine kaydederek üniversitelere iletmektedir. Seçtiğiniz üniversitenin ASSIST uygulamasına dâhil olup, olmadığını www.uni-assist.de/ hochschulenadlı web sayfasından öğrenebilirsiniz. Uni-assist üzerinden yaptığınız başvurularda ilk başvuruda 75€, sonraki her bir başvuru için 15€ ödenir. Güncel ücretler için lütfen siteyi inceleyiniz.


Avusturya’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp eğitimi denildiğinde en çok tercih edilen ülkelerden biri de Avusturya’dır. Viyana’da Tıp Giriş Sınavı ile öğrenci kabul eden 3 üniversite vardır;

*Medical University of Graz 

*Innsbruck Medical University

 *Medical University of Vienna

Her fakültenin eğitim sistemi az çok değişmekle beraber genel olarak aynı müfredatı işlemektedir.

Tıp Eğitimi toplam 12 dönem sürüyor.260 saat zorunlu ders ve 275 saat klinik dersleri içeriyor.Kalan 15 saati ise seçmeli dersler oluşturuyor.Öğrenciler ayrıca eğitimin sonunda 18 haftalık bir internship tamamlamak zorunda.Ayrıca öğrenciler mezun olmadan önce bir diploma tezi yazmak zorundadır.

Program 3 bölümden oluşuyor.
1. Bölüm 2 sömestr,
2.bölüm 6 sömestr
ve 3. bölüm 4 sömestr’dır.

Aynı zamanda Viyana Üniversitesi Dünya’da en iyi üniversiteler sıralamasında 70, Avrupa sıralamasında 9. sıradadır.

Avusturya’da Tıp Eğitim Ücretleri

Avrupa birliği vatandaşları ve yasalar önünde Avusturya vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olan bireyler (Daimi oturma izni olan bireyler,5 yıldan beri Avusturya’da yaşayanlar,vb) eğitimlerini 2 sömestr uzattıkları takdirde sömestr başına 363.36 € ödeme yapmaları gerekir.3. Ülke vatandaşlarının ise sömestr başına 726.72 € ödemesi gerekir.

Avusturya’da Tıp Eğitimi Dil Yeterliliği

Eğitim dili genelde Almancadır. Bazı üniversitelerde Almancanın yanında bir nebze İngilizce de ders veriliyor ancak eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca. MedAT-H (Tıp Giriş Sınavı) için C1 düzeyinde Almanca gerekmektedir.

Avusturya’da Tıp Eğitimi Kayıt Şartları

Viyana Tıp Üniversitesi’nde üniversite eğitimi alabilmek için, üniversite sınavında Türkiye ya da KKTC’de herhangi bir devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesinde TIP eğitimi almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirmeniz yapılan fakülte ve bölüme paralel olarak Viyana Tıp Üniversitesi’ne geçişiniz yapılabilmektedir.

Avusturya’da Tıp Eğitimi Kayıt Süreci

Başvuru yapıldıktan sonra gelecek olan kabul belgesi şartlı kabuldür. Eğer Almanca bilmiyorsanız kabul belgeniz hem almanca şartı hem de giriş sınavı şartını içerir.

Öğrenci vizesi başvuru yapılır ve ortalama olarak kabul ve vize bekleme süreci 4-6 ay arasındadır.

Vize onayından sonra Avusturya’da almanca kursuna başlanılır ve C1 düzeyinde Almanca bitirildikten sonra Tıp için giriş sınavına girmeye hak kazanılır.

Sınav her sene bir kere kış dönemi başlangıcında yapılır (örneğin 2017 için 4 temmuzda sınav yapılacak, ağustosta sonuçlar açıklanacak, Eylülde başarılı ve kontenjan dahilinde olanlar kayıt yaptırabilecek)

Eğer sınav tarihine kadar Almanca kursunuz bitmezse, sonraki sene sınava girebilir bu arada sınava da iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Sınav için hazırlık kursları mevcut, bu kursların yardımıyla sınavdan başarılı olabilirsiniz.

SINAV’IN (MEDAT-H) İÇERİĞİ̇

MedAT-H (Tıp giriş sınavı) ve MedAT-Z (Diş hekimliği giriş sınavı) olarak iki farklı grup için sınav yapılmaktadır. Sınav tüm Avusturya üniversiteleri tıp bölümleri için aynı gün yapılır.

Sınav dili Almancadır ve 4 parçadan oluşmaktadır.

1- Temel Bilgiler (BMS) (40 %)

Biyoloji, kimya, fizik ve matematikten oluşan temel bilgileri ölçen çoktan seçmeli bölüm (Multiple-Choice-Format).

2- Metin anlama (TV) (10 %)

Bu bölümde metinleri okuma ve anlama kontrol edilir.

3- Bilişsel yetenekler ve beceriler (KFF) (40 %)

Çoktan seçmeli (Multiple-Choice-Format) bölümdür, öğrencinin sayı dizileri, düşünce ve dikkati, sözel akıcılığı ve figürler üzerinde dikkati ölçülür, bir anlamda iq testlerine benzer, pratik zekayı ve dikkati ölçen bölümdür.

4- Akademik Düşünme (ATH) (10 %)

Akademik eğitim için düşünce yetisini ölçen ve mantıksal zorlamayı, karşı argüman geliştirmeyi değerlendiren bölümdür.


İtalya’da Tıp Eğitimi

Tıp Eğitimi 6 yıldır. Okul ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve senelik 1000 euro gibi bir ücretle okumanız mümkündür.

Türkiye’de üniversite sınavında barajı aşmanız , 12 yıllık eğitiminizi tamamlamanız ve imat sınavı’ndan başarı elde etmeniz italya’da tıp eğitimi almanız için yeterlidir.
12 devlet üniversitesi’nde ingilizce tıp eğitimi mevcuttur.

Ayrıca İtalyan Hükümeti’nin senelik 5000 euro ya kadar burs imkanlarından faydalanma şansınız vardır.

Avrupa’da tıp eğitimi ni hem uygun koşullarda hem de kaliteli üniversitelerde alabileceğiniz en iyi ülkelerden biri İtalya‘dır.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 

 


Çekya’da Tıp Eğitimi

Son yıllarda Avrupa’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için önemli tercih merkezlerinden biri de Çekya’dır. Çekya Avrupa birliği standartlarında eğitim veren, yüzlerce yıllık başarılı eğitim geleneği olan, diğer avrupa ülkelerine nazaran ekonomik şartları sebebiyle çok çok daha uygun olan Türkiye’ye uçak ile bir kaç saatlik mesafede bir ülkedir.

Çekya’da Tıp Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Charles University in Prague, first faculty of Medicine;
Charles University in Prague, second faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;Charles University, Faculty of Medicine in Hradec Kralove;
Charles University, Faculty of Medicine in Pilsen;
Masaryk University, Faculty of Medicine;
Palacký University of Olomouc, Faculty of Medicine and Dentistry;
University of Ostrava, Faculty of Medicine;

Charles Üniversitesi’ne bağlı 5 tıp fakültesi bulunmaktadır.

Çekya’da Tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Çekya’da Tıp Eğitimi Kabul Şartları

Lise Diploması
Dil Yeterlilik Belgesi(Bazı okullar dil belgesi istemeyip, ingilizce skype mülakatı yapar)
Giriş Sınavı

Çekya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce Tıp Eğitimi Ücretleri senelik 11.550 EURO (CZK 360,000) dan başlamaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe eğitim herkes için ücretsizdir. Ancak çek dilinde olan yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekir. Veya öncesinde bir çek dili kursuna gidebilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 

avrupada-tip


 

Fransa’da Tıp Eğitimi

Fransa’da tıp eğitimi 3 aşamadan oluşur. İlk aşama PACES adı verilen sağlık bilimleriyle ortak 2 yıl süren bir eğitim sistemidir.Bu eğitimi alan öğrencilerin okuduğu bölümler tıp,diş hekimliği,eczacılık ve ebeliktir.Birinci yıldaki eğitimin sonunda öğrenciler “CONCOURS” adı verilen bir sınava tabi tutulur. Öğrenciler bu sınava yalnızca 2 kez girebilirler.Baraj sınavındaki başarı oranı sadece %15 ile %20 arasındadır.Bu da Fransa’da PACES adı verilen eğitim sisteminin zor olduğunu göstermektedir.Bu sınavı başarıyla geçen tıp öğrencileri PCEM2 adı verilen sistemle öğrenimlerinin ilk aşamasını tamamlamış olurlar.PCEM2 sistemine devam edebilen yabancı uyruklu öğrenci sayısı belirlenen kontenjanın sadece %8’ini oluşturur.

İkinci aşama DCEM adında bir eğitim sistemidir.Bu eğitim 4 yıl sürmektedir.Bu aşamanın son 3 yılı devlet hastanelerinde farklı uzmanlık alanlarında yapılan stajı içerir.4 yıllık eğitimin sonunda öğrenciler ECN adı verilen Türkiye’deki TUS sınavına denk gelen bir tıpta uzmanlık sınavına tabi tutulur.Bu sınavda elde edilen puana göre öğrenci kendisine sunulan 11 uzmanlık alanından birini seçer.

Tıp eğitiminin üçüncü aşamasını uzmanlık oluşturur.Bu sisteme INTERNAT adı verilir.Uzmanlık eğitimine hak kazananlar ise 3 yıllık temel tıp ve 4 yada 5 yıl sürebilecek olan uzmanlık eğitimine başlarlar.INTERNAT eğitiminde uzmanlık öğrencileri yaklaşık olarak 1300€ ile 2000€ arasında aylık bir ücret alırlar.

Eğitim Hayatı

Fransa’da dersler teori anlatımına dayalı klasik ve pratiğe dayalı uygulamalı yöntemle işlenir. Akademik yıl genelde Eylül veya Ekim ayında başlar ve Mayıs ya da Haziran ayı gibi sona erer.Yıl içi yapılan kontroller ve genel sınavlar olmak üzere iki tıp sınav vardır.

Yıl içi kontroller, yıl içi öğrenilenleri ölçmeye yönelik olarak yapılır ve yıl boyunca kısa sınavlar olarak gerçekleştirilir.

Eğitim Sistemi

Genel sınavlar da derslerin tamamını kapsayacak şekilde iki kez yapılan sınavlardır.Üniversitede dersler genellikle birbirini tamamlayan modüller (birbiriyle bağlantılı ders grupları) şeklinde düzenlenir. Diploma, bazıları zorunlu bazıları seçmeli “n” sayıda modül içerir.

Fransız yüksek eğitiminde iki tür ders yapma yöntemi bulunmaktadır:

Klasik ders yöntemi: 100 kişilik anfilerde öğretim elemanının ders anlatıp öğrencilerin not aldığı ders yöntemidir. Bu dersler için çoğu zaman öğretim elemanları tarafından hazırlanan ve öğrencilerin dönem sonunda sınavlara hazırlanmak için edinebildikleri teksir halindeki ders kitapçıkları bulunmaktadır.

Uygulamalı Çalışmalar – Yönlendirmeli Çalışmalar: Uygulamalı çalışmalar ve yönlendirmeli çalışmalar belli sayıda öğrencinin katıldığı gruplar halinde laboratuarlarda yapılır ve derslerde öğrenilen teorik bilgileri pekiştirmeye ve uygulamaya yöneliktir.

Başvuru Süreci

Fransa’da bir tıp fakültesine başvuru yapmak diğer fakültelere yapılan başvuruyla aynı esasları içeriyor.Fransız lisesinden mezun olan bir öğrenci ikinci dönem şubat ayı gibi başvurusunu yapmaya başlıyor, nisan sonuna kadar başvuru hakkı bulunuyor.Öncelikle üniversitelerin sitelerinden bulabileceği başvuru formunu doldurulup mail atılıyor.Daha sonraki aşamada ise üniversiteden gelecek başvuru kabulüyle beraber diğer evraklarını hazırlayıp üniversitedeki yetkili kişiye gönderiyor.Fransız liselerinden mezun olmayan ve Fransız, Avrupa veya Uluslar arası Bakaloryaya sahip olmayan öğrenciler ise Kasım-Ocak ayları içerisinde Fransız Kültür Merkezleri’nde bulunan ön kayıt dosyalarını almaları ve Ocak ayının sonuna kadar ön kayıt başvurularını tamamlamış olmaları gerekiyor.Öğrencinin üniversiteye kabul edilip edilmediği ise genellikle Haziran olmakla beraber Eylül ayına kadar açıklanıyor. Fransa’da üniversiteye kabul edilen öğrenciler kesin kayıt yaptırmak için üniversite tarafından istenen belgeler ve üniversite yerleştirme sonucu ile Fransa’da ki tıp fakültelerine kayıt işlemlerini tamamlıyor.

Fransa’da Tıp Eğitim Ücretleri

Kayıt harçları, seçilen bölüme göre değişlik gösterir.Bu harçlar genel olarak kayıt esnasında bir senelik olarak bir kerede ödenir.Ancak,üniversiteler devlete bağlı kurumlar oldukları için yıllık eğitim harcı 175 ile 1000 Euro arasında değişmektedir.

Dil Yeterliliği 

Fransa’da bir çok üniversitenin tıp dışındaki bölümlerinde İngilizce dil eğitimi veriliyor.Ancak tıp fakültelerinde eğitim dili Fransızcadır.Fransız diline yeterli olduğunu göstermek için öğrencinin Fransız Kültür Merkezi’nin yapmış olduğu DELF/DALF sınavlarına girip belge almaları gerekmektedir.Fransa’daki tıp fakültelerinde şu an istenen Fransızca seviyesi DELF B2’dir.Üniversiteye bu belgeyle başvuru yapılabilir.


  İspanya’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp eğitimi seçeneklerinden biri olan İspanya’da tıp eğitimi İngilizce ve İspanyolca olarak sunulmaktadır ve eğitim altı yıl sürmektedir. Üçüncü yılın ikinci döneminden itibaren dil İspanyolcadır ve bütün klinik kursları İspanyolca devam etmektedir. İspanya’da tıp eğitiminin amacı hastalarına kaliteli hizmet sunabilen,sağlık merkezlerinde çalışıp,kariyerlerini sürdürebilen hekimler yetiştirmektir.

Yıllık eğitim ücreti:20.600 €(özel üniversite)

Klinik Dönem: Amaç klinikte pratik yeterlilikleri elde etmektir. Bu amaçla, öğrenciler üçüncü akademik yılın ikinci döneminden sonra hastanelerde ve kliniklerde stajyerliklerini yapabilirler.Üçüncü sınıf öğrencileri, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji ve Radyoloji hizmetlerinde rotasyonları gerçekleştirir. Dördüncü sınıf öğrencileri Travmatoloji, Gastroenteroloji, Psikiyatri, Onkoloji ve / veya Hematoloji, Dermatoloji, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Cerrahisi klinik uygulamalarında yer alırlar. Beşinci sınıf öğrencileri Nefro-Üroloji Hastalıkları,Jinekoloji, Pediatri ve Dahiliye bölümlerini tamamlarlar.Son olarak, altıncı sınıf öğrencileri, akademik yıl boyunca alınan konuların uygulanmasını,medikal ve cerrahi uzmanlık konusunda ve acil departmanında klinik rotasyonlarını gerçekleştirerek edinilen bilgilerini güçlendirirler.

Üçüncü sınıf öğrencileri Aile Hekimliği klinik dersini alırlar.Bu eğitim deneyimi sırasında, öğrenci en yaygın sağlık sorunları ile karşı karşıya gelir ve pratiğe katılmak için fırsat bulur. Aynı zamanda önleyici tedbirlerin uygulanmasına katılır ve doktor-hasta ilişkisi yaşayarak, aile hekimlerinin günlük çalışma ve bu alandaki profesyonellerin ekip dinamiklerini (diğer uzmanlar, hemşireler, ebeler ve) tanır.

Girilmesi Gereken Sınavlar ve İçerikleri

Türkiyeden lise mezunu olan bir öğrenci İspanya’da üniversite eğitimi alması için girmesi gereken bir sınav “Selectividad” vardır. Selectividad sınavı iki aşamadan oluşur. Birincisi genel sınavdır, öğrencinin İspanyolca dil bilgisini, bir başka Avrupa Birliği dili bilgisi (örneğin İngilizce). İspanyol Tarihi genel kısmını içerir. Bölüm soruları ise Sosyal Bilimler için ayrı Fen Bilimleri için ayrıdır. İkinci aşama Eylül ayında girilen birinci sınavdan alınan notları yükseltme de diyebileceğimiz bir sınav tipidir.

Akademik Yıl

İspanya üniversitelerinde, okul yılı genellikle Ekim ayının ilk haftasında baslar ve Haziran ayının ilk haftasında sona erer. Ortalama 220 günlük dönemlerdir. Öğrencilerin Christmas döneminde iki hafta ve Easter döneminde de 10 günlük tatilleri vardır.

İspanya’da Tıp Kabul Şartları ve Sınavlar

Üniversite Giriş Sınavları (Türk öğrencilerin İspanya’da bir devlet üniversitesine girebilmeleri için ÖSS’yi kazanmış ve Türkiye’de bir okul tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir)

Üniversitelere giriş yönetmelikleri, ulusal ve bölgesel otoritelerin sorumluluğundadır. Bu sınavlara giriş yönetmelikleri ise Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın kontrolündedir. Bu bakanlık; kendi içlerinde özellikleri olan otonom bölgelerden, devlet okul kurulu, ve üniversite kurullarından gelen raporların incelenmesi sonrasında yönetmelikler düzenler. Otonom bölgeler, kendi alanları için ülke genelinden daha sıkı hatlar uygulanmasını talep edebilirler.

