GMAT-sinavi-nedir

Yazı İçeriğimiz

GMAT Nedir?

GMAT sınavı Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yapılan ve Pearson VUE’nin gerçekleştirdiği bir sınavdır. Yüksek lisans ve doktora eğitimi için özellikle üniversiteler tarafından talep edilmektedir. Hem yurt dışında hem de ülkemizde 6000’den fazla üniversitede geçerliliği bulunmaktadır. Bu sınav sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteceğinizi ve İngilizceye olan hakimiyetinizi ölçmektedir.

GMAT sınavı ülkemizde ve pek çok ülkede kağıt kalem ile değil bilgisayar başında yapılmaktadır. 1997 tarihinden beri bu sistem ile gerçekleştirilmektedir.

GMAT özellikle finans, pazarlama ve yurtdışında işletme üzerine yüksek lisans ve doktora yapacak olan öğrencilerden talep edilmektedir. Oldukça ağır olduğunu söylemek doğru olacaktır. İyi bir İngilizce seviyesine sahip olmak sınavda başarı sağlamak için önemlidir.

GMAT sınavında puanlar 200 ile 800 arasındadır. Yani bu sınavdan en düşük 200 puan alırken en yüksek 800 puan alabilirsiniz. Bu sınav ile öğrenci kabulü yapan okullar ise en az notunuzu 600 olmasını talep etmektedirler.

GMAT Sınavı Yapısı

GMAT sınavı üç bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler sayısal, sözel ve analitik bölümüdür.

Sayısal bölüm 75 dakika sürmektedir ve problem çözme ve sayısal veri yeterliliği bölümlerinden meydana gelmektedir. Sayısal bölümde 37 adet soruya cevap vermeniz gerekmektedir.

41 soruya cevap vermeniz gereken sözel bölümde ise eleştirel akıl yürütme, cümle düzeltme ve okuduğunu anlama bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümde ise 75 dakikada soruları cevaplamanız gerekmektedir.

Analitik bölüm ise 30 dakika sürenizin bulunduğu yazma becerinizi ölçümünün yapıldığı bölümdür.

GMAT-sinavi-nedir

GMAT Sınavına Kimler Girebilir?

Ülkemizde ve yurtdışında yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyen öğrenciler bu sınava girebilirler. Sınava girebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Eğer 18 yaşından küçükseniz 13-17 yaş aralığında sınava katılmak isteyenler veli izin belgesi ile sınava girebilirler.

GMAT Sınavı Ücreti Nedir Ve Sınav Ne Zaman Yapılır

Ülkemizde ve Amerika’da sınav başvuru ücreti 250 $ dır. Sınav ücretleri havale ya da kredi kartı ile ödenebilir.

Sınav belirli bir tarihte değil farklı tarihlerde yapılır. Bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavı olduğu için farklı zamanlarda sınava girmek mümkündür. Bir kişi bir yıl içerisinde en fazla beş defa bu sınava girebilir. Bir sınava girdikten sonra tekrar bu sınava girmek istiyorsanız da 16 gün geçmesi gereklidir. 16 gün geçtikten sonra tekrar kayıt yapabilirsiniz. Fakat girdiğiniz sınavdan 800 tam puan alma durumunuzda bu sınava bir daha girebilmek için beş sene geçmesi gerekmektedir. Tam puan alan kişi beş yıl sonra tekrar bu sınava girebilir. Girdiğiniz sınavlardan aldığınız sonuçlar ise beş yıl geçerli olmaktadır.

Sınav tarihiniz belirlendikten sonra belirlenen zamanda sınavı kaçırırsanız 16 gün sonra yeni bir randevu talep edebilirsiniz. Fakat bunu talep ettiğinizde başvuru ücretini tekrar ödemeniz gerekmektedir. Eğer belirlenen sınav tarihinden en az yedi gün önce sınav tarihinizi değiştirmek istediğinizi beyan ederseniz yeni gireceğiniz sınav için ödeme yaparken indirim alabilirsiniz.

Aldığınız sınav randevunuzu iptal etmek istediğinizde ise yapmış olduğunuz başvuru ücretini geri alamazsınız.

GMAT Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

GMAT sınavının sonuçları sınav girdiğiniz tarihten itibaren üç hafta içerisinde açıklanmaktadır.

GMAT Sınavı Kayıt

GMAT sınavına online, posta veya telefon ile kayıt olabilirsiniz. Online kayıt olabilmek için www.mba.com adresinden kaydınızı oluşturabiliriz. Eğer online olarak kayıt yaptırmak istiyorsanız bu kayıt çeşidinde sınav ücretini kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Telefon, faks, posta ile kayıtlarda ise diğer ödeme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

GMAT Sınavı Ne Kadar?

GMAT sınav ücreti Türkiye’de ve Amerika’da aynıdır ve 250 dolardır.

GMAT Sınavı Örneği

GMAT sınav örneklerine MBA web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Siz de kendinizi denemek için buraya tıklayarak GMAT Mini Quiz ine katılabilir ve GMAT sınavı örnek soruları na ulaşabilirsiniz.

GMAT Sınav Tarihleri

GMAT sınavı Türkiye’de belirlenen sınav merkezlerinde neredeyse her hafta yapılmaktadır. Siz de hazır olduğunuzu hissettiğiniz tarihte sınava kaydınızı yapabilirsiniz.


GMAT Sınavını anlattığımız yazımızda yurtdışında yüksek lisans ve doktora almak isteyen öğrenciler için merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Umuyoruz ki bu yazımız Yurtdışında Üniversite Eğitimi almayı düşünen adaylara yardımcı olmuştur.

yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de GMAT Sınavı ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için , info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here