imat-sinavi-nedir

Yazı İçeriğimiz

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı ve Cambridge’in birlikte düzenlemiş olduğu, İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Sınav İngilizce olarak yapılmaktadır. İtalyanca tıp sınavı ise “Test di Medicina” olarak isimlendirilmektedir.

İtalya’da tıp eğitimini almak isteyen öğrenciler eğitimi alabilecekleri okullara başvuru yaptıktan sonra IMAT sınavına girebilirler.

Öğrencilerin eğitim alabileceği okulların kontenjanları farklı olmaktadır. Tıp eğitimi veren özel okullar ise bu sınavdan ayrı olarak kendi sınavlarını düzenlerler.

IMAT Sınavı 60 sorudan meydana gelen, 100 dakikalık bir süreye sahip olan sınavdır. Sınavın genel amacı temel bilgilerin ölçülmesi üzerinedir. Öğrencilerin problem çözme yetenekleri, düşünme becerileri ve genel kültürlerine yönelik sorular sorulmaktadır.

IMAT Nedir?

International Medical Admission Test

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya, yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için düşük eğitim ücretleri ve 20’ye yakın üniversitede İngilizce tıp eğitimi seçeneğiyle oldukça cazip bir ülkedir. İtalya’da tıp eğitimi alan öğrenciler tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” ya sahip olurlar ve Türkiye’de de herhangi bir denklik problemi yaşamazlar.

İtalya’da tıp hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. IMAT sınavında başarılı olan öğrenciler direkt olarak eğitime başlarlar.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

IMAT Sınavı Konuları

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin genel olarak mantık, genel kültür ve fen bilimleri konularına hakim olması gereklidir. IMAT sınavının içeriğinde ise öğrencilerin analitik düşünmelerine gerektirecek, problem çözmelerini sağlayacak ve genel kültürlerini ölçecek sorular sorulmaktadır. Sınav konuları ise şunlardır:

 • Mantık
 • Genel kültür
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik
 • Matematik

imat-sinavi-nedir

IMAT Sınavı Soru Dağılımı

Sınavdaki konuların dağıtımından bahsedilecek olursak da genel kültürden 12 adet, mantıktan 10 adet, biyolojiden 18 adet, kimyadan 12 adet, ve matematik-fizik konularından 8 adet soru sorulmaktadır. Öğrenciler sınav boyunca toplam adet olan 60 sorudan sorumludur. 60 soru için 1000 dakikalık süre verilmektedir.

Her doğru yanıt 1,5 puan kazandırırken, her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir.

IMAT Sınavı İçeriği

Farklı pek çok sınavda olduğu gibi IMAT de kapalı uçlu test sorularından oluşmaktadır. Sınav içeriğinden şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Sınav süresi 100 dakikadır.
 • Doğru cevaplar +1,5 puan, yanlış cevaplar -0.4 puan değerindedir. Cevap verilmeyen soruların herhangi bir etkisi yoktur.
 • Sınavdan alınabilecek en yüksek puan 90’dır.
 • Sınav süresi boyunca hesap makinası ve periyodik tablo kullanımına izin verilmez.
 • Sınav 2018 senesinden bu yana İstanbul’da da gerçekleştirilmektedir.
 • Sınavda belli bir alt puan sınırı yoktur. Bir öğrencinin İtalya’da tıp eğitimi veren devlet üniversitelerine yerleşebilmesi için alması gereken ortalama puan ise en az 25 ve üzeridir. Ancak her yıl artan başvurulardan dolayı taban puanlar yükselmektedir.

IMAT Sınavı Başvuru Şartları

 • IMAT sınavına başvurabilmek için 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • Türkiye‘de yapılan üniversiteye giriş sınavlarında barajı geçerek bir puan almış olmanız yeterli olacaktır.
 • IMAT sınavında başarılı olmak yeterlidir.
 • Bazı üniversiteler öğrencilerden B2 seviyesinde dil belgesi de talep etmektedirler.

IMAT Sınavına Kimler Girebilir?

Dört yıllık bir liseden mezun olup, üniversite sınavında barajı geçen her öğrenci sınava girebilir. Sınava girebilmek için ön kaydı tamamlamak ve kayıt ücretini ödemek de gereklidir.

IMAT sınavına başvurular için belirli tarihler bulunmaktadır. Bu tarihler için kayıt yaptırdığınız zaman sınav için belirlenmiş olan 130 Euroluk sınav ücretinin de kayıt aşamasında ödenmesi gereklidir.

IMAT Sınavı Ücreti Ne Kadar?

Sınav kayıt ücreti 130 Euro dur.

IMAT Sınavı Puan Hesaplama

Sınava hazırlanan öğrenciler için dünyada bir ilk olarak hazırlanmış ve ücretsiz kullanıma açık sınav puan hesaplama aracına bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Çıkmış Sorular

Sınav çıkmış sorularına ulaşmak için bize ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Kitapları

Sınav, sadece İtalya Tıp Fakülteleri Giriş Sınavı olarak uygulandığı için sınava özel hazırlık kaynkalarıyla çalışmanız gerekmektedir. Sınav hazırlık kitapları ve kurslar için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

IMAT Sınavı Başvuru

Sınav başvuru tarihleri 2020 yılı için henüz açıklanmadı. Ancak başvurular genel olarak Temmuz ayı ortası gibi yapılmaktadır.

IMAT Sınavı Tarihi

Sınav her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. IMAT sınavı 2020 yılında 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilecektir.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursları

Sınav sadece İtalya Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı olarak uygulandığı için spesifik bir sınavdır. Hazırlık süreci de buna uygun olarak özel kaynaklar ve gerekli durumlarda özel hazırlık kurslarıyla desteklenmelidir. Sınav hazırlık kursları düzenleyen birçok kurum bulunmaktadır. Bunlar arasından İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bir ekipten oluşan EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık hazırlık kurslarına katılabilirsiniz.


IMAT Sınavını anlattığımız yazımızda İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Umuyoruz ki bu yazımız İtalya’da Üniversite Eğitimi almayı düşünen adaylara yardımcı olmuştur.

yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de IMAT Sınavı ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için , info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here