Her üniversite, kendi bünyesinde uygulanacak sınavların zamanını, kurumlar için belirlenmiş sınav sınırlamalarına uymak kaydıyla, belirler. Aynı şekilde, öğrenci başvuru tarihlerini , ve giriş sınavı başvuru son tarihlerini de belirler.

İki çeşit sınav vardır. Birincisi LGE ve ikincisi de LOGSE Baccalaureate programlarını takip etmiş öğrenciler içindir.

1- LGE

Curso de Orıentacıon Universitarıa programını bitirmiş öğrenciler için olan bu sınav, iki egzersizden oluşur. Birincisi COU programı için öngörülen konuları içerir ve üç kısımdan oluşur: Edebiyat yorumu ve İspanyolca (bazı otonom bölgelerde kendi dilleri), yabancı dil, filozof bölümleri. İkinci egzersiz ise başvurulan bölümle ilgili gerekli konuları içerir (toplam 4 konudan oluşur). Toplam alınan not, iki bölümün ortalamasıdır. Her iki bolum de 10 üzerinden notlandırılır ve bu sınavdaki geçme notu 4’tur.

“COU” programını seçen öğrenciler için, üniversiteye girişte kolaylık sağlanır.

2- LOGSE

Baccalaureate’larını öngörülenden daha önce alacak öğrenciler içindir. Bu sınav da içerik olarak “Curso de Orientacion Universıtarıa” öğrencilerinin sınavlarına benzer. Bu sınav, iki sistemin birlikte uygulandığı durumlarda bir ayrım olmaması için yapılmaktadır.Yönetmelikler uyarınca, öğrenciler bir tane üniversite giriş sınavı alabilirler. Bu sınav üniversite ve Baccalaureate yetkilileri tarafından birlikte hazırlanır. Bu sınav, öğrencilerin Baccalaureate’larının son yılında gördüğü konuları içerir ve öğrencilerin akademik yeterliliklerini ve bilgilerini ölçmeye yöneliktir.

Üniversitelere Kayıt Prosedürleri

Halen yürürlükte olan kanuni düzenlemeler, üniversitelere girişte nitelikli öğrencilerin seçilmesi ile ilgili düzenlemeleri de içerir. Bu nitelikler, başvuranın vasıfları, ve başvuruda bulunduğu üniversitenin çeşidine göre değişiklik gösterir. Eğer kaliteli başvurular varsa, üniversite bazı boşlukları doldurmaktan çekinebilir. Eğer üniversiteye başvurular, kapasiteden fazla ise, öğrenciler aşağıdaki kriterlere göre seçilirler:

1- En yüksek incelik “COU” veya Baccalaureate (LOGSE) programı mezunlarına ve ikamet değiştireceğini ispatlayanlara ve kendi üniversite bölgesinde bulunmayan bir bolum okumak isteyenlere verilir.

2- Sınavları Haziran’da geçenlerin Eylül’de geçenlere göre önceliği vardır.

3- COU veya Baccalaureate programı çerçevesindeki bir eğitime girişenlerin, diğer alanlardaki çalışmalara göre önceliği vardır.

Tüm bu kriterler uygulandıktan sonra, geride kalanlar arasından giriş sınavındaki derecelerine göre; BUP ve COU veya LOGSE Baccalaureate not ortalamasına göre; FP II veya denk not ortalamasına göre ve özel alanlarda (Sanat, çeviri gibi) öğrenim yapmak isteyenlere; giriş sınavı ile özel yetenek sınavlarının ortalamasına göre öncelik verilir.

Yukarıdaki hükümler ile beraber, üniversiteler, her yıl belli sayıda yeri özel durumlar için rezerve ederler. Bu yerlere, aşağıdaki öğrenciler hangi üniversite bölgesine bağlı olduklarına bakılmadan kabul verilir: üniversitenin yüzde 5’ı üniversite Licenciados için, yüzde 5’ı ispanya üniversite giriş sınavını geçmiş olan yabancı öğrenciler için (Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden), “Escuelas Universitarias”ların en az yüzde 30’u ikinci asama mesleki eğitim sertifikası (veya dengi) sahiplerine ayrılmıştır.

Ayrıca, yüzde uçluk kısımda, özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilere (engellilere) ayrılmıştır. Bazı durumlarda bu oran yükseltilebilir. Devlet okulları, bu öğrencilerin sınav almalarını sağlayabilecek şekilde kendilerini ayarlamaları gerekir.


avrupa-tip-egitimi


Hollanda’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp eğitimi alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Hollanda’da genel tıp eğitimi 3 aşamadan oluşuyor:

1-) BSc in Medicine (Bachelor of Sciences in Medicine): 3 yıl

2-) MSc in Medicine (Master of Science in Medicine): 3 yıl

3-) Saha pratiği (internlük): 1 yıl

Yani toplamda 7 yıllık bir eğitim sonucu, öğrenci master derecesi ile mezun oluyor.

İlk 3 yılı İngilizce tamamlamak mümkün, ancak sonrası için Felemenkçe şarttır. Öğrenci MSc eğitimi sırasında hastane ziyaretlerinde Felemenkçe kullanır.

 

Dolayısıyla Felemenkçe bilmeden MSc ve Internlük aşamasını bitirmesi mümkün değildir.Hollanda’daki bütün Tıp Fakülteleri ortak bir müfredata sahiptir.

 

Tıp eğitiminde modüler sistemi benimsemişlerdir. Bu sisteme göre 4-6 haftalık belli bir konu veya sistemle alakalı (ör:sinir sistemi) modüller oluşturulur. Her 4-6 haftalık periyod sonunda ise modül sonu sınavı gerçekleştirilir. Tıp fakültelerinin nerdeyse yarısı, yılda 4 kez “fakülteler arası gelişim testi” denen bir test uygular. Bu test ile öğrencinin tıp eğitimi sürecindeki gelişiminin, fakültenin ve ülkenin tıp eğitimi kalitesinin ölçülmesi, eksikliklerin giderilmesi hedeflenir. Tüm okullarda öğrenciler, seçmeli derslerden birini almalıdır. Çoğu küçük proje gruplarını seçer. Bilimsel araştırma yapmak, tüm tıp fakültelerinde zorunludur. Neredeyse tüm fakülteler 1.5 yıl uygulamalı bilimsel araştırma yapma imkanı sunar. Son yıllarda, klinik eğitim katı ve belirli rotasyonlarla sınırlı tutulmaz. Erken klinik gözlemler ile daha ilk yıldan klinik eğitime de giriş yapılır. 6. sınıfta ise, öğrenci seçtiği alanlarda daha uzun sürelerde staj yapabilme imkanı bulur. Yasal yükümlülüklere bağlı kalmakla beraber, radyoloji, geriatri, plastik cerrahi alanlarında bile ciddi olanaklarla staj yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Başvuru Süreci

Hollanda’da kayıt için gereken şartlar hemen her üniversitede aynıdır. Kayıt için sadece lise diploması ve ÖSS sonuç belgesi yetmemektedir. Herhangi bir bölüm okumak isteyen bir öğrencinin lisede bazı dersleri almış olması da gerekmektedir. Tıp için bu dersler: fizik ve kimyadır.Öngörülen dersleri lisede aldığını kanıtlayan öğrenciler, Propedeudisch Examen denen sınava katılmaya hak kazanır. Başvurular Ekim’de, bir sonraki eğitim yılı için yapılır. Örneğin Ekim 2015’te yapılan bir başvuru 2016 öğretim yılı için yapılır. Başvurular için Studielink denen online bir merkezi başvuru platformu bulunmaktadır. Fakat yine de eğitim görmek istediğiniz fakülteyle iletişime geçmek faydalıdır, zira üniversitelerin istedikleri belgeler değişebilmektedir. Hollanda, üniversite kabüllerinde zaman zaman farklı yöntemler izlemektedir. Örneğin başvuru sürecinde sizden istenen ve lisede almış olmanız gereken ders notlarınız düşük, üniversite sizi yine de kabul edebilir, ancak koşullu olarak.

Bu durumda üniversitedeki ilk seneniz bir nevi deneme senesi olur. Eğer aldığınız tüm dersleri geçerseniz okula devam edebilirsiniz, herhangi birinden kaldığınız takdirde ise okuldan ayrılmanız istenir.

Sınavlar

TUS benzeri bir sınav yok. Mezuniyet sonrası tıp eğitiminizi Hollanda’da almayı düşünüyorsanız eğitim almak istediğiniz okulun şartlarını bizzat incelemeniz daha faydalı olacaktır. Mezuniyet sonrası eğitimler için (uzmanlık vs.) başvuru fakülteye bireysel olarak yapılıyor. Çoğu fakülte için mezuniyet öncesi eğitimi de o fakültede almış olmak önemli bir avantaj.

Dil Yeterliliği

Tekrar bahsetmek gerekirse, İngilizce eğitim imkanı mevcut ancak ilk 3 yıl için. Eğitimin devamındaki klinik stajlar, hastayla iletişim göz önünde bulundurulursa Hollandaca öğrenmek şart.

Hollanda’da Tıp Eğitim Ücretleri

Hollanda Avrupa’da kaliteli ve hesaplı eğitim dendiğinde ilk akla gelen yerlerden. Diğer ülkelere göre eğitim ücretleri biraz daha uygun. Ücretler 2500-9500 Euro civarında.

 


Polonya’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp eğitimi denilince son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri de Polonya’dır. Polonya’da tıp eğitimi için 4 ve 6 yıllık olmak üzere 2 farklı program bulunmaktadır. 4 yıllık program genellikle Amerika ve Kanada’dan gelen öğrenciler içindir ve sadece pre-medicine eğitimini tamamlamış öğrenciler başvurabilir. 6 yıllık program ise liseden mezun olmuş adayların başvurduğu standart tıp eğitimini kapsar.

Her üniversite tıp eğitimini kendi planlar, bu yüzden üniversitelerin eğitim sistemleri arasında farklar vardır. Fakat her üniversite Polonya Bilim ve Yükseköğretim Bakanlığı’nın belirlediği ulusal standartlara uymak zorundadır.

Bu kapsamda tıp eğitimi genel olarak 2 kısımdan oluşur ve Türkiye’deki sisteme çok benzemektedir. İlk 3 yıl preklinik eğitimi kapsar. Öğrenciler Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji gibi dersler alırlar. Yabancı öğrencilerin klinikte hastalarla iletişim sorunu yaşamaması için Lehçe dersi görmeleri de zorunludur. Dördüncü sınıftan itibaren klinik dersler başlar; öğrenciler Pediatri, Cerrahi, Psikiyatri gibi branşlarda eğitim görür. Son sene ise 13 aylık İnternlük dönemini kapsamaktadır.

Kalıcı bir çalışma lisansı alabilmek için tıp fakültesini başarıyla bitirmenin yanı sıra “Lekarski Egzamin Końcowy” denilen tıp sınavını da geçmek gerekir. Bu sınav 200 çoktan seçmeli sorudan oluşan yazılı bir sınavdır.Bu aşamaları tamamlayan öğrenciler Doktor unvanını kullanarak çalışmaya başlayabilirler.

Polonya’da Tıp Eğitim Dili ve Ücretleri

Polonya’daki üniversitelerde eğitim ücretsiz ve Lehçedir. Fakat birçok üniversitede İngilizce eğitim de verilmektedir, bu programların yıllık ücreti yaklaşık 10.000 €’dur.

Polonya’da Tıp Başvuru Şartları

Avrupa’da Tıp Eğitimi ancak özellikle Polonya’da tıp eğitimi alabilmek için üniversite sınavında başarılı olmak gerekmemektedir. Kayıt için gereken şart lise mezunu olmaktır ve kabul aşamasında lisede alınan dersler ve başarı durumu değerlendirilir.

Denklik

Polonya üniversitelerinin diplomaları Avrupa’da ve birçok dünya ülkesinde tanınmaktadır. Türkiye’de ise dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500’de olan tanınmış üniversitelerin dışındaki üniversiteler için denklik koşulu öğrencilerin YGS ve LYS’ye girmiş oldukları yıl sıralamada ilk 40 bin içinde yer almalarıdır. Bu şartı sağlayan öğrencilerin öğrenimleri bittikten sonra diploma denkliği de garanti olacaktır.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.


Macaristan’da Tıp Eğitimi

 

Macaristan’daki Tıp Eğitiminin Türkiye’den Farkı

Türkiye’deki 4. ve 5. sınıftaki dönemdeki (stajyerlik dönemi) stajlar tek bir staj olarak alınıp(örneğin;2 ay pediatri,2 hafta kadın doğum) staj bitimi sonunda sınav yapılırken, Macaristan’daki sistemde temel tıp bilimlerindeki gibi bir ders programı uygulanır örneğin sabahtan pediatrics lecture varken öğleden sonra pharma pract dersleri alınır ve sömestr sonunda genel sınavlar uygulanır.

Macaristan’da Tıp Eğitimi Almanın Avantajları

Avrupa’da çok cazip başvuru şartlarıyla eğitim için Macaristan oldukça önemli bir lokasyondur. Macaristan’da eğitim alabilmek için lise diplomanız yeterli. Lise diplomanız ve not dökümünüz ile Macaristan’da üniversite kaydınızı yapabilir, üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından onaylanıyor

Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Macaristan üniversitelerinden alacağınız diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor. Macaristan’da eğitim sonrası alacağınız diplomanızla mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatlıkla icra edebilirsiniz. Macaristan’da eğitim dili İngilizce. Üniversite eğitiminiz boyunca İngilizce dilini hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanacak ve anadil seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olarak mezun olacaksınız.

Macaristan’da üniversite eğitimi almanın maliyeti, Türkiye’de ya da KKTC’de bir özel üniversiteye gitmekten daha ekonomiktir. Yaşam giderleriniz ise Türkiye ile aynıdır. Eğitim ve diploma avantajları göz önünde bulundurulduğunda Macaristan’da üniversite okumak çok mantıklıdır.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Yabancı öğrenciler standart olarak ilk aşamada Üniversite Hazırlık Programına (International Foundation Year) kabul edilirler. Tıp ve diğer bilimler için olmak üzere 2

Macaristan’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler

Hazırlık programına kabul edilmeden önce üniversite yetkililerinin kontrolünde zor olmayan bir ön sınava tabi tutulurlar. Bu sınav tıp bölümlerinde doğrudan mülakat ile yapılmaktadır. Tıp bölümü için yapılan mülakatta öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yanı sıra, biyoloji, fizik ve kimya derslerindeki bilgisi kontrol edilir. Foundation programlarına kabul edilebilmek için İngilizce bilgisinin en az orta düzeyde (Intermediate) seviyede olması gerekir. Sınavda başarılı bulunan öğrenciler, hazırlık sınıfına kabul edilir. Hem İngilizcesi hem de bilim dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, dilerlerse Eylül ayında üniversitede düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın bölüme başlayabilirler.

İngilizcesi Foundation programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programına katılarak, Foundation eğitimi öncesinde İngilizce öğrenirler. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, Foundation eğitimi alabilmek için ihtiyaçları olan İngilizce seviyesine ulaşırlar ve ilgili alanda üniversite hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da Tıp Eğitim Ücretleri

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler Macaristan’da Tıp eğitimi Hazırlık programları ve lisans programlarının ücretlendirilmesi farklı olup;
İngilizce hazırlık+Bölüme hazırlık(
400 saat=5 ay=1 sömestr)=€ 3,780
İngilizce hazırlık+Bölüme hazırlık
(800 saat=10 ay=2 sömestr)=€ 5,850 Tıp(12 sömestr)=$ 15.900 (yıllık eğitim harcı)


İrlanda’da Tıp Eğitimi

 

Başvuru Koşulları

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler eğer İrlanda’da tıp eğitimi almak istiyorlarsa İrlanda’da bir üniversiteye başvuru yapabilmek için öncellikle lisenizden %70 bir ortalama ile mezun olmanız ve matematik, kimya ve biyoloji ortalamalarınızın %65 altında olmaması şartı aranmaktadır. Eğer IB programı uygulanan bir liseden mezun olduysanız minimum 30 IB puanı şartı aranmaktadır.

Ayrıca IELTS’de 6,5 puan almanız ve 3 adet referans mektubu (okulunuzdaki hocalar tarafından yazılmış olması gerekli) istenmektedir.

Yurtdışında gideceğiniz üniversite dünya sıralamasında ilk 500 içerisinde değilse yurt dışında okuyacağınız bölümü Türkiye’de kazanmış olmanız halinde yurtdışında alacağınız diploma YÖK tarafından denk sayılacaktır.

İrlanda’da Tıp Eğitim Ücretleri

İrlanda İngilizce eğitim veren ülkeler arasında maliyetin en düşük olduğu ülkedir. Okul ücretleri 9.000-13.000 Euro arasında değişmektedir. Bir öğrencinin aylık yaşam maliyeti ise 850 Euro civarındadır.

Eğitim Sistemi

İrlanda’da toplam altı tane tıp fakültesi vardır. Fakat bunlardan biri sadece daha önce herhangi bir lisans programı bitirmiş öğrencileri kabul etmektedir. Diğer beş fakülte için lise mezunu olmak yeterlidir. Bu fakülteler:

*National University of Ireland Galway  *Royal College of Surgeons in Ireland  *University of Dublin, Trinity College Dublin   *University College Cork

*University College Dublin

İrlanda’da tıp fakültesi 5 veya 6 senelik olarak uygulanmaktadır. İlk sene “Foundation Year” olarak adlandırılır ve öğrenciler bölümlerine yönelik hazırlık dersi alırlar. A Level seviyesinde lise mezunlarının 5 yıllık programa direk geçiş şansları varken Türkiye’deki liseler A seviyesinde sayılmadıkları için bu liselerden mezun olan öğrenciler üniversiteye başlamadan önce bir hazırlık programına tabi tutulur.

