mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma: Avrupa Birliği`nin ilgili ‘Eğitim Komisyonu Kararları’ doğrultusunda da onayı gerçekleşmiş,  uluslararası dilde (İngilizce)  yazılmış belgesi olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de diploma eki olarak da tanımlanan mavi diploma,
yurtdışında “diploma supplement“olarak geçer.

Böylelikle diploma lisans olarak bir çok ülkede kabul edilmiş oluyor.
Bir başka deyiş ile Lisans veya yüksek lisans diplomasını, uluslararası geçerlilikte geçerli kılıyor.Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan bu eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlanması için tasarlanmıştır.

Türkiye’nin de bologna süreci ile dahil olduğu bu serüvende bir çok üniversite mavi diploma vermeye başlamıştır.

Türkiye’de  bir çok üniversite uluslararası geçerliliği bulunan “diploma supplement” belgesi vermektedir. Mavi Diploma denmesinin sebebi ise üzerinde bulunan mavilikten ötürüdür.

mavi-diploma-nedir

Mavi Diploma Nedir?

Diploma Supplement belgesi yani Diploma Eki belgesine Mavi Diploma denmektedir.

mavi-diploma
mavi-diploma

Ayrıca diploma üzerinde bu şekilde bir yazı bulunmaktadır.

“this diploma supplement follows the model developed by the european commission, council of europe and unesco/ cepes. the purpose of the supplement is to provide sufficient independent data to improve the international transparency and fair academic and professional recognition of qualifications. it is designed to provide a description of the nature, level, context, content and status of the studies that were pursued and successfully completed by the individual named on the original qualification to which this supplement is appended. it should be free from any value-judgements, equivalence statements or suggestion about recognition. information in all eight sections should be provided. where information is not provided, an explanation should give the reason why.”

 

MAVİ DİPLOMA’NIN ÖNEMİ

  • Yurtdışında daha okunabilir ve mukayese edilebilir bir diploma
  • Öğrencinin akademik güzergâhının ve edindiği yeti ve becerilerin tam bir tarifi
  • Öğrencinin başarı ve yetilerinin nesnel ve âdil değerlendirmesi
  • Geleceğe yönelik olarak yurtdışında iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşma olanağı

Bu belge üstünde adı bulunan bireyin aldığı eğitimin özellikleri, düzeyi, içeriği özü ve başarı ile tamamlanmış olan eğitimin başarı düzeyi hakkında bilgi sağlaması için tasarlanmıştır.

Mavi diplomayı her üniversite veremez bunun sebebi ise verdiği eğitim hizmetinin kalitesi ile ilgilidir. Mavi diploma veren üniversitelere baktığımız zaman çok uluslu öğrenciler okuması, öğrencilere kaliteli eğitim verilmesi ve okutulan dilin çeşitli dillerden oluşmasıdır Türkiye de çoğu üniversitenin verememe sebebi yabancı dilde eğitimin olmaması ve bünyesinde çok uluslu öğrenci barındıramaması gibi etkenler önde geliyor.

 

8 bölümden oluşur. Bu bölümlerde şu bilgiler yer alır.

Birinci Bölüm: Diplomaya sahip olan kişi ile ilgili bilgiler

İkinci Bölüm: Alınan derece ile ilgili bilgiler

Üçüncü Bölüm: Derecenin düzeyi ile ilgili bilgiler

Dördüncü Bölüm: Program içeriği ile ilgili bilgiler

Beşinci Bölüm: Elde edilen derecenin kullanım alanları

Altıncı Bölüm: Ek bilgiler

Yedinci Bölüm: Onay

Sekizinci Bölüm: Ulusal yükseköğretim sistemi hakkında bilgiler

 

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Bu konuda en güncel bilgi için üniversitelerin resmi web sitelerine bakabilirsiniz.

 

Mavi Diplomalı Tıp Fakülteleri

 

Yurtdışında Tıp Eğitimi düşünüyorsanız Türkiye’de geçerliliği bulunan ve yök tarafından tanınır dünya sıralaması olarak ilk 1000 derecesindeki okullarda eğitim almalısınız, bu okullardan alacağınız diploma ile Türkiye’de rahatlıkla doktorluk mesleğini icra edebilirsiniz.

Tıp eğitimi ile alakalı yazılarımızı https://www.yurtdisinda.org/universite-egitimi/yurtdisinda-tip-egitimi/ linkten inceleyebilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Mavi Diploma ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here