BMAT-nedir

Yazı İçeriğimiz

BMAT Sınavı Nedir?

BMAT Sınavı (Biomedical Admission Test) Biyomedikal kabul testi olarak da adlandırılmaktadır. Tıp, biyomedikal bilim, diş hekimliği ve veterinerlik bölümüne başvuran öğrencilerin bazı üniversitelere girişi için yapılan bir testtir. Yapılan bu testin amacı bu bölümlere girmek isteyen öğrencilerin yeterli bilgi ve becerilerinin ölçülmesidir.

Bmat Sınavı İçeriği Nedir?

BMAT sınavı üç bölümden oluşur. Tüm soruları yanıtlamak için öğrencilere 120 dakika süre tanınır. İlk iki bölüm test sınavı iken üçüncü bölüm essay bölümüdür. Bu sınavda herhangi bir geçme ya da kalma durumu bulunmamaktadır. Testin amacı belirlenen bir hedefe ulaşmak için daha fazla soru cevaplamaktır.

BMAT Sınavında puanlar ise bir ile dokuz arasında değişmektedir. En kötü yapanlar 1 alırken en yüksek ise 9 puan olarak belirlenmiştir. Şimdiye kadar sınavın genel ortalamasına bakılacak olursa da öğrenciler 5.0 civarında puanlar almaktadır. Çalışan iyi öğrenciler 6, çok iyi olanlar ise 7 puan almaktadır.

BMAT sınavında bilimsel bilgi, yetenek ve beceri soruları sorulmaktadır. Yetenek ve beceri için 35 adet soru, bilimsel bilgi için ise 27 adet soru sorulmaktadır. Bu sorular çoktan seçmeli ya da kısa cevaplı sorular olmaktadır.

BMAT Sınav Formatı

BMAT, üç bölümden oluşan 2 saatlik bir kalem ve kağıt testidir. İlk iki bölüm çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, üçüncü bölüm essay yazma bölümüdür.

Bölüm 1: Yetenek ve Beceriler

Bu bölüm problem çözme, argümanları anlama, veri analizi ve çıkarım yapma becerilerini test etmek için tasarlanmıştır. 35 sorudan oluşan bölümü çözmeleri için öğrencilere 60 dakika süre tanınmaktadır.

Bölüm 2: Bilimsel Bilgi ve Uygulamalar

Bu bölüm, 16 yaşına kadar tipik olarak okul Fen ve Matematik alanlarında kapsanan bilimsel bilgileri uygulama yeteneğini test eder (örneğin, İngiltere’deki GCSE ve uluslararası IGCSE). 27 sorudan oluşan bölümü çözmeleri için öğrencilere 30 dakika süre tanınır. Bilimsel bilginin kapsamı arasında Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji yer almaktadır.

Bölüm 3: Essay Yazma

Bu bölüm fikir seçme, geliştirme ve organize etme ve bu fikirle ilgili yazılı ve etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğini test edilir. Adaylar bu bölümde 30 sorudan oluşan soru havuzu içerisinden üç soru seçmelidirler.

İki dilli sözlükler dahil hesap makineleri ve sözlükler sınavda kullanılamaz.

BMAT-nedir

BMAT Sınav Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

BMAT sınavı resmi sayfasından sınav sonuçları yayınlandıktan sonra adayların sonuçları değerlendirebileceği 60 günlük bir süre bulunmaktadır. 60 günlük sürenin ardından sınava giren adaylar sonuçlara erişemezler. Sadece online olarak sonuçları okullara gönderebilirler.

Kişilerin kendilerini değerlendirmesi ya da okulların sonuçları yorumlaması farklı olabilir. Bu sınava girmek isteyen adayların profesyonel yardım alması önemli olmaktadır.

BMAT Tarihi ve Sonuçları

BMAT sınavı dünyanın birçok ülkesinde yetkili sınav merkezlerinde düzenlenir. Ekim ayı sonunda / Kasım ayı başında yapılan test oturumu için, İngiliz vatandaşları sahipleri sınava okullarında veya üniversitelerinde girebilirler.

Testin zamanlaması, testi kullanan tüm dünyadaki kurumlarının tıp uygulamaları zaman çizelgelerine uyacak şekilde tasarlanmıştır. BMAT sınavı her yıl aşağıdaki tarihlerde yapılır:

BMAT – Mayıs

BMAT – Ağustos sonu / Eylül başı

BMAT – Ekim sonu / Kasım başı

BMAT – Şubat

Genellikle her test oturumu için öğrenciler en az bir ay önceden sınava kaydolmalıdır. BMAT sonuçları genellikle testin gerçekleştirilmesinden 3-4 hafta sonra bir Sonuçlar Tablosu veya Metritests sistemi aracılığıyla ilan edilir.

BMAT sonuçları sadece testin yapıldığı yıl geçerlidir.

BMAT Sınavı İle Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler

 • Oxford University
 • Cambridge University
 • Imperial College London
 • University College London
 • Nanyang University
 • Brighton and Sussex Medical School
 • Leiden University
 • University of Leeds University of Navarra
 • Lancaster University
 • Keele University
 • Lancaster University
 • Manchester University
 • University of Malaya
 • Mahidol University
 • Navamindradhiraj University
 • CEU Cardenal Herrara University
 • University of Pécs
 • University of Rijeka
 • University of Zagreb

BMAT Sınavını anlattığımız yazımızda yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Umuyoruz ki bu yazımız Yurtdışında Üniversite Eğitimi almayı düşünen adaylara yardımcı olmuştur.

yurtdisinda.org Yurtdışında Eğitim ve yaşam tecrübesine sahip uzman bir ekip tarafından kurulmuştur. “Yurtdışında Eğitimin Her Yönü” mottosuyla yola çıkan ekibimiz yurtdışı eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Amacımız yurtdışı eğitimle ilgili bilgi edinmek istediğiniz konularda sizlere en öz bilgiyi sağlamaktır. Siz de BMAT Sınavı ile ilgili merak ettiklerinizi ve katkılarınızı yorum bölümüne yazabilir, detaylı bilgi için , info@yurtdisinda.org adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here