Müfredat kendi içerisinde seviyeler içermektedir. FY (Foundation Year), JC (JuniorCycle) ve SC (SeniorCycle) olarak adlandırılan bu seviyeler birbiri üzerine inşa edilmektedir. Aynı zamanda her seviye insan vücut yapı ve sistemlerinin temel alındığı geniş içerikli modüllerden oluşmaktadır. Her modül biyomedikal ve klinik bilimlerin entegre edildiği bir yapıdadır.

Müfredat geleneksel öğretim metodunun yanında probleme dayalı öğrenim sistemi,vaka odaklı öğrenim, küçük grup çalışmaları, pratik uygulamalar (diseksiyon dersleri), e- öğrenme gibi çeşitli modern yöntemler de kullanılarak uygulanmaktadır.

Her modül süresince ve modül sonunda çoktan seçmeli sınavlar (MCQs), yazılı sınavlar, sözlü sınavlar, pratik uygulamalı sınavlar, klinik sınavlar, grup veya bireysel projelerle öğrencilerin öğrenim düzeyleri ve başarıları ölçülmektedir.

İrlanda’da İntern Olmak

İnternlük dönemi İrlanda’da mezuniyet sonrası tıp eğitiminin ilk aşaması olarak kabul edilmektedir. Bu aşamayı başarı ile tamamladığınız takdirde size “Certificate of Experience” adlı bir belge verilir. Bu belge Medical Council ve HSE (Health Service of Ireland) tarafından hekimliğinizin onaylanması anlamına gelmekte aynı zamanda da bir uzmanlık programına başvurabilmenizi sağlamaktadır.

İntern programına başvurabilmeniz için tıp fakültesini bitirmiş olmanız veya son sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir. Her sene HSE başvuru için kontenjan açmaktadır. Temmuz ayından başlayan eğitimler için ekim ayında başvurular başlamaktadır.

İntern eğitimi an az 12 ay sürer. Adayların bu on iki ayın en az 3 ayını genel tıbbi bilimlerde, 3 ayını genel cerrahide, 2-4 ayını ise Medical Council tarafından tanınan diğer bölümlerde geçirmesi gerekmektedir.


İsveç’de Tıp Eğitimi

Avrupa’da Tıp Eğitimi özelinde İsveç’te tıp eğitimi her okula göre biraz değişiklik göstermekle beraber, genel olarak şu şekildedir;

İsveç tıp eğitimi devlet tarafından kontrol edilen,konu bazlı programlardan;organ bazlı veya fizyolojik ve pato-fizyolojik süreçler veya temel tıbbi bilimlerin klinik uzmanlıklarla beraber öğretildiği programlara çevrilmiştir.

Ulusal regülasyonlar sadece akademik ve profesyonel sonuçlara odaklanmıştır.

5.5 yıl uzunluğundaki tıp eğitimi,İl Meclisinin kararlaştırdığı 18 aylık bir zorunlu stajyerlikle devam etmektedir.

Tıp eğitimi için akademik kalite kontrolü ve akreditasyon İsveç Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından sağlanmasına rağmen,stajyerlikler için böyle bir kontrol bulunmamaktadır.Bu nedenle stajyerlik yasaları 2005 AB yasalarına uymamaktadır.

İsveç ve yabancı tıp öğrencilerinin ve doktorlarının değişimini kolaylaştırması için devletin yakın bir zamanda 6 senelik lisans programlarına geçmesi bekleniyor.Ayrıca Şu anki akademik gelişim Bologna süreci tarafından desteklenmektedir.

Bologna süreci,Sonuç odaklı dersler,uluslararası standartlarda eğitim,öğrenci odaklı eğitim,klinik pratik derslerinde aktif rol alma ve yeterliliği ölçecek ulusal bir değerlendirme sürecini içerir.

Yakın gelecekte,İsveç tıp eğitimi büyük olasılıkla İsveç doktorlar yerine uluslararası ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenlenecektir.

Dil Yeterliliği

İsveç üniversitelerinde bazı üniversitelerde İngilizce tıp eğitimi verilmesine rağmen Tıp eğitimi genellikle İsveççedir.Bu nedenle eğitim almak isteyen öğrenciler İsveççe Yeterlilik Sınavı(TISUS)’nı geçmesi gerekmektedir.

Eğer İngilizce programa başvurmuşlar ise TOEFL veya Cambridge First Certificate of English ile yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

İsveç’te Tıp Eğitim Ücretleri

Başvuru ücreti 900 SEK’tir.Lisans ücreti okuldan okula değişmekle beraber genel olarak 80.000 ile 140.000 SEK arasındadır.

Başvuru Süreci

Başvurular genellikle okulun internet sitesi üzerinden yapılır.Başvuru tarihleri genellikle Nisan ve Ekim aylarıdır.İnternet sitesindeki başvuru formu doldurulur ve Başvuru belgeleri gönderilir.Gelen cevaba göre kayıt işlemlerine başlanılır.


İsviçre’de Tıp Eğitimi

İsviçre’de Eğitim Sistemi

İsviçre’den bahsederken birçok alanda “en iyi” yakıştırması yapmak mümkündür; tıpkı eğitim sisteminde olduğu gibi. 26 kantonu ve çok dilli ve çok kültürlü yapısı nedeniyle eğitim sisteminde de farklılıklar bulunan İsviçre’de okullar ülkenin bu kendine özgü yapısına göre yapılandırılmıştır.

Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İngilizce seçenekleri bulunan İsviçre’de üniversitelerin bulundukları bölgelere göre verdikleri eğitim dilleri de değişir. Fransız kantonlarında bulunan Lozan, Neuchatel ve Genevre Üniversiteleri ve EPFL için eğitim dili doğal olarak Fransızca iken; Basel, Bern, Lucerne, St. Gallen, Zurih Üniversiteleri ve ETHZ’de eğitim dili Almancadır. Fribourg Üniversitesi’nde Almanca ve Fransızca programlar bir arada bulunurken, ülkenin İtalyanca konuşulan kısmında yer alan Lugano Üniversitesi’nde eğitim dili İtalyancadır.

Tıp fakülteleri; Basel, Bern, Geneva, Lausanne, ve Zurich üniversitelerinde yer almıştır.

TIP EĞİTİMİ (Avrupa’da Tıp Eğitimi)

Tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca klinik bilgiler temeli, hekim olarak gelecekleri için gerekli olan beceri ve yeteneklerle ilgili dersler verilir.Çekirdek müfredat zorunlu olmakla birlikte, öğrencilere bu tür biyomedikal araştırma laboratuvarlarında, yanı sıra staj seçmeli modülleri (Mantelstudium) adı altında; cerrahi, ayaktan ilaç, aile hekimliği, klinik epidemiyoloji, tıp bilişimi, ağrı tedavisi, palyatif bakım eğitimleri de sunuluyor.

Tıp Fakültesinde ilk 3 yılı tamamlayan öğrenciler tıptan lisans derecesine erişirler. Diğer 3 yıl staj eğitimi alındıktan sonra yüksek lisans derecesi almış olurlar. Yüksek lisans derecesi almak için sonunda bir tez yazılır. 6 yıllık bu eğitim tamamlandıktan sonra Medizinalberufegesetz denetiminde bir uzmanlık sınavı yapılır ve sınavı geçtikten sonra lisansüstü çalışmalar başlanılabilir.

İsviçre’de Tıp için Dil Yeterliliği

İsviçre’de bölgelere göre farklı diller konuşulduğu için her üniversite bölgesinin konuştuğu anadilde eğitim verir. Tıp için eğitim dili de bölgeye ve üniversiteye göre değişeceğinden ya Almanca ya da Fransızca olacaktır.Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyenlere  Bunun için yeterlilik istenmektedir. Yeterlilik sınavları geçilip belge alınarak bölüme başlanabilir. Eğer geçilmezse bir yıl okullarda dil için hazırlık kursu verilir. Bir yıl onlara devam edilip yine yeterlilik sınavına girilir.

İsviçre’de Tıp Eğitimi Şartları

İsviçre’de devlet üniversitelerinde okuyabilmek için Avrupa’da lise mezuniyeti almış olmak gereklidir. Lise mezuniyetini Türkiye’den almış olan öğrenciler, lisans eğitimlerinin ilk 2 senesini tamamladıktan sonra İsviçre’de üniversitelere başvuru hakkı elde ederler. Özel üniversiteler için ise, Türkiye’den öğrenciler lise diplomaları ile başvuru yapabilirler.

İsviçre’de Tıp Başvuru Süreci

Türkiye’de o bölüme kayıt olunduktan sonra o belgeyle İsviçre’deki belirlenen üniversiteye başvurulur. Başvuru seçilen üniversiteye göre değişebilir. Bazı üniversiteler internetten başvuruyu kabul ederken bazıları başvuru belgesinin gönderilmesini, elden verilmesini ister. Başvurunun yanında lise diploması, yerleştirme sınav sonucu, dil yeterlilik sınav sonucu, niyet mektubu istenir.

İsviçre’de özellikle tıp fakültesinde yabancı öğrenci kontenjanı diğer fakültelere göre daha az oluyor.


 

Belçika’da Tıp Eğitimi

Belçika’da Eğitim Sistemi

Belçika’da tıp eğitimi Avrupa’da tıp eğitimi standartlarına uymak için 2013 yılında 7 yıldan 6 yıla indirilmiştir. Bachelor ve Master olmak üzere iki aşamadan oluşur. Öğrenciler Bachelor kapsamında ilk 3 yıl moleküler yapıdan başlamak üzere temel bilim dersleri alırlar ve sağlıklı insan vücudu hakkında her şeyi öğrenirler. Bunun yanında pratik dersler de vardır ve klinikte problem çözme, hastayla iletişim kurma gibi beceriler de kazanırlar. Sınavlar ilk yıl çoktan seçmeli sorulardan oluşur, sonraki yıllarda açık uçlu sorularla beraber sözlü ve pratik sınavlar da vardır.

Bachelor tamamlandıktan sonra Master aşaması gelir. Klinik dersler sistemlere ayrılarak işlenir ve 5. sınıftan itibaren stajlara başlanır. Son yıl klinik bilgileri ve problem çözme yeteneklerini test eden sınavlar vardır.Ayrıca isteyen öğrenciler mezun olana kadar doktora tezlerini yazabilirler.

Bachelor-Master sistemini ülkemizdeki tıp eğitiminin pre-klinik ve klinik aşamalarıyla karşılaştırmak pek doğru olmasa da 6 yıl sonunda alınan eğitim birbirine denktir.

Öğrenciler mezun olduktan sonra bir süre pratisyen hekim olarak çalışıp ilerde kendi yönlerini çizebilir veya uzmanlıklarını yapmak için üniversitelere başvurabilirler. Fakat uzmanlık için açılan kontenjanlar çok sınırlıdır.Üniversitelerin koşulları birbirinden farklı olsa da genel olarak diploma notu kabul almada önemlidir.

Belçika’da Tıp Eğitim Dili

Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçenin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızcanın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi’nden oluşur. Bu yüzden üniversitelerdeki eğitim dili bağlı olduğu bölgeye göre değişmektedir. Yabancı öğrencilerin en az B2 seviyesinde dil yeterliliği olmalıdır.

Başvuru Süreci

Üniversiteye başvuru sürecinde de iki bölge arasında farklar vardır. Flaman Bölgesi’nde adayların Toelatings examen adındaki sınava girmeleri ve yüksek bir puan almaları gerekir. Bu sınav 2 aşamadan oluşur. İlk aşama matematik ve fen bilimlerinden oluşan 40 soruluk bir sınavdır. İkinci aşamada verilen okuma metnine yönelik sorular sorulur. Ayrıca adayların iletişim becerileri test edilir.

Valon Bölgesi’nde ise herhangi bir sınav koşulu yoktur fakat Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir denklik kurumundan onay alınması gerekir. Onay için adayların lisede aldığı Fizik, Kimya, Biyoloji derslerindeki başarı durumları önemlidir. Bunların dışında her üniversitenin başvuru için gerekli gördüğü prosedürler vardır. Başvuru yapmadan önce gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin koşullarını ayrıca araştırmanızı tavsiye ederiz.

Belçika’da Tıp Eğitim Ücretleri

Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için yıllık ücret yaklaşık 3000-6000 € arasındadır.

Belçika’da Tıp Denklik

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için Belçika’da TIP Belçika’daki üniversitelerden alınan diploma Avrupa’da tanınır. YÖK tarafından da denkliğin onaylanması için mezun olunan üniversite dünyada ilk 500 içinde değilse öğrencinin ÖSYS sıralamasında ilk 40 bin içinde yer almış olması gerekmektedir.


  Norveç’te Tıp Eğitimi

Ülkedeki Eğitim Hakkında Genel Bilgi

Uluslararasılaştırma Norveç eğitim sisteminin tüm sektörleri için bir önceliktir. Üniversiteler ve yüksekokullar devamlı olarak uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun tesisler kurmak için çalışmaktadır. Şu anda yaklaşık 12,000 yabancı öğrenci Norveç yükseköğrenim kurumlarına kayıtlıdır. Uluslararası öğrenciler çeşitli lisans ve yüksek lisans derece programlarına kayıt olabilirler.

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen adaylar için Norveç’te eğitim ücretsizdir. Okul harcı söz konusu değildir. Ancak yasam maliyetleri için yıllık 6000 Euro civarında bir para gerekir.

Norveç’te tümü devlete ait olmak üzere, toplam sekiz üniversite bulunmaktadır. Bunlar Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tromsø Üniversitesi, Stavanger Üniversitesi, Norveç Hayat Bilimleri Üniversitesi, Agder Üniversitesi ve Bodo Üniversitesi’dir. Bunlardan en büyük ve uzun geçmişe sahip olanı Oslo Üniversitesi’dir.

Oslo, Bergen ve Tromsø Üniversiteleri ile Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, yükseköğretim ve araştırma alanındaki sorumluluklarının yanı sıra, ayrıca müzelerden de sorumlu kuruluşlardır.

Tıp fakültesinin bulunduğu üniversiteler; Oslo Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji (NTNU) Norveç Üniversitesi, Bergen Üniversitesi, Agder Üniversitesi

Norveç’te Tıp

Avrupa’da tıp eğitimi veren birçok ülkede olduğu gibi Norveç’te de tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Klinik bilgiler, hekimlik için gerekli olan beceri ve yeteneklerle ilgili dersler verilir. Bunun yanında Slovak dili, tıbbi terminoloji ve bir ilk yardım kursu zorunlu ders olarak verilir.

Tıp Fakültesinde ilk 3 yıl teorik dersleri tamamlayan öğrenciler, diğer 3 yıl klinik olarak eğitim görürler. Bu 6 yıllık eğitim sürecinin sonunda stajyer doktor olarak mezun olurlar. Mezuniyet sonrası 1.5-2 yıllık daha pratik eğitim görürler ve bunun ardından tıp diploması alabilirler.

Dil Yeterliliği

Norveç’te genelde kendi anadilinde eğitim verilir. Tıp için eğitim dili de üniversiteye göre değişebilir. Norveçce ya da İngilizce olarak tıp eğitimi alınabilir. Bunun için yeterlilik istenmektedir. İngilizce‘de TOEFL, IELTS, APIEL ve Cambridge Üniversitesi İngilizce yeterlilik sınavlarından belli puanların aşılması istenir. Norveçce için ise, üniversitenin uyguladığı yeterlilik sınavları geçilip belge alınarak bölüme başlanabilir. Eğer geçilmezse bir yıl okullarda dil için hazırlık kursu verilir. Bir yıl orada eğitim alıp istenilen seviyeye gelindiğinde bir daha sınav yapılarak, fakülteye başlanılabilir.

Norveç’te Tıp Eğitimi Başvuru Şartları

Lisans programlarına kabul edebilmek için yabancı öğrencilerin lise öğrenimlerini bitirmeleri gerekmektedir (Lise öğreniminin tamamlanmasından kasıt, Norveç’te lise öğrenimi sonunda girilen sınavdan başarıyla geçebilecek yeterlilikte bir lise öğrenimidir). Bazı ülkeler için, Norveç üniversitelerine kabul koşulu olarak, lise öğreniminin tamamlanmasına ilaveten, “en az bir yıl üniversite düzeyinde öğrenim görmüş olma” şartı da aranmaktadır. Bu kural ülkemiz için de geçerlidir. Yani Norveç’te tıp eğitimi alabilmek için burada herhangi bir tıp fakültesine yerleşip birinci sınıfın bitirilmesi istenmektedir. Çünkü Norveç’te üniversite öncesi eğitim toplamda 13 yılda tamamlanır ve gelecek öğrencilerden de bu koşul beklenmektedir.

Başvuru Süreci

Türkiye’de o bölüme yerleşip bir yıl eğitim gördükten sonra lise diploması, üniversite öğrenci belgesi ve diğer belgelerle Norveç’teki belirlenen üniversiteye başvurulur. Başvuru seçilen üniversiteye göre değişebilir. Gerekli başvuru formlarını almak ve son başvuru tarihlerini öğrenmek için her bir üniversiteyle veya yüksekokulla ayrı ayrı iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yabancı öğrenciler için gelecek güz döneminde (Ağustos) başlayan kurslara son başvuru tarihi genelde 15 Ocak ile 15 Mart arasındadır. Bazı kurumların ayrı bir “ön yeterlik” için son başvuru tarihi vardır.

