dunyanın-en-iyi-universiteleri

Yazı İçeriğimiz

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Bütün ülkelerde kaliteli eğitim veren üniversitelere rastlamak mümkündür. Üniversitelerin bünyesinde bulunan öğretim görevlileri, üniversitenin sağlamış olduğu olanaklar ve eğitimler farklılık gösterebilir. Özellikle farklı bölümlerde üniversitelerin hangisinin iyi olduğu ayrılmaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri belirlenirken de farklı kriterler gözetilmektedir.

Yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Özellikle iyi üniversitelerde alınan eğitimler kişilerin kariyeri için oldukça önemlidir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen üniversitelerde aldığınız eğitim iş hayatında da size pek çok kapının açılmasını sağlayacaktır.

Yurtdışında eğitim alacağınız zaman hangi üniversiteleri hangi bölümlerde daha iyi olduğunu bilmek önemlidir. Yurtdışında eğitim almak için en iyi üniversiteleri araştırıyorsanız dünyanın en iyi üniversiteleri ni öğrenmek için kahvenizi hazırlayıp yazımızın başına oturun. İşte dünyanın en iyi üniversiteleri:

Massachusetts Institute of Techonology (MIT)

Dünya üniversiteleri sırasında birinciliği uzun yıllardır elinde tutan bir okuldur. Sadece verdiği üniversite eğitimi ile değil teknoloji alanına sunduğu gelişmelerle de adından söz ettiren bir üniversitedir. MIT 1861 senesinde Boston’da araştırmalar yapmak amaçlı olarak kurulmuştur. MIT bünyesinden mezun ettiği öğrencilerine Apple, Google, Microsoft, Oracle gibi büyük şirketlerde iş olanakları sunmaktadır. Bu üniversitenin dünyada lider olduğu alanlar ise şunlardır:

Stanford Üniversitesi (Stanford University)

Silikon vadisinin kurulmasına öncülük eden üniversite 1885 senesinde kurulmuştur. Elon Musk gibi başarılı ve ünlü mezunları bulunan bir yerdir. Verdiği eğitimlerin yanı sıra yaptığı araştırmalar ve inovasyonlar ile oldukça başarılı bir üniversite profili çizmektedir. En iyi üniversiteler sıralamasında genellikle ilk üçte yer alan bu okul öğrencilerine mezuniyet sonrasında iyi iş imkanları da sunmaktadır. Öğrencilik sırasında da Facebook, Google, HP gibi büyük şirketlerde staj imkanlarını da öğrencilerine yaratmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nin öğrenci kabul oranı oldukça düşüktür. Zorlu bir kabul süreci bulunan üniversitenin %4.65’lik bir kabul oranı bulunmaktadır. Dünyada en zor girilebilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Stanford Üniversitesi’nin en başarılı olduğu bölümler ise şunlardır:

 • Elektrik ve elektronik mühendisliği
 • Kimya mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Bilgisayar bilimleri

Harvard Üniversitesi (Harvard University)

Oldukça saygın ve köklü bir üniversite olan Harvard 1636 senesinde kurulmuştur. Barack Obama, Mark Zuckerberg, F. Kennedy gibi oldukça önemli kişilerin de eğitim aldığı bir kurum olmuştur. Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin ilk tercih ettiği okullar arasında bulunmaktadır.

Harvard Üniversitesi’nin en başarılı olduğu bölümler ise şunlardır:

dunyanın-en-iyi-universiteleri

Oxford Üniversitesi (University of Oxford)

Oldukça eski bir okul olan Oxford, 1096 senesinde İngiltere’de kurulmuştur. Yurtdışında eğitimi dendiğinde akla ilk gelen okullar arasında yer almaktadır. Oldukça saygın ve köklü bir okul olan Oxford, Oscar Wilde, Stephen Hawking, Albert Einstein gibi oldukça başarılı kişilerin de eğitim aldığı bir kurum olmuştur.

Kendisi kadar meşhur olan kütüphanesi de Leonardo da Vinci, Picasso, Michelangelo’nun eşsiz eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Dışarıdan bakıldığında mimarisi ile de göz dolduran bir okuldur. Oxford Üniversitesi’nin en başarılı olduğu bölümler ise şu şekilde:

 • Eczacılık
 • İngiliz dili ve edebiyatı
 • Tıp
 • Hukuk
 • Siyaset Bilimi

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü
(California Institute of Technology)

Amerika’nın başarılı teknik üniversitelerinden birisi olan California Institute of Technology 1891 yılında kurulmuştur. Los Angeles şehri yakınlarında bulunmaktadır. Araştırmaları ve verdiği eğitimler ile yüksek başarılı bir ortalama sürdüren üniversitedir. Ayrıca laboratuvar proje çalışmaları da oldukça dikkat çekici başarılar bulunmaktadır.

Üniversitenin en başarılı olduğu bölümlerden ise şu şekilde bahsedilebilir:

 • Mühendislik
 • Fizik ve astronomi
 • Kimya
 • Matematik

Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2020

Her yıl yayınlanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamarında ilk 5 üniversite genellikle yukarıdaki gibi sıralanmaktadır. 2020 yılında ise en iyi 10 üniversite arasında Imperial College London, Chicago Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi yer almaktadır.

En İyi 1000 Üniversite

Yukarıda saydığımız üniversiteler dışında dünyanın en iyi 1000 üniversitesi de önem arz etmektedir. Özellikle YÖK denkliği noktasında yurtdışında eğitim alınacak kurumun dünyanın en iyi ilk 1.000 üniversite arasında yer alması durumunda denklik problemi yaşanmamaktadır.

Mimarlık Dünya Üniversite Sıralaması

Dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri genellikle Amerika ve İngiltere’de yer almaktadır. Ancak bu alanda İtalya gibi bazı Avrupa ülkeleri de kaliteli bir eğitim seçeneği sunmaktadır. İtalya’da yer alan politecnicolar yani teknik üniversiteler dünyanın en iyi mimarlık fakülteleri arasında yer almaktadır. Politecnico Di Milano Mimarlık Fakültesi dünyanın en iyi 7. mimarlık fakültesi arasında yer alırken, Politecnico Di Torino Mimarlık Fakültesi de en iyi 33. Mimarlık fakültesidir. Aynı zamanda lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim seçeneği sunan bu okullar, kabul imkanı olarak da diğer üniversitelere nazaran daha esnektir.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Mimarlık Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Dünyanın en iyi mühendislik üniversiteleri arasında ise yine başı Amerika çekmektedir. Giriş şartlarının oldukça zorlu olduğu bu üniversiteler öğrenciler için gelecek iş hayatlarında önemli bir değerdir. Avrupa’da birçok üniversite de bu üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu ülkelere örnek olarak Almanya, Avusturya, İsviçre ve İtalya gösterilebilir.

Detaylı bilgi için “Yurtdışında Mühendislik Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.


yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de Dünyanın En İyi Üniversiteleri ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here