Ön yeterlik için genel koşulları; NOKUT(The Norwegian Agency for Quality Assurance in Education) tarafından belirlenen minimum gerekliliklerdir. Kurumların bütün veya bazı programları için daha fazla ve/veya ek koşulları olabilir.

Norveç’te Tıp Eğitimi Okul Harcı / Burslar

Bir üniversite derecesini tamamlamak genellikle pahalı bir uğraş olarak görülür ve bu konuda okul ücretlerinin payı büyüktür. Norveç üniversitelerinde ve devlet yüksekokullarında bir kural olarak uluslararası öğrencilerden okul harcı alınmaz. Buna rağmen, Norveç’teki yaşam masraflarının diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğunu da hesaba katmalısınız.

“Hiç bir şey bedava değildir” sözü çoğu zaman doğrudur. Ancak Norveç’te okul harcı ödemeden kaliteli bir eğitim almak mümkün. Eğer belirli ön koşullar sağlanırsa, yaşam masraflarınızı karşılayacak finansal destek için uygun olabilirsiniz. Çeşitli dernek programları, burs düzenlemeleri veya öğrenci kredileri ile uluslararası öğrenciler eğitimlerinin tamamı veya belirli sayıdaki sömestrler için maddi destek kazanabilirler.

avrupada-tip-okumak
avrupada-tip-okumak

Norveç’te Tıp Okumak İçin

Türkiye’deki fakülteye yerleşip 1 yıl okumak

Norveç dil sertifikası almanız ve bu alanda yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

TOEFL sınavından en az 170 veya internet aracılığıyla yapılan sınavdan en az 60 alınması, IELTS’den (International English Language Testing Service) en az 5.0 alınması, APIEL’den (Advanced Placement International English Language) en az 3 alınması, Cambridge Üniversitesi sınavları (First Certificate in English, Certificate in Advanced English, Certificate of Proficiency in English), Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD gibi İngilizce konuşulan ülkelerde İngilizce olarak en az bir yıl üniversite öğrenimi gören veya İngiliz dili alanında üniversite eğitimi almış olan başvuru sahipleri de, İngilizce yeterlilik koşulunu karşılamış sayılırlar.)


Bulgaristan’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için Bulgaristan’da 5 üniversitede tıp fakültesi bulunmaktadır.Bunlar;

 • 1-) Sofya Tıp Üniversitesi
 • 2-) Plovdiv Tıp Üniversitesi
 • 3-) Pleven Tıp Üniversitesi
 • 4-) Varna Tıp Üniversitesi
 • 5-) Stara Zagora Trakya Üniversitesi

 

Eğitim – öğretim programının ilgili Avrupa üniversitelerinin eğitim – öğretim programları ile harmonizasyonu Avrupa Kredi Transfer Sisteminin ( ECTS ) uygulanması ile başarılır. Modern eğitim metotları akademik eğitim içerisinde uygulanmaktadır. Uygulanan metotlar arasında teorik ders alımının yanı sıra öğrenciyi tıbbi alanda en yetkin şekilde geliştirebilmek için sınırlı gruplar halinde pratik eğitimler ve seminerler organize edilmektedir. Pratik çalışma grupları 8 kişilik ekiplerden oluşur ve aktif olarak özel bölümlerde kadavralar üzerinde gerçekleşmektedir.

Problem dayanaklı öğrenim sistemi de etkin bir şekilde üniversitesi içerisinde uygulanmaktadır. Bununla beraber öğrencilerin gelecekteki aktif çalışma hayatlarında hasta – doktor ilişkisi aşamasında problem çözümüne yönelik bir vizyon yaratılmış olur.

Tıp eğitimini tamamlayan öğrenciler Avrupa Birliği Diploması (EUA) almakta ve istedikleri takdirde Avrupa’nın çeşitli yerlerinde görev yapabilmektedir.

Bulgaristan’da ki tıp fakültelerinde YÖK denkliği bulunmaktadır. Başvuracak öğrencilerin lisede en az 1 yıl biyoloji ve kimya derslerini görmüş olması ve bu derslerin yıl sonu ortalamalarının en az 3 ve üzeri olması gerekmektedir.Sofya Tıp Üniversitesi öğrencileri bir yıl okuduktan sonra ERASMUS/SOKRATES programlarıyla Avrupa`nın herhangi bir ülkesinde iki döneme kadar üniversite eğitimi alabilirler.

Örneğin,Sofya Tıp Akademisinde 1969 Öğretim Görevlisi ve Bilim Adamı Çalışıyor, Yaklaşık 8000 Öğrenci Öğretim Görüyor, Bunların 800’ü yabancı Öğretim Programlarının Avrupa Birliği Kriterlerine Uyumlu Olmaları Oldukça Geniş Karşılıklı Öğrenci ve Öğretim Görevlisi değişimine imkân veriyor.Ayrıca üniversitenin 4 fakültesi, 3 koleji ve 15 hastanesi bulunmaktadır.

Akademik Dönem

Akademik sene iki yarıyıldan oluşur ve her bir yarıyıl 16 haftadan oluşmaktadır. Yarıyıl bitimlerinde final dönemi bir ay ile kırk beş gün arasında değişmektedir. Yarıyıl içerisinde Paskalya ve Noel tatilleri bulunmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler için eğitim ingiliz

dilinde gerçekleşir. Eğitime paralel olarak Bulgar dili eğitimi verilmektedir. Klinik eğitim aşamasında hastalarla iletişim kurabilmek adına Bulgarca bilinmesi gerekli olacaktır.

Bulgaristan’da Tıp Eğitim Ücretleri

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler, Bulgaristan’Da Tıp Fakültesi Ücretleri Bulgarca veya İngilizce olarak değişkenlik göstermektedir. Bulgaristan eğitim ücretleri yıllık 2500-8000 € arasında değişmektedir. Bulgaristan eğitim fiyatları İngilizce, Almanca, Fransızca, Bulgarca dillerine göre değişmektedir. Bulgaristan eğitim ücretleri Bulgarca hazırlık 2500-4700 €’dur.
Bulgaristan eğitim ücretleri İngilizce hazırlık 2500-4800 €’dur. Bulgaristan eğitim fiyatları tıp İngilizce 7000-8000 €’dur.

Bulgaristan’da Tıp – Dil Yeterliliği

Sofya Tıp Üniversitesi öğrencileri Bulgarca ve İngilizce 2 dönem hazırlık eğitimi alırlar. Başarılı öğrenciler Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış dil sertifikası alırlar. Bu sertifika ile kesin kayıtlarını yaptırırlar. Bulgaristan’da hazırlık sınıfı 9 ay ve 2 sömestredir. Bulgaristan’da hazırlık okulu İngilizce ve Bulgarca dillerinde verilmektedir.

Bulgaristan eğitim bölümleri Almanca, İngilizce, Fransızca ve Bulgarcadır. Uluslar arası IELTS (6.5) veya TOEFL (213) gibi İngilizce yeterlik belgesi olan öğrenciler Bulgaristan’da üniversiteleri 1.sınıfına doğrudan kesin kayıtlarını yaptırabilirler.

Başvuru Süreci

Bulgaristan’da eğitim başvuruları haziran ayında başlar. Bulgaristan üniversiteleri kabul belgesi 4-5 haftada alınmaktadır. Bulgaristan öğrenci vizesi de 4-5 haftadır. Öğrencilerin Bulgaristan’da eğitim alabilmesi için 8-10 haftaya ihtiyaçları bulunmaktadır.Resmi kayıtlar haziran ayı olup Okullar aldıkları evrakları Bulgaristan Bakanlığına göndermeye başlarlar.  Kabul veya red onayı gelme süresi 30-50 gün arasındadır. Vize prosedürde 30 gündür.Ne kadar erken kayıt olursanız Bulgaristan’da o kadar erken olursunuz. Geç gelmeniz durumunda hazırlıklarda ders kaybı olmamaktadır.


Yunanistan’da Tıp Eğitimi

Yunanistan’da normal ve teknik üniversite olmak üzere toplamda 24 üniversite bulunmakta. Avrupa’nın birçok ülkesinde üniversiteler 3+2 yıl olurken, yunan üniversitelerindeki eğitim süresi aynı Türkiye’deki gibi minimum 4 yıl olmaktadır.

Yunanistan üniversite eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise; Yunanistan’da Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa üniversiteleri tarafından tanınan üniversite diplomaları verilirken, Yunan hükümeti şuan sadece devlet üniversiteleri tarafından verilen diplomaları tanımaktadır.

Yunanistan’da tıp eğitimi 12 dönemden oluşmaktadır. Eğitimler ilk iki sene temel bilimler üzerine olup 3.seneden itibaren klinik pratikler entegre edilmiştir. Temel tıp eğitimi dışında çeşitli araştırmalar ve seçmeli dersler ile eğitim desteklenmiştir. Kişiler ilgi ve merakları doğrultusunda bu dersleri seçmektedir. Avrupa’da üniversiteler ECTS (European Credit Transfer System) ile öğrencilerin aldıkları eğitimin başka Avrupa ülkelerinde de geçerliliğini sağlayan bir akreditasyon sistemi kullanmaktadır. Yunanistan’da da öğrencilerin aldıkları dersler ECTS kredi sistemiyle takip edilmektedir. Her bir dönemde 30 ECTS kurslara dağıtılmış şekildedir. Mezuniyet sonrasında Master ve Doktora(PhD) yapma imkânları bulunmaktadır.

Tıp Eğitimi bulunan üniversiteler aşağıdaki gibidir:

 • ✓ Aristotle University of Thessaloniki, Medical School
 • Democritus University of Thrace, Medical School
 • National & Kapodistrian University of Athens, School of Health Sciences – Faculty of Medicine
 • University of Crete, School of Health Sciences
 • University of Ioannina, School of Medicine
 • University of Patras, School of Medicine
 • University of Thessaly, School of Health Scinces – Department of Medicine

Başvuru Süreci

Yunanistan’da yaşayan öğrenciler Panhellenic Examinations adlı bir sınavda aldıkları puana göre değerlendirilirken; yabancı öğrenciler Entrance Exams adlı sınavlardan aldıkları puanlarla başvuruda bulunurlar.

Yunanistan’da Tıp Dil Yeterliliği

Eğer ki yunanca bilmiyorsanız ve istemiş olduğunuz eğitim programının dili yunanca ise 1 yıl da yunanca dil eğitimi okursunuz.

Yunanistan’da Tıp Eğitim Ücretleri

Avrupa’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler,
Yunanistan bir öğrencinin rahat edebilmesi için gerekli olan bütün ortamı sağlamaya halen devam etmektedir. Yunanistan’ da hangi statüde öğrenci olursanız olun ücretsiz sağlık ve yemek hizmetinden yararlanabilirsiniz. Müzelerde, sanat galerilerinde, toplu taşımalarda, özel sanatsal organizasyonlarda öğrenciler için indirim kartı da edinebilirsiniz. Yunanistan ve Avrupa birliği ayrıca diğer ülkelerden gelen öğrencilere burs imkanı da sağlamaktadır. Bunların yanı sıra vakıflardan, özel sektörden ve bağışlar aracılığı ile birçok burs imkanına ulaşabilirsiniz. Yunanistan’da Burslar lisansüstü ve doktora öğrencilerine verilirken. Özel düzenlemeler ve bağışlar aracılığıyla her türden öğrenci için burs imkanı sağlanmaktadır.

Yunanistan anayasasına göre üniversite seviyesindeki eğitim tamamıyla devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu da bir anlamda özel üniversitelerin önüne geçmektedir. Böyle bir yasak olmamasına rağmen, özel üniversite -Yunanistan’da “Colleges” olarak bilinmektedir- mezunların devlet dairelerinde üniversite mezunu olarak kabul görmezler.

Yeterli sayıda Amerikan kolejlerinin birçok bölümleri Yunanistan’da bulunuyor. En ucuz eğitim ücreti ise senelik 6000-6500 Euro arasıdır.

Konaklama

Master programlarının haricinde lisans eğitimi programlarının tamam ücretsizdir. Konaklama konusunda her üniversitenin yeterli yurdu olmamakla beraber anlaşmalı olduğu özel yurtlar bulunuyor. Özel yurt ücretlerinin yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır ve böylelikle bu oda ücretleri, tek başınıza tutmak istediğiniz oda ücretlerinden daha hesaplı olacaktır.

Eğer yurtta değil ama evde kalmak isterseniz kira ücretleri ortalama 200 ila 300 Euro değişiklik gösterebilir.

 

Kaynak: Yazıda  emeği geçen Türk Tıp Öğrencileri Birliği ne teşekkür ederiz.

Siz nerede tıp eğitimi almak istiyorsunuz? Yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdan bize ulaşın, Avrupa’da tıp eğitimi almak istediğiniz ülke ile ilgili yardımcı olalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Avrupa’da Tıp Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Mavi Diploma Nedir?

mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma: Avrupa Birliği`nin ilgili ‘Eğitim Komisyonu Kararları’ doğrultusunda da onayı gerçekleşmiş,  uluslararası dilde (İngilizce)  yazılmış belgesi olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de diploma eki olarak da tanımlanan mavi diploma,
yurtdışında “diploma supplement“olarak geçer.

Böylelikle diploma lisans olarak bir çok ülkede kabul edilmiş oluyor.
Bir başka deyiş ile Lisans veya yüksek lisans diplomasını, uluslararası geçerlilikte geçerli kılıyor.Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan bu eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlanması için tasarlanmıştır.

Türkiye’nin de bologna süreci ile dahil olduğu bu serüvende bir çok üniversite mavi diploma vermeye başlamıştır.

Türkiye’de  bir çok üniversite uluslararası geçerliliği bulunan “diploma supplement” belgesi vermektedir. Mavi Diploma denmesinin sebebi ise üzerinde bulunan mavilikten ötürüdür.

mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma Nedir?

Diploma Supplement belgesi yani Diploma Eki belgesine Mavi Diploma denmektedir.

mavi-diploma
mavi-diploma

Ayrıca diploma üzerinde bu şekilde bir yazı bulunmaktadır.

“this diploma supplement follows the model developed by the european commission, council of europe and unesco/ cepes. the purpose of the supplement is to provide sufficient independent data to improve the international transparency and fair academic and professional recognition of qualifications. it is designed to provide a description of the nature, level, context, content and status of the studies that were pursued and successfully completed by the individual named on the original qualification to which this supplement is appended. it should be free from any value-judgements, equivalence statements or suggestion about recognition. information in all eight sections should be provided. where information is not provided, an explanation should give the reason why.”

 

MAVİ DİPLOMA’NIN ÖNEMİ

 • Yurtdışında daha okunabilir ve mukayese edilebilir bir diploma
 • Öğrencinin akademik güzergâhının ve edindiği yeti ve becerilerin tam bir tarifi
 • Öğrencinin başarı ve yetilerinin nesnel ve âdil değerlendirmesi
 • Geleceğe yönelik olarak yurtdışında iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşma olanağı

Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri, düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlaması için tasarlanmıştır.

Mavi diplomayı her üniversite veremez bunun sebebi ise verdiği eğitim hizmetinin kalitesi ile ilgilidir. Mavi diploma veren üniversitelere baktığımız zaman çok uluslu öğrenciler okuması, öğrencilere kaliteli eğitim verilmesi ve okutulan dilin çeşitli dillerden oluşmasıdır Türkiye de çoğu üniversitenin verememe sebebi yabancı dilde eğitimin olmaması ve bünyesinde çok uluslu öğrenci barındıramaması gibi etkenler önde geliyor.

 

8 bölümden oluşur. Bu bölümlerde şu bilgiler yer alır.

Birinci Bölüm: Diplomaya sahip olan kişi ile ilgili bilgiler

İkinci Bölüm: Alınan derece ile ilgili bilgiler

Üçüncü Bölüm: Derecenin düzeyi ile ilgili bilgiler

Dördüncü Bölüm: Program içeriği ile ilgili bilgiler

Beşinci Bölüm: Elde edilen derecenin kullanım alanları

Altıncı Bölüm: Ek bilgiler

Yedinci Bölüm: Onay

Sekizinci Bölüm: Ulusal yükseköğretim sistemi hakkında bilgiler

 

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Bu konuda en güncel bilgi için üniversitelerin resmi web sitelerine bakabilirsiniz.

 

Mavi Diplomalı Tıp Fakülteleri

 

Yurtdışında Tıp Eğitimi düşünüyorsanız Türkiye’de geçerliliği bulunan ve yök tarafından tanınır dünya sıralaması olarak ilk 1000 derecesindeki okullarda eğitim almalısınız, bu okullardan alacağınız diploma ile Türkiye’de rahatlıkla doktorluk mesleğini icra edebilirsiniz.

Tıp eğitimi ile alakalı yazılarımızı https://www.yurtdisinda.org/universite-egitimi/yurtdisinda-tip-egitimi/ linkten inceleyebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Mavi Diploma ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık

tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık

Doktorluk mesleği her ülkede gözde bir meslektir. Ve globalleşen dünyada birçok ülke, başka ülke vatandaşı ve alanında uzman doktora kapılarını açmaktadır. Ayrıca kendi ülkesinde doktorluk mesleğini hali hazırda yapıp da yurtdışında uzmanlık eğitimi almak isteyenlere de birçok imkan ve fırsatlar sunmaktadır. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorların en çok tercih ettiği ülkeler ise Almanya, Amerika, İngiltere, İsveç, Macaristan, İtalya gibi ülkelerdir. 

Her ülkenin kendine has bir prosedürü ve ilerlenmesi gereken aşamaları bulunmaktadır. 

Bu yazımızda yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi ve yurtdışında uzman olarak çalışmakla ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız. 

Yurtdışında Tıp Eğitimi

Yurtdışında tıp okumak demek eğitim aldığınız ülkede veya başka ülkelerde eğitiminiz sonrası çalışabilmeniz demektir. Özellikle Avrupa’da eğitim aldığınızda elde edeceğiniz “mavi diploma”, tüm Avrupa’da herhangi bir prosedüre takılmadan daha rahat uzmanlık eğtimi alabilir veya doktorluk yapabilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi için son yıllarda daha çok Çekya, İtalya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler tercih edilmektedir.
Hem düşük
eğitim ücretleri hem de sundukları geniş burs imkanlarıyla her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadırlar. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Tıp Okumak” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi 

Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar ülkelerle ilgili ayrı prosedürleri izlemek zorundadır. Son yıllarda giderek artan talep ve sağlık sektöründeki batıya doğru olan hareketlilik bu süreci yıl geçtikçe zorlaştırmaktadır. Her ülkenin ayrı bir prosedürü ve işleyişi olması, yerel dili ileri düzeyde öğrenmenizi istemesi gibi konulardan dolayı hayali süreç uzamakta ve bazen oldukça çetrefilli bir hal almaktadır.

tipta-uzmanlik-egitimi

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi İçin Denklik

Yurtdışında tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların aklındaki en önemli sorulardan biri de denklik mevzusudur. Türkiye’den alacağınız diplomalar Avrupa ülkelerinde direkt olarak tanınmazlar. Ülkeden ülkeye değişen prosedürleri takip ederek Türkiye’de aldığınız tıp eğitiminin o ülkede doktorluk yapabilecek seviyede olduğunu kanıtlamanız istenir. Bazı ülkelerde sizden tıp fakültesinde aldığınız derslerle ilgili müfredat, ders içerikleri gibi bilgiler o ülkedeki tıp fakültelerindeki eğitimle karşılaştırma yapmak için istenebilir. Ayrıca denklik konusunda ülkelerin içerisinde bölgeler arasında bile farklılık görülebilmektedir. 

Ayrıca yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almış doktorların Türkiye’ye döndüklerinde de denklik almaları gerekmektedir. Bu durumda ise yurtdışında denklik için gidilen kurumun tanınmışlık listesinde olup olmaması, uzmanlık eğitiminde geçirilen süre gibi farklı etkenler söz konusudur. Bu durumlara göre farklı denklik prosedürleri işlemektedir.

tipta-uzmanlik-egitimi
tipta-uzmanlik-egitimi

 

Türkiye’de Tıp Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de tıp eğitimi alıp yurtdışında doktor olarak çalışmak mümkündür. Bunun için ülkelerin talep ettikleri belgeleri sunmanız ve özel şartlarını tamamlamanız beklenir. Yurtdışında doktor olarak çalışmak isteyenlerden istenen en önemli şartlardan biri dil yeterliliğidir.
Çalışmak istediğiniz ülkenin dilini en az B2- C1 seviyesinde bilmeniz beklenir.
Bazı ülkeler sizden dil belgesi talep ederken bazı ülkeler ise yapacakları sınavlarda dil seviyenizi ölçecekleri için sizden böyle bir talepte bulunmayabilirler. Ancak her halükarda çalışmak istediğiniz ülkenin dilini iyi seviyede konuşabiliyor olmanız gerekir.
 

Uzman Doktor Olarak Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında uzman doktor olarak çalışmakla ilgili farklı opsiyonlar mevcuttur. Uzmanlık eğitiminizi yurtdışında uzman doktor olarak çalışmak istediğiniz ülkede aldıysanız süreç sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü aldığınız eğitim, iş tecrübeniz, ülke sağlık sistemine adaptasyonunuz yeterli düzeyde olacaktır. 

Ancak uzmanlık eğitiminiz Türkiye’de aldıysanız veya almakta iseniz durum biraz daha farklı olacaktır. Türkiye’de aldığınız eğitim denk görülecek mi? Fark dersleri vermeniz istenecek mi? Bu durumda hangi alanlarda fark dersleri vermeniz istenecek gibi konular ülkeye, şartlara göre değişir.
almanya-bayragi

Almanya’da Tıpta Uzmanlık

Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. Örneğin dahiliye alanında staja başlayıp 1 yıl sonra farklı bir bölüme geçebilirsiniz. Bu durumda dahiliye eğitiminize daha sonra isterseniz devam edebilirsiniz. Türkiye’deki gibi alanınızı değiştirdiğinizde daha önceki eğitiminizin sayılmaması durumunu yaşamazsınız. 

Almanya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Almanya’da doktorluk yapmak isteyen veya uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin diplomaları direkt olarak tanınmazlar. Almanya’da tıp diplomanıza denklik alabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Sözlü mülakat seçeneği dahiliye, cerrahi ve rastgele seçilecek bir bölümden 3 profesörün karşısında sorulacak sorularla yapılmaktadır. Tabii ki mülakat dili Almanca’dır. 

Diğer bir seçenek de üniversitenizden aldığınız ders saatlerinin gösteren bir belge alıp yetkili kuruma sunmanız. Ancak bazı eyaletlerde tıp fakültesinden aldığınız derslerin ayrıntılı içerikleri de sizden talep edilebilir. 

Almanya’da Doktor Maaşları

Almanya’da asistanlığın ilk yılındaki doktor 4585,38 Euro; 5. yılındaki asistani ise 5886,00 Euro brüt maaş almaktadır. Uzman hekimler ise; ilk yılında 6050 Euro,  6. yıldan itibaren ise 7580 Euro maaş almaktadırlar. Yaklaşık 12 yıllık bir çalışma sürecinden sonra ulaşabileceğiniz Oberarzt pozisyonu için alacağınız maaş ise 7580 ile 10.060 Euro arasında değişmektedir. 

Bu rakamlara fazla mesai, nöbet paralari, bilirkisi raporlari ve varsa cocuk paralari dahil değil.


amerika-bayragi

Amerika’da Tıpta Uzmanlık

 

Amerika, alanında uzman çalışanları bünyesinde toplayan ve oldukça müreffeh bir yaşam sunan ülke olarak bilinmektedir. Doktorluk mesleği için de en çok talep gören ülkelerden biri olan Amerika, USMLE denilen bir sınavla kabul etmektedir. Uzun bir süreçte gerçekleşen USMLE sınavı 3 aşamadan oluşmaktadır. Sınavın ilk adımı temel bilimler, ikinci adımı klinik bilimler, üçüncü aşama da klinik alanlarından oluşmaktadır. İkinci basamak iki aşamalıdır. İlk iki basamak Türkiye’de, üçüncü basamak ise Amerika’da yapılmaktadır. 

Tüm aşamalar yaklaşık iki yıl sürmektedir. USMLE sınavını geçtikten sonra: 

 • Amerika’da genel pratisyen olarak çalışabilirsiniz. 
 • ABD Üniversitelerinin Avustralya Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki uzantılarına kabul alabilirsiniz.
 • ABD Üniversitelerine asistanlık başvurusu yapabilirsiniz. 
 • Amerika’da J1 vizesi H1 vizesine çevrilebilir. 
 • Amerika’da üniversitelere uzmanlık eğitimi için para ödemeniz gerekmemektedir. Türkiye’de olduğu gibi tusu kazanmış gibi, uzman oluncaya kadar size belli bir maaş ödenmektedir.

   

ingiltere-bayragi

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık

İngiltere’de çalışmak için Türkiye’de mecburi hizmeti bitirip diplomanızı almanız gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı’ndan yurtdışında uzmanlık eğitimi almak için diplomanızı talep ettiğinizde, size Türkiye’de çalışamaz ibareli bir diploma örneği verilmektedir. Bu belge ise İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak için size yeterlidir. 

İngiltere’de tıpta uzmanlık eğitimi için başvurularda sizden IELTS dil puanı ve PLAB sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. İngiltere’de doktor olarak çalışabilmeniz için öncelikle araştırma görevlisi statülerinde klinikte çalışıp, bir network oluşturmanız ve yerinizi ayarlamanız gerekiyor. 

İngiltere’de Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İngiltere’de uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak istediğinizde diplomanız direkt olarak tanınmaz. Öncelikle İngiltere’de doktorluk yapmak veya uzmanlık eğitimi almak için aldığınız eğitimin İngiltere’dekine denk olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. 

Bunun için de öncelikle IELTS sınavından yeterli puanı almanız ve PLAB I ve PLAB II sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında GMC (General Medical Council) dan denklik için başvuruda bulunabilirsiniz. 


 

italyada-tip-uzmanligi

İtalya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

İtalya’da tıp uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar öncelikle 3 aylık bir staja alınırlar. Bir ay dahili bilimler, bir ay cerrahi, bir ay da temel tıp alanında olan bu staj dönemini yapmak zorunludur. Stajın ardından İtalya’da çalışma ve eğitim lisansı almak için state exam (Esame di Stato) e girilmektedir. Sınav 180 soruluk bir test sınavıdır. Daha sonra ise farklı bir “admission test”e tabi tutulursunuz. 110 soruluk test sınavı olan sınavın 70 soruluk kısmı genel konulardan, 30 soru ise tercih edilen spesifik alanlardan gelir. Geriye kalan 10 soru ise üniversitelerin kendi hazırladıkları sorulardır. 

Sınavın ardından 6 tane tercih yapmak hakkınız bulunur. Ve bu tercihlerden yüksekten başlayarak puana göre bir sıralama yapılarak üniversitelere yerleştirilirsiniz. 

İtalya’da Doktorluk yapabilmeniz için c1 seviyesinde italyanca dil belgesine ihtiyacınız vardır.

İtalya’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik 

İtalya’da tıp uzmanlığı yapmak isteyen doktorların diplomaları direkt olarak tanınmaz. Bunun için üniversiteler tarafından Türkiye’de aldığınız eğitimin İtalya’dakine denk olduğunu onaylanması gerekir.

 


macaristan-bayragi

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi

Macaristan, son yıllarda tıp eğitimi için sıkça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ilk yıl hazırlık programına kabul edilirler. Bu süreçte hem okumak istedikleri bölümle ilgili temel dersleri, hem de İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. 

Hazırlık eğitimi için öğrencilerin direk olarak bölüm tercihi yapmalarına gerek yoktur. Hazırlık genel olarak alanlara bölünmüştür. Örneğin mühendislik dalında hazırlık eğitimi alan bir öğrenci, eğitimden sonra istediği mühendislik dalını seçebilir. Ancak hazırlık eğitiminden önce de öğrenciler okumak istedikleri bölümlere göre bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavı geçen öğrenciler hazırlık eğitiminden muaf olarak direkt eğitime başlayabilirler. 

Macaristan’da Tıpta Uzmanlık İçin Denklik

Uzmanlık eğitimini Macaristan’da almış olan doktorların Türkiye’de bu eğitimlerini saydırabilmek için bazı belgeler sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler:

 • a) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan Macar Dili Sınavı (Hungarológiai) yeterlilik belgesinin aslı ve Macaristan’daki Türk konsolosluğundan tasdikli kopyası ile aslının yeminli tercümandan Türkçe tercümesi. 
 • b) Semmelweis Üniversitesi Genel Tıp Fakültesi (Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar) tarafından yapılan sözlü mesleki yeterlilik sınavı belgesi 
 • c) Ulusal Sınav Komitesi (Nemzeti Vizsgabizottság) tarafından verilen uzmanlık yeterlilik belgesi (Szakorvosi Bizonyítvány).

isvec-bayragi
İsveç’te Tıpta Uzmanlık

İsveç’te doktor ihtiyacı olduğu için İsveç’te gerekli proesüdür tamamlamanız halinde doktor olarak çalışmanız ve yaşamanız mümkündür. Öncelikle C1 düzeyinde bir İsveççe sınavını geçmeniz gerekir. Daha sonrasında ise teorik ve pratik bölümlerden oluşan bilim sınavı yapılır. Bilim sınavı AB üyesi olmayan ülkelerden gelen doktorlar için zorunludur. Bu sınavı geöen adaylar 6 aylık denklik dönemine girerler. Bu süreyi tamamlayanların ise 21 aylık bir rotasyon tecrübesi elde etmesi gerekir. İstediği kliniğe ise mülakat ile sınavsız olarak kabul edilir. Uzmanlık eğitimi süresi 5 yıldır. İsveç’te mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamaktadır.


Yurtdışında Doktor Maaşları

Doktorluk her ülkede prestijli ve yüksek maaşlı bir iştir. Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak veya çalışmak isteyen doktorlar ise Türkiye ile bir karşılaştırma yapabilmek için yurtdışında doktor maaşlarını merak etmektedirler. İşte ülke ülke yurtdışında doktor maaşları:

 • Almanya: 60.000 Euro
 • Amerika: 161.000 Dolar 
 • İngiltere: 95.000 Pound
 • İtalya: 102.000 Euro
 • Macaristan: 14.000 Euro
 • İsveç: 66.000 Euro
 • Kanada: 107.000 Dolar
 • Avustralya: 91.000 Dolar
 • Hollanda: 117.000 Euro
 • Fransa: 92.000 Euro
 • İsviçre: 66.000 Dolar

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama pratisyen hekim maaşlarıdır. Tecrübeye ve alana göre maaşlar daha yüksek olabilir. 

 

Siz nerede Doktorluk veya Uzmanlık yapmak istiyorsunuz?


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Tıpta Uzmanlık ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Diş Hekimliği

dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi

Yurtdışında Diş hekimliği Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bunun sebebini tahmin etmek o kadar da zor değil. Sağlık sektörü her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör ve diş sağlığı da kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazlardan.
Peki ülkemizde her yıl puanları gittikçe yükselen diş hekimliğini
Yurtdışında okumak nasıl olur? Getirileri nelerdir?

Bu yazımızda  tüm detayları bulacaksınız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Şartları

Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi son yıllarda popüler olan ülkeler diş hekimliği eğitimi için herhangi bir sınav şartı aramamaktadır. Ayrıca dil hazırlık eğitimi sunmaları Türk öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmelerinde önemli bir unsurdur. Bunun yanında İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri de yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerdendir.

yurtdisinda-dis-hekimligi-egitimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi yurtdışında diş doktorluğu eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülkelerin farklı prosedürleri bulunmaktadır.

Ancak yurtdışında.org ekibi olarak bu bölümü isteyen öğrencilere göz önünde bulundurmaları gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dil yeterliliğini kanıtlamak! Yurtdışında dil hazırlık eğitimi sunmayan ülkeler ve üniversitelerde şart olarak dil belgesi istenebilir. Bu belgenin de TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan dil sınavların sonucu olması istenir. Dil hazırlık eğitimi sunan üniversitelerde ise direkt olarak eğitime başlamanızı ve yıl kaybı yaşamamanızı sağlar. En az B2 seviyesinde dil belgesi sizin her alanda işinize yarayacaktır.B2 seviyesi TOEFL için 78, IETLS için ise 5,5 ve üzerine denk gelmektedir. Ancak üniversiteler sınavların her bölümünden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) belli puanların üzerinde almanızı isteyebilir. Bunun için başvurularınızda gideceğiniz ülkeyle ilgili alanında uzman danışmanlık firmaları ve kişilerden destek alabilirsiniz.
 • Bazı üniversiteler lise eğitiminizde biyoloji, fizik, matematik gibi derslerinizin notlarının yüksek olmasını talep edebilir.
 • İtalya gibi bazı ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği eğitimi için sınavla öğrenci kabul etmektedirler. Örneğin İtalya’da yapılan sınav IMAT sınavıdır ve bu sınavda üniversiteler için belirlenen kontenjana puan sırasına göre girmeniz istenir. Polonya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelerde ise giriş sınavı yoktur veya İtalya’daki gibi zorlu bir sınav değildir. Ayrıca dil hazırlık eğitimi de almak mümkündür.
 • Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri Türkiye’de üniversite sınavına girip yurtdışında eğitim alınmak istenen fakülteyi kazanmasını öğrencilerden talep etmektedir. İtalya gibi bazı ülkeler ise üniversite sınavından barajı aşmalarını talep etmektedir. Bunların dışında kalan Polonya, Macaristan, Çekya, Ukrayna gibi ülkeler ise yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrencilere böyle bir şart koymamaktadır. 

Detaylı bilgi için “Yurtdışında üniversite okumak için yapmanız gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz. 

yurtdisinda-dis-hekimligi
yurtdisinda-dis-hekimligi


Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yurtdışında tamamen İngilizce olarak diş hekimliği okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden en çok tercih edilenleri ise İtalya, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Çekya gibi ülkelerdir. Bu ülkeler farklı şartlar aramakta ve farklı imkanlar sunmaktadır. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya, Avrupa’da eğitim yüksek kalitede eğitimi, cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Düşük üniversite ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla İtalya, her yıl daha fazla sayıda Türk öğrenciyi ağırlamaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz Siena Üniversitesi bulunmaktadır. İtalya’da diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. IMAT sınavıyla öğrenci kabul eden Siena Üniversitesi, tamamen İngilizce olarak eğitim sunmaktadır. Belli bir eliminasyon sürecinden geçildiği için de öğrenci eğitim kalitesi yüksektir. Ayrıca Siena Üniversitesi, İtalya’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.

italyada-mimarlik
italyada-dis-hekimligi

 

Polonya’da Diş Hekimliği Okumak

Polonya, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve oldukça köklü ve eğitim kalitesi yüksek üniversitelere sahiptir. Ayrıca, dünyanın birçok üniversitesiyle ikili anlaşmaları bulunan Polonya Üniversiteleri çifte diploma alma şansı tanımaktadır. Para birimi Euro dan farklı olan Polonya, yaşam maliyetleri olarak da diğer Avrupa ülkelerine göre daha caziptir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Polonya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise şunlardır:

 • Wroclaw Medikal Üniversitesi
 • Poznan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Poznan University of Medical Sciences)
 • Lodz Medikal Üniversitesi (Lodz Medical University)
  polonyada-mimarlik
  polonyada-dis-hekimligi

   

  Polonya’da Diş Hekimliği Ücretleri 

  Polonya’da Diş Hekimliği fakültelerinin ücretleri senelik 13 200 EURO’dan başlamaktadır. Polonya’da Diş Hekimliği eğitimi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çekya’da Diş Hekimliği Okumak

Çekya da son yıllarda popüler olan bir diğer Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip Çekya düşük yaşam maliyetleriyle de öne çıkan bir ülkedir. Ayrıca Çekya tıp ve diş hekimliği alanında oldukça köklü üniversitelere sahiptir. Çekya’da diş hekimliğini tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Çekya’da çekçe eğitim ise ücretsizdir. Ayrıca İngilizce seviyenizi yeterli görmüyorsanız hazırlık eğitimi de alabilirsiniz. Çekya’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Palacky University Olomouc
 • Masaryk University
 • Charles University in Prague

  cekya-mimarlik-egitimi
  cekya-da-dis-hekimligi

Macaristan’da Diş Hekimliği Okumak

Macaristan da sağlık bilimleri eğitiminde oldukça rağbet gören bir diğer ülkedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir ve giriş sınavı bulunmaktadır. Sınavda kimya ve biyoloji alanlarından sorular gelmektedir. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler ise şunlardır:

 • Pecs Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesimacaristanda-mimarlık

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak

Ukrayna ise diğer ülkelere göre en düşük eğitim ücreti ve yaşam maliyetine sahip ülkedir. Herhangi bir sınav şartı aramayan Ukrayna üniversiteleri her yıl binlerce Türk öğrenciye kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler:

 • Karazin Ulusal Tıp Üniversitesi
 • Sumy Ulusal Devlet Üniversitesiukrayna-bayragi

Yurtdışında Diş Hekimliği Üniversite Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği üniversite harçları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Yukarıda saydığımız ülkelerin diş hekimliği yıllık üniversite ücretleri ise şu şekilde:

 • İtalya: 550-2.300 Euro
 • Polonya: 6.000-13.000 Euro
 • Çekya: 13.000-15.000 Euro
 • Macaristan: 16.000-18.000 Dolar
 • Ukrayna: 2600-4000 Dolar

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında diş hekimliği eğitimi genellikle 5 yıl sürmektedir. Bunun yanında Tıp ve diş hekimliği eğitimi almak için öncesinde bir lisans mezuniyeti isteyen Amerika’da 4 yıl, İtalya’da ise diş hekimliği lisans eğitimi  6 yıl sürmektedir. Çekya ,Macaristan ve Ukrayna’da da  5 yıl  sürmektedir.

dis-hekimligi-egitimi
dis-hekimligi-egitimi

 

Yurtdışında Diş Hekimliği Denklik 

Diş hekimliği eğitimi isteyen öğrenciler için denklik konusu da önemli bir soru işaretidir. Bunun için YÖK ün koymuş olduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Eğitim aldığınız üniversite dünyada ilk 1000 üniversite arasında yer alıyorsa denklik konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak eğitim aldığınız üniversite ilk 1000 içerisinde yer almıyorsa sizden fark dersleri vermeniz istenebilir veya Türkiye’de bir sınava tabi tutulabilirsiniz. 

Ayrıca denklik işlemi 3-6 ay arası sürmektedir. Bu yüzden mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden diplomanızın YÖK denkliği için başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Diplomanızın YÖK denkliği için başvuru belgeleri ise şunlardır:

 • Diplomanızın orjinali ve kopyası (İngilizce dışında bir lisanda ise İngilizce veya Türkçe tercümesi, noter onaylı)
 • Not dökümünün (transcript) orjinali ve fotokopisi.
 • Kimlik ya da pasaportun fotokopisi
 • Derslerin kısa açıklamaları (short course descriptions) – (Tıp Doktorlarından İstenecek).
 • YÖDAK Başkanlığı’na dilekçe. (İlgili dilekçeye bu linkten ulaşabilirsiniz.)
 • Araştırma yapmak için üniversiteye gönderilecek yetki formu. (İlgili forma bu linkten ulaşabilirsiniz)

İsviçre’de Diş Hekimliği Yapmak 

Son yıllarda ise özellikle İsviçre’de diş hekimliği yapmak isteyen kişilerin sayısı oldukça artmıştır. İsviçre’de diş hekimliği için diplomaların denklik işlemleri konusunda ise kantonların sağlık müdürlükleri (Gesundheitsdirektion) yetkilidir. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Stajı

Diş hekimliği eğitimini Türkiye’de tamamlamış öğrenciler stajlarını yurtdışında yapmayı da tercih etmektedirler. Yurtdışında diş hekimliği stajı için hangi ülke ne gibi şartlar koymuş bunu bilmek oldukça önemlidir. 

Yurtdışında Diş Hekimi Olmak

Diş hekimliği mesleği dünyanın her yerinde kabul gören bir meslektir. Eğitimi zordur ve kazancı da o oranda yüksektir. Bu konuyu yurtdışında diş doktoru maaşları ve diğer konularla ilgili bilgilerle genişçe açıklayacağız. 

Yurtdışında Diş Hekimliği Maaşları / Ücretleri

Yurtdışında diş hekimliği maaşları ülkeden ülkeye değişmektedir.
Örneğin Avrupa’da diş hekimliği maaşları şu şekildedir : 

 • İtalya: 36.000 Dolar ( Senelik..)
 • İngiltere: 57.000 Dolar
 • Çekya: 13.000 Dolar 
 • Almanya: 45.000 Dolar
 • Norveç :  93.000 Dolar
 • İsveç: 70.000 Dolar
 • İspanya : 175.000 Dolar

Amerika’da diş hekimliği maaşları 74.000 , Kanada’da diş hekimliği maaşları ise 80.000 dolar civarındadır. 

Verilen rakamlar yıllık bazda ve ortalama maaşlardır. 

Türkiye’de Diş Hekimliği Okuyup
Yurtdışında Diş Hekimi Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de diş hekimliği mezunu olup yurtdışında çalışmak mümkündür. Ancak her ülkenin kendi koyduğu kriterler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da diş hekimliği yapabilmeniz için American Dental Association tarafından yapılan testi geçmeniz gerekmektedir. Ancak Avrupa’da veya Amerika, Kanada gibi ülkelerde eğitim alıp yurtdışında diş doktorluğu yapmak bürokratik işlemler açısından daha kolaydır. 

Diş Hekimliği Diploması Yurtdışında Geçerli mi?

Türkiye’de alınan diş hekimliği diplomaları yurtdışında direkt olarak geçerli değildir. Her ülkede bir takım testlerden geçirilirsiniz ve diş hekimliği alanıyla ilgili bilginiz test edilir. Ayrıca çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de iyi seviyede bilmeniz önemlidir. Birçok ülke konuşulan resmi dili iyi derecede bilen ve diş hekimliği alanında uzmanlaşmış hekimleri kabul etmektedir.

Yurtdışında Diş Hekimliği Uzmanlığı

Diş hekimliği alanında uzmanlık yapmak diş hekimi olarak iş bulmak için zorunlu olmasa da, bu alanın belirli bir alanında daha fazla uzmanlaşmayı tercih eden öğrenciler, bu fırsatı tercih etmektedir. Diş Hekimliği alanındaki en popüler uzmanlık alanları ise:

 • Oral Patoloji
 • İmplant Diş Hekimliği 
 • Diş Cerrahisi 
 • Endodontidir.

Diş Hekimliği uzmanlık programları öğrencilerin lezyonlar ve diş, çene ve çevre dokuların lezyonları ve hastalıkları ile ilgili bazı konularda daha geniş bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca önleyici, tanısal ve terapötik süreçlerde uzman bilgisi kazanmalarını sağlamaktadır.

 

Türkiye’de Diş Hekimi Sayısı Kaçtır?

2018 verilerine göre Türkiye’de aktif olarak çalışan diş hekimi sayısı 34.045′dir.

Görülebileceği üzere 82 milyon nüfusa göre diş hekimi sayısı oldukça azdır…

Bu durum da kariyerine diş hekimi olarak devam etmek isteyen gençlere bir rehber niteliğindedir.

Yurtdışında Diş Doktorluğu Eğitimi ve Uzmanlığı Hakkında Sorularınızı Yorumlar Aracılığıyla Bizlere Bildirebilirsiniz. 🙂 


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Diş Hekimliği Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Psikoloji Türkiye’nin ve dünyanın en popüler eğitim alanlarından biridir. Psikoloji eğitimi almak hayatın her yönünde çok yararlıdır. Öğrencilerin birçok farklı kesimden insanla pozitif etkileşime girmeleri için ihtiyaç duyacakları becerilerle donanmasını sağlar. Kişisel gelişim için muazzam bir fırsat sunmanın yanı sıra, bir psikoloji eğitimi almak klinik psikolojiden, eğitime, adli bilimlere ve reklamcılık sektörüne kadar çok çeşitli kariyer olanakları sağlayacaktır.

Yurtdışında psikoloji eğitimi ise bu çok yönlülüğe katkı sağlayan önemli bir etkendir. 

Bununla birlikte, psikolog olarak yurtdışında çalışmak için istiyorsanız yurtdışında psikoloji eğitimi almanız oldukça önem arz etmektedir. 

Bu yazımızda yurtdışında psikoloji okumakla ilgili tüm ayrıntıları bulacaksınız. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Almak
Kariyer Katkısı Nelerdir? 

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldığınızda İngilizceye hakimiyetiniz artacaktır. Aynı zamanda eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenecek ve dünyadaki gelişmeleri daha iyi takip edebilir seviyeye geleceksiniz. Bu da kariyeriniz ve CV niz için önemli bir artı olacaktır. 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Aldıktan Sonra Çalışabilir Miyim?

Yurtdışında psikoloji eğitimi aldıktan sonra o ülkede veya başka bir ülkede çalışmanız mümkündür. Özellikle Avrupa’da eğitim aldıktan sonra elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa’da geçerli olduğu için çalışmanız için herhangi bir bürokratik engel bulunmamaktadır. Ancak eğitim aldığınız ülkenin dilini ve kültürüne hakimiyetiniz de oldukça önem arz etmektedir. 

Türkiye’de Psikoloji Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Türkiye’de psikoloji okuduktan sonra yurtdışında çalışmanın mümkün olup olmadığı öğrencilerin kafasını kurcalamaktadır. Bu konuda söyleyebileceğimiz tabii ki imkansız olmadığıdır. Ancak psikoloji iletişim temelli bir meslek olduğu için o ülkenin yaşamına da adapte olmanız ve tanımanız oldukça önemlidir. O yüzden yurtdışında psikoloji okumak Türkiye’dekine oranla çok daha avantajlıdır. 

Yurtdışında Psikoloji Okumak İçin Hangi Üniversite Seçilmeli?

Yurtdışında üniversite seçimi yaparken önce ülke sonra üniversite seçimi yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü her ülke farklı imkanlar sunmaktadır. Ayrıca üniversitelerin de kalite farkı ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Yurtdışında psikoloji eğitimi için daha çok Avrupa ülkelerini tavsiye ediyoruz. 

Yurtdışında eğitim için üniversite seçimiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

yurtdisinda-psikoloji-egitimi
yurtdisinda-psikoloji-egitimi

Yurtdışında Psikoloji Lisans Eğitimi

Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi almak Türkiye’de eğitim almaya göre oldukça avantajlı bir olgudur. Bu avantajlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yurtdışında psikoloji okuduğunuzda dil hakimiyetiniz artar. Alacağınız İngilizce eğitimin yanında eğitim aldığınız ülkenin dilini de öğrenip çok dilli ve dünya vatandaşı bir birey haline gelirsiniz. 
 • Dünyanın birçok farklı ülkesinden ve kültürden insanla tanışırsınız. Bu da size dünya çağında bir network sağlar. Okul arkadaşlarınızın bazıları ileride iş arkadaşınız bile olabilir. 
 • Yurtdışında psikoloji lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu da Türkiye’de eğitime başladığınız öğrencilerden daha erken mezun olmak ve hayata daha erken atılmak demektir. Ayrıca bu süreçte eğitiminiz için harcamış olduğunuz miktarı finanse etme şansı da elde edersiniz.

Yurtdışında Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitiminizin ardından yurtdışında psikoloji master eğitimi almanız, sizi mesleğinizde çok ileriye taşıyacak karardır. Yurtdışında psikoloji alanında çok geniş program seçenekleri sunulmaktadır. Bunlardan öne çıkanlar:

 • Klinik Psikolojisi (Clinical Psychology)
 • Bilişsel Psikoloji (Cognitive Psychology)
 • Endüstri ve Örgüt Psikolojisi (Industrial and Organizational Psychology)
 • Okul ve Eğitim Psikolojisi
 • Kişilik Psikolojisi
 • Sosyal Psikoloji (Çevresel veya Ekolojik Psikoloji)

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Veren
En İyi Üniversiteler

Yurtdışında psikoloji eğitimi alabileceğiniz birçok iyi üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin sıralamaları ise ülkemiz üniversitelerine göre oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle İngiltere ve İtalya Avrupa’da psikoloji eğitiminde öne çıkan ülkelerdendir. Ayrıca yurtdışında psikoloji okumak için ülke ve üniversite seçimi yaparken her ülkenin sunduğu imkanları ve size maliyetini hesaplamanız gerekir. Aşağıda saydığımız ülkeler ve üniversiteler ise Avrupa’da kaliteli bir psikoloji eğitimini oldukça avantajlı bir şekilde alabileceğiniz ülkeler ve üniversitelerdir.

yurtdisinda-psikoloji-okumak

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

 

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi

Dünyanın eğitimi noktasında en çok tercih edilen ülkelerinden biri de İngiltere’dir. Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, eğitim ve yaşam için de oldukça üst düzey bir deneyim şansı sunmaktadır. Yukarıda saydığımız ülkelere göre kabul şartları ve eğitimi daha zor olan İngiltere’de yaşam maliyetleri de diğer ülkelere nazaran yüksektir. Ancak ekonomisi oldukça canlı bir ülke olan İngiltere eğitiminiz sonrası size birçok fırsat sunması açısından da iyi bir tercih olacaktır. Birçok alanda olduğu gibi İngiltere’de psikoloji eğitimi de dünyanın en iyi üniversitelerinde verilmektedir. 

İngiltere’de Psikoloji Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak lisans ve yüksek lisans programlarının bütünleşik bir şekilde verildiği 4 yıllık programlar da bulunmaktadır. Guardian gazetesinin her yıl yayınladığı İngiltere üniversiteleri sıralamasına göre İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteler ise şunlardır:

 • Cambridge Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • St. Andrews
 • Loughborough
 • Durham
 • Bath

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Klinik Psikolojisi
 • Toplum Psikolojisi
 • Gelişim Psikolojisi
 • Psikoloji ve Danışmanlık
 • Örgütsel Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji

İngiltere’de psikoloji master eğitimi için ise IELTS sınavında 6,5 ve üstü puan istenmektedir. Programlar ise 12 aydan başlayıp 18 aya kadar değişen sürelerdedir. 

Yurtdışında psikoloji eğitimi kariyerinize önemli katkıda bulunacak bir karardır. Değişen dünya şartlarında alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmanız için gereken yetkinlikleri yurtdışında eğitim tecrübesi size büyük oranda kazandıracaktır. 

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimini hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak almanız mümkündür. Avrupa’nın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya, psikoloji eğitiminde de oldukça önemli avantajlar sunmaktadır. Düşük okul ücretleri ve geniş burs imkanlarıyla son yıllarda oldukça önemli bir lokasyon haline gelmiştir. 

İtalya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. İtalya’da şu an İngilizce psikoloji lisans eğitimi sunan tek bir üniversite, Padova Üniversitesi bulunmaktadır. Skype üzerinden yapılan bir mülakatla öğrenci kabul eden Padova Üniversitesi SAT sınav skoru bulunan öğrencilere ise Skype mülakatı yapmamakta ve öncelik tanımaktadır. 

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da psikoloji master eğitiminde ise seçenek daha fazladır. Ülkemizdeki gibi iki yıl süren eğitim, tezlidir. Ayrıca teorik eğitimin yanında uygulamalı bir eğitim de sunulmakta ve öğrencilerin çok yönlü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. İtalya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi sunan üniversiteler şunlardır:

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya da son yıllarda Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Özellikle yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olması ve eğitim kalitesinin de yüksek olması Polonya’yı cazip kılan etmenlerden birkaçıdır. 

Polonya’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Polonya’da İngilizce olarak psikoloji lisans programı bulunmamaktadır. Ancak bir yıllık Lehçe hazırlık eğitiminden sonra Lehçe psikoloji okuyabilirsiniz. 

Polonya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Mezun olduğunuzda elde edeceğiniz “mavi diploma”yla tüm Avrupa’da çalışma şansı elde edebilirsiniz. Polonya’da psikoloji master eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

 • SWPS Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi
  (SWPS University of Social Sciences and Humanities)
 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi ve Beşeri Bilimler Üniversitesi (University of Economics and Human Sciences)

Çekya’da Psikoloji Eğitimi

Çekya, Avrupa’da en düşük işsizlik seviyesine sahiptir. Doğu Avrupa’nın eğitim ülkesi olan Çekya, tarihi dokusu ve canlı yaşamıyla tam bir öğrenci ülkesidir. Para birimi Çek koronasıdır ve yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Ayrıca Çekya’da çekçe eğitim ücretsizdir. Bir yıllık hazırlık programından sonra istediğiniz bölümde eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Eğitimi

Macaristan, Çekya ve Polonya gibi düşük yaşam maliyetleri ve kaliteli üniversite eğitimiyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan’da psikoloji eğitimini Türkiye’de üniversite sınavına girmeden de alabilirsiniz. Dil konusunda da kendinizi yeterli hissetmiyorsanız, alacağınız bir yıllık İngilizce hazırlık eğtiminden sonra Macaristan’da psikoloji eğitiminize başlayabilirsiniz. 

Macaristan’da Psikoloji Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak verilen eğitim hem teoriyi hem de pratiği bir arada bulundurmaktadır. Macaristan’da psikoloji lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi 
 • Eötvös Lorand Üniversitesi
 • Budapest International Business School
 • McDanield College Budapest

Macaristan’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi

Macaristan’da psikoloji master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Tamamen İngilizce olarak alabileceğiniz psikoloji yüksek lisans eğitimi sonunda “mavi diploma” sahibi olursunuz ve diplomanız tüm Avrupa’da tanınır. Macaristan’da psikoloji yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ise:

 • Pecs Üniversitesi
 • Eötvös Lorand Üniversitesi

Siz Psikoloji Eğitiminizi nerede almak istiyorsunuz?
Yorumlar aracılığıyla belirtin, yönlendirme yapalım 🙂


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Psikoloji Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Çekya’da Tıp Eğitimi

cekyada-tip-egitimi
cekyada-tip-egitimi

Çekya’da Tıp Eğitimi , Yurtdışında Eğitim  düşünen Türkler ve de bir çok ülkenin vatandaşları tarafından oldukça cazip görülmeye başlanmıştır.

14.yüzyıldan beri Çek Cumhuriyeti’nde Tıp Eğitimi verilmeye devam edilmektedir.

Yüzyıllardan beri süregelen bu eğitim sistemi dünyanın bir çok ülkesinde kabul edilmiştir.

Fiyat kalite oranına göre Çekya’da Tıp , Yurtdışında Tıp Okumayı düşünenler için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Neden Çekya’da Eğitim?

Çekya  Avrupa birliği standartlarında eğitim veren, yüzlerce yıllık başarılı eğitim geleneği olan, diğer avrupa ülkelerine nazaran ekonomik şartları sebebiyle çok çok daha uygun olan Türkiye’ye uçak ile bir kaç saatlik mesafede bir ülkedir.

Çekya’da Tıp Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Charles University in Prague, first faculty of Medicine;
Charles University in Prague, second faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;
Charles University in Prague, third faculty of Medicine;Charles University, Faculty of Medicine in Hradec Kralove;
Charles University, Faculty of Medicine in Pilsen;
Masaryk University, Faculty of Medicine;
Palacký University of Olomouc, Faculty of Medicine and Dentistry;
University of Ostrava, Faculty of Medicine;

Charles Üniversitesi’ne bağlı 5 tıp fakültesi bulunmaktadır.

3 tanesi prag’da yer alırken, 1 i Pilsen şehrinde, diğeri Hradec Kralove yer almaktadır. Tüm bu  fakülteler ingilizce tıp eğitimi vermektedir.
Çekya’da Tıp fakülteleri genelde her yıl nisan sonuna kadar başvuru almaktadır.

cekyada-egitim
cekyada-egitim

Çekya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl?

Tıp Eğitimi 6 yıldır. Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir.

Çekya’da Nasıl Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

Türkiye’de bir lise programından başarıyla mezun olmanız, ve Çekya’da üniversitelere girmeniz için yeterli bir sebeptir.

Çekya’da Tıp Eğitimi için Şartlar Nelerdir?

Lise Diploması
Dil Yeterlilik Belgesi(Bazı okullar dil belgesi istemeyip, ingilizce skype mülakatı yapar)
Giriş Sınavı

Kimler Çekya’da Tıp Eğitimi alıyor?

Uluslararası öğrenciler genelde; Amerika, Kanada, Birleşik Krallık, Norveç, İsveç, Almanya İsrail, Malezya , Nijerya, İsrail gibi ülkelerdendir.

cekyada-tip-egitimi
cekyada-tip-egitimi

Çekya’da Tıp Eğitimi Sınavı

 • Yazılı Sınav İçeriği Basit düzeyde yapılmaktadır.
 1. Kimya (25 Soru)
 2. Biology (25 Soru)
 3. Physics or Mathematics (10 Soru)
  (kişisel tercihe göre seçilir)
 • Sınav Süresi : 2.5 saat.
 • Kısa sözlü görüşme: Bu görüşme programa olan motivasyonunuzu ölçer.
 • Sınav için gerekenler, Hesap makinesi ve Pasaport.

Çek Tıp Fakültesi Sınav Soruları

Örnek çıkan sorulara buradan bakabilir, ve çalışabilirsiniz.
Hangi konulara çalışmalısınız?

Çekya’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce Tıp Eğitimi Ücretleri senelik 11.550 EURO (CZK 360,000) dan başlamaktadır.
*Veriler senelik değişebilir, örnekteki veri Charles Üniversitesi içindir.
Yurtdışında Tıp Eğitimi Fiyatları ” yazımızdan kıyaslama yapabilirsiniz.

Not: Çekya’da Çek dilinde eğitim ücretsizdir. 


Çek Dilinde Eğitim

Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe eğitim herkes için ücretsizdir. Ancak çek dilinde olan yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekir. Veya öncesinde bir çek dili kursuna gidebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Çekya’da Tıp Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

yurtdisinda-mimarlik-okumak

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak hem dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek hem de farklı mimarlık ekollerine hakim olmak açısından oldukça avantajlıdır. Mimarlık denilince akla gelen ilk ülke genellikle İtalya’dır. Ancak Avrupa’da çok cazip fırsatlarla mimarlık okuyabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır.

Son yıllarda sınavsız üniversite okumak için tercih edilen Çekya, Polonya, Macaristan gibi ülkeler dünya çapında tanınmış ve kalitesini ortaya koymuş üniversitelere sahiptir. Ayrıca tüm Avrupa ülkelerinde geçerli “mavi diploma” sahibi olma fırsatı da sunmaktadırlar. Bu sayede mezuniyetiniz sonrası Avrupa’da çalışmak Türkiye’den mezun olmuş birine göre oldukça kolaydır.

Bu yazımızda yurtdışında mimarlık okumak ile ilgili tüm detayları bulacaksınız.

 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

Yurtdışında üniversiteler hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitimi sunmaktadırlar. Bazı ülkeler mimarlık lisans eğitimi için öğrenci kabulünü sınavla yapmaktadır. Mimarlık yüksek lisans eğitimi için ise lisans eğitiminiz boyunca yaptığınız projeler ve portfolyonuz oldukça önem arz etmektedir.

 

yurtdisinda-mimarlik-okumak

Amerika, Kanada, İngiltere’de Mimarlık Eğitimi Almak

Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler yüksek eğitim kalitesine sahip ülkelerdir. Her yıl on binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu ülkeler aynı zamanda kaliteli bir mimarlık eğitimi de sunmaktadırlar. Ancak bu ülkelerde mimarlık eğitimi alabilmek için istenen şartlar da üst düzeydedir. Ayrıca eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri de yüksektir.

Avrupa’da Mimarlık Eğitimi Almak

Avrupa’da mimarlık okumak için tercih edilecek ülkelerde ise daha farklı bir kategorilendirme yapmamız mümkündür. Yukarıda saydığımız ülkelere göre daha düşük yaşam maliyeti ve eğitim ücretlerine sahip üniversiteleri bünyelerinde barındırmaları açısından Türk öğrenciler tarafından daha fazla rağbet görmektedirler. Avrupa’da mimarlık eğitimi için tercih ülkeler olarak İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkeler başı çekmektedirler.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık lisans eğitimi veren birçok ülke bulunmaktadır. Mimarlık eğitimi için doğru ülke seçimi yaparken ülkelerin sunduğu fırsatları ve eğitim içeriğinin gelecek kariyer hedeflerinize göre belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenciler için ülkeleri farklı kategorilerde değerlendirmek mümkündür.

Yurtdışında Eğitimde Doğru Ülke Seçimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

italyada-mimarlik

İtalya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi sunan iki üniversite bulunmaktadır. Bunlar:

İkisi de teknik üniversite olan bu okullar dünyada oldukça prestijli konumlara sahiptirler. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi alabilmek için ise İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın MIUR düzenlemiş olduğu sınava girmek gerekmektedir. Sınavda üniversitelerin belirlenen kontenjanlarına puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir. Ayrıca B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan dil belgesi ve Türkiye’de üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmanız istenen diğer şartlardır.

almanyada-mimarlik

Almanya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Almanya’da eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca’dır. Eğitim kalitesi olarak oldukça iyi seviyede olan Almanya uluslararası öğrencilerin eğitimi tamamlamada oldukça zorlandığı bir ülke olarak da bilinir. RWTH Aachen Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler ise mimarlık eğitimi için en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

Almanya’da bir lisans programında eğitim alabilmeniz için Türkiye’de  üniversite sınavında da aynı bölümü kazanma şartını unutmamanız gerekir.

fransada-mimarlik

Fransa’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Fransa’da da Almanya’da olduğu gibi mimarlık eğitim dili ağırlıklı olarak Fransızca’dır. Avrupa’da birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapan Fransa mimarlık eğitiminde de önemli ülkelerden biridir. Fransa’da mimarlık eğitimi 5 yıl sürmektedir ve Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı’na bağlı olan 20 adet mimarlık devlet yüksekokulunda (écoles nationales supérieures d’architecture – ENSA) verilmektedir. Bu üniversiteler dışında, Strazburg’da Uygulamalı Bilimler Devlet Enstitüsü (Institut National des Sciences Appliquées – INSA) ve Paris’te Mimarlık Özel Okulu (École Spéciale d’Architecture – ESA) da mimarlık eğitimi verilen okullar arasındadır.

avusturya-mimarlik

Avusturya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca olan Avusturya’da mimarlık eğitimi alabilmek için Türkiye’de de mimarlık fakültesini kazanmak gerekmektedir. Avusturya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite ise Viyana Teknik Üniversitesi’dir. Viyana Teknik Üniversitesi Avrupa’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasındadır.

polonyada-mimarlik

Polonya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Son yıllarda Türk öğrenciler için tam bir cazibe merkezi haline gelen Polonya’da tamamen İngilizce olarak mimarlık eğitimi almanız mümkündür. Üstelik bunun için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Ayrıca Polonya İngilizce hazırlık eğitimi de sunmaktadır ve yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre düşüktür.

Polonya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler

 • Cracow Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Teknoloji Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

cekya-mimarlik-egitimi

Çekya’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Çekya da Polonya gibi son yıllarda yıldızı parlayan ülkelerden biridir. Farklı para birimi kullanması ve yaşam maliyetlerinin düşük olması tercih sebebidir.
Ayrıca kaliteli bir eğitim sunması, sınavsız üniversite okumaya imkan sağlaması ve İngilizce hazırlık eğitimi sunması da en önemli tercih sebeplerindendir.
Ayrıca Çekya’da Çekya dilinde eğitim ücretsiz!

 

macaristanda-mimarlık

Macaristan’da Mimarlık Lisans Eğitimi

Macaristan da diğer saydığımız ülkeler gibi kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla sunan bir ülkedir. Yaşam maliyetlerinin düşük olduğu ülke dünyada ve Avrupa’da prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan’da mimarlık lisans eğitimi alınabilecek üniversiteler

 • Budapeşte Üniversitesi
 • Pecs Üniversitesi
yurtdisinda-mimarlik
yurtdisinda-mimarlik

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında İngilizce mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise seçenek lisans eğitimine göre daha fazladır. Lisans eğitimi sonrası daha spesifik bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için önemli bir tercih sebebidir. Öne çıkan ülkeler ise İtalya, Polonya, Çekya, Macaristan gibi ülkelerdir.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Başarılı Bir Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Yurtdışında mimarlık masterı yapmak isteyen öğrenciler için istenen şartlardan olan portfolyonun özenli bri şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Bu anlamda başarılı bir portfolyo hazırlanması için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Portfolyonuzda kendinizi tanıtırken kısa ve etkili bir giriş yapın ve klişe kalıplardan kaçının.
 • Eğitiminiz süresince birçok projeye imza atmış olabilirsiniz. Bunlar arasından eğitim almak istediğiniz alanla ilgili doğru çalışmaları seçmeye özen gösterin.
 • Portfolyonuzu hazırlarken yapmış olduğunuz işleri sade ve olabildiğince önemli noktalarını işaret edecek şekilde hazırlayın.

Yurtdışında Mimarlık Okumak İçin Gerekenler

Yurtdışında mimarlık okumak için gereken şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi için gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Bazı ülkeler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Bu sınavlarda genellikle fen bilimleri, matematik gibi alanların yanı sanat tarihi, genel kültür, mantık gibi alanlardan da sorular içerebilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapmak oldukça önemlidir.
 • Almanya, Avusturya gibi bazı ülkeler Türkiye’de de mimarlık fakültesi kazanma şartı aramaktadırlar. İtalya’da ise Türkiye’de üniversite sınavından barajı aşmanız istenmektedir. Polonya, Çekya ve Macaristan’da ise herhangi bir baraj şartı yoktur.
 • İngilizce dil hazırlık eğitimi olmayan ülkeler ve farklı dilde mimarlık eğitimi veren ülkeler sizden dil yeterliliğinizi kanıtlayan belge isteyebilirler.

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Mimarlık lisans eğitimi boyunca yapmış olduğunuz projeler ve bunu sunacağınız portfolyo önemli bir şarttır.
 • Bazı üniversiteler sizden belirledikleri ortalama barajını geçmenizi isteyebilir.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan genellikle B2 veya üstü dil belgesi istenmektedir.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

Yurtdışında mimarlık eğitimi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genellikle 3 (üç) yıldır. Ayrıca hazırlık eğitimi almak isterseniz bu süre doğal olarak 4 (dört) yıl olacaktır. Yurtdışında mimarlık eğitimi almanız durumunda Türkiye’de aynı dönemde eğitime başladığınız birinden daha erken mezun olup hayata daha erken atılma şansı elde edersiniz.

Bu şekilde de daha önceki yıllarda eğitiminiz ve yaşam giderleriniz için yaptığınız harcamakları finanse etme şansı elde edersiniz. Yurtdışında mimarlık okumanın birçok avantajından biri de budur.

Yurtdışında mimarlık master eğitimi almak isteyen öğrenciler ise ülkemizdeki gibi iki yıllık bir eğitimden geçmektedirler. Eğitiminiz boyunca birçok atölye çalışması, seminerler, alanınıza göre yapacağınız birçok projelerle teorik eğitimden ziyade pratiğe dayalı bir eğitim almış olacaksınız.

Yurtdışında Burslu Mimarlık Okumak

Yurtdışında burslu mimarlık okumak isteyen öğrenciler için birçok ülke burs imkanı sunmaktadır. Bu ülkelerin sunduğu burslar genellikle tüm eğitim hayatınızı finanse etmeye yetmez fakat konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılar ve size finansal destek sağlar.

Yurtdışında burslu üniversite eğitimiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi nde En İyi Ülkeler

İtalya

Mimari denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biridir. Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip İtalya, büyüleyici mimarisiyle ve sanat akımlarının doğduğu bir ülkedir. Bu da mimarlık eğitiminde de öncü ülkelerden biri olmasını sağlamıştır.

İngiltere

Dünyanın önemli bir finans ve kültür merkezlerinden biri olan İngiltere mimarlık alanında tasarım odaklı bir ülkedir. Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İngiltere mimaride önemli eserlere sahiptir. Bunu kaliteli mimarlık eğitimine borçludur.

Amerika

Dünyanın en çok öğrenci çeken ülkesi olan Amerika, birçok yeniliğe de öncülük eden dinamik bir ülkedir. Dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir ve bu üniversiteler mimarlık alanında dünyada söz sahibidir.

Almanya

Mühendislik alanında dünyada söz sahibi bir ülke olan Almanya, mimaride de Avrupa’nın önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için de önemli bir tercih merkezidir.

Hollanda

Amsterdam, Rotterdam gibi mimari anlamda Avrupa’nın ünlü şehirlerine ev sahipliği yapan Hollanda mimarlık eğitiminde de oldukça kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bu da Hollanda’da mimarlık eğitimini cazip kılan sebeplerden sadece biridir.

Yurtdışında İç Mimarlık Eğitimi

İç mimarlık, mimarlık bilim dalının alt sanatı olarak görülse de üniversitelerde eğitimi verilen ayrı bir dal olarak son yıllarda oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Bu alanda İtalya’da, İspanya, İngiltere gibi ülkeler ön plana çıkmaktadır.

Mimarlık ve Sanat Tarihi

Mimarlık ve sanat tarihi güzellik algısıyla doğan insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Mimarlık binalar, köprüler veya gökdelenler ve aklınıza gelebilecek her türlü yapıyı tasarlama sanatıdır. Ayrıca mimari basitçe bir şeylerin güzel görünmesini sağlamakla ilgili değildir. Aynı zamanda insanların kendilerini rahat ve rahat hissettiği bir ortam ve alan oluşturmak, özellikle günümüzde sürdürülebilir malzemelerden yaşam alanları inşa etmekle ilgilenir.

Mimarlığın Geleceği

Mimarlık eğitimi, şehir planlamaları ve değişen tasarım algısı sebebiyle her dönemde revaçta olan bir eğitimdir. Yurtdışında mimarlık okumak ise hangi ülkede eğitim almayı seçerseniz seçin çalışma hayatına atılmak için size pratik beceriler sağlayacak bir eğitimden geçmek demektir. Mimarlık alanındaki birçok lisans dersi yüksek lisans programlarına girmektedir, bu yüzden çoğu mimarlık öğrencisi lisans eğitimi sonrası mimarlık alanında yüksek lisans yapmayı da düşünmektedirler. Yurtdışında mimarlık eğitimi ise bu anlamda ön plana çıkan bir seçenek olmaktadır.

Özellikle globalleşen dünyanın değişen tasarım algılarına uyum sağlamak için dünyaya farklı bir gözle bakmak gerekmektedir. Yurtdışında alacağınız mimarlık eğitimi de size bu bilinci ve vizyonu kazandıracaktır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mimarlık Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

   Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Evet Mümkün. Türkiye’deki üniversite sınavına bağlı kalmak istemeyen öğrenciler için yurtdışında sınavsız üniversite oldukça iyi bir alternatiftir. Almanya ve Avusturya haricinde yurtdışında eğitim almanız için Türkiye’de üniversite sınavına girme mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Bu yazımızda yurtdışında sınavsız üniversite okuyabileceğiniz ülkeleri inceledik ve çeşitli kriterlere göre tercih edilebilecek ülkeleri sıraladık.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite için Nerede Eğitim Alabilirsiniz?

Yaşam ve Eğitim Kalitesi Yüksek Ülkeler

Amerika, İngiltere, İtalya gibi gelişmiş ülkeler yurtdışında üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir. İtalya’da ve İngiltere’de lisans programları 3 yıl Amerika’da ise 4 yıl sürmektedir. Ancak İngiltere’de lisans eğitiminiz öncesi A Level hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. İtalya’da ise böyle bir şart bulunmamaktadır. Ayrıca son dönemde Avustralya ve Kanada tercihleri de öne çıkmıştır.

İtalya’da ise lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Herhangi bir hazırlık eğitimi gerekmeden eğitiminize başlayabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da eğitim ücretleri oldukça düşüktür. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretleriyle eğitim almak mümkündür. 

Bu ülkelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

İngiltere – 5000 – 17000 GBP

Amerika – 10000 – 45000 USD

Avustralya – 10000 – 35000 AUD

Kanada – 10000 – 30000 CAD

İtalya – 500 – 3.000 EURO

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi
Alabileceğiniz Ülkeler

 • İtalya
 • Amerika
 • İngiltere
 • Kanada
 • Çekya
 • Polonya
 • Macaristan
 • Ukrayna
 • Belarus
 • Bosna-Hersek
 • Makedonya

bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde eğitim almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmeden eğitim almanız mümkün.

(İtalya için Türkiye’deki sınavda 180 barajını geçme şartı vardır)

 

yurtdisinda-sinavsiz-universite
yurtdisinda-sinavsiz-universite

Yurtdışında Sınavsız Üniversite İçin Şartlar Nelerdir ?

 

 • Lise Transkript
 • Motivasyon Mektubu
 • CV
 • Pasaport
 • Referans Mektubu
 • Dil Belgesi

Yukarıda bulunan şartlar ülkeden ülkeye okuldan okula ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Baz okullar hazırlık eğitimi verdikleri için dil belgesi şartı aramazlarken, bazı okullarda bazı bölümler için sayısal derslerinizin yer aldığı lise transkriptinizi dikkate alır.

        Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi  almayı planlıyorsanız ingilizce dil belgenizi gitmeden önce almanız tavsiye olunur. Eğer ingilizce bilginiz yeterli değil ise , yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi almayı planladığınız okulda ingilizce hazırlık eğitimi alma şansınız vardır. 

 

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Eğitimi Alınabilecek Ülkeler

Aşağıdaki ülkeleri ise yurtdışında eğitim için sundukları fırsatlar, eğitim kaliteleri ve eğitim ücretlerine göre kıyasladık. İtalya bu ülkeler arasında köklü üniversite eğitimi ve düşük eğitim ücretleriyle ön plana çıkan ülke oldu. 🙂

Avrupa’da Sınavsız Üniversite 

Avrupa’da sınavsız üniversite imkanı sunan ülkeler;  İtalya , Polonya, Ukrayna  üzere bir çok avrupa ülkesi sınavsız üniversite imkanı sunmaktadır.

İtalya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Zengin kültürel mirasa sahip bir ülke olan İtalya, uluslararası öğrenciler için erişilebilir bir eğitim merkezidir. Uluslararası öğrenciler yıllık yaklaşık  1000 EURO ücrete tabidir, ancak daha ucuz ve daha pahalı programlar vardır. Bir öğrenci şehrine gitmek, İtalya’da üniversite eğitimi almayı daha az maliyetli hale getirir, ayrıca yaşam masrafları aylık 650 ila 850 EURO  arasında tutmaktadır. Ayrıca yıllık 5200 Euro ya kadar burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da her üniversitenin öğrencilerin başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Bu konuda uzman bir ekipten destek almanız tavsiye olunur.

Not: İtalya’da bir üniversitede lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavından barajı geçmeniz gerekmektedir.

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak dünyanın en eski ve kaliteli üniversitelerinde düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle eğitim almak demektir.

İtalya’da Sınavsız Okunabilecek Bölümler

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Bunlar arasında:

Detaylar için bu yazı size rehberlik edecektir.
https://www.italyadaokumak.com/italyada-sinavsiz-universite-egitimi/

İtalya’da Sınavsız Üniversite Ücretleri

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin eğitim ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca burs alma imkanı da bulunmaktadır.

Amerika’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

        ABD’de uluslararası bir öğrenci olarak kabul edilmek pek kolay değildir. Başvuru süreci karmaşık ve  başvuruların yüksekliği sebebi ile rekabetçidir. Ek olarak, başvuru süreci kısa süren bir işlem değildir; öğrenciler başvuru çalışmalarına aylar öncesinden başlamalıdır.  Transkript, lise diploması gibi belgelere ek olarak TOEFL, SAT gibi bazı sınav sonuçları da bazı üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Profesyonel ekibimiz tüm başvuru sürecinde size destek olmaya hazırdır.

Kanada’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

 

Dünyanın  en iyi üniversiteleri arasında yer alan Toronto ve McGill Üniversitesi gibi okullarda Gazetecilik, Politika, Tıp ve Teknoloji gibi alanlar ve dünyanın en iyi uzmanları yer alıyor, ve  Kanada’da sınavsız üniversite  eğitimi alarak bu isimlerden ders almak ve birlikte çalışmalar yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Kanada’daki her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu ve kaydı için kendi sistemleri vardır. Okumak istediğiniz üniversiteleri seçtikten sonra, başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sistemine yüklemeniz gerekmektedir. 

Kanada’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Gerekenler

 • Bir lise veya lisans derecesi,
 • Önceki aldığınız derslerin bir transkripti / not çizelgesi kaydı
 • Pasaportunuzun fotoğrafı
 • CV’niz
 • Dil Belgesi
 • Eğitim için sizi destekleyecek mali kaynakların kanıtı
 • Motivasyon ve Tavsiye Mektupları

yurtdisinda-sinavsiz-okumak

 

Polonya’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Polonya’nın, 17 Nobel ödüllü  bilim insanı ve yazarı olduğu, muhtemelen bu ülke hakkında bilmediğiniz birçok ilginç gerçeklerden birisidir. Yaşam şartlarının pek pahalı olmadığı bu AB ülkesinde eğitim almayı seçerseniz, daha fazlasını keşfedebilirsiniz.  Polonya’da yaşam maliyetleri, aylık 400 – 700 EUR arasında değişmektedir. Lehçe konuşamıyorsanız ve bir AB ülkesinden değilseniz, İngilizce lisans eğitimi almak için yıllık ortalama 2.000 EUR ücret ödeyeceksiniz. Polonya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Macaristan’da Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Batı Avrupa’nın çoğuna kıyasla ucuz olan öğrenim ücretleri ve sundukları kaliteli eğitim ile Macar üniversiteleri uluslararası öğrenciler arasında oldukça  popülerdir. Buna ek olarak, Budapeşte’de yaşama maliyeti, özellikle bir konut kiraları da çok daha uygun maliyetlidir.Bu talebi karşılamak için, Macar üniversitelerinin çoğu İngilizce ve Almanca olmak üzere yabancı dillerde lisans programları sunmaktadır. Macaristan’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Çekya’da  Sınavsız Üniversite Nasıl Okunabilir?

Bugünlerde 37.000’den fazla yabancı öğrenci Çekya’da okuyor;  ve üniversiteleri tonlarca İngilizce program sunmaya devam ediyor, her geçen yıl daha fazla öğrenci  bu Orta Avrupa ülkesinde hayallerinin eğitimini alma şansını buluyor. Çekya’ya sınavsız üniversite eğitimi almak için gitmeye karar verirseniz tıpkı sizin gibi heyecanlı  bir uluslararası öğrenci topluluğu bulacaksınız.

Çekya’daki üniversiteler ayrıca, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çok çeşitli programlar sunar; ve her üniversite akreditedir, yani programlar ülkenin her yerindeki ve tüm Avrupa’daki şirketler ve kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Çekya’da da her üniversitenin öğrencilerin  başvurusu için kendi sistemleri vardır. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp ilgili üniversitenin başvuru sürecini takip etmeniz gerekmektedir. Uzman ekibimiz, size başvuru sürecinde destek olacaktır.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Bölümleri

Yurtdışında sınavsız eğitim alabileceğiniz bölümler genellikle sosyal bilimler alanlarıdır. Örneğin uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, gastronomi, hukuk gibi bölümler genellikle sınavsız öğrenci kabul etmektedirler. Ancak ülkeden ülkeye değişen şartlar bulunmaktadır. Eğitim almak istediğiniz ülke ile ilgilenen yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Sınavsız Üniversite ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi

yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi

Mühendislik sanayileşmeyle birlikte dünya çapında ivme kazanmış, teknolojik gelişmelerle iç içe bir disiplindir. Birçok dalı olan mühendislik disiplini, günlük hayatta teknolojiyle ilgili gördüğümüz tüm olguların temelinde olan bir disiplindir. Bunun getirdiği bir sonuç olarak da mühendislik eğitiminin güncel gelişmeleri takip eden ve çağı yakalayan bir kimliğe sahip olması gerekir. Yurtdışında mühendislik eğitimi tercihlerinin en önemli sebebi öğrencilerin çağı yakalayan ve iş fırsatlarında bir adım öne çıkmalarını sağlayacak bir eğitim almak istemeleridir.

Bu yazımızda yurtdışında mühendislik eğitimi ile ilgili temel olguları ve ülkelerin sunmuş olduğu eğitim fırsatlarını inceleyeceğiz.

yurtdisinda-muhendislik-egitimi

Yurtdışında Mühendislik Eğitimi Ama Nasıl?

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli sorusu bu eğitimi nasıl alabilecekleridir. Mühendislik disiplini geleneksel olarak kimya, inşaat, elektrik ve makine mühendisliği gibi temel alanlara ayrılmışsa da hızla gelişen teknoloji mekatronik, robotik, uzay mühendisliği gibi daha birçok alanı mühendislik disiplinine kazandırmıştır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin matematik, fizik ve kimya gibi derslerden iyi dereceler almaları ve bu alanlara hakim olmaları istenir. Neredeyse yurtdışında mühendislik eğitimi veren tüm üniversitelerin temel dersleri bu alanlarla ilgilidir. Başvurduğunuz ülke hangisi olursa olsun daha önceki eğitim yaşamınızda bu alanlardaki başarınıza bakılır. Kabul koşulları olarak bakılmasa bile bazı üniversiteler sınavla öğrenci kabulünde bu alanlardan sınav yapmaktadır.

Yurtdışında mühendislik eğitimi öncesi tercih hangi ülkeyi tercih edeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız “Yurtdışında eğitim için hangi ülke?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mühendislik Dalları

 • Bilgisayar Mühendisliği: Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenirler.
 • Uzay Mühendisliği: Uzay araçları, uçaklar, uydular gibi araçların sistemlerinin tasarım ve analiziyle ilgilenen mühendislik dalıdır.
 • Makine Mühendisliği: Mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan mühendislik dalıdır.
 • Biyomedikal Mühendislik: Tıpta kullanılan cihazlar ve sistemleri tasarlayan ve güncel gereksinimleri karşılayan mühendislik dalıdır. 
 • Elektrik Mühendisliği: Elektrik, elektronikle ilgili tüm mühendislik disiplinlerinin genel adıdır. Mikroçiplerin icadıyla birlikte günümüzde gelişen teknolojiye öncülük etmiş ve inovasyona en açık mühendislik dalıdır.

avrupada-muhendislik

Avrupa’da Mühendislik Eğitimi

Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi denildiğinde akla ilk gelen ülke İtalya’dır. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Tamamen İngilizce olarak birçok mühendislik alanında eğitim almak mümkündür. İtalya dünyanın en köklü ve eğitim kalitesini kanıtlamış üniversitelerine sahiptir. Özellikle mühendislik alanında ülkenin teknik okulları olan politecnicolar dünyada kendini kanıtlamış üniversitelerdir. İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için bazı üniversiteler bir sınav düzenlerken, bazı üniversiteler de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrenci kabul etmektedirler. İtalya’nın yanında Avrupa’da İngilizce mühendislik eğitimi alabileceğiniz ülkeler Çekya ve Polonya’dır. Ayrıca tüm bu ülkeler Avrupa Birliği üyesidir. Yani mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Böylece tüm Avrupa ülkelerinde diplomanız tanınır ve iş bulduğunuzda diploma denklik ve tanınma gibi prosedürlerle uğraşmanız gerekmez.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kuruluşu asırlar öncesine dayanan ve Rönesansa ev sahipliği yapmış birçok üniversite İtalya’da bulunmaktadır. Dünya üniversiteler sıralamalarında ilk 500 de 30 civarında üniversitesiyle bu alanda Avrupa’nın en iyi 3. ülkesidir. Ayrıca cazip üniversite eğitim ücretleri, geniş burs imkanlarıyla son yıllarda Türk öğrenciler için önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir.

İtalya’da mühendislik eğitim genellikle Politecnico denilen teknik okullarda verilmektedir. Bunlardan en ünlüleri Polimi olarak bilinen Politecnico Di Milano ve Polito olarak bilinen Politecnico Di Torino’dur.

İtalya’da İngilizce mühendislik lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da mühendislik lisans eğitimi için üniversiteler sınavla veya Skype mülakatıyla öğrenci kabul etmektedirler. Bu sınavlar TIL-I , TOLC-I gibi sınavlardır. Türk müfredatına göre zorluk seviyesi çok yüksek değildir. Ancak iyi bir sınav sonucu ve akademik başarı için en az B2 düzeyinde İngilizce tavsiye etmekteyiz. 

Mühendislik eğitimi için yüksek lisans bölüm seçenekleri lisans bölümlerine göre daha geniştir. Mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili birçok spesifik yüksek lisans eğitimi bulabilirsiniz.

İtalya’da mühendislik yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Maliyetleri

İtalya’da yıllık üniversite eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Yaşam maliyetleri ise harçları dahil 7.000 – 9.000 arasındadır. Ayrıca geniş burs seçenekleri bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

italyada-muhendislik-egitimi

Çekya’da Mühendislik Eğitimi

Çekya düşük yaşam maliyetleriyle, yurtdışında yüksek kalitede eğitimi düşük maliyetlerle almak isteyen öğrenciler için önemli bir ülke haline gelmiştir. Ülkemize olan yakınlığı, Avrupa Birliği ülkesi olması, farklı kur kullanması gibi etkenler Çekya’yı yurtdışı eğitimde önemli bir ülke haline getirmektedir.

Çekya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan en ilki yüksek rankingleriyle dikkat çeken Çek Teknik Üniversitesi’dir. Diğeri ise Çekya’nın ve Doğu Avrupa’nın ilk üniversitesi kabul edilen Charles Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de dünyada ilk 500 içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Çekya’da çekçe üniversite eğitimi aldığınızda ilk yıl alacağınız Çekçe hazırlık eğitimi dışında herhangi bir okul ücreti ödemezsiniz.   

İngilizce mühendislik eğitim için yıllık okul ücretleri 4.000 – 5.000 Euro civarındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 6.000 7.000 Euro civarındadır.

cekyada-muhendislik-egitimi

Polonya’da Mühendislik Eğitimi

Polonya’da düşük yaşam maliyetleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olması, genç ve dinamik yapısı ve kaliteli eğitim vaat eden üniversiteleriyle son yıllarda çok sayıda Türk öğrenciyi misafir eden bir ülkedir.

Polonya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği üniversiteler Varşova Teknik Üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’dir. Her iki üniversite de teknik üniversitedir ve alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilir.

Polonya’da yıllık okul ücretleri 3.000 4.500 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise tüm masraflar dahil yıllık 7.000 – 8.000 Euro civarındadır.

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrencilere ileri seviyede dil becerisi, uluslararası standartlarda eğitim ve mezuniyet sonrası donanımlı birer mühendis olma becerisi kazandırmaktadır.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Yurtdışında Mühendislik Eğitimi ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Popüler Yazılar

Favorilerimiz

yurtdisinda-egitim-icin-gerekenler

Yurtdışında Okumak İçin Yapmanız Gerekenler

Yurtdışında Okumak İçin Yapmanız Gerekenler Yurtdışında üniversite okumak hayalini hemen hemen tüm Türk öğrenciler kurmuştur. Ancak yurtdışında üniversitelerine başvuru, kabul, vize, o ülkeye yerleşme gibi...
GMAT-sinavi-nedir

GMAT Sınavı Nedir?